Vypadávanie vlasov

Priemerná cena
125 €
Priemerná cena
Podľa 11 odborníkov
  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • 1-3 hodiny zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Dočasné výsledky

Čo je vypadávanie vlasov?

Vypadávanie vlasov alebo effluvium je proces postupného vypadávania a slabnutia vlasov, až kým sa na pokožke hlavy neobjavia oblasti bez vlasov alebo s úplnou stratou vlasov, ktorej hovoríme alopécia. Príčiny môžu byť rôzne (napr. hormonálne, imunologické, genetické). Existuje niekoľko typov vypadávania vlasov, ako napr. anegénne effluvium alebo telogénne effluvium, rovnako máme aj niekoľko typov alopécii: aloepcia areata, androgénna alopécia či jazviaca alopcécia.

Vypadávanie vlasov postihuje mužov aj ženy bez ohľadu na vek a štruktúru vlasov. Strata približne 100 vlasov denne je normálna, pretože životný cyklus vlasu trvá 2 až 7 rokov. Po tomto období sa vlasy dostanú do telogénnej fázy, potom prirodzene vypadávajú a sú nahradené novými vlasmi. Pokiaľ pokračuje zdravý rast vlasov, hustota vlasov zostáva stabilná.

Keď však bojujete s nadmerným vypadávaním vlasov alebo dokonca s plešatením, mali by ste sa poradiť s dermatológom, ktorý sa špecializuje na trichológiu. Zvýšené vypadávanie vlasov a plešatosť na temene hlavy môžu spôsobovať komplexy. Príčiny vypadávania vlasov nie sú vždy zrejmé. Za najčastejšie považujeme genetické predispozície, stres, rôzne ochorenia, napr. hypotyreózu, nesprávnu stravu, kožné ochorenia, napr. pásový opar, užívanie niektorých liekov, anémiu alebo hormonálne zmeny. Aby bola použitá správna liečba, musí sa stanoviť správna diagnóza, ktorá zabráni ďalšiemu vypadávaniu vlasov.

Aké sú príčiny vypadávania vlasov?

Existuje mnoho príčin vypadávania vlasov

Existuje mnoho príčin vypadávania vlasov

Vypadávanie vlasov môže závisieť od mnohých príčin a faktorov, z ktorých nie všetky sú rozpoznateľné alebo ľahko identifikovateľné, preto je nevyhnutné obrátiť sa na lekára alebo vlasového špecialistu so skúsenosťami v oblasti dermatológie a trichológie. Odborník bude schopný dôkladne zhodnotiť všetky príznaky pacienta, vykonať potrebné testy a vyšetrenie vlasov na diagnostikovanie problému, správne určiť príčiny, ktoré spôsobili vypadávanie vlasov, a predovšetkým uviesť a poradiť, aká liečba alebo liečebné postupy vedia problém odstrániť alebo zmierniť.

Medzi najčastejšie príčiny, ktoré môžu viesť k vypadávaniu vlasov alebo alopécii, patria:

  • Hormonálne faktory
  • Genetická predispozícia
  • Zápalové procesy v tele
  • Stres, úzkosť, nervozita
  • Nedostatky vo výžive
  • Autoimunitné ochorenia
  • Metabolické ochorenia
  • Endokrinné ochorenia
  • Gynekologické ochorenia
  • Hypotyreóza

Okrem toho existujú aj ďalšie vonkajšie faktory, ktoré prispievajú k jej vzniku, ako napríklad znečistenie ovzdušia alebo nadmerné vystavenie UV žiareniu.

Rovnako aj nevhodná strava (ktorá spôsobuje nedostatok základných živín pre vývoj a rast vlasov) alebo nepretržité obdobie stresu či úzkosti môžu pôsobiť ako spúšťače vypadávania a zhoršovania stavu vlasov.

Typy alopécie

Plešatosť u muža. Špecialista určí dôvod vypadávania vlasov

Plešatosť u muža. Špecialista určí dôvod vypadávania vlasov

Alopécia je všeobecný pojem, ktorý označuje straru vlasov. V skutočnosti to doslova znamená "líška" v gréčtine (alopex) kvôli charakteristickému nerovnomernému vypadávaniu vlasov, ktorým líška trpí počas jari.

Existujú teda rôzne typy alopécie, z ktorých každý má inú etiológiu a priebeh.

Medzi najbežnejšie a najznámejšie alopécie patria:

  • Angrogénna alopécia (AGA): Ide o najčastejší typ alopécie, ktorý sa vyznačuje všeobecným a postupným vypadávaním vlasov v predisponujúcich lokalitách ako sú kúty, vrch hlavy a temeno. Postihuje mužov (AGA) aj ženy (FAGA). Súvisí najmä s genetickou predispozíciou a hormonálnymi faktormi. Najvýznajmnejšiu úlohu tu zohráva DHT /dihydrotestosterón/, ktorý vzniká enzymatickou premenou z testosterónu. Samotný dihydrotestosterón nasadá na recepctor vlasového folikulu, obsadzuje ho a postupne zmenšuje vlasovú cibuľku. Z nej každým vlasovým cyklom vyrastá jemnejší a svetlejší vlas až nakoniec úplne zaniká. Liečba pri tomto type alopécie musí byť synergická, v danom prípade neexistuje monoterapia. Možnosti: farmakologická liečba (liekmi ako DHT blokátor, u žien HAK, lokálne vo forme minoxidilu, serioxylu, aminexylu…) alebo technikami vlasovej mezoterapie (aplikácia vitamínov, stpových prvkov, rastových faktorv, kmeňových buniek) alebo chirurgickou liečbou (transplantácia vlasov).
  • Alopecia areata (AA): Existujú rôzne typy, najčastejšie spôsobujúce lokálnu alebo nepravidelnú stratu vlasov, ktorá vytvára bezvlasé oblasti (alebo škvrny) na pokožke hlavy pacienta. Alopécia areata je vypadávanie vlasov v určitých oblastiach pokožky hlavy alebo tela. Môže postihovať aj nechty a jej rozsah môže byť rôzny. Hoci sa zvyčajne klasifikuje ako autoimunitné ochorenie, jej pôvod je neznámy a spôsobený viacerými faktormi. Pri jej vzniku zohráva úlohu genetika a environmentálne stresory. Alopecia areata môže byť spojená s inými ochoreniami, ako je napríklad atopický ekzém. Dostupná liečba je aj v tomto prípade farmakologická alebo injekčná (mezoterapia vlasov). V tomto prípade sa však neodporúča chirurgické riešenie, ako napríklad transplantácia vlasov. Ak je problém s vypadávaním vlasov spôsobený autoimunitnou reakciou organizmu, transplantácia vlasov bude zbytočná, pretože vlasy budú opäť vypadávať. Z tohto dôvodu a v čase, keď sa rieši príčina problému, sa odporúča využitie iných riešení na vypadávanie vlasov.
  • Univerzálna alopécia (UAA): Najzávažnejšie prípady alopécie areata môžu viesť k alopécii universalis, ktorá má za následok úplnú stratu vlasov a ochlpenia pacienta. Tento závažný typ alopécie postihuje jedného zo štyroch tisíc ľudí. Rednutie sa zvyčajne začína na niekoľkých špecifických miestach tela alebo hlavy a vedie k úplnému úbytku folikulov. Niekedy sa nástup a šírenie alopécie univerzalis môže objaviť aj veľmi rýchlo a náhle. Príčina nie je známa a považuje sa za pokročilú formu alopecia areata, takže aj v tomto prípade hovoríme o autoimunitnej patológii. Neexistuje žiadny skutočný liek, ale niekedy sa rast vlasov môže spontánne reaktivovať, a to aj po dlhom čase trvania tejto choroby. V súčasnosti máme dostupnú biologickú liečbu na všetky formy alopécie areata.
  • Psychogénna alopécia: Vypadávanie vlasov a alopécia môžu byť spôsobené aj stresom a úzkosťou, hoci zatiaľ neexistujú jasné vedecké dôkazy. Mohlo by to byť spôsobené aj tým, že nadmerný stres alebo úzkosť vyvolávajú reakciu imunitného systému, ktorá spúšťa sériu biochemických javov, ktoré môžu viesť k oslabeniu folikulov a vlasov. Podozrenie na psychogénnu alopéciu možno vysloviť v prípadoch, keď pacient nemá androgénnu alopéciu alebo iné ochorenia, ktoré mohli viesť k vypadávaniu vlasov. V niektorých prípadoch môže odborník požadovať, aby pacient podstúpil aj psychologické vyšetrenie.
  • Jazvová alopécia (alopecia cicatricielle): V tomto prípade je trvalá strata vlasov spôsobená nejakým ochorením alebo úrazom, napríklad lupusom, bakteriálnou infekciou, mykózou, nádorom alebo poranením. Špecialista musí stanoviť diagnózu prostredníctvom biopsie a histologického vyšetrenia a liečba môže zahŕňať, podobne ako pri iných formách alopécie, injekčné, farmakologické a chirurgické metódy.

Bibliografia

Chouhan, K., Roga, G., Kumar, A., & Gupta, J. (2019). Approach to Hair Transplantation in Advanced Grade Baldness by Follicular Unit Extraction: A Retrospective Analysis of 820 Cases. Journal of cutaneous and aesthetic surgery, 12(4), 215–222. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6967160/ [Dátum: 24. 5. 2023]

Clinical Hair & Health. (10. marec 2023). Regenera activa lepší než mezoterapie a plazmaterapie? Dostupné na: https://tricho.cz/clanky/regenera-activa-alternativa-mezoterapie-a-plazmaterapie/ [Dátum: 24. 5. 2023]

Dunkin, M. A. (26. apríl 2022). Hair Transplants: What to Expect. WebMD. Dostupné na: https://www.webmd.com/skin-pro... Dátum: 24. 5. 2023]

Watson, S. (22. august 2018). What Is Mesotherapy? Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 24. 5. 2023]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov