Transplantácia vlasov je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odoberú vlasy z odberovej plochy (zvyčajne z oblasti zátylku) a získané vlasy sa implantujú do príjmovej plochy, zvyčajne do oblasti "kútov" a vrchnej časti hlavy. Je vhodný pre ženy aj mužov, ktorí bojujú s plešatosťou a vypadávaním vlasov v dôsledku hormonálnych zmien, dedičných sklonov, procesu starnutia alebo choroby či úrazu. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a trvá 3 až 7 hodín. Umožňuje obnoviť rast vlasov na hlave, ale aj obnoviť obočie alebo posilniť ochlpenie na tvári. Základom pre vlasové transplantácie sa stal genetický poznatok, že si vlasy zo záhlavia zachovávajú svoje pôvodné vlastnosti aj po prenesení na iné miesto. Vlasová transplantácia však nie je metóda na dohusťovanie jemných vlasov normálnej hustoty.
Väčšina transplantácií vlasov sa týka dedičnej mužskej plešatosti, ale môžu pomôcť aj ženám s rednúcimi vlasmi.
Androgénna alopécia postihuje až 80 % mužskej populácie. Je to dedičná plešatosť spôsobená mužským pohlavným hormónom dihydrotestosterónom (DHT), ktorý spôsobuje zmenšovanie vlasových korienkov. Tie sa zmenšujú, až kým úplne nezmiznú, vlasy vypadnú a na ich mieste nevyrastú nové. Tento proces možno zmierniť trichologickými prípravkami, ale nemožno ho zastaviť.
Androgénne plešatenie najčastejšie postihuje rohy, temeno a vrch hlavy, ktoré sú citlivejšie na enzýmy testosterónu.
Ženy najčastejšie trpia rednutím vlasov v dôsledku zmien hladiny hormónov, ku ktorým dochádza po menopauze. Výhodou "ženského plešatenia" je, že vlasy vypadávajú rovnomerne po celej pokožke hlavy, nie na určitých miestach. Preto sa ženy zaoberajú najmä estetickou transplantáciou vlasov, napr. ak žena nie je spokojná so svojím vysokým čelom alebo kútikmi.
Ďalšími príkladmi spúšťačov vypadávania vlasov sú prílišný stres alebo zlá starostlivosť o vlasy (odfarbovanie, fénovanie, spálenie pokožky hlavy častým nosením pokrývky hlavy). Plešatosť spôsobujú aj úrazy hlavy, popáleniny a predovšetkým ochorenie nazývané alopécia.
Transplantácia vlasov môže pomôcť vo väčšine týchto prípadov. Je však dôležité poznamenať, že transplantácia nerieši vypadávanie vlasov a nezastavuje ochorenie pokožky hlavy. Pred zákrokom musí byť pokožka hlavy zdravá a vypadávanie vlasov stabilizované.
Najvhodnejšími pacientmi na transplantáciu sú ľudia s androgénne podmieneným (typ choroby) vypadávaním vlasov.
Potom môžu indikácie byť rôzne kožné ochorenia a chirurgické zákroky, ktorých výsledkom sú jazvy vo vlasatej časti hlavy a tým vznikajúce riedke vlasy. Ak pacient trpí ochorením, ktorého vyliečením nastane opätovný rast vlasov, treba danú chorobu najprv vyliečiť. K takýmto ochoreniam patria napríklad endokrinné ochorenia ako je hypo a hyperfunkcia štítnej žľazy alebo autoimúnne ochorenia ako sú ľahšie formy alopecia areata. Ďalšími príčinami, pre ktoré nemožno transplantáciu podstúpiť, môžu byť celkové ako napr. neliečený vysoký tlak, poruchy srdcového rytmu, znížená zrážanlivosť krvi. Z lokálnych príčin je to aktívne hnisavé ochorenie.
Pri vlasatých plochách, musí byť na vykonanie transplantácie taká hustota vlasov, ktorá umožňuje bezpečne vykonať vpich a neporušiť tak okolité vlasové folikuly.
Zvyčajne sa transplantuje po 23. roku života, kedy už môžeme odhadnúť rozsah budúcej plešatosti, aby sme neodoberali štepy z oblastí ohrozenej plešatosťou. Transplantovať môžeme pokiaľ to lokálny nález a celkový zdravotný stav pacienta dovolí.
Pre pacientov, ktorí transplantáciu z nejakého dôvodu nechcú alebo nemôžu podstúpiť, existujú aj iné (aj keď nie také účinné) možnosti, ako napríklad vlasová mezoterapia.
Tento typ zákroku vykonávajú dva typy odborníkov, plastický chirurg špecializovaný na transplantáciu vlasov alebo dermatológ špecializovaný na implantáciu vlasov. Je dôležité zdôrazniť, že lekár musí mať v tomto type zákroku špecifické vzdelanie a skúsenosti.
Tak ako pri každom zákroku je dôležité, aby chirurg vzbudzoval dôveru a istotu. Okrem toho by ste si mali byť istí jeho alebo jej doterajšou praxou a pozrieť si prípady iných pacientov. Klinika alebo nemocnica musí mať správne a primerané vybavenie na vykonanie zákroku so všetkými zárukami.
Veľmi užitočné je tiež vyhľadať na internete skúsenosti iných pacientov, aby ste zistili, ako to prebiehalo a či sú s odborníkom a jeho tímom spokojní.
Transplantácii predchádza konzultácia, na ktorej je pacient oboznámený s operačným zákrokom, používanou technikou, samotným priebehom zákroku, ako aj s pooperačnou starostlivosťou.
Počas prvej konzultácie lekár preskúma vašu anamnézu a určí príčinu vypadávania vlasov. Je to dôležité, pretože pred liečbou by sa mali vylúčiť iné príčiny, ktoré by sa dali liečiť bez operácie. Pacienti tak nebudú musieť podstupovať nákladné a zbytočné operácie. Preto sa vylúčia problémy so štítnou žľazou, gynekologické problémy a dokonca aj nedostatky vo výžive, ako napríklad nedostatok železa.
Okrem toho, ako už bolo spomenuté, sa posúdi kvalita a množstvo vašich vlasov a určí sa, či je možná chirurgická liečba vlasov. Na tomto stretnutí môže špecialista pacientovi ukázať aj príklady a fotografie pred a po zákroku.
Pacient si musí k transplantácii priniesť základné laboratórne vyšetrenia. Pri klientoch, ktorí trpia viacerými ochoreniami, môže lekár vyžadovať aj ďalšie dodatočné vyšetrenia.
Pred transplantáciou za normálnych okolností nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Tá je ale napríklad potrebná, pokiaľ sa nachádzajú vo vlasoch lokálne ochorenia, napr. seborrhoická dermatitída, ekzémy a podobne, ktoré treba najprv vyliečiť. V deň zákroku musí byť pacient úplne zdravý, bez akejkoľvek infekcie.
Čo sa týka úpravy dĺžky vlasov pred operáciou, táto sa môže líšiť od použitej techniky FUE verzus FUT, ale aj medzi klinikami. Často je však potrebné príjmové miesto oholiť.
Zákrok prebieha v lokálnom znecitlivení, v polohe na bruchu alebo v sede. Nebýva bolestivý. Nepríjemná môže byť len fáza umŕtvenia odberovej a príjmovej plochy, samotný zákrok klient necíti.
Časová náročnosť závisí od počtu prenášaných štepov a počtu pesonálu zúčastňujúcom sa na výkone.V našom centre prenos 2000 štepov trvá aj s prestávkou pre klienta na občerstvenie približne 8 hodín. Odber aj nastreľovanie štepov sa deje v jednom sedení.
Transplantácia alebo odstránenie chĺpkov je chirurgický zákrok s viac ako 30-ročnou tradíciou. Metódy sa stále vyvíjajú a môžete si vybrať z niekoľkých typov.
Najpokročilejšou a najžiadanejšou technológiou v oblasti transplantácie vlasov je roboticky asistovaný postup. Robot pod lekárskym dohľadom odoberá vlasové štepy a potom v cieľovej oblasti hlavy vytvára lôžka na ich vloženie. To lekárovi uľahčuje prácu a skracuje čas zákroku na minimum. Robot nepoškodzuje odstraňované vlasy ani vlasové folikuly v ich blízkosti. Pred odobratím transplantátu zistí vlastnosti vlasových folikulov - hrúbku vlasového stvolu, počet vlasov vo folikule a uhol rastu vlasov. Podľa týchto údajov vykonáva odstránenie jemne a presne. Rezy sú pomerne malé a rovnomerne rozložené, takže zákrok nie je viditeľný. Úspešnosť odobratých štepov je viac ako 95 %. Okrem toho sa robot neunaví, a preto je každý ďalší odobratý folikul rovnako kvalitný ako prvý. S rovnakou presnosťou môže robot vytvoriť lôžka pre implantované vlasy, pričom sa vyhne existujúcim vlasom a nepoškodí ich.
Pri starších ručných metódach FUE sa na vyrezávanie folikulárnych jednotiek používa lekárske estetické zariadenie, ktoré umožňuje extrahovať jednotlivé vlasové folikuly priamo z pokožky hlavy v ich prirodzených skupinách bez toho, aby bolo potrebné chirurgicky odstrániť celý pás pokožky hlavy. Zákrok je preto bez viditeľných jaziev a doba rekonvalescencie je skrátená na minimum. Počas celého zákroku prístroj obsluhuje lekár. Tieto prístroje sa môžu líšiť nástavcami na extrakciu folikulárnych jednotiek. Pred zákrokom je dobré zistiť, ako zariadenie funguje, aký je čas rekonvalescencie a následná pooperačná starostlivosť.
Keďže pri vytváraní otvorov pre transplantáty je potrebné zachovať určitú vzdialenosť (približne 2 - 3 mm), aby sa zachovalo prekrvenie kože a transplantáty sa mohli prichytiť, v mnohých prípadoch pacient musí dôjsť na zahustenie vlasov. Je to však možné až šesť mesiacov po prvej operácii. Zahustenie nie je vždy potrebné a závisí od rozhodnutia pacienta.
Samotné transplantáty potrebujú minimálne 5 dní na hojenie, dovtedy treba chrániť transplantovanú i odberovú plochu pred poškodením a držať ju v čistote.
Na 1. - 2. deň po operácii sa môže v oblasti čela vytvoriť ľahký opuch zostupujúci na obočie, ale ten po čase rýchlo vymizne. Vlasová transplantácia patrí medzi bezpečné zákroky s minimálnym rizikom komplikácií.
Novotransplantované vlasy dočasne vypadnú približne 2 týždne po zákroku. Opätovne začnú vyrastať po 3 mesiacoch a približne o pol roka od zákroku možno vyhodnotiť výsledok. Prežitie transplantovaných štepov je viac ako 95 %.
Neexistuje nejaký jednotný postup starostlivosti o nové vlasy, každé zariadenie to má inak a doporučuje to, s čím má dobré skúsenosti alebo komerčný záujem. U nás sa nevyžaduje špeciálna starostlivosť. Hlava je po operácii obandážovaná. Na 5. deň si dá klient bandáž dolu a začne si umývať hlavu. Po odpadnutí chrást môže klient robiť prakticky čokoľvek ako predtým. Na chrasty doporučujem užívať lokálne Panthenol spray na ich zmäknutie, aby išli ľahšie dolu. Po úplnom zhojení môže užívať Minoxidil 5% lokálne.
Odberová plocha sa hojí relatívne rýchlo. Rany sa zacelia asi do 5 dní, vytvoria sa na nich chrastičky a po ich odpadnutí bledé jazvičky. U nás má klient 5 dní bandáž. Po odpadnutí chrást sa jazvičky v odberovej ploche prekryjú okolitými vlasmi, ktoré rastú ďalej, takže nie je nutná ochrana.
Oblasti vsádzania môžu byť prvé týždne citlivé a zaružovelé, preto by sa mali chrániť pred spálením slnkom. U tmavších fototypov by mohli čerstvé jazvičky na slnku hyperpigmentovať, preto si môžu napr. kúty natierať krémom s vysokým ochranným faktorom.
Vlasové transplantácie sa väčšinou robia v hustote 30 - 35 folikulárnych jednotiek na cm2. Pričom bežná hustota zdravej plochy je cca 85 folikulárnych jednotiek na cm2. Transplantovaná plocha preto bude mať nižšiu hustotu.
Pre hodnotenie výsledku je dôležité, aby transplantované vlasy ako i zostávajúce vlasy v mieste odberu mali dostatočnú dĺžku t.j. 2 - 3 cm. Čím budú kratšie, tým menej bude hustota na transplantovaných vlasoch viditeľná.
Rovnako aj deficit vlasov v mieste odberu bude pri veľmi krátkych vlasoch viditeľnejší. Ak plešina nie je veľká a v budúcnosti už neočakávame ďalšiu progresiu základného ochorenia, zopakovaním transplantácie možno dosiahnuť také zahustenie vlasov, ktoré je ťažko rozlíšiteľná od zdravej zavlasovanej plochy.
Použitím mikroskopu a jemnej techniky, je v súčasnosti možno dosiahnuť stav, kedy ani pri dôkladnom pohľade nie je možné laicky rozlíšiť transplantovaný vlas od zdravého. Pokiaľ klient nemal geneticky naprogramovanú úplnú plešivosť, tak mu transplantované vlasy vydržia po zvyšok života. Ku geneticky naprogramovanej plešivosti však dochádza veľmi zriedka.
Komplikácie po transplantácii vlasov sú veľmi zriedkavé a zahŕňajú:
American Society for Dermatologic Surgery. (2018). Hair transplants [online]. Dostupné na: https://www.asds.net/skin-expe... [Dátum 19. 9. 2022]
Dunkin, M. A. (26. apríla 2022). Hair Transplants: What to Expect. WebMD. Dostupné na: https://www.webmd.com/skin-pro... [Dátum 19. 9. 2022]
Epstein, J. S. (28. júla 2022). Hair Transplantation Clinical Presentation. Medscape. Dostupné na: https://emedicine.medscape.com... [Dátum 19. 9. 2022]