Výhody a nevýhody ultrazvukovej kavitácie

Výhody a nevýhody ultrazvukovej kavitácie
Natália Valkovičová

Vyštudovala som psychológiu na Masarykovej univerzite v Brne a teraz svoju vášeň pre písanie využívam na písanie a prekladanie článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.

Vytvorené: 22. 9. 2023 · Aktualizácia: 22. 9. 2023
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.

Ak uvažujete o ultrazvukovej kavitácii ako o spôsobe, ako zhodiť neželané kilogramy, nie ste sami. Toto ošetrenie si v posledných rokoch získalo popularitu ako potenciálne riešenie na chudnutie, ktoré si nevyžaduje operácie či anestéziu, ktorých sa ľudia častokrát toľko obávajú. Je však ultrazvuková kavitácia naozaj taká dobrá, ako sa na prvý pohľad zdá? Je naozaj účinná, a čo je dôležitejšie, je bezpečná?

Na tieto a ďalšie otázky vám odpovieme v dnešnom článku a dozviete sa tiež výhody a nevýhody ošetrenia ultrazvukovou kavitáciou. Na konci článku budete lepšie rozumieť tomu, či je ultrazvuková kavitácia pre vás tou správnou voľbou.

Čo je kavitácia a ako funguje?

Ultrazvuková kavitácia spevňuje telo pomocou rádiových frekvencií a nízkofrekvenčných ultrazvukových vĺn. Tieto vlny vytvárajú bubliny okolo tukových zásob pod kožou. Bubliny potom prasknú, čím sa tukové zásoby rozbijú do medzibunkového a lymfatického systému, odkiaľ sa odvedú. Tukové usadeniny sa zmenia na glycerol a voľné mastné kyseliny. Glycerol sa potom v tele znovu využíva, zatiaľ čo voľné mastné kyseliny putujú do pečene a vylučujú sa ako odpad.

Najčastejšie ošetrované časti tela sú napríklad stehná, zadok a brucho, kde kavitácia pomáha zmierniť vzhľad celulitídy a vytvarovať kontúry tela.

Kavitácia je zvyčajne neinvazívna a nevyžaduje si použitie anestézie. Sedenia sa môžu vykonávať v ordinácii či v salóne a po ošetrení je možné ísť hneď domov či do práce. Čas ošetrenia sa môže líšiť v závislosti od veľkosti ošetrovanej oblasti, stredne veľkú oblasť ako je bruško či stehná je možné ošetriť v priebehu 30 minút. Niektorí ľudia môžu pociťovať mierne nepohodlie alebo iné vedľajšie účinky, ale vo všeobecnosti sa jedná o dobre znášané ošetrenie.

9a91dd5a-5853-11ee-802a-005056999513.jpg

Benefity kavitácie na základe výskumov

Kavitácia je kozmetická procedúra, o ktorej sa tvrdí, že dokáže redukovať telesný tuk a celulitídu, zlepšuje štruktúru pokožky, vypína a tonizuje pokožku.

Sú však tieto tvrdenia podložené vedeckými výskumami? Čítajte ďalej a dozviete sa!

  • Zmiernenie vzhľadu celulitídy

Celulitída je bežný stav, ktorý ovplyvňuje vzhľad pokožky a spôsobuje na nej priehlbinky alebo "pomarančovú kožu". Spôsobujú ju tukové zásoby, ktoré tlačia na spojivové tkanivo pod kožou.

Ultrazvuková kavitácia môže pomôcť znížiť vzhľad celulitídy tým, že rozkladá tukové bunky a podporuje ich prirodzené odstránenie bežnými fyziologickými procesmi [1].

  • Zníženie množstva lokalizovaného tuku

Ultrazvuková kavitácia môže pomôcť znížiť veľkosť tukových zásob v tele, čo vedie k štíhlejšej a kontúrovanejšej siluete. Často sa tiež používa v kombinácii s inými zákrokmi, ako je napríklad rádiofrekvencia na zvýšenie celkovej účinnosti zákroku [2].

  • Spevnenie a tónovanie pokožky

Ultrazvuková kavitácia môže pomôcť zlepšiť pružnosť a pevnosť pokožky. To môže viesť k pevnejšiemu, hladšiemu a mladistvejšiemu vzhľadu, najmä v oblastiach, kde pokožka stratila pružnosť v dôsledku starnutia alebo úbytku hmotnosti.

Ultrazvuková kavitácia funguje tak, že stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, dvoch bielkovín, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v štruktúre a pružnosti pokožky. Zvýšením ich produkcie môže ultrazvuková kavitácia pomôcť zlepšiť tonus a štruktúru pokožky, čím sa stane pevnejšou a pružnejšou [3].

Je dôležité poznamenať, že ultrazvuková kavitácia by sa nemala používať ako náhrada za zdravú stravu a pravidelné cvičenie, ktoré sú nevyhnutné na udržanie zdravej telesnej hmotnosti a celkového zdravia.

a3d8129e-5853-11ee-8d99-005056997292.jpg
Trenčín, Trenčiansky kraj
Bratislava, Bratislavský kraj
Košice, Košický kraj
DERMABELLE, s.r.o
Žilina, Žilinský kraj

Výhody a nevýhody ultrazvukovej kavitácie

Ultrazvuková kavitácia má niekoľko potenciálnych výhod ale aj nevýhod, ktoré treba zvážiť pred podstúpením ošetrenia.

Výhody

Neinvazívnosť: Ošetrenie je neinvazívne, čo znamená, že nezahŕňa žiadne rezy ani injekcie. To môže byť atraktívne pre ľudí, ktorí sa zdráhajú podstúpiť invazívnejšie zákroky, ako je napríklad liposukcia.

Časová nenáročnosť: Každé sedenie zvyčajne trvá len 30 až 60 minút, takže je vhodnou voľbou pre ľudí s nabitým programom.

Žiadne prestoje: Po ošetrení nie je potrebná žiadna rekonvalescencia, takže ľudia sa môžu okamžite vrátiť k svojim bežným aktivitám.

Minimálne riziko vedľajších účinkov: Väčšina ľudí nepociťuje žiadne významné vedľajšie účinky ultrazvukovej kavitácie a všetky, ktoré sa vyskytnú, sú zvyčajne mierne a dočasné.

Možnosť použitia na viacerých častiach tela: Ošetrenie možno použiť na rôznych častiach tela vrátane brucha, stehien, zadku a horných končatín.

Nevýhody

Výsledky sa môžu líšiť: U niektorých ľudí môžu byť výsledky výraznejšie ako u iných a celkovo nemusia byť také dramatické ako výsledky dosiahnuté invazívnejšími zákrokmi, napríklad liposukciou.

Výsledky nie sú trvalé: Hoci ošetrenie môže priniesť krátkodobé zlepšenie vzhľadu celulitídy a pevnosti pokožky, výsledky nie sú trvalé a mali by sa udržiavať zdravým životným štýlom a inými ošetreniami.

Kavitácia nie je vhodná pre každého: Niektorí ľudia nemusia byť vhodnými kandidátmi na ošetrenie z dôvodu zdravotného stavu alebo liekov, ktoré užívajú (napríklad ľudia s kardiostimulátorom alebo kovovými implantátmi, jedinci s určitými kožnými ochoreniami, ako je ekzém alebo rosacea).

Prečítajte si tiež: Mýty a fakty o injekčnej lipolýze

Vedľajšie účinky a riziká

Ultrazvuková kavitácia sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné ošetrenie, ale ako každý lekársky zákrok môže mať určité riziká a vedľajšie účinky.

Medzi možné vedľajšie účinky ultrazvukovej kavitácie patria:

Bolesť alebo nepríjemné pocity: Niektorí ľudia môžu počas zákroku pociťovať bolesť alebo nepohodlie, najmä ak sú zvukové vlny zamerané na citlivú oblasť tela.

Modriny: U niektorých ľudí sa po ultrazvukovej kavitácii môžu na koži objaviť modriny, ktoré sú však zvyčajne dočasné (zmiznú do jedného až dvoch týždňov).

Opuchy: Opuch vzniká, keď sa v tkanivách nahromadí tekutina, a môže spôsobiť, že ošetrovaná oblasť je opuchnutá alebo citlivá. Zvyčajne ide o dočasný vedľajší účinok, ktorý by mal do niekoľkých dní zmiznúť.

ab82743a-5853-11ee-87e7-005056997292.jpg

Záverom

Ultrazvuková kavitácia je neinvazívne ošetrenie, ktoré využíva nízkofrekvenčné zvukové vlny na zacielenie a zničenie tukových buniek. Hoci má potenciál poskytnúť rýchle a jednoduché výsledky, je dôležité uvedomiť si výhody aj riziká použitia tohto ošetrenia.

Pozitívom je, že ultrazvuková kavitácia je vo všeobecnosti bezbolestná a nevyžaduje si žiadne prestoje a niektorí ľudia môžu po jednom ošetrení zaznamenať výrazné zlepšenie svojho vzhľadu. Treba však zvážiť aj potenciálne riziká, ako je možnosť podráždenia pokožky alebo nepríjemné pocity počas zákroku, ako aj možnosť neuspokojivých výsledkov.

Taktiež je dôležité poznamenať, že ultrazvuková kavitácia nemá nahradiť vyváženú stravu a cvičenie. Môže však byť účinným doplnkom zdravého životného štýlu pre tých, ktorí chcú dosiahnuť pevnejšiu pokožku a vykontúrované krivky.

Bibliografia

da Silva, R. M. V., Santos, J. C., de Carvalho, W. L. M., de Vasconcellos, L. S., de Castro, A. B. F., Borges, F. D. S., Carreiro, E. M., & Meyer, P. F. (2022). Effects of Ultracavitation and Radiofrequency on Abdominal Adiposity. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 15(1), E66–E71. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... [Dátum 21. 9. 2023]

Juhász, M., Korta, D., & Mesinkovska, N. A. (2018). A Review of the Use of Ultrasound for Skin Tightening, Body Contouring, and Cellulite Reduction in Dermatology. Dermatologic surgery : official publication for American Society for Dermatologic Surgery [et al.], 44(7), 949–963. Dostupné na: https://doi.org/10.1097/DSS.00... [Dátum 21. 9. 2023]

Manuskiatti, W., Wachirakaphan, C., Lektrakul, N., & Varothai, S. (2009). Circumference reduction and cellulite treatment with a TriPollar radiofrequency device: a pilot study. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology : JEADV, 23(7), 820–827. Dostupné na: https://doi.org/10.1111/j.1468... [Dátum 21. 9. 2023]

Watson, K. (31. júl 2020). About Ultrasonic Cavitation. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum 21. 9. 2023]

WebMD Editorial Contributors. (12. máj 2023). What to Know About Ultrasonic Cavitation. WebMD. Dostupné na: https://www.webmd.com/beauty/w... [Dátum 21. 9. 2023]

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.