Plastická operácia pošvy je estetická úprava pošvy. Často sa tento zákrok vykonáva spolu s plastikou hrádze, napríklad ak sa pri pôrode vykonala epiziostómia. Väčšinou ide o zúženie pošvového vchodu alebo zúženie celej pošvy, ale môže sa jednať aj o opačný zákrok a to o rozšírenie pošvy. To je vhodné najmä v prípadoch, kedy ženy už z vrodených príčin majú úzky pošvový vchod a pohlavný styk je tak pre ne bolestivý, alebo úplne nemožný.
Keďže vaginálna stena obsahuje kolagénové vlákna, časom sa môžu natiahnuť a zapríčiniť stratu elasticity vaginálnej steny. To môže spôsobiť zníženie pôžitku z pohlavného styku. Toto zníženie elasticity môže byť normálnou súčasťou starnutia a môže sa zvýšiť po pôrode dieťaťa. Ďalším dôsledkom straty pružnosti pošvy môžu byť opakované vaginálne infekcie, ktoré sú vyčerpávajúce a nepríjemné.
Ženy, ktoré sú po pôrode alebo sa im s pribúdajúcim vekom uvoľnil pošvový vchod, či celá pošva, môžu dosiahnuť po vaginoplastike plnohodnotný sexuálny život. To platí aj pre ženy s opačným problémom.
Podľa odborníkov z Interklinik, je vaginoplastika jedným z najvyhľadávanejších zákrokov plastickej gynekológie a počet zákrokov je takmer taký istý ako počet plastických operácií tváre.
U žien, ktoré zažili viacero pôrodov, pri pôrodoch bol u nich nutný nástrih hrádze alebo u tých, ktoré rapídne schudli, majú vaginálne svaly tendenciu k rozšíreniu. Výsledkom môžu byť často ochabnuté, slabé vaginálne svaly, ktoré sa ani po cvičení nemusia dostať do pôvodného stavu. Vtedy môže byť riešením práve vaginoplastika.
Plastická operácia pošvy je vhodná najmä pre ženy, ktoré majú s takýmito uvoľnenými svalmi panvového dna a stratou pružnosti pošvového tkaniva spojené komplikácie. Ak pociťujete bolesť a nepohodlie pri bežných činnostiach alebo športe, bolesť pri pohlavnom styku, alebo dokonca únik moču, tento zákrok by vám mohol pomôcť.
Takýto zákrok je vhodný aj pre ženy, ktoré majú geneticky zúžený pošvový vchod alebo pošvu po celej dĺžke a toto má negatívny dopad na ich bežný život či schopnosť mať (bezbolestný) pohlavný styk.
Vo všeobecnosti môže byť kandidátom na operáciu pošvy každá dospelá žena, ktorá má priemernú fyzickú kondíciu a dobrý zdravotný stav.
Výber plastického chirurga je kľúčový pri všetkých operáciách, no pre intímne zákroky to platí ešte o to viac, keďže sa jedná o neuveriteľne citlivú a osobnú časť tela. Plastický chirurg, ktorého si vyberiete, by sa mal špecializovať na plastickú gynekológiu a intímnu plastiku a mal by mať v tomto odbore dlhodobú prax a skúsenosti.
Plastickú operáciu pošvy ideálne vykonáva chirurg, ktorý sa špecializuje na oblasť estetickej vaginálnej chirurgie. Informácie o tom, či vami vybraný špecialista môže takúto prax vykonávať zistíte napríklad v registri Slovenskej lekárskej komory. Mali by ste vyhľadať špecialistu, ktorý tieto chirurgické zákroky vykonáva často a je dôverne oboznámený s rôznorodou anatómiou, preferenciami pacientok a najnovšími chirurgickými postupmi na zabezpečenie optimálnych výsledkov z estetického aj funkčného hľadiska.
Ak si stále nie ste istá, skúste sa obrátiť na ženy, ktoré tento zákrok už podstúpili a ktoré vám môžu poskytnúť svoje osobné skúsenosti a pocity z celkového priebehu zákroku. Dobrý zdrojom takýchto osobných skúseností sú skúsenosti s konkrétnymi doktormi, či fotky pred a po zákroku.
Konzultácia s odborníkom je nevyhnutná na určenie, či je pre vás vhodná napríklad laserová rejuvenizácia alebo je nutný chirurgický zákrok. Aj keď sa jedná o intímnu záležitosť a konzultácia vám nemusí byť úplne príjemná, je nutné oznámiť lekárovi všetky komplikácie a nepohodlie ktoré pociťujete, aby vedel zhodnotiť, či práve plastická operácia pošvy je to, čo potrebujete. V prípade, že nie je, vám pomôže nájsť vhodnejšiu alternatívu.
Lekár prevedie krátke vyšetrenie v intímnej oblasti a oboznámi vás o možnostiach pre daný problém. Rozhodnutie bude závisieť od stupňa ochabnutosti/úzkosti vašej pošvy, požadovaných výsledkov, ako aj od sprievodných problémov, ako sú inkontinencia moču, opakované vaginálne infekcie, či sexuálna funkcia. V niektorých prípadoch vám môže lekár odporučiť kombináciu rôznych zákrokov, napríklad plastiku hrádze (perineoplastika), augmentáciu (zväčšenie) G bodu, liposukciu Venušinho pahorku, redukciu predkožky klitorisu alebo labioplastiku.
Keďže sa plastická operácia pošvy najčastejšie vykonáva v celkovej anestézii, je nutné vykonať predoperačné vyšetrenie, ktoré lekára informuje, či ste po zdravotnej stránke spôsobilá na výkon operácie. Predoperačné vyšetrenie si môžete dať spraviť u svojho obvodného lekára alebo priamo na klinike kde sa zákrok bude realizovať, avšak väčšinou za príplatok. Je tiež možné, že budete musieť ostať na klinike minimálne jednu noc na pozorovanie. Zákrok sa vždy vykonáva po skončení menštruácie, takže aj tento faktor treba počas prípravy na operáciu brať do úvahy.
Plastickú operáciu pošvy je možné podstúpiť po skončení menštruácie. Operácia sa vykonáva v narkóze a trvá jednu až dve hodiny. Zákrok sa zvyčajne považuje za jednodňový, ale môže sa stať, že budete musieť zostať v nemocnici cez noc na pozorovanie. V závislosti od času a náročnosti operácie a od toho, ako dobre sa spočiatku zotavíte a či sa vyskytnú nejaké komplikácie.
Pre ženy s úzkym pošvovým vchodom lekár môže pošvový vchod rozšíriť a dopriať tak žene užívať si plnohodnotný, prijemný sexuálny život.
V opačnom prípade pri rozšírenom pošvovom vchode lekár spevní a zúži pošvový vchod a dolnú tretinu pošvy. Spraví sa malý rez a svaly sa v danej oblasti skrátia a spevnia a pošvový vchod sa zúži na rozmer, na ktorej sa lekár a pacientka dohodli. Na zošitie rán sa používajú vstrebateľné stehy, ktoré nie je potrebné odstraňovať a rana sa prekryje sterilným krytím.
V niektorých prípadoch sa plastická operácia pošvy kombinuje s labioplastikou, pri ktorej chirurg zmenší malé alebo veľké pysky ohanbia. Medzi plastickou operáciou pošvy a labioplastikou je dôležitý rozdiel - často sa tieto pojmy používajú zameniteľne, ale labioplastika je operácia na zmenšenie veľkosti pyskov a nemá vplyv na vagínu. Ako dobrý príklad na znázornenie poslúži operácia nosa - estetická rhinoplastika rieši to, ako nos vyzerá zvonka a nemá na funkčnosť dýchania žiadny efekt (ako labioplastika), zatiaľ čo korektívna operácia nosa je robená prvotne za účelom zjednodušenia dýchania.
Operácia vám môže vrátiť sebavedomie, ktoré ste možno stratili v dôsledku vaginálneho nepohodlia či už pri bežných činnostiach, športe alebo počas intímnych chvíľ. V prvom rade ale pomáha najmä zlepšiť existujúce zdravotné ťažkosti. Výsledkom plastickej operácie pošvy je úľava od bolesti, nepríjemného pocitu a nepohodlia pri bežných či športových aktivitách, alebo vyriešenie problému s únikom moču z močového mechúra. Vo veľkej miere pomôže ženám obnoviť plnohodnotný sexuálny život.
Lekár vám poskytne všetky potrebné informácie ako budete postupovať v domácej starostlivosti. Prvých niekoľko dní po operácii pošvy budete pravdepodobne pociťovať bolesť a bude trvať najmenej týždeň, kým sa budete cítiť pripravená vrátiť sa do práce. Dôležité je zostať v kľudovom režime dostatočne dlhú dobu a nesnažiť sa potrebnú dobu rekonvalescencie podceniť. Celkovo môže zotavenie po zákroku trvať až tri týždne. Počas tejto doby je lepšie sa vyvarovať nadmernému sedeniu a odpočívať radšej v ľahu.
Po vaginoplastike sa môžu vyskytnúť modriny, opuch a nepríjemné pocity v oblasti slabín. Opuch a modriny budú najvýraznejšie po prvom dni a budú pomaly ustupovať v priebehu 2 až 3 týždňov. Po zákroku počítajte s krvácaním alebo špinením. Intenzita a dĺžka bolesti je u každej ženy individuálna a v prvých dňoch po zákroku je vhodné uľaviť si liekmi od bolesti podľa predpisu lekára. Nevyhnutná je dôkladná intímna hygiena niekoľkokrát denne po dobu aspoň jedného týždňa až desať dní.
Počas 6 týždňov by ste sa mali vyhýbať pohlavnému styku, aby ste si neporanili hojiace sa rany. S používaním tampónov budete musieť počkať až osem týždňov.
Výsledkom tohto zákroku je zvyčajne tesnejší pošvový vchod a pošva celkovo, čo môže pomôcť zvýšiť sexuálne uspokojenie, ale najmä uvoľní od bolesti a diskomfortu. Funkčný efekt zákroku je viditeľný približne 3-6 mesiacov po operácií, no anatomický a kozmetický efekt je viditeľný takmer okamžite.
Zmeny operácie by mali byť trvalé, avšak môže dôjsť k opätovnému uvoľneniu pošvy a pošvových svalov, ak by došlo k ďalšiemu pôrodu alebo vplyvom starnutia. Plastickú operáciu pošvy je možné opakovať. Zlepšenie sexuálneho komfortu po plastickej operácii pošvy je veľmi individuálne a mali by ste ho hodnotiť až po uplynutí dostatočného času od operácie.
Výber vhodného a skúseného špecialistu pomáha komplikáciám predchádzať, avšak riziko existuje vždy. Medzi hlavné riziká plastickej operácie pošvy patrí infekcia, krvácanie, bolesť, opuchy, dočasné znecitlivenie intímnych partií, alergia alebo nedostačujúce zmeny po zákroku, ktoré si vyžiadajú ďalšie postupy a riešenia. Všetky možné komplikácie by však s vami špecializovaný lekár mal prebrať vopred, aby ste o tom bola dostatočne informovaná.
Komplikácie sa častejšie vyskytujú u pacientov, ktorí sú obézni, fajčia alebo majú iné chronické ochorenia. Je známe, že fajčiari majú výrazne vyššie riziko problémov s hojením pooperačných rán, infekcie, ako aj operačného a pooperačného krvácania.
American Society of Plastic Surgeons. (2020). Vaginoplasty, Vaginal Rejuvenation.
[online] Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org.
Buffum Taylor, Rebecca. (2021).Vaginoplasty and Labiaplasty. WebMD. [online] Dostupné na: https://www.webmd.com/women/gu... [Dátum: 22.12. 2021]
Interklinik. (2020). Vaginoplastika. [online] Dostupné na: https://interklinik.sk/vykon/v.
ISAPS. (2021). Vaginal Rejuvenation Surgery. [online] Dostupné na: