Každá tvár je individuálna a mierna asymetria je prirodzená
Tvár nie je takmer nikdy dokonale symetrická. Mierna asymetria je v skutočnosti celkom prirodzená a dáva tvári charakter a jedinečnosť. Existujú však prípady, kedy je asymetria tváre veľmi výrazná: čo sa s tým dá robiť? Prostriedky, ktorými možno zasiahnuť do tvaru tváre a dosiahnuť jej väčšiu symetriu, sa líšia a ich použitie závisí od stupňa asymetrie.
Symetria tváre
Asymetria tváre môže postihovať tvár na jednom mieste aj celkovo a môže sa prejavovať v rôznych oblastiach tváre: v strednej tretine (ktorá zahŕňa nos a oči) a v dolnej tretine (ktorá zahŕňa čeľusť, ústa a bradu).
Definícia symetrie vychádza z merania vzdialenosti medzi čelom, nosom, perami a bradou. V skutočnosti nikto nemá dokonale symetrickú tvár a je to jedna zo základných charakteristík, ktoré odlišujú každého z nás. Ak je asymetria veľmi výrazná, môže to mať na človeka negatívny vplyv, či už psychický alebo sociálny. Asymetria môže byť tiež zdrojom nízkeho sebavedomia.
Symetria tváre
Hlavné príčiny asymetrie tváre možno klasifikovať takto:
V závislosti na príčine možno na vyrovnanie asymetrie tváre použiť injekčné výplne alebo chirurgické metódy
Liečba asymetrie tváre závisí od príčin, ktoré asymetriu spôsobujú. V prípade svalových príčin možno napríklad použiť neinvazívne zákroky estetickej medicíny, ktorých výhodou je, že sú šetrnejšie, bez rezov alebo veľkých jaziev a bez náročnej rekonvalescencie.
Watson, K. (2018). Asymmetrical Face: What Is It, and Should You Be Concerned? Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 16. 05. 2022]
White, C. (2020). What to know about having an asymmetrical face. Medical News Today. [online] Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.c... [Dátum: 16. 05. 2022]