Ako si vybrať operatéra nielen na operáciu viečok
Pán doktor, čoho sa záujemkyne o operáciu viečok najviac obavajú?
MUDr. Minarovjech: Pacientky väčšinou zaujímajú riziká spojené s operáciou. Pri operácii viečok je potrebné rozlišovať horné a dolné viečka. Pri dolných viečkach je riziko, že sa pri operácii zoberie nadbytok kože a vznikne ektropium. Ektropium znamená, že dolné viečko neprilieha na rohovku a oko je otvorené a vysychá. Pri operácii horných viečok by takýto problém nemal byť.
Čo robiť v prípade, keď pri operácii viečok vznikne ektropium? Dá sa tento problém, keď po operácii pacient nemôže zatvoriť viečko, nejako riešiť?
MUDr. Minarovjech: Áno, dá sa to opraviť, ale je k tomu potrebný ďalší zákrok plastického chirurga. Sú rôzne spôsoby, akými sa to dá riešiť a taktiež záleží od stupňa ektropia. Jednou z možností je náhrada kože, ďalej sú to rôzne druhy plastík, alebo posunov, kedy sa dosiahne, aby viečko znovu doliehalo a aby sa nedostatok kože niečim nahradil.
Niekedy môžu byť opuchy také veľké, že opuch stiahne dolné viečko a može vzniknúť dočasné ektropium. Keď opuch ustane, viečko si krásne dosadne a je všetko v poriadku.
Ako sa zákrok vykonáva?
MUDr. Minarovjech: Zákrok sa vykonáva ambulantne pri lokálnej anestézii pri miestnom znecitlivení. Pacientka po zákroku dostane studené obklady, aby bolo miesto chladené a potom ide domov. Rôzny lekári majú rôzne postupy. Niektorí lekári zaviazujú oči na 24 hodín, ja nechávam bez obväzu. Sú ale potrebné slnečné okuliare.
Kedy môže ísť pacientka po operácii viečok do práce?
MUDr Minarovjech: Záleží to od charakteru práce, ale pokiaľ pacientka robí kancelársku prácu, alebo má sedavé zamestnanie, môže ísť na druhý deň do práce. Po operácii môže mať pacient modriny, takže doporučujem nosiť v prvých dňoch tmavé slnečné okuliare. Po vybratí stehov, na 4. až 5. deň sa dajú modrinky zakryť make-upom.
Je efekt operácie viečok trvalý?
MUDr. Minarovjech: Vydarená operácia viečok, to znamená redukcia nadbytočnej kože a vyhladenie vrások, by mala vydržať približne 5 rokov, podľa typu pokožky a podľa rýchlosti starnutia tej ktorej osoby. Horšie je to u pacientiek, ktoré fajčia, lebo tam nie je elasticita kože, a starnutie a teda aj tvorba vrások je rýchlejšia. To ale neznamená, že u niekoho nevydrží aj 10 rokov.
Čím je pokles viečok spôsobený?
MUDr. Minarovjech: Jednak je pokles viečok spôsobený starnutím a taktiež je tam depozit tukových vankúšikov, ktoré sa nachádzajú pod dolnými viečkami. Teda je s tým spojený aj životný štýl, ktorý vedieme, to znamená prejedanie sa, cigarety, alebo žiadny pohyb. Zmenou životného štýlu sa to dá čiastočne zastaviť.
Akú najmladšiu a najstaršiu pacientku ste operoval?
MUDr. Minarovjech: Najmladšiu pacientku, ktorej som operoval viečka mala 23 rokov a horný vek neexistuje. Zaleží podľa toho, v akej zdravotnej kondícii je pacientka. Najstaršiu pacientku, ktorej som robil augmentáciu prsníkov mala 65 rokov.
V dnešnej dobe je už moderné mať plastickú operáciu, ale zároveň veľa ľudí hľadá možnosti, ako získať operáciu za menej peňazí. Je cena jediné vodítko, ktorým by sa mali potenciálni pacienti riadiť?
MUDr. Minarovjech: Je samozrejmé, že dnes ľudia nechcú dávať veľa peňazí za čokoľvek. Tu si ale treba uvedomiť veľký rozdiel. U auta si vyšpecifikujem požiadavky a v rôznych mestách dostanem rôzne ceny. Môžem si vybrať tú najnižšiu, lebo mám istotu, že dostanem stále to isté auto. Ale pokiaľ si vyberiem plastickú operáciu v rôznych štyroch mestách, aj napriek tomu, že sa bude stále jednať napr. o blefaroplastiku, nebude to to isté. Nie je jedno či sa dám operovať na „stanici“ alebo na klinike, tým doktorom alebo iným. U plastických operácií nie je treba hľadať cenu, ale operatéra. Operatéra, ktorý má dobré referencie, ktorý má nejaké meno alebo viem, že operoval niekoho z môjho okolia. Je vhodné si urobiť prieskum trhu, ísť na viac konzultácií, pýtať sa prečo je cena vysoká alebo nízka a na základe toho sa rozhodnúť.