Zväčšenie pŕs, známe tiež ako augmentačná mammaplastika, spočíva v chirurgickom vložení implantátov do pozadia každého prsníka za účelom zväčšenia jeho objemu a zlepšenia tvaru. Zväčšenie pŕs je požadované ženami, ktoré svoje prsia vnímajú ako príliš malé alebo ovisnuté.
Umiestnenie implantátu môže byť:
Obe metódy zväčšenia prsníkov (pod sval či pod prsnú žľazu) majú svoje výhody a nevýhody. Voľba záleží na kvalite a veľkosti žľazy, kvalite kože a podkoží a sile a kvalite svalu. Kryt implantátu musí byť dostatočný. Pokiaľ nie je kryt dostatočný, implantát je viditeľný a nepôsobí to esteticky. Od vyššie uvedeného je konzultácia, aby pacientka zladila svoje predstavy s reálnymi možnosťami, propozíciami tela a názorom operatéra.
Umiestnenie rezu môže byť:
Voľba záleží od priania a dispozície pacientky a zvyku pracoviska.
Je tvorený vonkajším púzdrom z polymerizovanej silikónovej pryže, ktoré má vysokú pevnosť a je pružné. Púzdro obsahuje ešte jednu vnútornú vrstvu, čo zaručuje vyššiu odolnosť proti pretrhnutiu a čo najmenšiu priepustnosť častíc. Povrch môže byť hladký, ale v súčasnej dobe sa dáva prednosť implantátom s textúrovaným povrchom, ktoré majú póry určitej veľkosti a hĺbky a majú nižšie riziko vzniku kapsulárnej kontraktúry. Na povrchu púzdra môže byť titánový film (dobrá znášanlivosť s ľudským organizmom), alebo polyuretán. Vo vnútri púzdra sa nachádza mäkký konzistentný silikónový gél, fyziologický roztok, kombinácia oboch alebo aj iné látky, viď vyššie. Súdržnosť častíc silikónového gélu umožňuje implantátu zachovávať tvar, znižuje riziko priepustnosti mikročiastočiek silikónu cez púzdro a zabraňuje vytekaniu silikónu pri pretrhnutí obalu. Vzhľadom k doterajšiemu vylúčeniu škodlivosti silikónu pre ľudský organizmus je implantát vyplnený kvalitným silikónovým gélom používaný najčastejšie.
Základné delenie je podľa tvaru:
Základné delenie podľa náplne:
V súčasnej dobe sa stále objavujú novinky v oblasti plnenia implantátov. Sú skúšané a používané rôzne plniace látky napr. sójový gél, hydrogel, ale zatiaľ tieto nové implantáty nenašli širšie uplatnenie.
Základné delenie podľa povrchu:
Základné delenie podľa profilu:
Zväčšenie pŕs - plastika pŕs prostredníctvom implantátov je veľmi efektívny zákrok, vhodný pre ženu s nedostatočne vyvinutými prsníkmi alebo keď dôjde k zmenšeniu sústavy prsnej žľazy, napríklad po kojení alebo významnej strate hmotnosti. Pokiaľ sú vaše prsia ovisnuté, môže vám lekár tiež odporučiť modeláciu. Modelácia prsníkov s použitím implantátov je medzi ženami veľmi obľúbený zákrok. Lekár vás tiež bude informovať, ktoré implantáty použije a ktorá veľkosť je najvhodnejšia pre čo najlepší dosiahnutý výsledok. Pokiaľ ste fyzicky zdravá a realistická vo vašich očakávaniach, môžete byť vhodnou uchádzačkou.
Veľkosti implantátov sú uvádzané v mililitroch. Pri výbere nezáleží na veľkosti, ale na dimenzii. Pri výbere veľkosti záleží na postave, výške, šírke hrudníka, proporcii postavy, veľkosti panvy, veľkosti prsnej žľazy a samozrejme na prianí pacientky. Najčastejšie používané veľkosti u nás sú 200-300ml (vyrábajú sa implantáty od cca 100ml do 1000ml).
Pri voľbe veľkosti sa dá pre predstavu použiť plastikový obal (sáčok a pod.) naplnený tekutinou, sypkou či varenou ryžou a vložiť do podprsenky.
Najčastejšie používanými implantátmi podľa výrobcov v SR sú:
Každý implantát má pas - doklad o čísle a veľkosti implantátu a tento je vydávaný po operácii každej pacientke.
Optimálny vekový limit pre operáciu sa nedá presne určiť. Závisí na ukončení vývoja prsných žliaz, čo nebýva pred šesťnástym rokom života. Určite je lepšie implantáty dávať do pŕs, ktoré sa už nebudú meniť kojením. Ale nevylučuje to vykonať operáciu zväčšenia pŕs po osemnástom roku, teda pred tehotenstvom. Musíte však počítať s tým, že laktáciou a tehotenstvom sa veľkosť a kvalita prsnej žľazy zmení a pravdepodobne bude nutná reoperácia. Po pôrode, aj keď nekojíte, je vhodnejšie podstúpiť augmentáciu až s odstupom 1 roku.
Prsné implantáty nemajú vplyv na plod a nie sú preňho ničím nebezpečné. Prítomnosť implantátov nevylučuje schopnosť kojenia. Svetové štúdie nepreukázali zvýšený obsah silikónu v materskom mlieku. Niektoré ženy požadujú umiestnenie implantátu čo najbližšie k sebe, aby vznikol zvodný zárez medzi prsami. Bohužiaľ tento jav súvisí s konštitúciou tela, vzdialenosťou medzi prsnými žľazami a nedá sa ho vytvoriť na prianie u každého.
Pretože ide o operáciu v celkovej anestézii, je nutné predoperačné vyšetrenie vrátane laboratórneho vyšetrenia a EKG všeobecným lekárom alebo internistom. Malo by tiež obsahovať podrobnú anamnézu tzn. ochorenia v rodine, choroby, ktoré ste prekonali alebo sa z nich liečite, alergie atď. Na niektorých pracoviskách je možné absolvovať toto vyšetrenie ráno v deň operácie. Pred operáciou je ďalej nutné vylúčiť ochorenie prsníkov ultrazvukovým (sonografickým), alebo mammografickým vyšetrením podľa veku pacientky. Vykonávajú ho odborné onkologické alebo gynekologické pracoviská. Hlavne pri rizikových skupinách pacientiek, kde sa v rodine vyskytuje ochorenie pŕs.
Od vášho lekára dostanete inštrukcie k príprave na operáciu. Nemali by ste jesť a piť 6 hodín pred časom plánovanej operácie. Lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovou ( ako je Acylpyrin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.) možu zvýšiť krvácanie v priebehu a po operácii, a preto by sa nemali užívať asi týždeň pred plánovanou operáciou. Operáciu nie je vhodné vykonávať v období menzesu, ale nemusí to byť dôvod k odloženiu operácie. Je vhodné sa dohodnúť so svojím gynekológom ohľadne vysadenia antikoncepcie. Súčasný názor je antikoncepciu ponechať a preventívne podať lieky proti zrážaniu krvi - nízkomolekulárny heparin (napr. Fraxiparin, Clexan, Fragmin..) Predpokladá sa, že neprekonáte akútne ochorenie v období asi troch týždňov pred plánovanou operáciou (viróza, nachladnutie a pod.). Akékoľvek ochorenie oznámte svojmu lekárovi. Ak fajčíte, naplánujte úplne fajčenie vynechať jeden až dva týždne pred vašou operáciou a nepokračujte v ňom najmenej dva týždne po operácii.
V deň operácie by ste mali prísť oholená v podpazuší, pokiaľ sa dohodnete na tomto operačnom prístupe. Ďalej si vezmite so sebou lieky, ktoré užívate na 2-3 dni, potreby osobnej hygieny, prezuvky, pyžamo, doklady, elastickú podprsenku bez kostíc, veľkosť podľa veľkosti zvolených implantátov. Na niektorých pracoviskách sa dá priamo zakúpiť . Do nemocnice nie je vhodné oblečenie, ktoré sa preťahuje cez hlavu. Po výkone môže byť obliekanie takýchto odevov značne bolestivé. V rámci príprav na operáciu si zaistite odvoz domov po operácii a výpomoc na deň alebo dva, ak to budete po prepustení z nemocnice potrebovať.
Behom prvej konzultácie vás lekár detailne zoznámi s operáciou a naplánuje podľa stavu vašich pŕs a napätia pokožky, ktorá z operačných techník je pre vás najvhodnejšia. Ukáže vám tiež fotografie pred a po zákroku a jednotlivé druhy implantátov. Určite s vaším chirurgom otvorene prediskutujte svoje očakávania. Musí k vám byť tiež celkom otvorený a popísať vám všetky možnosti, ich riziká a obmedzenia každej z nich.
Metóda vloženia a umiestnenia vášho implantátu bude závisieť na vašich anatomických dispozíciách a na doporučení vášho chirurga. Plastika prsníkov býva vo väčšine prípadov vykonaná v celkovej anestézii - narkóze. Operačný výkon trvá 1-2 hodiny a po operácii je vhodná hospitalizácia 1-2 dni. Väčšinou sa podávajú preventívne pred a po operácii antibiotiká, pretože sa jedná o umiestnenie cudzieho telesa do organizmu. Dĺžka, doba a spôsob podania antibiotík závisí na zvyklostiach kliniky. Vloženie sa vykonáva 3-4 cm dlhým rezom vedeným buď v reze, kde sa prsník stretáva s hrudníkom, cez tmavú kožu okolo bradavky alebo v podpazuší. Každý rez je vykonaný starostlivo, takže výsledná jazva tak bude čo najmenej nápadná. Tupou preparáciou tkaniva je vytvorená kapsa, do ktorej je vložený implantát.
Niektoré zahraničné pracoviská používajú pri augmentácii aj endoskopickú techniku. Prístup pre túto techniku je rezom v podpazuší alebo v oblasti pupku. Implantát je buď vložený priamo do kapsy za prsné tkanivo alebo pod svaly hrudnej steny. Veľkosť implantátu musí byť vybraná starostlivo. Implantáty musia byť plne prekryté prsným tkanivom. Inak môžu byť viditeľné ich hranice a implantáty vyzerajú neprirodzene. Dôležité je starostlivé zastavenie krvácania pre vylúčenie neskorších komplikácií - nežiadúcej kapsuly, čo je jazva či obal implantátu. Po operácii môžu byť niekoľko dní používané dreny, čo záleží na zvyku pracoviska a operatéra. Na uzavretie rany sú používané rôzne stehy (väčšinou intradermálne, prípadne jednotlivé), ktoré sa 7-10 deň po operácii odstraňujú. Prekrytie rany po operácii záleží na zvyku pracoviska.
Pooperačne sú prsia vo dne v noci fixované špeciálnou podprsenkou, ktorej nosenie sa doporučuje 4-8 týždňov po operácii. 1 mesiac po operácii pŕs sa doporučuje pri spaní poloha na chrbte a obmedzenie športových aktivít. Pravdepodobne budete cítiť bolesť niekoľko nasledujúcich dní po operácii. Bolesť je výraznejšia pri operácii, kedy je implantát vložený pod sval. 2-5 dní po operácii budete užívať lieky proti bolesti (analgetiká). Bolesti postupne ustúpia.
Z kliniky budete pravdepodobne prepustená po 1-2 dňoch. Pred prepustením vám môžu byť vymenené obväzy a odstránené dreny, čo záleží na pracovisku a operatérovi. Odstránenie stehov pri kontrole za 7-10 dní, podľa zvyklostí pracoviska.
Prvý týždeň po operácii kľudový režim, polehávať. Na niekoľko prvých dní si zaistite výpomoc v domácnosti a k deťom. Odporúča sa nosiť elastickú podprsenku. Väčšinou ju dostanete na pracovisku, kde sa zákrok vykonáva. Dobu jej nosenia určí operatér. Obvykle je to po dobu 4-8 týždňov a ďalej potom pri športových aktivitách. Niekedy chirurg môže odporučiť aj zdravotný pás. Používa sa častejšie pri prístupe z podpazušia, aby tlačil na vytvorený kanál. Ďalej sa dá tiež indikovať pri vložení implantátu pod sval, aby ho tlačil smerom dole a všeobecne v situáciách, kedy podprsenka nie je dostačujúca. Nutnosť jeho použitia stanoví opäť operatér. Odporúčania pooperačných masáží pŕs sú rôzne, podľa pracoviska a typu použitých implantátov. Niektorí ich vôbec neodporúčajú. Naopak, dlhodobé tlakové masáže jaziev sú vhodné. Sprchovanie prsníkov je odporúčané až po zahojení rany. Ak sú bradavky a koža prsníkov po operácii vysušené, môžete aplikovať zvlhčujúci krém niekoľkokrát denne. Buďte opatrná, nenapínajte pokožku pri určitých pohyboch a vyvarujte sa kontaktu so šitou oblasťou.
Pokračovať v bežných denných aktivitách a vykonávať ľahšie domáce práce môžete za 10-14 dní. Všetko záleží tiež na pociťovanej bolesti. Do 6 týždňov sa vyvarujte zdvíhaniu paží nad horizontálu. Ťažšie práce, zdvíhanie bremien, cvičenie, posilňovanie a iné športové aktivity najlepšie postupne, až po dvoch mesiacoch po operácii a v elastickej podprsenke. Intímny styk vykonávajte v priebehu prvého mesiaca po operácii veľmi opatrne. Po operácii by ste mali byť schopná sa vrátiť do zamestnania za 10–14 dní, v závislosti na náročnosti práce, ktorú v zamestnaní vykonávate. Po 3 mesiacoch býva výsledok augmentácie považovaný za trvalý.
Navštíviť solárium a opaľovať sa je možné 14 dní po operácii, je však lepšie sa s týmito aktivitami príliš neponáhľať. Jazvy musia byt kryté náplasťou, alebo ošetrené krémom s vysokým ochranným faktorom a to po dobu minimálne pol roka po zákroku.
U každého chirurgického výkonu sa môžu vyskytnúť operačné komplikácie, s ktorými je nutné počítať aj keď sa objavujú v nízkom percente prípadov. Tiež celková anestézia prináša určité riziká, ktoré vám vysvetlí váš anestéziológ ešte pred plánovaným výkonom. Slovník výrazov vám vysvetlí najčastejšie komplikácie po zväčšení pŕs a podrobne vysvetlí výrazy spojene so zväčšením pŕs. Ide o komplikácie týkajúce sa hojenia a infekcie operačnej rany a okolia implantátu. Sú popísané prípady, kedy z dôvodov infekcie musel byť implantát vybraný. Operácia zväčšenia prsníkov je vykonávaná s upaženými pažami. Pacientky môžu niekedy po operácii pociťovať bolesti vystreľujúce do predlaktia a rúk. Ide o natiahnutie nervov prechádzajúcich z podpazušia do horných končatín. Tieto problémy sú prechodné a behom niekoľkých dní alebo týždňov vymiznú.
Ďalšou operačnou komplikáciou môže byť krvácanie. Preto je dôležité laboratórne vyšetrenie krvnej zrážanlivosti pred výkonom a dodržovanie kľudového režimu po operácii. Ďalším problémom je hojenie jaziev. Pacientky môžu mať sklon k tvorbe tzv. keloidných alebo hypertrofických jaziev. Niekedy je nutná aj korekcia, ktorá je u týchto typov jaziev pomerne obtiažna.
Vážnou komplikáciou akejkoľvek operácie v celkovej anestézii je tzv. pľúcna embólia – upchatie pľúcnej cievy krvnou zrazeninou. Prevenciou je elastická bandáž dolných končatín a včasná mobilizácia najlepšie prvý deň po operácii. Hormonálnu antikoncepciu, ktorej užívanie zvyšuje riziko trombózy je možno vysadiť alebo použiť preventívne lieky proti zrážaniu krvi – nízkomolekulárny heparin (napr. Fraxiparin, Clexan, Fragmin..).
Vo svete prebehla a prebieha celá rada vedeckých štúdií týkajúcich sa škodlivosti prsných implantátov. Boli študované a preverované postupne všetky látky z ktorých je implantát tvorený. Jedná sa o silikón, polyurethán, ktorý je obsiahnutý v obale niektorých implantátov a platina, ktorá sa používa pri polymerizácii silikónového gélu. Ani u jednej látky nebol jednoznačne preukázaný karcinogénny účinok, tzn. nespôsobuje nádorové bujnenie. Ďalej bola sledovaná súvislosť so vznikom reumatologických a autoimunitných ochorení, ktorá tiež nebola zistená. Elementárny silikón je dokonca normálne prítomný v krvi, materskom mlieku, spojivovom tkanive a vo väčšine orgánov. Jeho obsah v tele súvisí s diétou, geografickými podmienkami, kvalitou pitnej vody alebo konzumáciou piva. Tiež matky, ktoré koja so silikónovými implantátmi nepredstavujú pre svoje deti žiadne riziko. Silikón je obsiahnutý aj v detských cumlíkoch, cumlíkoch na fľašky, lyžičkách a iných, aj zdravotníckych produktoch.
Výsledné zväčšenie prsníkov je trvalé, pokiaľ sa nemení váha a pomery pŕs (viď. tehotenstvo vyššie). Pretože sa po 10-15 rokoch mení kvalita implantátu a môže sa zvýšiť pravdepodobnosť ruptúry (prasknutia) implantátu, je nutné počítať s možnou výmenou. Rozhodnutie pre zväčšenie prsníkov je rozhodnutie osobné, veľmi závažné a trvalého charakteru. Ak ste dosiahli svoj cieľ, potom je vaša operácia úspešná.
Svojho chirurga musíte navštíviť, kedykoľvek vaše prsníky zmenia tvar, či konzistenciu (prsník bude stvrdnutý) alebo sa objavujú akékoľvek prejavy zápalu. Lekára je doporučené navštíviť tiež po akomkoľvek údere do pŕs (autonehoda, pád z výšky atď.) Bežné kontroly sú po 1 mesiaci, po 3 mesiacoch a po 1 roku. Po 10 rokoch, potom kontrola aj s ultrazvukom. Ďalej pravidelne každých 5 rokov zopakovať ultrazvukové vyšetrenie. Systém kontrol závisí na pracovisku. Niektoré pracoviská kontroly nevykonávajú. Vždy sa striktne riaďte pokynmi svojho lekára. Implantát zatieňuje približne 20% tkaniva prsnej žľazy pri mammografii. Preto je treba zvážiť použitie inej vyšetrovacej metódy, napr. monografie (ultrazvuk) alebo magnetickej rezonancie. Pacientky, u ktorých bola vykonaná augmentácia prsníkov so zavedením implantátu nesmú podstúpiť diatermiu (liečebné prehrievanie orgánov priechodom vysokofrekvenčného elektrického prúdu). Mohlo by dôjsť k extrémnemu zahrievaniu implantátu, vnútorným popáleninám a eventuálnemu prasknutiu implantátu.
Gévé klinika.2021. Zväčšenie poprsia (augmentácia). Dostupné na: https://www.plastickachirurgia... [25.11.2021]