Rosacea (Ružovka)

Čo je to rosacea?

Rosacea sa nazýva aj ružovka, pretože sa na nej prejavuje zmena farby pokožky

Rosacea sa nazýva aj ružovka, pretože sa na nej prejavuje zmena farby pokožky

Rosacea, známa aj ako ružovka, spôsobuje silné začervenanie pokožky. Toto kožné ochorenie postihuje najmä ženy po 30. roku života, najmä tie so svetlou farbou pleti a očí. Celosvetovo trpí rosaceou približne 5,5% ľudí. Mnohí si neuvedomujú, že ich neustále červené škvrny na tvári sú chronickým ochorením.

Pri ružovke sú jemné žilky na koži rozšírené (teleangiektázie), čo vedie k začervenaniu. Zápal spôsobuje uzlíky (papuly) a hnisavé pupienky (pustuly), takže ochorenie vyzerá ako akné. Najmä u mužov vzniká uzlovité zhrubnutie nosa (rinofýma), ľudovo nazývané "karfiolový nos". Ostatní ľudia často pripisujú začervenanie nadmernej konzumácii alkoholu.

Keďže sa ružovka objavuje v strede tváre a je ťažké ju skryť, mnohí pacienti trpia týmto ochorením aj psychicky.

Možné príčiny rosacey

Ženy trpia rosaceou o niečo častejšie ako muži. Muži však mávajú závažnú rosaceu častejšie. Niektorí ľudia majú vyššie riziko vzniku rosacey, ale toto kožné ochorenie môže dostať každý.

Vedci sa stále snažia zistiť, čo je príčinou rosacey. Pri výskume rosacey zistili niekoľko dôležitých poznatkov:

  • Ružovka je často v rodinnej anamnéze. Mnoho ľudí, ktorí trpia rosaceou, má rodinných príslušníkov, ktorí tiež trpia rosaceou. Je možné, že ľudia gény na vznik rosacey zdedili.
  • Svoju úlohu môže zohrávať aj imunitný systém. Vedci zistili, že väčšina ľudí s akné podobným ružovke reaguje na baktériu s názvom Bacillus oleronius. Táto reakcia spôsobuje nadmernú reakciu ich imunitného systému. Vedci zatiaľ nevedia, či to môže rosaceu zapríčiniť.
  • Svoju úlohu môže zohrávať roztoč Demodex folliculorum, ktorý žije na koži každého človeka. Tento roztoč rád žije na nose a lícach, kde sa často vyskytuje ružovka. Mnohé štúdie preukázali, že ľudia s rosaceou majú na koži veľké množstvo týchto roztočov. Problémom však je, že aj niektorí ľudia, ktorí nemajú rosaceu, majú na koži veľké množstvo týchto roztočov.
  • Rôzne spúšťače môžu u ľudí s rosaceou spôsobiť vznik nových fľakov. Patria sem korenené jedlá, horúce nápoje, alkohol, stres, kozmetika alebo lieky. Chlad a vietor pokožke neprospievajú, zatiaľ čo teplo a slnečné žiarenie sú obzvlášť škodlivé.

Typy rosacey

Podtyp 1 (kuperóza)

Podtyp 1 (kuperóza)

Existujú štyri podtypy rosacey. Každý podtyp má svoje vlastné príznaky. Je možné mať súčasne viac ako jeden podtyp rosacey.

Charakteristickým príznakom rosacey sú malé, červené, hnisavé pupienky na koži, ktoré sa objavujú v návalových epizódach. Ružovka zvyčajne postihuje len pokožku na nose, lícach a čele. Návaly sa často vyskytujú v cykloch. To znamená, že príznaky sa vyskytujú niekoľko týždňov alebo mesiacov, ustúpia a potom sa vrátia.

Štyri typy rosacey sú:

  • Podtyp 1 (kuperóza): je spojený so začervenaním tváre a viditeľnými cievami, najmä na lícach a nose. Koža je svrbivá a podráždená.
  • Druhý podtyp: rosacea papulopustulosa (alebo akné) rosacea je spojená s erupciami podobnými akné, ako sú pustuly, a často postihuje ženy stredného veku.
  • Tretí podtyp: známy ako rosacea hypertrophica, je zriedkavá forma spojená so zhrubnutím kože na nose a zadržiavaním vody (edém). Zvyčajne postihuje mužov a často je sprevádzaná iným podtypom rosacey.
  • Štvrtý podtyp: Oftalmo-rosacea, ktorej príznaky sa sústreďujú okolo očí. Pociťovať môžete suchosť a pálenie.

Bibliografia

Gether, L., Overgaard, L. K., Egeberg, A., & Thyssen, J. P. (2018). Incidence and prevalence of rosacea: a systematic review and meta‐analysis. British Journal of Dermatology, 179(2), 282-289. Dostupné na: https://onlinelibrary.wiley.co...  [Dátum 18. 05. 2022].

Lekár.sk. (2019). Ružovka. [online] Dostupné na: https://lekar.sk/clanok/ruovka  [Dátum 18. 05. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."