Rosacea, známa aj ako ružovka, spôsobuje silné začervenanie pokožky. Toto kožné ochorenie postihuje najmä ženy po 30. roku života, najmä tie so svetlou farbou pleti a očí. Celosvetovo trpí rosaceou približne 5,5% ľudí. Mnohí si neuvedomujú, že ich neustále červené škvrny na tvári sú chronickým ochorením.
Pri ružovke sú jemné žilky na koži rozšírené (teleangiektázie), čo vedie k začervenaniu. Zápal spôsobuje uzlíky (papuly) a hnisavé pupienky (pustuly), takže ochorenie vyzerá ako akné. Najmä u mužov vzniká uzlovité zhrubnutie nosa (rinofýma), ľudovo nazývané "karfiolový nos". Ostatní ľudia často pripisujú začervenanie nadmernej konzumácii alkoholu.
Keďže sa ružovka objavuje v strede tváre a je ťažké ju skryť, mnohí pacienti trpia týmto ochorením aj psychicky.
Ženy trpia rosaceou o niečo častejšie ako muži. Muži však mávajú závažnú rosaceu častejšie. Niektorí ľudia majú vyššie riziko vzniku rosacey, ale toto kožné ochorenie môže dostať každý.
Vedci sa stále snažia zistiť, čo je príčinou rosacey. Pri výskume rosacey zistili niekoľko dôležitých poznatkov:
Existujú štyri podtypy rosacey. Každý podtyp má svoje vlastné príznaky. Je možné mať súčasne viac ako jeden podtyp rosacey.
Charakteristickým príznakom rosacey sú malé, červené, hnisavé pupienky na koži, ktoré sa objavujú v návalových epizódach. Ružovka zvyčajne postihuje len pokožku na nose, lícach a čele. Návaly sa často vyskytujú v cykloch. To znamená, že príznaky sa vyskytujú niekoľko týždňov alebo mesiacov, ustúpia a potom sa vrátia.
Štyri typy rosacey sú:
Plán liečby rosacey zvyčajne zahŕňa vyhýbanie sa spúšťačom, používanie šetrných produktov starostlivosti o pleť a podstúpenie ošerení na rosaceu.
Ak má váš dermatológ podozrenie na rosaceu, nie sú potrebné žiadne lekárske testy. Dermatológ vám vyšetrí kožu a oči, aby sa uistil, že nemáte iné ochorenie. V niektorých prípadoch sa môže iná choroba ružovke veľmi podobať. Lekárske testy môžu pomôcť vylúčiť ochorenia, ako je lupus erythematosus alebo alergická kožná reakcia.
Ak máte rosaceu, váš dermatológ sa s vami poradí o možnostiach liečby. Liečba nemôže rosaceu úplne vyliečiť, ale môže pomôcť:
Keď dermatológovia vypracujú plán liečby rosacey, väčšinou pozostáva z liekov, špeciálnej starostlivosti o pleť vhodnej pre pleť s ružovkou a tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa novým epizódam. Niekedy liečebný plán zahŕňa aj ošetrenie, napríklad laserovú terapiu.
Čo pomáha proti ružovke?
Gether, L., Overgaard, L. K., Egeberg, A., & Thyssen, J. P. (2018). Incidence and prevalence of rosacea: a systematic review and meta‐analysis. British Journal of Dermatology, 179(2), 282-289. Dostupné na: https://onlinelibrary.wiley.co... [Dátum 18. 05. 2022].
Lekár.sk. (2019). Ružovka. [online] Dostupné na: https://lekar.sk/clanok/ruovka [Dátum 18. 05. 2022].