Vypadávanie vlasov alebo effluvium je proces postupného vypadávania a slabnutia vlasov, až kým sa na pokožke hlavy neobjavia oblasti bez vlasov alebo s úplnou stratou vlasov, ktorej hovoríme alopécia. Príčiny môžu byť rôzne (napr. hormonálne, imunologické, genetické). Existuje niekoľko typov vypadávania vlasov, ako napr. anegénne effluvium alebo telogénne effluvium, rovnako máme aj niekoľko typov alopécii: aloepcia areata, androgénna alopécia či jazviaca alopcécia.
Vypadávanie vlasov postihuje mužov aj ženy bez ohľadu na vek a štruktúru vlasov. Strata približne 100 vlasov denne je normálna, pretože životný cyklus vlasu trvá 2 až 7 rokov. Po tomto období sa vlasy dostanú do telogénnej fázy, potom prirodzene vypadávajú a sú nahradené novými vlasmi. Pokiaľ pokračuje zdravý rast vlasov, hustota vlasov zostáva stabilná.
Keď však bojujete s nadmerným vypadávaním vlasov alebo dokonca s plešatením, mali by ste sa poradiť s dermatológom, ktorý sa špecializuje na trichológiu. Zvýšené vypadávanie vlasov a plešatosť na temene hlavy môžu spôsobovať komplexy. Príčiny vypadávania vlasov nie sú vždy zrejmé. Za najčastejšie považujeme genetické predispozície, stres, rôzne ochorenia, napr. hypotyreózu, nesprávnu stravu, kožné ochorenia, napr. pásový opar, užívanie niektorých liekov, anémiu alebo hormonálne zmeny. Aby bola použitá správna liečba, musí sa stanoviť správna diagnóza, ktorá zabráni ďalšiemu vypadávaniu vlasov.
Vypadávanie vlasov môže závisieť od mnohých príčin a faktorov, z ktorých nie všetky sú rozpoznateľné alebo ľahko identifikovateľné, preto je nevyhnutné obrátiť sa na lekára alebo vlasového špecialistu so skúsenosťami v oblasti dermatológie a trichológie. Odborník bude schopný dôkladne zhodnotiť všetky príznaky pacienta, vykonať potrebné testy a vyšetrenie vlasov na diagnostikovanie problému, správne určiť príčiny, ktoré spôsobili vypadávanie vlasov, a predovšetkým uviesť a poradiť, aká liečba alebo liečebné postupy vedia problém odstrániť alebo zmierniť.
Medzi najčastejšie príčiny, ktoré môžu viesť k vypadávaniu vlasov alebo alopécii, patria:
Okrem toho existujú aj ďalšie vonkajšie faktory, ktoré prispievajú k jej vzniku, ako napríklad znečistenie ovzdušia alebo nadmerné vystavenie UV žiareniu.
Rovnako aj nevhodná strava (ktorá spôsobuje nedostatok základných živín pre vývoj a rast vlasov) alebo nepretržité obdobie stresu či úzkosti môžu pôsobiť ako spúšťače vypadávania a zhoršovania stavu vlasov.
Alopécia je všeobecný pojem, ktorý označuje straru vlasov. V skutočnosti to doslova znamená "líška" v gréčtine (alopex) kvôli charakteristickému nerovnomernému vypadávaniu vlasov, ktorým líška trpí počas jari.
Existujú teda rôzne typy alopécie, z ktorých každý má inú etiológiu a priebeh.
Medzi najbežnejšie a najznámejšie alopécie patria:
Vypadávanie približne 50 až 100 vlasov denne je normálne a súvisí s prirodzeným životným cyklom vlasov, hoci aj toto množstvo je veľmi často individuálnou záležitosťou. Ak vypadávajúce vlasy dorastajú, tieto zmeny sú prakticky nepostrehnuteľné, pretože nedochádza k zmene hustoty vlasov.
Ak však vypadáva viac vlasov ako zvyčajne, dochádza k lokálnemu rednutiu vlasov alebo viditeľnému rozostupu vlasov, môžeme mať do činenia s alopéciou, t. j. vypadávaním vlasov.
Najskôr je vhodné použiť domáce metódy - šampóny, kondicionéry obsahujúce výťažky z čiernej reďkovky, šalvie, olivovníka, obohatené o vitamíny A, E a skupiny B. Je vhodné začať používať výživové doplnky bohaté na zinok, železo, biotín, vitamín C, niacín a vitamíny skupiny B. Ak tieto opatrenia nezaberajú, je čas navštíviť odborníka.
Najmä pri transplantácii vlasov je ale vhodné vziať do úvahy možné kontraindikácie tohto zákroku. Medzi najčastejšie radíme nasledovné:
Na liečbu vypadávania vlasov je najlepšie navštíviť dermatológa so subšpecializáciou a skúsenosťami v oblasti trichológie. Aj keď existujú aj trichológovia-nelekári, iba lekár so zameraním na trichológiu dokáže problém riešiť naozaj komplexne a po všetkých stránkach.
Často je nevyhnutná podpora a spolupráca lekárov a odborníkov z iných špecializácií - endokrinológa, psychológa, psychiatra, dietológa, oftalmológa, gastroenterológa, zubára, atď.
Počas prvej návštevy bude mať lekár možnosť posúdiť stupeň alopécie, rozsah vypadávania vlasov a stav darcovskej oblasti, ak ako liečbu určí transplantáciu vlasov.
Dermatológ/trichológ po zhromaždení všetkých informácií o zdravotnom stave pacienta a anamnéze vykoná celkové vyšetrenie a indikuje vykonanie niektorých špecifických testov.
Samotné trichologické vyšetrenie pozostáva z:
Možné potrebné doplnkové testy podľa diagnózy stanovenej trichológom:
V súčasnosti sa na prevenciu alebo zastavenie vypadávania vlasov môžu používať rôzne metódy. Najlepšie výsledky prináša kombinovaná liečba. Uplatňujú sa teda metódy využívajúce výdobytky modernej techniky, ako sú lasery, rádiofrekvencia, LED lampy, ale aj lokálne prípravky, t. j. rôzne šampóny, kondicionéry, potieranie a injekčné preparáty.
V niektorých prípadoch sa odporúča súbežné používanie perorálnych liekov.
Terapie, ktoré majú v súčasnosti najlepšie výsledky, sú:
Mezoterapia vlasovej pokožky je jednou z najčastejšie používaných metód liečby vypadávania vlasov. Spočíva v injekčnej aplikácii výživných koktejlov do vlasovej pokožky. Vpichnuté látky stimulujú regeneráciu vlasovej pokožky a zlepšia jej prekrvenie a výživu.
Okrem toho je možné injekčným vpravením minerálnych prípravkov, vitamínov a protizápalových liekov do pokožky hlavy zvýšiť vyživu vlasov, viesť k regenerácii ich štruktúry, zastaviť vypadávanie vlasov a dokonca spôsobiť čiastočné dorastanie stratených vlasov.
Veľmi účinná je mezoterapia biomimetickými peptidmi, ktoré pôsobia ako rastové faktory na stimuláciu vlasovej cibuľky. Na dosiahnutie viditeľného zlepšenia je odporúčané podstúpiť aspoň štyri ošetrenia vo frekvencii každé dva týždne.
Liečba vypadávania vlasov pomocou vlasovej mezoterapie spočíva v injekčnom podávaní mnohých ďalších látok vyživujúcich vlasy, ako sú dexpantenol, minoxidil, oligoelementy, organický oxid kremičitý a iné.
Indikácie na mezoterapiu pokožky hlavy:
Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu, existuje možnosť transplantácie - odobratia vlasov zo zdravej darcovskej oblasti (prevažne v oblasti zátylku) a ich následného implantovania do oblastí, v ktorých vlasy chýbajú, ako sú napríklad kúty a celkovo vrchná časť hlavy. Transplantáciu špecialisti vykonávajú prevažne dvoma technikami:
Transplantácia stripovou technikou alebo FUT (Follicular Unit Transplantation): spočíva v odobratí pásu vlasovej pokožky a na nej prítomných vlasových folikulov, ktoré sa izolujú a transplantujú do oblasti príjmu.
Transplantácia technikou FUE (Follicular Unit Extraction): táto technika je novšia a umožňuje extrahovať vlasové folikuly z pokožky hlavy jednotlivo vďaka veľmi malej ihle, ktorá zbiera folikuly bez toho, aby zanechala jazvy na pokožke hlavy. Môže sa vykonávať manuálne alebo pomocou špeciálneho robota.
Transplantácia vlasov nemá žiadne osobitné kontraindikácie, pretože sa jedná o transplantáciu vlastných vlasov pacienta a neexistuje možnosť ich odmietnutia. Ako sme však už uviedli, nie všetci pacienti sú vhodní na to, aby podstúpili transplantáciu vlasov. Existujú prípady, pre ktoré nie je transplantácia indikovaná, napríklad alopécia areata, ktorá môže znížiť účinnosť výsledku samotného zákroku. Výsledok je viditeľný najskôr 10 mesiacov po zákroku, teda vtedy, keď je možné vyhodnotiť stupeň rastu všetkých implantovaných folikulárnych jednotiek, a optimálny výsledok bude jeden rok po zákroku.
Na zastavenie vypadávania vlasov sa používa aj laserová terapia pokožky hlavy. Svetelný lúč lasera preniká do pokožky hlavy a pôsobí na úrovni jej hlbokých vrstiev, čím stimuluje mikrocirkuláciu, urýchľuje metabolizmus buniek a syntézu bielkovín. Vďaka laserovej terapii sa zlepšuje prekrvenie vlasovej cibuľky; ošetrenie stimuluje odumierajúce bunky, čo umožňuje rast nových, silnejších vlasov. Zákrok je bezbolestný, bezpečný a nespôsobuje komplikácie.
Pokrokovou technológiou pri liečbe vypadávania vlasov je frakčný laser, ktorý sa osvedčuje aj pri liečbe alopécie areata a androgénnej alopécie. Frakčný laser stimuluje obnovu pokožky a podporuje rast a regeneráciu vlasových folikulov. Laserový lúč nepoškodzuje vlasy ani neovplyvňuje epidermu. Ošetrenie si nevyžaduje kľudový režim a klient môže bez problémov pokračovať v každodennom živote. Viditeľné zhrubnutie vlasov a rast nových vlasov trvá až niekoľko mesiacov. Ošetrenie by sa malo vykonávať najmenej tri mesiace v týždenných intervaloch na dosiahnutie uspokojivých výsledkov.
Vhodne zvolená terapia LED lampou prináša veľmi dobré výsledky. Ošetrenie je bezbolestné a nepoškodzuje kožné tkanivá, takže nie je potrebná rekonvalescencia. Pacient sa môže okamžite po ošetrení vrátiť ku každodenným činnostiam.
Regenera activa je inovatívny systém, ktorý umožňuje liečbu androgénnej alopécie u mužov aj žien, a to v počiatočných štádiách problému. Metóda zahŕňa transplantáciu rastových buniek klienta z jedného miesta na druhé - zo zátylku, ktorý je odolný voči plešateniu, je odobratý malý kus zdravého tkaniva, z ktorého sa odoberú mikroštepy. Tie sa spracujú a rastové bunky z nich sú injekčne podané do postihnutej časti hlavy. Prvé účinky sa prejavia už 30 až 60 dní po zákroku a trvajú približne dva roky. Dôležité je, že ide o jednorazové ošetrenie a nie o sériu ošetrení.
Väčšina spomínaných liečebných postupov môže byť považovaná za minimálne invazívne a preto si nevyžadujú náročnejšiu rekonvalescenciu. Klient sa môže okamžite zaradiť naspäť do svojho každodenného života.
Transplantácia vlasov je o niečo invazívnejšia. V závislosti od použitej metódy môže klient pociťovať prvé dni po zákroku bolesti, ktoré sa však dajú tlmiť bežnými analgetikami. Môže nastať tiež mierny opuch v oblasti čela a na miestach, kde boli aplikované štepy, vznikajú aj malé chrasty. Tie po 7 až 10 dňoch samé odpadnú. Stehy, ktoré sú potrebné pri metóde FUT, sa odstraňujú približne po 2 týždňoch. V prvých týždňoch je potrebné sa vyhýbať fyzickej aktivite, vrátiť sa k nej je možné 2 - 3 týždne po zákroku.
V prípade transplantácie vlasov je úspešnosť chirurgického zákroku zvyčajne veľmi vysoká. Podľa dostupných štúdií je v až 94 % pacientov spokojných so zákrokom po jednom roku od transplantácie, teda v období, kedy sú vidieť finálne výsledky.
Pri lekárskych zákrokoch sú pacienti zvyčajne v skoršom štádiu plešatosti, a preto ak sa zákroky vykonávajú ako prevencia a v správnom čase, sú zvyčajne naozaj účinné.
Nesmieme zabúdať, že plešatosť môže ovplyvniť sebavedomie tých, ktorí ňou trpia, z tohto dôvodu je obnovenie rastu vlasov zvyčajne synonymom šťastia a väčšieho sebavedomia.
Komplikácie sú zriedkavé, ale ako pri každom zákroku sa môžu niekedy vyskytnúť. Patria medzi ne napríklad jazvy a komplikácie s nimi, zápaly, opuch, svrbenie pokožky, pretrvávajúce začervenanie pokožky či bolesti. Väčšina komplikácií je ale mierna a dočasná. Je tiež potrebné vziať do úvahy, že v prípade jaziev sú zvyčajne dokonale zakryté vlasmi, takže nie sú viditeľné.
Aby sa predišlo komplikáciám, je nevyhnutné mať vždy k dispozícii pomoc a radu príslušného odborníka, ktorý po zákroku vykonáva všetky potrebné kontroly.
Chouhan, K., Roga, G., Kumar, A., & Gupta, J. (2019). Approach to Hair Transplantation in Advanced Grade Baldness by Follicular Unit Extraction: A Retrospective Analysis of 820 Cases. Journal of cutaneous and aesthetic surgery, 12(4), 215–222. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6967160/ [Dátum: 24. 5. 2023]
Clinical Hair & Health. (10. marec 2023). Regenera activa lepší než mezoterapie a plazmaterapie? Dostupné na: https://tricho.cz/clanky/regenera-activa-alternativa-mezoterapie-a-plazmaterapie/ [Dátum: 24. 5. 2023]
Dunkin, M. A. (26. apríl 2022). Hair Transplants: What to Expect. WebMD. Dostupné na: https://www.webmd.com/skin-pro... Dátum: 24. 5. 2023]
Watson, S. (22. august 2018). What Is Mesotherapy? Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 24. 5. 2023]