Sklerotizácia je jednou z neinvazívnych metód odstraňovania metličkových a kŕčových žíl. Spočíva v injekčnom podaní špecializovaných prípravkov do postihnutých žíl, ktoré spôsobujú lokálny zápal, čo v konečnom dôsledku vedie k uzavretiu žily a jej vstrebaniu. Sklerotizácia prináša najlepšie výsledky v prípade malých až stredne veľkých kŕčových žíl. Sklerotizácia sa niekedy používa aj na liečbu teleangiektázií, všeobecne známych ako "pavúčie žily". Môže byť jedinou možnosťou liečby pre daného pacienta alebo môže byť súčasťou liečebného postupu ako doplnok k chirurgickej liečbe alebo laserovej terapii.
Najnovšie technológie, ktoré podporujú chirurgov pri sklerotizácii kŕčových žíl, a nová generácia prípravkov umožňujú uzatvárať kŕčové žily čoraz väčších rozmerov. Príkladom je sklerotizácia penou. Pri tomto type zákroku sa injekčne podávané liečivo (sklerotizant) nenachádza v tekutej forme, ale vo forme peny (zmes liečiva so vzduchom alebo oxidom uhličitým). Podľa odborníkov z kliniky Medical MKP táto zmena znamená, že je možné uzavrieť aj väčšie kŕčové žily, pretože pena má vyššiu účinnosť na žily než tekutý roztok. Sklerotizácia penou sa považuje za účinnejšiu metódu liečby žilových malformácií a kŕčových žíl v podkožných žilách v porovnaní s tekutou sklerotizáciou.
Text skontroloval cievny chirurg MUDr. Andrej Smola, ktorý pôsobí na klinike Life-Med Clinic.
Voľným okom viditeľné, neprirodzene pokrútené a rozšírené žily dolných končatín alebo kŕčové žily sú bežným a pomerne známym ochorením. Hoci mnohí ľudia vedia, ako kŕčové žily vyzerajú, nie každý si uvedomuje, že sú príznakom vážneho a chronického ochorenia. Kŕčové žily sa najčastejšie považujú za chybu krásy, a nie za ohrozenie zdravia a života.
Ak sa varixy zanedbávajú, narastajú nepríjemné a bolestivé ťažkosti. Nohy svrbia, opuchnú, sú ťažké. Objavujú sa: mravčenie a nepríjemné svalové kŕče. Na koži sú viditeľné nielen špirálovité a hrubé žily, ale aj zmena farby a vredy. Neliečené kŕčové žily môžu nakoniec viesť k mnohým zdravotným komplikáciám: zápalu žíl, nedostatočnosti obehovej sústavy a dokonca k život ohrozujúcej embólii. Preto už prvé znepokojujúce príznaky, ako je pocit ťažoby v nohách, mravčenie, opuchy okolo členkov alebo mierne zmeny vzhľadu žíl, by mali byť dôvodom na konzultáciu s odborníkom - flebológom.
Kŕčové žily sú viditeľným príznakom zvyčajne už rozvinutej žilovej nedostatočnosti. Vznikajú preto, že krv, ktorá sa hromadí v žilách, nie je schopná vzdorovať gravitácii v dôsledku poruchy chlopní nachádzajúcich sa v žile. Krv nie je vytláčaná smerom k srdcu, v dôsledku čoho sa steny žíl rozšíria a zviditeľnia.
Okrem toho štúdie potvrdili, že žilová chlopňová nedostatočnosť môže byť dedičná, takže genetická záťaž môže u niektorých ľudí spôsobiť vysoké riziko vzniku tohto ochorenia. Odborníci z Kliniky Yes Visage ale uvádzajú, že na vznik kŕčových žíl má mimoriadny vplyv aj spôsob života a práca, napríklad dlhé sedenie alebo státie, nedostatok pohybu, nadváha a tehotenstvo. Žilová nedostatočnosť môže byť aj dôsledkom zápalových a trombotických stavov ciev, úrazu alebo chirurgickej liečby dolných končatín.
Zo zákroku môže profitovať veľká skupina pacientov, a to aj preto, že táto metóda liečby nevyžaduje anestéziu a je minimálne invazívna. Existujú však ľudia, ktorých zdravotný stav neumožňuje vykonať tento zákrok.
Absolútne kontraindikácie zákroku sú:
Pacienti s infekciou a zápalom kože v oblasti, do ktorej sa má injekcia aplikovať, tiež dočasne nemôžu absolvovať zákrok. Postup sa neodporúča vykonávať u ľudí s čerstvým opálením. Osobitnú pozornosť treba venovať aj vhodnosti zákroku u pacientov so sklonom k migréne.
Estheticon ponúka mnoho lekárov, ktorí odstraňujú kŕčové žily sklerotizáciou. Pre trvalé a uspokojivé výsledky je však dobré orientovať sa najmä na špecialistov na cievy - flebológov. Špecializáciu vami vybraného lekára si viete overiť v Registri lekárov Slovenskej lekárskej komory.
Vždy je potrebné sa s vybraným lekárom poradiť a dobre porozprávať. Lekár musí posúdiť, či ste vhodným kandidátom na zákrok. Lekára si môžete vybrať aj na základe recenzií alebo fotografií predchádzajúcich pacientov pred a po zákroku.
Lekárska konzultácia sa začína pohovorom, po ktorom nasleduje vyšetrenie. Rozhovor pomáha zistiť celkový zdravotný stav pacienta, rozpoznať závažnosť žilového ochorenia a poznať pacientove očakávania týkajúce sa liečby a jej výsledkov. Okrem vizuálnej kontroly postihnutých oblastí voľným okom vyšetrí flebológ priechodnosť žíl pomocou dopplerografie. Tento konkrétny typ ultrazvuku slúži na presné posúdenie stupňa žilovej nedostatočnosti a umožňuje presne určiť nefunkčné úseky žíl.
Dopplerografia je neinvazívne a nebolestivé vyšetrenie, rovnako ako iné ultrazvukové vyšetrenia. Vykonáva sa v stoji. Počas vyšetrenia lekár pomocou charakteristických zvukov identifikuje oblasti, v ktorých je narušený prietok krvi, a zároveň môže pozorovať štruktúru žilového systému vo vyšetrovanej oblasti. Výsledok ultrazvukového vyšetrenia umožňuje vybrať najlepšiu metódu liečby kŕčových žíl. Aj v neskorších fázach liečby používajú flebológovia dopplerografiu: bezprostredne pred skleroterapiou na označenie miest vpichu, počas liečby na zvýšenie jej presnosti a po sklerotizácii. Vyšetrenie potom umožňuje posúdiť účinky liečby.
Zákrok sa vykonáva ambulantne. Nie je potrebná žiadna anestézia, pretože sa používajú mikroihly. Pacient počas injekcií nepociťuje bolesť, ale niekedy je liečba sprevádzaná miernym pocitom pálenia a štípania.
Postup pozostáva z nasledujúcich krokov:
Metóda injekcie kŕčových žíl je veľmi bezpečná za predpokladu, že ju vykonáva skúsený lekár, ktorý sa vyvaruje chýb v mieste vpichu. Podanie lieku na nevhodné miesto, najmä ak ide o intenzívnu penu, môže mať za následok nekrózu tkaniva a v extrémnych prípadoch anafylaktický šok. Preto je echoskleroterapia (sklerotizácia pod kontinuálnou kontrolou pomocou dopplerografie) vždy bezpečnejšou voľbou, najmä pri liečbe väčších žilových kmeňov.
Vzhľadom na minimálnu invazívnosť zákroku sa pacient vráti k bežným činnostiam ešte v ten istý deň. Bezprostredne po zákroku sa môžu vyskytnúť mierne nepríjemné pocity v podobe pálenia v miestach vpichu. Po určitom čase sa môže objaviť bolestivosť, začervenanie a zhrubnutie v okolí uzavretých žíl. Je to normálna a dočasná reakcia. Ak pretrváva dlhší čas alebo je veľmi závažná, informujte svojho lekára.
Po skleroterapii by ste nemali navštevovať saunu, solárium ani horúce kúpele. Treba sa vyhýbať dlhšiemu státiu alebo sedeniu. Je potrebné nosiť kompresné pančuchy, pretože urýchľujú zotavenie a zvyšujú účinnosť liečby. Je potrebné ich nosiť najmenej dva týždne. Na nočný odpočinok sa väčšinou môže dať dole, záleží to však od pokynov vášho lekára. Mali by ste byť tiež opatrní pri opaľovaní a nemali by ste zabúdať na aktívny životný štýl a udržiavanie správnej telesnej hmotnosti. Takéto preventívne opatrenia môžu zabrániť opakovanému výskytu varixov.
Jediné sedenie poskytuje uspokojivé výsledky na takmer polovici ošetrovanej oblasti. V takomto prípade sa môže ošetrenie opakovať po 2 - 4 týždňoch, aby sa uzavreli zostávajúce kŕčové žily. Uspokojivé výsledky sa zvyčajne dosiahnu po sérii 2 - 5 ošetrení. Počet ošetrení závisí od počtu chorých ciev.
Počas ošetrenia sú viditeľné okamžité účinky: cievy sa uzavrú a zmiznú. Po liečbe sa opäť zviditeľnia v dôsledku podráždenia žilových stien sklerotizátorom. Postupom času sa žilky stávajú čoraz menej viditeľnými, blednú a nakoniec zmiznú. K ich úplnému vymiznutiu zvyčajne dochádza po niekoľkých týždňoch, najneskôr po 5-6 mesiacoch.
Dôsledné dodržiavanie profylaxie má významný vplyv na dlhodobosť výsledkov liečby. Vzhľad nôh sa zlepšuje a zvyšuje sa komfort života: kŕčové žily miznú a s nimi aj bolesť, opuchy a kŕče. Existuje však určitá skupina pacientov, ktorí v záujme zachovania uspokojivých účinkov liečby musia zákrok po niekoľkých rokoch opakovať.
Ošetrenie nie je možné vykonávať počas akútneho zápalového ochorenia, počas tehotenstva a dojčenia, pri anémii dolných končatín, pri poruchách zrážania krvi.
Medzi možné komplikácie patria pigmentové škvrny, ktoré zmiznú samy alebo je nutné ich odstrániť laserom, a tiež červené žilky. Môže sa tiež objaviť začervenanie a jemné modrinky, ktoré však do niekoľkých dní zmiznú. Vždy je však potrebné poradiť sa so svojím lekárom a prediskutovať možné komplikácie zákroku.
Infomedica. (n. d.). Sklerotizácia [online]. Dostupné na: https://infomedica.sk/skleroti... [Dátum: 8. 11. 2022]
Mayo Clinic. (n. d.). Sclerotherapy [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 8. 11. 2022]
Medical MKP. (n. d.). Kŕčové žily – prevencia, liečba a ich odstránenie [online]. Dostupné na: https://www.medicalmkp.sk/krco... [Dátum: 8. 11. 2022]
Wisco, L. (8. december 2021). Sclerotherapy for Varicose and Spider Veins. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 8. 11. 2022]
Yes Visage. (n. d.). Kŕčové žily (varixy) a ich moderné odstránenie [online]. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/kr... [Dátum: 8. 11. 2022]