Vpáčená bradavka je vrodená genetická záležitosť, ktorú rieši plastická chirurgia ako odbor. Estetický vzhľad bradaviek (a prsných dvorcov) môže, rovnako ako neideálna veľkosť či tvar poprsia, niektoré ženy veľmi trápiť a mať tak negatívny vplyv na ich sebavedomie alebo aj partnerský život. Problém vpáčených bradaviek však nie je problém len estetický, ale aj funkčný. Pre ženy s vpadnutými bradavkami môže byť zložitejšie dojčenie, čo potom môže byť náročné ako pre matku tak i bábätko. Možnou komplikáciou bývajú aj častejšie infekcie a zápaly v tejto oblasti.
Situácia, kedy sa vpáčená bradavka objaví až neskôr v priebehu života dospelej ženy, znamená to často iné zdravotné ťažkosti. Takže ak sa tvar bradavky zmení z pôvodne obvyklého a funkčného, je na mieste interdisciplinárna starostlivosť medzi chirurgmi, mamológmi a často aj onkológmi. Získaná vpáčená bradavka môže byť príznakom prebiehajúceho nádorového bujnenia prsníka a iba korekcia plastickým chirurgom, bez ďalšieho zdravotníckeho zásahu by bola chybným postupom.
Nakoľko však ženské prsia prechádzajú vývojovými zmenami, je celkom bežné, že veľa dievčat v puberte trpí problémom vpáčených bradaviek. Toto je však situácia ešte v stave rastu pŕs a pokiaľ nie sú prsia definitívne sformované (zhruba vo veku 16 - 18 rokov), tak sa s veľkou pravdepodobnosťou tento problém vyrieši sám bez nevyhnutnej operácie. Tehotenstvo tiež veľakrát upraví stav vpáčených bradaviek. Medzi ďalší zákrok, ktorý rieši vzhľad bradaviek a dvorcov je modelácia prsníkov. Spevnenie prsníkov pomocou modelácie je často spojené s korekciou asymetrie, veľkosti dvorcov či pozície bradaviek.
Ak máte od narodenia vpáčené bradavky, ktoré vás obmedzujú z estetických dôvodov, či máte strach, že budú prekážkou v kojení, môžete byť vhodným kandidátom na ich úpravu. Lekári samozrejme vždy najskôr pristupujú ku konzervatívnej liečbe, ako je masáž, piercing či formovače bradaviek, ak však tieto metódy nezaberajú, je potrebné zvážiť operáciu.
Aj keď sa jedná o nenáročnú operáciu, ktorá je väčšinou robená v lokálnej anestézii, existujú situácie, kedy ju nemožno podstúpiť. Operáciu lekár vylúči v prípade akútnych ochorení a (nedoliečených) onkologických ochorení v danej oblasti. Ak sa jedná o ťažkú poúrazovú alebo pooperačnú deformáciu, operácia tiež nie je vždy možná. V prípade, že je klient zdravý je ale operácia vo väčšine situácií možná, kontraindikáciou nie je ani užívanie antikoncepcie.
Operácia vpáčených bradaviek spadá pod plastickú chirurgiu. Špecializáciu vybraného lekára si viete overiť v registri lekárov Slovenskej lekárskej komory (SLK). Môžete si tiež zistiť, či vami vybraný lekár patrí do lekárskych spoločností v odbore plastická chirurgia.
Pri výbere plastickcého chirurga by ste ale mali dbať najmä na to, či má operatér s týmto typom operácie dostatok skúseností. Pozrite si fotografie pred a po operácii alebo si prečítajte recenzie, ktoré danému lekárovi zanechali ostatní klienti. Dôležitou súčasťou výberu je tiež osobná konzultácia, keďže by vo vás mal váš operatér vzbudzovať dôveru.
Pri prvej konzultácii lekár zhodnotí, aký postup je vo vašej konkrétnej situácii najvhodnejší. Operácia vpáčených bradaviek spočíva buď v chirurgickom nadvihnutí stredu bradavky pri zachovaní vývodov mliečnej žľazy, alebo iba vo forme estetickej úpravy. Zákrok so zachovaním vývodov mliečnej žľazy je určený pre matky, ktoré kvôli deformovanej bradavke majú problém dojčiť. Estetické nadvihnutie bradavky je vhodné ako pre ženy, tak aj pre mužov.
Pred zákrokom úpravy vpáčených bradaviek je potrebné urobiť ultrasonografické vyšetrenie prsníkov, štandardné predoperačné vyšetrenie krvi a v prípade celkovej narkózy aj interné predoperačné vyšetrenie. Zároveň slúži predoperačná konzultácia na to, aby si lekár a klient zosúladili predstavy a možnosti operačného riešenia a celkového výsledku.
Úprava vpáčených bradaviek je zákrok, ktorý možno robiť aj len v lokálnej anestézii. Ak to však klientka vyžaduje, operácia môže byť vykonaná aj v celkovej narkóze. Postup pri korekcii je rôzny a závisí na príčine vpáčenia, či už sa jedná o vrodenú deformáciu, zjazvenie, pozápalové zmeny a pod.
Uvoľnenie skrátených väzivových štruktúr pozdĺž mliekovodov
U mladých žien plastický chirurg volí postupy, kedy nie sú poškodzované mliekovody a nie je tak znemožnené budúce kojenie. Podstatu výkonu potom tvorí uvoľnenie skrátených väzivových štruktúr pozdĺž mliekovodov. Výkony sa bežne vykonávajú v lokálnej anestézii a podľa zvoleného postupu po nich ostáva niekoľko, vcelku nenápadných radiálnych jaziev na dvorci a bradavke. V relatívne veľkom percente zákrokov nebýva však výsledok uspokojivý.
Mobilizácia mliekovodov
U pacientok, kde sa už dojčenie nepredpokladá, je možné počas výkonu mliekovody prerušiť. Operatér potom z dvoch drobných rezov uvoľní pri báze bradavky skrátené štruktúry a nové postavenie bradavky zafixujú silikónovým drénom, ktorý je v mieste ponechaný cca 2 týždne.
Rozpolenie bradavky
Jedným z ďalších postupov je rozpolenie bradavky, prerušenie štruktúr a s využitím niekoľkých lalokov vyplnenie bázy bradavky. Jazvy potom ostávajú buď priamo na bradavke, alebo v jej blízkom okolí. Pooperačná starostlivosť je porovnateľná s vyššie spomínanými postupmi.
Výsledky sú v týchto prípadoch často však uspokojivejšie ako pri spomínaných postupoch uvoľnenia skrátených väzivových štruktúr pozdĺž mliekovodov.
Samotný operačný výkon môže trvať od 40 minút do 1,5 hodiny. Väčšinou ide o výkon jednorázový, niekedy je potrebná po zahojení ešte následná drobná korekcia.
Prvé dni po operácii sa môže v mieste zákroku vyskytovať opuch, malá krvná podliatina a istá bolesť. Pooperačná starostlivosť je zložená najmä z fyzického oddychu a užívania liekov proti opuchu a bolesti.
Po týždni od operácie býva zvyčajne prvá kontrola u lekára. Stehy sa potom vyberajú po 2 týždňoch. Následne je na mieste samostatná starostlivosť o jazvy na strane pacienta, kedy pri nekomplikovanom priebehu sa rany zhoja do 2 týždňov. Rýchlosť liečenia sa nedá zásadne urýchliť.
Pracovná neschopnosť po korekcii bradaviek sa pri fyzicky nenáročnom povolaní odporúča asi na 10 dní. Záleží však na fyzickej náročnosti povolania a aj čistote prostredia, rekonvalescencia sa môže predĺžiť aj na 14 dní.
Samotná operácia ako aj pooperačná rekonvalescencia bývajú veľmi dobre znášané. Pri konzervatívnom riešení a operácie bez prerušenia mliekovodov výsledky nebývajú úplne uspokojivé a problém sa môže vrátiť. Pri chirurgickej korekcii s prerušením mliekovodov sú výsledky trvalé a veľmi pozitívne.
Pri výkone sa môže stať, že vývody mliečnej žľazy majú atypický tvar, čím sa môže čas operácie predĺžiť. Po operácii možno očakávať vyššie spomenuté pooperačné stavy ako opuch a modriny, ktoré sú bežným sprievodným stavom. Po vybratí stehov musí pacient dodržiavať pokyny na ošetrovanie jazvy.
Pre čo najlepší výsledok je potrebné naozaj dodržiavať pokyny operatéra. Taktiež by ste lekára mali informovať o každej nezrovnalosti, prebrať s ním najlepší termín operácie v rámci hormonálneho cyklu, alebo ho informovať o všetkých užívaných liekoch.
Baluchová, D. (14. júl 2017). Operácia vpáčených bradaviek. Mama a ja. Dostupné na: https://mamaaja.sk/mamapedia/z... [Dátum: 2. 11. 2022]
Concept Clinic. (n. d.). Plastická operácia vpáčených bradaviek [online]. Dostupné na: https://cclinic.sk/klinika/sk/... [Dátum: 2. 11. 2022]
PLASTICCENTER. (n. d.). Vpáčené bradavky [online]. Dostupné na: https://plasticcenter.sk/sk/os... [Dátum: 2. 11. 2022]