Mýty a pravda o botulotoxíne
O botulotoxíne toho bolo napísané veľa a ešte veľa toho napísaného bude. Aká je však skutočná pravda o najpoužívanejšom spôsobe vyhladzovania vrások? A čo je len obyčajný mýtus? To všetko a omnoho viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Mýtus 1: Aplikácia botulotoxínu je ako keby vám podali jed.
Je skutočne pravda, že botulotoxín je purifikovaný proteín získaný z baktérie Clostridium Botulini. Tento proteín je podľa definície toxín, pretože vo svojej surovej forme spôsobuje ochorenie zvané botulizmus, pri ktorom dochádza k paralýze svalov a postihnutiu dýchania, toto ochorenie môže byť potenciálne aj smrteľné. Avšak dnes sa podarilo tento toxín úspešne očistiť, takže je možné ho bezpečne použiť pre lekárske účely, botulotoxín tak zostáva a účinkuje na mieste, na ktoré bol aplikovaný. Je dobré vedieť, že ak sa čokoľvek, dokonca aj jed, použije správne, môže sa to stať liekom, ako je tomu napríklad pri chemoterapii, ktorá sa spolieha predovšetkým na látky, ktoré sú pre telo jedovaté. Tak ako pri predávkovaní napríklad panadolom, hocičo sa môže stať jedom ak sa to nepoužije správne. Nemali by sme si utvárať uzávery, že botulotoxín je jedovatý, len preto, že to je toxín, ale skôr sa pokúsiť pozrieť sa na to zo širšej perspektívy, z pohľadu spôsobu použitia a z pohľadu toho ako pomáha tým, ktorí ho už dostali.
Mýtus 2: Botulotoxín sa vám postupne s opakovanou aplikáciou nahromadí v tele.
Botulotoxín je prirodzene získaný neurotoxín a je kompletne biodegradovateľný. Naša krv dokonca obsahuje enzým, ktorý tento toxín rozkladá. Preto výsledky po aplikácii botulotoxínu trvajú len 3 – 6 mesiacov – to je čas, ktorý naše telo potrebuje na rozloženie toxínu a jeho vylúčenie. Ak budeme botulotoxín podávať v odporúčaných časových intervaloch – t.j. viac ako 3 mesiace, nie je možné aby sa toxín v tele hromadil. Veľmi zriedkavo sa stane, že sa u niekoho vyvinie silná imunita voči botulotoxínu a takýto organizmus rozkladá toxín ešte rýchlejšie ako normálne. U takýchto ľudí je potom aplikácia botulotoxínu menej účinná a výsledky vyprchajú oveľa rýchlejšie.
Mýtus 3: Botulotoxín môže spôsobiť trvalú paralýzu vašich svalov.
Ako sme už spomínali, naše telá botulotoxín rozkladajú, takže nie je možné spôsobiť trvalú paralýzu. Avšak v prípade niektorých sprievodných ochorení, napríklad myasténia gravis sa môže účinok botulotoxínu predlžovať.
Mýtus 4: Som príliš mladá/ý na botulotoxín. Je to len pre starých ľudí.
Botulotoxín si ľudia dávajú aplikovať keď to potrebujú a nemá to nič spoločné s vekom. Niektorí ľudia nemajú výraznejšie vrásky až do štyridsiatky, a u iných sa vytvoria vrásky hnevu, či hlboké vrásky na čele už v dvadsiatke. O botulotoxíne môžete uvažovať už v mladom veku, pretože prípadné vrásky sa s vekom budú len prehlbovať. Niektorí ľudia si dávajú botulotoxín ako prevenciu ešte predtým než im vzniknú výrazné vrásky. Čím skôr sa proti vráskam bojuje, tým lepšie sú dlhodobé výsledky.
Mýtus 5: Keď raz začnete s botulotoxínom, váš stav sa po vysadení len zhorší.
Nie je možné aby bol stav vašej pokožky horší než pred aplikáciou botulotoxínu. V najhoršom možnom prípade sa vrátite do takého stavu ako ste boli na začiatku. V skutočnosti si však ľudia tak zvyknú na novú hladšiu pleť, že keď pominie účinok aplikácie botulotoxínu, majú pocit, že starnú rýchlejšie. V skutočnosti sa len vrátia na začiatok, do stavu, na ktorý už možno zabudli. Častejšie však ľudia stále vyzerajú lepšie ako pôvodne, pretože botulotoxín mierne zmenil ich rysy tváre, napríklad sa toľko nemračia, pretože na to jednoducho zabudli.
Mýtus 6: Botulotoxín môže spôsobiť deformáciu tváre.
Botulotoxín môže viesť ku katastrofálnym výsledkom – nerovnomerného tvaru a asymetrie tváre dokonca k funkčným ťažkostiam – avšak len pri nevhodnom výbere miesta a nesprávnom dávkovaní. Botulotoxín je len nástroj a to aký je výsledok závisí na človeku, ktorý ho používa. Preto dôrazne odporúčame aby ste si botulotoxín nechali aplikovať len od skúseného lekára.
Mýtus 7: Botulotoxín vám dáva umelý a nehybný výraz.
Tento zlý verejný imidž pochádza ešte z čias kedy sa botulotoxín začal používať po prvýkrát. V tom čase sa tvár bez vrások považovala za jediný dobrý výsledok a tak sa lekári pokúšali vyradiť z činnosti všetky mimické svaly, ktoré spôsobovali vrásky. Súčasný prístup je zmäkčiť a zmierniť vrásky, avšak nie vyhladiť ich úplne. Cieľom je získať čerstvejší a mladistvý výraz s neporušenou prirodzenou mimikou. Úspešná terapia botulotoxínom je taká, ktorú nikto nerozpozná :-)