Strie: Čo to je, ako im predchádzať a ako sa ich zbaviť
Aj keď strie sú úplne bežnou súčasťou života mnohých z nás, často nám môžu spôsobovať nepríjmené pocity či komplexy, a tak hľadáme ten najúčinnejší spôsob ako sa ich zbaviť. Ak aj vás trápia nevzhľadné strie po tehotenstve či rýchlej fyzickej zmene, ktorá nastala počas puberty či neskôr v živote, čítajte ďalej.
Čo sú to strie?
Strie sú typ jazvy, ktorá vzniká, keď sa naša pokožka rýchlo roztiahne alebo stiahne. Náhla zmena spôsobí, že kolagén a elastín v pokožke, ktoré zaisťujú jej pružnosť pevnosť, prasknú. To umožňuje presvitanie krvných ciev, ktoré zanechávajú viditeľné červené alebo purpurové stopy - strie. Postupom času, keď sa cievy zahoja, vyblednú na bielu alebo striebornú farbu. Keď sa objavia, strie zvyčajne úplne nezmiznú. Strie nie sú fyzicky bolestivé, ale môžu ovplyvniť sebavedomie a sebaúctu človeka.
Nie každému sa však na koži strie vytvoria. Výskumy ukazujú, že svoju úlohu zohráva kolísajúca hladina hormónov. Vyššie riziko existuje aj vtedy, ak sa strie vyskytujú u niekoho v rodine.
Ak sa vám strie vytvoria, je najpravdepodobnejšie, že sa tak stane v jednom z nasledujúcich období:
- Rastový náraz v období puberty
- Tehotenstva
- Rýchly úbytok alebo prírastok hmotnosti
- Rýchly nárast svalovej hmoty z cvičenia
Dlhodobá aplikácia kortikosteroidov môže na pokožke tiež spôsobiť vznik strií. Ak máte Cushingovu chorobu alebo Marfanov syndróm, sprievodným javom môžu byť taktiež strie.
Keď sa strie objavia prvýkrát, bývajú červené, fialové, ružové, červenohnedé alebo tmavohnedé, v závislosti od farby vašej pokožky. Prvotné strie môžu byť mierne vyvýšené a môžu svrbieť.
Časom farba vybledne a strie “klesnú” a sú nižšie než je povrch kože. Ak prejdete prstom po staršej strii, často pocítite miernu priehlbinu.
Ako striám predchádzať
Tak ako každá jazva, aj strie sú trvalé a nie je možné ich odstrániť úplne, preto je najlepším riešením prevencia.Keďže vo vzniku strií hrá úlohu okrem iného aj genetika, hormóny či choroby, striám nie je možné predísť úplne. Existuje však niekoľko krokov, ktorých dodržiavaním môžete ich vznik minimalizovať.
Dodržiavajte zásady zdravého životného štýlu
Strie sa nedajú úplne odstrániť, ale zdravý životný štýl môže znížiť riziko ich vzniku.
Pitie veľkého množstva vody, konzumácia rôznych výživných potravín a pravidelný pohyb môžu udržať stabilnú hmotnosť a celkovo podporiť dobré zdravie.
Vyhnite sa náhlemu nárastu alebo úbytku hmotnosti
Pomáha aj vyhýbanie sa rýchlym zmenám hmotnosti a snaha o zdravé a postupné zvyšovanie hmotnosti počas tehotenstva.
Americká akadémia pôrodníkov a gynekológov odporúča, aby tie, ktoré mali pred tehotenstvom zdravú hmotnosť, pred pôrodom pribrali 25 až 35 kilogramov celkovej hmotnosti.
Udržujte pokožku hydratovanú zvonka aj zvnútra
Použitie hydratačného krému hneď po kúpeli, kým je pokožka ešte vlhká, pomôže produktom lepšie preniknúť do pokožky a udržať ju jemnú a pružnú. Tehotné ženy môžu zistiť, že rýchlo sa zväčšujúca pokožka na bruchu má tendenciu svrbieť, a hydratačné krémy často prinášajú určitú úľavu.
Hydratácia je však dôležitá aj zvnútra, preto nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Piť treba najmä čistú vodu prípadne nesladený čaj.
Používajte správnu ochranu pred slnkom
Samotný opaľovací krém nemôže zabrániť vzniku strií, ale celkovo zlepšuje zdravie a vzhľad pokožky.
Vystavenie slnku môže spôsobiť, že existujúce jazvy a strie budú viditeľnejšie. Výrazne tiež zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Preto pri pobyte na slnku používajte účinný opaľovací krém.
Okrem toho vystavenie slnku môže narušiť kolagénové vlákna pokožky, čím sa zvyšuje riziko vzniku strií.
Čo robiť, ak strie už vznikli
Ako sme spomínali vyššie, strie nie je možné odstrániť úplne. Rôzne ošetrenia môžu však ich vzhľad zmierniť či korigovať. Ošetrenie môže tiež pomôcť zmierniť svrbenie.
Novšie, červeno sfarbené strie (striae rubra) sa odstraňujú ľahšie. Spočiatku sú červené, pretože pod kožou sú prítomné krvné cievy. Prítomnosť funkčných ciev umožňuje, aby červené strie lepšie reagovali na liečbu.
Biele strie (striae alba) sú staršie a ťažšie odstrániteľné. Časom sa cievy zúžia, čo sťažuje stimuláciu tvorby kolagénu. Výsledky liečby nemusia byť v porovnaní s červenými striami také drastické, ale existujú možnosti, ktoré im pomôžu vyblednúť prirodzenejšie a rýchlejšie.
Zákroky na zlepšenie vzhľadu strií
Ošetrenia dostupné u kožných lekárov a plastických chirurgov ponúkajú určitú nádej na zníženie výskytu strií či zlepšenie ich vzhľadu.
Žiadne riešenie nie je účinné pre každého, ale mnohí ľudia nachádzajú úspech s niektorými z nasledujúcich liečebných postupov.
Tretinoín
Existuje niekoľko výskumov, ktoré potvrdili, že tretinoín (kyselina retinová) môže vzhľad strií mierne zlepšiť. Krém s obsahom 0,1 percenta tretinoínu pomohol zmierniť strie v skoršom štádiu vzniku v jednej z prvých štúdií.
Tretinoín, často nazývaný pod obchodným názvom Retin-A, môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako je začervenanie a olupovanie kože. Tehotné alebo dojčiace ženy by tento liek nemali používať.
Tretinoín môže prenikať cez vrchnú vrstvu kože a obnovovať kolagén, čo vysvetľuje proces, ktorý môže u niektorých ľudí zlepšiť vzhľad strií.
Tretinoín je dostupný len na lekársky predpis. Zdá sa, že jeho prínos je najsilnejší pri použití na nové strie, preto by ľudia mali liečbu vyhľadať čo najskôr.
Keď už strie vyblednú na bielu alebo striebornú farbu, tretinoín už nebude účinný.
Laserové ošetrenia
Laserové ošetrenia sú osvedčený spôsob, ako výrazne zlepšiť vzhľad strií, aj keď z dôvodu nutnosti opakovať viac sedení sa môže byť finálna cena za ošetrenie vysoká.
Laserová terapia je jedným z najnovších spôsobov liečby strií, ktorý sa zdá byť účinný pri ich redukcii.
Pulzné farbivové lasery a intenzívne pulzné svetlo (IPL) môžu časom zlepšiť vzhľad strií a zvýšiť produkciu kolagénu.
Tieto zákroky by mal vykonávať len plastický, kozmetický alebo kožný chirurg, preto sa pred podstúpením ošetrenia uistite, že ste u vyškoleného a licencovaného zdravotníka.
Môže byť potrebných aj viac ako 10 sedení na zaznamenanie 20 až 60 % zlepšenia vzhľadu strií.
Prečítajte si tiež: Boj proti striám pomocou frakčného CO2 lasera
Plazma bohatá na trombocyty s ultrazvukom
Ošetrenie plazmou bohatou na trombocyty (PRP) je obľúbená ako spôsob regenerácie pokožky a zvýšenia produkcie kolagénu. Pri PRP sa používa plazma bohatá na trombocyty odobratá z krvi klienta bezprostredne pred zákrokom.
Výskumy navyše ukazujú, že plazma terapia spojená s ošetrením pomocou ultrazvuku môže byť vhodným postupom na redukciu strií.
Plastická chirurgia
Plastika brucha, lifting stehien a podobné zákroky fungujú tak, že sa odstráni prebytočná koža a zvyšná koža a tkanivo sa napnú.
Lekár môže takúto operáciu navrhnúť, ak máte v problematickej oblasti ovisnutú kožu v dôsledku úbytku hmotnosti alebo tehotenstva.
Ideálnym kandidátom na tento zákrok je niekto, kto:
má stabilnú hmotnosť a dobrý zdravotný stav
nefajčí
má realistické očakávania o tom, čo môže operácia priniesť
Je dôležité upozorniť, že tieto zákroky nie sú prednostne určené na odstránenie strií. Redukcia strií - v dôsledku odstránenia prebytočnej kože z tela - však môže byť ďalším prínosom.
Ak koža nie je ovisnutá, tento typ plastickej operácie nemusí byť vhodný. Ľudia by mali pred podstúpením akéhokoľvek chirurgického zákroku prediskutovať možné riziká a prínosy so svojím chirurgom.
Ak chcete poznať svoje možnosti ohľadom redukcie vzhľadu strií, kontaktuje lekárov, ktorí toto ošetrenie vykonávajú!
Bibliografia
Anthony, K. (6. marec 2018). Getting Rid of White Stretch Marks. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 27. 10. 2023]
Marcin, A. (21. júl 2023). 7 Tips to Help Prevent Stretch Marks. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 27. 10. 2023]
Splane, B. (24. august 2023). Can a Laser Really Get Rid of My Stretch Marks? Verywellhealth. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com... [Dátum: 27. 10. 2023]