Značkové silikónové prsníkové implantáty majú síce neobmedzenú životnosť, napriek tomu ich z medicínskeho hľadiska nemožno považovať za doživotné. Po určitom čase je potrebná ich výmena, či už z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov. Vek a gravitácia fungujú aj pri prsníkoch s implantátmi a mnoho žien po rokoch túži po ďalšej úprave. Čas na výmenu implantátov je veľmi individuálny, zvyčajne je to 10 až 15 rokov po ich zavedení, niekedy aj viac a nezáleží na tom, či sú vložené nad alebo pod sval. Dôležité sú pravidelné kontroly u svojho plastického chirurga, odporúčané raz ročne. Tu sa skontroluje, či je všetko v poriadku, prípadne sa zváži výmena implantátov.
Žiadna žena nechce myslieť na to, že po prvej operácii bude musieť podstúpiť druhú alebo ďalšiu operáciu, ale je dôležité byť dobre informovaný o tom, čo vás môže v budúcnosti čakať. Áno, plastická chirurgia môže byť správnym krokom k získaniu zdravého sebavedomia, ale v prípade zväčšenia prsníkov by si každá žena predtým, ako podstúpi túto operáciu mala uvedomiť, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že jej prsné implantáty bude potrebné v budúcnosti vymeniť, či už z estetického alebo zdravotného hľadiska. Medzi bežné dôvody výmeny implantátov patrí prasknutie implantátu, kapsulárna kontraktúra, vek implantátu, túžba po zmene veľkosti alebo tvaru, alebo sa rozhodli nahradiť implantáty vlastným prirodzeným tkanivom.
Prsné implantáty, podobne ako iné medicínske pomôcky, sa môžu výnimočne poškodiť. Možné je aj poškodenie implantátu počas operácie či mamografie. Každá žena by preto mala lekára - rádiológa pred vyšetrením upozorniť, že má silikónové implantáty. Poškodený implantát nemôže byť opravený, ale musí sa odstrániť z tela. Neobvyklé aktivity alebo povolania, pri ktorých sa zvyšuje riziko úrazu hrudníka, môžu mať za následok takého poškodenia implantátu. Samovoľná ruptúra implantátu je veľmi výnimočná, pretože silikóny podliehajú prísnym záťažovým testom a normám. Najmodernejšie silikónové implantáty sú plnené bezpečným vysoko kohezívnym medicínskym silikónom, ktorý tvorí jednoliatu hmotu. Dokonca ani pri rozstrihnutí či roztrhnutí implantátu nedochádza k vytečeniu jeho obsahu. Implantáty vydržia a sú testované na vysokú záťaž.
Kapsulárna kontraktúra je abnormálna odpoveď imunitného systému na prítomnosť cudzieho telesa. Prejavuje sa zhrubnutím väzivového obalu (membrány) okolo implantátu. Celosvetovo sa používa klasifikácia podľa Bakera z roku 1975, ktorý rozdelil kontraktúru do 4 stupňov. Klinicky významný je len 3. a 4. stupeň, ktoré si vyžadujú určitý typ liečby, spravidla výmenu implantátov.
Infekcia sa môže vyskytnúť bezprostredne po operácii alebo kedykoľvek od vloženia implantátov do tela pacientky. Preto je veľmi dôležité dbať na prísne hygienické normy, ktoré musí renomovaná klinika zaručiť. Subakútna alebo chronická infekcia sa ťažko diagnostikuje. Ak sa vyskytne, môže byť nevyhnutná liečba antibiotikami. Niekedy sa pristúpi k výmene alebo k odstráneniu implantátu, respektíve chirurg zvolí iný typ zákroku. Infekcia pri implantáte je ťažšie liečiteľná ako pri normálnych tkanivách bez implantátu. Ak nezaberie liečba antibiotikami, implantát by sa mal odstrániť. Ak je infekcia kompletne vyliečená, zvyčajne je po určitom časovom období možné vložiť nový implantát.
Posun, migrácia alebo otočenie implantátu sa môže vyskytnúť už od jeho prvotného uloženia do tela pacientky a prejaviť sa môže napríklad nepríjemným pocitom či zmeneným tvarom prsníka. Anatomicky tvarované implantáty majú, vzhľadom na svoj tvar, väčší predpoklad k pootočeniu. Zvýšený výskyt posunu implantátu je u pacientok, u ktorých sa vyvíja kapsulárna kontraktúra, a u tých, ktoré nedodržiavajú pooperačné odporúčania. Zmena tvaru prsníka po augmentácií sa môže vyskytnúť aj v dôsledku veku, pribratia, straty hmotnosti, alebo iných okolností nesúvisiacich s augmentáciou.
Seróm
Znamená nahromadenie seróznej tekutiny okolo implantátu po operácii, úraze, namáhavom cvičení alebo bez inej zjavnej príčiny. Liečba serómu závisí od množstva tekutiny, rýchlosti tvorby a progresie. Niekedy je nutná punkcia (vypustenie) tekutiny, drenáž prsníka, výmena implantátu alebo jeho vybratie.
Degradácia prsníkového implantátu
Je možné, že malá časť materiálu implantátu sa odseparuje od jeho vonkajšieho povrchu. Deje sa tak bez zjavného dôvodu. Toto sa vyskytuje hlavne u neznačkových a necertifikovaných implantátov.
Vrásnenie a vlnenie (wrinkling, rippling)
Hlavne u chudších pacientiek sa môže vyskytnúť viditeľné a aj hmatateľné vrásnenie a vlnenie kože nad implantátom. Je spôsobené priliehaním kapsuly priamo na kožu s minimálnym množstvom podkožného tkaniva. Vhodným riešením môže byť aj súčasná aplikácia vlastného tuku odobratého z inej časti tela.
Vápenatenie
Usadeniny vápnika sa môžu ukladať do okolia implantátu a tak spôsobiť tvrdosť, tuhosť, bolestivosť a viditeľnosť kapsuly pri mamografii. Tieto usadeniny musia byť odlíšené od takých, ktoré sa vyskytujú pri nádorových ochoreniach prsníka. Preto je niekedy nevyhnutné podstúpiť operáciu na ich odstránenie a presnú histologizáciu, teda odobratie vzorky.
Povrchová kontaminácia implantátu
Kožný maz, bradavkový sekrét, pot alebo púder z chirurgických rukavíc sa môžu dostať na povrch implantátu počas zavádzania do tela pacientky. Následky toho javu zatiaľ nie sú vedecky presne známe, ale predpokladá sa ich spoluúčasť pri tvorbe kapsulárnej kontraktúry, či infekcii.
Mnoho žien sa po určitom čase rozhodne zo subjektívnych dôvodov pre výmenu implantátu za väčší, či inak tvarovaný. Riešenie každej príčiny musí byť individuálne, ale spravidla je ním výmena implantátov za nové. Zväčša je možné odstránenie pôvodných implantátov a vloženie nových urobiť pri jednom zákroku. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a je relatívne rýchla. Niekedy je však potrebný určitý časový interval, ktorý je približne 6 mesiacov medzi odstránením a vložením nových implantátov.
To, či ste vhodným kandidátom na výmenu implantátu záleží najmä na zhodnotení operatéra. Ak chodíte na pravdielné kontroly, akékoľvek možné komplikácie chirurg včas zachytí a nastaví individuálne riešenie. Po absolvovaní augmentácie by však ste však tiež mala byť obozretná a sledovať akékoľvek zmeny v tejto oblasti. Tvrdnutie implantátu, jeho pohyb aj zmena vzhľadu, či už samovoľne alebo v dôsledku úrazu, sú dôvody na vyhľadanie chirurga, ktorý zhodnotí aké sú najlepšie následné kroky. Ak ste augmentáciu prsníkov podstúpila pred 10 a viac rokmi, tiež môže byť ideálny čas na ich výmenu.
Pri výbere chirurga na výmenu implantátov treba vždy dodržiavať rovnaké pravidlá ako pri iných zákrokoch plastickej, estetickej a rekonštrukčnej chirurgie:
Pri tomto zákroku je však tiež potrebné dodať, že je veľmi často vhodnejšie obrátiť sa na toho istého chirurga, ktorý už predtým vykonal zväčšenie prsníkov, pretože už bude oboznámený s prípadom a typom použitých implantátov. Nič vám však nebráni navštíviť nového špecialistu alebo absolvovať niekoľko predbežných konzultácií u viacerých chirurgov, aby ste našli toho najvhodnejšieho pre vašu situáciu.
Počas prvej konzultácie vám lekár detailne vysvetlí možnosti liečby, priebeh operácie, aké výsledky je možné dosiahnuť a aj to, aké možné komplikácie môžu nastať. Výmena implantátov sa môže líšiť v závislosti od príčiny pre túto výmenu, napríklad infekcia v tejto oblasti sa musí pred vložením nového implantátu preliečiť, v prípade serómu je nutné tekutinu z oblasti odstrániť atp. Je dôležité lekárovi objasniť všetky vaše obavy a zmeny, ktoré ste po augmentácii zaznamenali, aby mal lekár čo najviac informácií pri zostavovaní liečebného postupu pre vašu konkrétnu situáciu. Aj z toho dôvodu je výber lekára, ktorému absolútne dôverujete, extrémne dôležitý pre uspokojivý výsledok.
Keďže príprava na zákrok je tiež veľmi individuálna a závisí aj od príčiny výmeny implantátu, počas konzultácie vás lekár tiež informuje, čo robiť pred samotným zákrokom. Dôležité je však byť v dobrom zdravotnom stave a tiež psychickej pohode.
Pri zákroku, ktorý trvá 1 až 2 hodiny a je porovnateľný so zväčšením prsníkov, sa rozlišujú dve rôzne počiatočné situácie:
Ak je to možné, operatér vedie rezy v mieste predošlých rán z augmentácie prsníkov, nepribudnú teda nové jazvy. Operatér staré implantáty vyberie, priestor, kde boli uložené dôkladne vyčistí, aby bolo pripravené na vloženie nových implanátov. V niektorých prípadoch je však nutné pred vložením nových implantátov istú dobu počkať, napríklad na preliečenie infekcie. Následne už zákrok prebieha ako klasické zväčšenie prsníkov vložením nových implantátov a správnou pooperačnou starostlivosťou.
Pooperačné obdobie revíznej mamoplastiky je z hľadiska starostlivosti a nepohodlia podobné ako pri zväčšení prsníkov.
Drény sa odstránia v ten istý deň alebo o deň neskôr, rovnako ako obväzy, ktoré sa nahradia kompresnou podprsenkou, ktorú treba nosiť vo dne v noci najmenej jeden mesiac. Stehy sa odstránia približne po 2 týždňoch.
Rovnako ako pri zväčšení prsníkov je potrebné sa počas prvého mesiaca vyhýbať námahe a zdvíhaniu rúk, ako je zdvíhanie bremien, šoférovanie alebo nosenie dieťaťa. Okrem toho by ste počas tohto obdobia nemali fajčiť ani vystavovať pokožku slnku, aby sa rany lepšie hojily.
V závislosti od operačnej metódy je pracovná schopnosť obmedzená na 3 - 14 dní a počas prvých dní je potrebné naplánovať dostatok odpočinku. Náročným aktivitám a športom by ste sa mali vyhýbať približne 4 - 6 týždňov.
Výsledky sa považujú za trvalé a stabilné ale prirodzene sa líšia v závislosti od počiatočného stavu klientky, a že treba brať do úvahy aj efekty starnutia, tehotenstva a dojčenia, úbytku alebo prírastku hmotnosti, ktoré môžu v priebehu rokov spôsobiť zmeny tvaru a veľkosti prsníkov.
Riziká aj výsledky sú podobné ako pri zväčšení prsníkov.
Medzi viditeľné vedľajšie účinky patrí edém alebo opuch a zmena farby kože.
Na druhej strane, medzi možné riziká patria:
Avelane Clinic. (n. d.). Výmena prsných implantátov [online]. Dostupné na: https://www.avelane.com/sk/vym... [Dátum: 21. 11. 2022]
FRAIS. (n. d.). Výmena implantátov [online]. Dostupné na: https://www.avelane.com/sk/vym... [Dátum: 21. 11. 2022]