Pre koho je operácia očných viečok (blefaroplastika) vhodná?
Problémy, ktoré rieši blefaroplastika
Plastická operácia viečok (blefaroplastika) patrí medzi najčastejšie výkony v rámci estetickej plastickej chirurgie. Operáciu očných viečok mnohí postupujú predovšetkým z estetického hľadiska.
Ovisnutá koža horných viečok ale môže spôsobiť aj funkčné problémy, ako napríklad:
- pocit ťažkých viečok
- slzenie vo zvýšenej miere
- problémy s videním (visus)
Po blefaroplastike horných viečok sa tieto ťažkosti môžu zmierniť, prípadne odstrániť.
Pokles horného viečka spôsobuje zníženie rozsahu zorného poľa, čo môže potvrdiť vyšetrenie perimetrom, ktoré uskutočňuje očný lekár. Operácie očných viečok dlhodobo spadajú do odboru plastickej chirurgie.
Indikácie na operáciu očných viečok
Blefaroplastika rieši:
- dermatochaláziu
- blefarochaláziu
- tukové prolapsy
- zhrubnutie očného kruhového svalu.
Dermatochalázia
Dermatochalázia je strata napätia a elasticity kože horných alebo dolných viečok, pričom je koža tenká a visí.
Blefarochalázia
Blefarochalázia je strata napätia a elasticity kože horných viečok v dôsledku častých opuchov, kedy je uvoľnený aj očný kruhový sval a dochádza k prolapsu očnicového tuku.
Zhrubnutie očného kruhového svalu
Zhrubnutie očného kruhového svalu sa týka dolných viečok.
Ptóza viečok (blefaroptóza)
Niektorí pacienti môžu mať poruchu pohybu horného viečka a to smerom hore. Toto sa nazýva ptóza viečka alebo blefaroptóza. Pri tejto poruche je postihnutý sval, ktorý zdvíha horné viečko, čo môže spôsobovať celú škálu problémov funkčného charafteru. Operačné riešenie tohto problému je veľmi sofistikované, je dobré ho realizovať na centralizovaných pracoviskách v rámci univerzitných kliník.
Asymetria viečok a blefaroplastika a jednostranná blefaroplastika
Treba povedať, že drobná (milimetrová) asymetria oblastí viečok sa vyskytuje veľmi často, takže riešenie asymetrie sa štandardne deje v rámci každej blefaroplastiky. Aj väčšie asymetrie oblastí viečok sa dajú bez problémov chirurgicky riešiť v rámci (obojstrannej) blefaroplastiky.
Samozrejme je možné uskutočniť aj jednostrannú blefaroplastiku pri riešení výraznej asymetrie, týka sa to najmä horných viečok.
Štandardne sa blefaroplastika uskutočňuje na oboch viečkach súčasne v rámci jednej operácie. Je taktiež možné uskutočniť operáciu horných aj dolných viečok súčasne.
Kto je vhodným kandidátom na blefaroplastiku
V rámci blefaroplastiky z estetickej indikácie sú to pacienti v strednom veku s prejavmi zmien na viečkach (dermatochalázia, blefarochalázia, tukové prolapsy, zhrubnutie očného kruhového svalu). To, či ste vhodným kandidátom a ako veľmi vám vie blefaroplastika pomôcť, určí lekár vždy najlepšie iba pri osobnej konzultácií, kedy môžete požiadať aby vám špecialista ukázal výsledky blefaroplastiky na iných svojich pacientoch na tzv. pred po fotografiách operácie viečok.
V rámci estetickej plastickej chirurgie je možné hovoriť o dolnej vekovej hranici pre blefaroplastiku v 18. roku života, horná veková hranica neexistuje. Veľmi často sú to práve starší pacienti, ktorí sa radujú z veľmi dobrých výsledkov blefaroplastiky.
Prvé prejavy starnutia oblasti viečok sa prejavujú v období 30. roku života, toto však môže byť priskoro na samotnú operatívnu korekciu viečok a niekedy stačí menej invazívny estetický zákrok, ako napríklad výplne kyselinou hyalurónovou.
Záleží však na genetických predispozíciách každého človeka a na rozsahu problémov. Najčastejšou skupinou pacientov podstupujúcich blefaroplastiku sú pacienti po 50. roku života.
Častejšie ide o ženy, v posledných rokoch však rastie záujem aj zo strany mužov. V našich končinách sa približne jedná o pomer 9:1 v prospech žien.
Pre koho nie je vhodná blefaroplastika
Ide o elektívny operačný výkon, preto by mal byť podstúpený v plnom zdraví. Pacient by:
- nemal mať infekcie horných dýchacích ciest
- nemal mať akútne prejavy alergie
- mal by mať v poriadku hodnoty krvnej zrážanlivosti
- ženy by nemali výkon podstupovať počas menštruácie
Dôležitá je taktiež psychická stabilita a realistické očakávania zo strany pacienta.
Operácia horných a dolných viečok
Za účelom posúdenia vhodnosti plastickej operácie horných a dolných viečok je nutné podstúpiť vyšetrenie plastickým chirurgom so zameraním na posúdenie kvality tkanív a vekových zmien na viečkach a oblastiach okolo očí.
Operácia horných viečok
- odstraňuje nadbytok kože na horných viečkach
- odstraňuje nadbytok uvoľneného očného kruhového svalu
- taktiež odstraňuje tukové prolapsy
Operácia dolných viečok
- odstraňuje nadbytok kože na dolných viečkach
- odstraňuje nadbytok (uvoľneného alebo hypertrofického) očného kruhového svalu
- odstraňuje tukové prolapsy (to znamená vačky pod očami)
- prípadne premiestnením očnicového tuku vypĺňa kruhy pod očami
Kedy blefaroplastika nestačí a je nutná operácia čela alebo obočia?
Nadbytok kože na horných viečkach je veľmi často spôsobený poklesom obočia, resp. poklesom celého čela. V tomto prípade je nutné pacientovi celú situáciu objasniť a v prvom rade navrhnúť chirurgický lifting obočia, prípadne lifting celého čela. V prípade výraznejšieho nadbytku kože na horných viečkach je možné lifting obočia/čela kombinovať s blefaroplastikou horných viečok.
Blefaroplastika súčasne v kombinácii s iným estetickým výkonom
Blefaroplastiku je možné kombinovať spolu s inými esteticko-chirurgickými výkonmi na tvári, alebo na tele. Zatiaľ čo samotná blefaroplastika sa realizuje prevažne v lokálnej anestézii, pri kombinácii blefaroplastiky s inými výkonmi na tvári alebo na tele, sa uskutočňuje v celkovej anestézii.
Blefaroplastika horných viečok a lifting tváre
Najčastejšou kombináciou je blefaroplastika horných viečok s liftingom obočia/čela. Blefaroplastika dolných viečok sa veľmi často vykonáva pri operácii faceliftu.
Operácia horných viečok a injekčné výplne
Tak ako už bolo uvedené, blefaroplastika je elektívny výkon, takže ho treba dôkladne naplánovať s ohľadom na vyhnutie sa potenciálnym komplikáciám. Predoperačné vyšetrenie je dôležité pre posúdenie zmien na viečkach, ktoré môžu byť maskované botulotoxínom alebo výplňovými materiálmi. V ideálnom prípade je vhodné blefaroplastiku realizovať 9 mesiacov po poslednej aplikácii botulotoxínu a 12 mesiacov po aplikácii kyseliny hyalurónovej.
Efekt a výdrž operácie očných viečok
Výsledok sa samozrejme mení v čase. Viečka starnú, podliehajú poklesu a tvorbe vrások aj po blefaroplastike a tieto procesy sú navyše veľmi individuálne a taktiež geneticky podmienené. Odpoveď na dĺžku efektu nám dávajú samotní pacienti, ktorí sa dožadujú opakovania blefaroplastiky zväčša v čase 5-10 rokov po prvotnej operácii.
Podstúpiť operáciu očných viečok opakovane je možné. Kritériom sú zmeny na viečkach, ktoré si vyžadujú chirurgickú úpravu, napríklad výskyt nadbytku kože.
Je blefaroplastika hradená poisťovňou?
Blefaroplastika môže byť hradená zdravotnou poisťovňou. Zdravotné poisťovne na Slovensku uhrádzajú výkon plastického chirurga, ak ide o výkon zo zdravotnej indikácie, teda rieši nielen estetické, ale najmä zdravotné ťažkosti pacienta.
O preplácaní výkonu sa vždy informujte vo vašej zdravotnej poisťovni, prípadne v zdravotníckom zariadení kde sa bude plánovaný operačný výkon uskutočňovať.