Ako sa operuje nos
Musíme si uvedomiť, že to čo nám trčí z tváre – vonkajší nos, je jedna tretina nosovej dutiny, tá nosová dutina má obyčajne dĺžku 12 až 14 centimetrov a keď si predstavíte, že na 14-tom centimetri máte vybočenú nosovú priehradku, tak tam by každý z nás nerád cítil nejaké zásahy chirurga. Preto tá celková anestézia, ktorá vytvára určitý „komfort“ pre chirurga aj pre pacienta.
Existujú kontraindikácie, kedy sa niektoré limitované výkony môžu robiť aj v lokálnej anestézii, ale určite nie v hlbších častiach nosa, kde sa pri niektorých septoplastikách takéto zákroky vykonávajú.
Nosová priehradka, tým že je usadená v strede nosa je dobre viditeľná normálnym rinologickým vyšetrením, počas ktorého chirurg vidí kam priehradka vybočuje, na čo tlačí. Čiže lekár zistí už na začiatku, do čoho ide. V prípade komplikácie, kedy by nevidel celú nosovú dutinu, pretože priehradka je vytočená hneď na začiatku, použije CT – počítačovú tomografiu, ktorá mu zobrazí zvyšok nosnej dutiny a odhalí prípadne iné poruchy.
Operácia s zvyčajne vykonáva cez pravú nosovú dierku, ktorou sa malým rezom z nosovej priehradky odlúči sliznica a na vlastnej kostre priehradky, na kostiach a na chrupkách, sa vykonávajú vyrovnávajúce „plastické manévre“, kedy sa vybočená priehradka – či už skrížená, alebo posunutá do jednej strany v tvare písmena C, či esovite prehnutá do obidvoch strán – vyrovná, prekryje sa naspäť sliznicou a zašije sa samotný rez v pravej dierke tak, že ho nie je vidno.
Na sedem až desať dní sa na nosovú priehradku našijú obojstranne malé dlahy (fólie) z umelej hmoty, zafixujú sa jemným stehom. Dlahy zabránia opuchom, dráždeniu či krvácaniu a prípadným zápalovým komplikáciám. Celé operované pole, sliznica, ktorá bola zdvihnutá zo svojho pôvodného miesta, je touto fóliou chránená.
Bolesť je minimálna, pokiaľ sa nehýbe s dlahami, pretože vďaka nim je operačné pole celé zakryté, nie je v kontakte s vonkajším prostredím.
Rekonvalescencia v prípade nekomplikovaných pacientov končí vytiahnutím dláh na siedmi až desiaty deň.
Nepohodlnou môže byť situácia, ktorú poznáme z nádchy, kedy nos mierne zvnútra opuchne, usádzajú sa hlieny. Rieši sa to aplikovaním nosových kvapiek aby sa nos prečistil a uvoľnil priestor pre dýchanie alebo sa využijú roztoky minerálnych alebo morských vôd, ktoré sa aplikujú pomocou sprejov.
V ktorom veku sa odporúča operovať dieťa
Deti do 15 rokov kvôli nosovej priehradke operujeme len v prípade komplikácií. To znamená, opakované krvácania z nosa, absolútna nepriechodnosť nosovej dutiny, keď dieťa dýcha iba ústami a zhoršuje sa vývoj zubov, hrudníka, v dôsledku zlého spánku sa zhoršuje ich prospech, trpí na syndróm spánkového nedýchania (apnoe), alebo opakovanými zápalmi prínosových dutín...
Od čoho závisí že operácia bude dobrá
Kvalita operácie v nemalej miera záleží od dobrej indikácie, to znamená, že musí byť správne určená diagnóza, že „ťažkosti s dýchaním“ sú naozaj spôsobené nosnou priehradkou a nie napríklad chronickou nádchou alebo alergickou či medikamentóznou nádchou. Potom je to kvalita chirurga. Je to operácia, ktorá patrí do rúk skúseným rinochirurgom, dá sa pri nej veľmi pomôcť, ale aj veľa pokaziť.
Keď sa dá pokaziť, dá sa aj reoperovať
Pri nosových priehradkách je prvá reoperácia takmer normálna, bežná, čo znamená, že je veľká šanca aby bola dobre spravená a s dobrým výsledkom. Pokiaľ sa však reoperuje tretí-štvrtý krát, výhľady na kvalitné dobré dýchanie sa zmenšujú, nos nie je nekonečný, vidíte to na známych spevákov... Pri viacerých zásahoch trpí výživa nosa, môže dôjsť k perforácii a podobne.
Dobrý rinochirurg spraví nosovú priehradku na prvýkrát, zlý chirurg ani na päťdesiaty. Pri vyoperovanom, skúsenom rinochirurgovi je septoplastika otázkou pol až jednej hodiny. Vyoperovaný rinochirurg je človek, ktorý má za sebou určite niekoľko desiatok takýchto operácií, najprv ako asistent u dobrých chirurgov, tam sa dá veľa naučiť, a potom to všetko samozrejme musí robiť - s láskou...
Pozrite si tiež: www.interklinik.sk; www.somjedinecomam.sk
O priebehu a zákutiach operácie nosovej priehradky hovoril otorinolaryngológ MUDr. Ján Siváček.