Deep plane facelift

Deep plane facelift
Atestovaný plastický chirurg, špecialista estetickej plastickej chirurgie so zameraním na estetické operácie prsníkov, tváre, nosa, brucha, liposukciu a penoplastiku. Vďaka medzinárodným skúsenostiam a profesionálnemu prístupu je vyhľadávaným chirurgom zahraničnej klientely.
Vytvorené: 14. 4. 2025 · Aktualizácia: Včera

V súčasnosti je jednou z najúčinnejších metód chirurgického omladenia tváre plasticko-chirurgický zákrok známy ako Deep plane facelift. V slovenčine zatiaľ neexistuje oficiálny preklad tohto termínu, často sa preto používa výraz hlboký lifting tváre. Ako už názov napovedá, pri tomto zákroku sa pracuje s hlbšími štruktúrami tváre.

MUDr. Peter Žiak, PhD., MPH - atestovaný plastický chirurg s 20-ročnou praxou v odbore plastická chirurgia, špecialista na estetické operácie tváre (deep plane facelift, blefaroplastika, lip lift), estetické operácie nosa, liposukcie a estetické operácie prsníkov. Počas svojej kariéry pôsobil na viacerých prestížnych klinikách v Čechách a na Slovensku a absolvoval množstvo vysoko uznávaných vzdelávacích pobytov a školení v zahraničí.

1. Mohli by ste bližšie priblížiť ošetrenie Deep plane facelift pacientom zvažujúcim tento zákrok?

V súčasnosti najefektívnejším spôsobom chirurgického omladenia tváre je plasticko-chirurgická operácia – Deep plane facelift. V slovenskom jazyku nemáme oficiálny preklad tohto termínu, možno hovoriť o hlbokom liftingu tváre. Ako už z názvu vyplýva, pri operácii sa preniká do hlbších štruktúr tváre. Operácia je vhodná pre tých, ktorí majú ochabnutú tvár s uvoľnenou kožou a poklesnutými podkožnými štruktúrami. Pri operácii sa cez diskrétny rez okolo ucha uvoľňuje a zdvíha poklesnutý povrchový svalovo-väzivový systém tváre (SMAS), taktiež sa zdvíha poklesnutá tvárová koža a jej nadbytok sa odstraňuje. Okrem liftingu získava tvár aj svoj pôvodný objem presunom tvárových anatomických štruktúr do správnej vyššej pozície. Tým, že sa tento zákrok zaoberá hlbšími vrstvami tkanív tváre, ponúka veľmi efektívne, prirodzene vyzerajúce a dlhotrvajúce výsledky. Pre dosiahnutie ešte lepšieho estetického výsledku je vo väčšine prípadov vhodné lifting tváre kombinovať s liftingom krku, s liftingom obočia, prípadne aj s inými tvárovými chirurgickými výkonmi, akými sú plastická operácia viečok, lifting hornej pery, alebo modelácia tváre vlastným tukom.

2. Aké sú hlavné výhody Deep plane facelift v porovnaní s inými typmi faceliftov?

Hlavnou výhodou tejto operácie je výrazný výsledný pooperačný estetický efekt. Ten sa dosahuje vďaka samotnej operačnej technike, kedy sa operačne uvoľňuje a zdvíha celý tvárový komplex SMAS (povrchový svalovo-väzivový systém) a taktiež sa uvoľňuje a zdvíha platyzma (tenký podkožný krčný sval, ktorý ovláda napätie kože na krku a je súčinný s mimickými svalmi). Tvár taktiež získava svoj pôvodný objem presunom tvárových anatomických štruktúr do vyššej (= pôvodnej, = mladistvej) pozície. Staršie techniky faceliftov spomínaný SMAS ošetrovali povrchovo (napríklad zdrhovacími stehmi) a liftingový efekt bol sústredený najmä na kožu, ktorá bola v oblasti jaziev vystavená veľkému napätiu a ťahu a preto „tradičné“ facelifty produkovali výraz „natiahnutej“ tváre.

Hoci je zotavovanie individuálnou záležitosťou, väčšina pacientov po absolvovaní Deep plane faceliftu má v porovnaní s inými metódami liftingu tváre kratšiu dobu hojenia. To znamená, že pacienti sa môžu vrátiť skôr k svojim každodenným aktivitám a užívať si svoj nový mladistvejší vzhľad. Deep plane facelift sa uskutočňuje v hlbších, prirodzených a ľahko oddeliteľných anatomických vrstvách tváre. Nedochádza pri ňom k traumatickému chirurgickému rozdeľovaniu podkožnej vrstvy, preto sú opuchy a modriny minimálne v porovnaní s pôvodnými technikami faceliftov. Pri Deep plane facelifte zabezpečuje liftingový efekt samotný SMAS pod kožou a teda nie koža, čo má obrovskú výhodu a tou je perfektný výsledný vzhľad jaziev, ktoré sa pri tejto technike hoja na nepoznanie – inými slovami – jazvy (najmä viditeľné jazvy pred uchom) sa po operácii nerozťahujú. Ťah pri Deep plane facelifte je sústredený na podkožný SMAS, koža nie je pod ťahom a na „ťažnú“ podkožnú vrstvu sa koža iba „prikladá“, takže koža nemá napnutý vzhľad. Deep plane facelift v tomto ohľade jednoznačne poskytuje lepší výsledok v porovnaní so staršími typmi faceliftov.

Deep plane facelift
Deep plane facelift - MUDr. Peter Žiak, PhD., MPH

3. Kto je ideálnym kandidátom na tento výkon? Existuje vhodné vekové rozpätie?

Deep plane facelift je možné uskutočniť spravidla u každého človeka (u žien aj mužov) po 45. roku života, kedy dochádza k prejavom starnutia na tvári. Medzi plastickými  chirurgmi, ktorí sa venujú technike Deep plane facelift, panuje názor, že najvhodnejšie  pre tieto operácie je obdobie okolo 50. roku života, kedy majú tkanivá tváre ešte dostatočný objem a kvalitu a ich premiestnením do pôvodnej vyššej pozície potom dlhodobejšie zachovávajú prirodzený mladistvý vzhľad tváre. Niektorí autori preto udávajú dĺžku trvania pooperačného efektu Deep plane faceliftu 10-15 rokov. Staršie operačné techniky mali tendenciu odsúvať operácie faceliftu na neskoršie vekové obdobia. Ak sa operácia uskutoční v neskoršom veku, nemožno očakávať takúto dĺžku trvania pooperačného efektu. Najlepšími kandidátmi na Deep plane facelift sú vo všeobecnosti zdraví nefajčiari, ktorí by radi zvrátili príznaky starnutia tváre a majú realistické očakávania od zákroku.

4. Aké sú hlavné riziká spojené s Deep plane facelift a ako je možné im predísť?

Každý operačný výkon so sebou prináša riziká a komplikácie. Celkovo možno konštatovať, že riziko komplikácií po operáciách Deep plane faceliftov je nízke. Pri dôkladnom predoperačnom vyšetrení, pri uskutočnení operačného výkonu v súlade s najmodernejšími plasticko-chirurgickými postupmi a pri dôkladnom dodržiavaní všetkých predoperačných a pooperačných odporúčaní je možné potenciálne riziká minimalizovať. Možné komplikácie sú: infekcia, opuch, modriny, krvácanie, asymetria a poškodenie tvárového nervu.

5. Mohli by ste nám opísať typický proces ošetrenia Deep plane facelift od prípravy až  po zotavenie? Ako dlho trvá rekonvalescencia po operácii?

Operácie faceliftov uskutočňujeme väčšinou v zariadeniach na poskytovanie jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Pacient prichádza na kliniku v deň operácie. Operácia v celkovej anestézii sa realizuje cez diskrétne strategicky umiestnené rezy okolo ucha na každej strane tváre a takmer vždy aj cez diskrétny rez pod bradou. Operačný čas je v rozsahu 4-5 hodín. Po zošití a zakrytí rán sa na tvár a krk aplikuje elastická bandáž. Pacient zostáva hospitalizovaný jednu noc. Ráno po operácii plastický chirurg skontroluje a ošetrí rany a aplikuje špeciálnu kompresívnu ohlávku. Pacient je následne prepustený z hospitalizácie do domáceho ošetrenia. V prvých 3 dňoch sa odporúča zachovať kľudový režim na lôžku, následne je možné začať vykonávať bežné fyzické aktivity, nie je dovolené vykonávať fyzicky namáhavé činnosti a je zakázané predkláňať sa a dvíhať ťažké predmety. Pacient nosí kompresívnu ohlávku po dobu 1 týždňa. Stehy odstraňujeme po 1 týždni. Návrat do práce je možný po 2-3 týždňoch, teda potom, ako ustúpia opuchy a rany sa transformujú na jazvy. Plná pohybová záťaž (cvičenie) sa odporúča po 1 mesiaci. Za viditeľný definitívny výsledok po operácii považujeme obdobie približne 3 mesiacov po operácii.

6. Ako pomáha Deep plane facelift pacientom dosiahnuť prirodzený vzhľad a dlhotrvajúce výsledky?

Jednou z hlavných výhod techniky Deep plane facelift je prirodzený mladistvý vzhľad. Vďaka premiestneniu podkožných tkanív tváre (vrátane svalov, väzov a lícneho tuku) do vyššej pozície sa zvýrazní a naplní horná časť tváre (oblasť čeľuste a líc), čím sa dosiahne prirodzenejší a mladistvejší vzhľad.

DIhotrvajúci pooperačný efekt je dosiahnutý technikou operácie, v rámci ktorej sa prenikaním do hlbších anatomických úrovní tváre uvoľňujú hlboké väzivové ukotvenia tváre, čím sa celý SMAS uvoľňuje a to umožňuje jeho zdvihnutie a fixovanie do vyššej pozície. Hlboký lifting tváre sa zvyčajne vykonáva v kombinácii s hlbokým liftingom krku, čím rieši jeho ochabnutie, zabezpečuje správnu distribúciu objemu tkanív, tiež zmierňuje horizontálne vrásky na krku a rieši prebytok kože na krku.

7. Ako hodnotíte technológie a inovácie v oblasti Deep plane facelift a ich úlohu pri dosahovaní najlepších výsledkov?

Operácia Deep plane facelift nie je ani tak o technológiách, ako skôr o dokonalom poznaní tvárovej anatómie a o zručnosti plastického chirurga. Pri operácii veľmi dbáme na to, aby sme nepoškodili vetvy tvárového nervu a za týmto účelom ja osobne používam špeciálny nervový stimulátor, pomocou ktorého viem tieto štruktúry spoľahlivo identifikovať. Za veľmi dôležitý považujem spôsob celkovej anestézie, ktorá sa používa pri tejto operácii. Celková anestézia, ktorú štandardne používame pri Deep plane faceliftoch sa volá TIVA (totálna intravenózna anestézia), ktorá predstavuje najmodernejší systém podávania celkovej anestézie. Okrem všetkých jej pozitív musím vyzdvihnúť najmä dramatické zníženie výskytu pooperačnej nevoľnosti a zvracania, čo je veľmi dôležité v bezprostrednom pooperačnom období po operácii faceliftu, nakoľko pri zvracaní po operácii môže stúpnuť tlak v tvárových cievach a môže sa vyskytnúť pooperačné krvácanie.

8. Čo by ste poradili pacientom, ktorí uvažujú o Deep plane facelift a chcú sa o tomto zákroku dozvedieť viac?

Základom úspechu je zvoliť si renomovaného operatéra, ktorý už v rámci predoperačnej konzultácie pacientovi vysvetlí čo najviac detailov týkajúcich sa operačného výkonu, navrhne prípadné ďalšie doplnkové operačné zákroky k samotnej operácii faceliftu a starostlivo naplánuje samotnú operáciu s ohľadom na pacientovu anamnézu, zdravotný stav a vek. Výsledok operácie je vo väčšine prípadov nad očakávania pacientov. Vyzerať lepšie a mladšie v tvári je prianím každého, kto sa pre túto operáciu rozhodne a mňa ako plastického chirurga medicínsky aj ľudsky veľmi napĺňa, keď vidím radosť a spokojnosť pacientov.

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.