Perineoplastika a všetko, čo o nej potrebujete vedieť
Ťažký vaginálny pôrod môže spôsobiť, že sa oblasť perinea (medzi pošvovým vchodom a konečníkom) uvoľní alebo natrhne. Takéto uvoľnenie môže mať za následky nie len neestetický vzhĺad tejto oblasti, ale výsledkom môže byť aj zníženie citlivosti alebo bolestivosť počas sexu.
Ďalšie možné príčiny uvoľnenia perinea
Perineum je oblasť ženského tela, ktorá sa nachádza medzi vagínou a konečníkom. Poskytuje štrukturálnu podporu okolitým orgánom a obklopuje svaly, ktoré sa podieľajú na udržiavaní tesnosti pošvy. Perineoplastika je druh plastickej operácie na odstránenie poškodenia perineálnej oblasti medzi vagínou a konečníkom.
Medzi ďalšie možné príčiny môže patriť:
- Obezita - môže tiež spôsobiť poškodenie perinea. Nadváha spôsobuje zvýšenú záťaž celého tela vrátane perinea. Rozťahuje svaly a spôsobuje ich nedostatočnú pružnosť.
- Extrémne chudnutie - je rovnako škodlivé. Keď veľmi schudneme, zanechá to našu kožu ovisnutú, čo sa bohužiaľ prejavuje aj vo vnútri nášho tela a svaly perinea nám ochabnú.
Riešenie - plastická operácia hrádze
Plastická operácia hrádze alebo perineoplastika je zákrok, ktorý rieši deformácie a nedokonalosti vagíny a perineálnych svalov. Ťažký vaginálny pôrod je najčastejšou príčinou poškodenia perinea, ale aj nekomplikovaný pôrod môže spôsobiť fyzické poranenie vaginálnych a perineálnych svalov, čo spôsobuje žene nepríjemné bolesti a diskomfort. Táto operácia konkrétne odstraňuje zjazvené tkanivo, nevzhľadné vypukliny a nežiaducu kožu a následne napína alebo uvoľňuje perineálne svaly a vagínu. Plastická operácia hrádze je chirurgický zákrok, ktorý sa zameriava na deformácie, nedokonalosti, poškodenia a defekty ženského konečníka a vagíny. Výhodou perineoplastiky je, že vďaka týmto úpravám operácia slúži aj na obnovenie sebavedomia a fyzicky zvyšuje úroveň sexuálneho potešenia ženy.
Ste ideálny kandidát na perineoplastiku?
Aj pri normálnom nekomplikovanom vaginálnom pôrode môže dôjsť k poraneniu, napríklad k prirodzenému natrhnutiu, alebo môže byť potrebný rez epiziotómia (nástrih hrádze pri pôrode) na pôrod dieťaťa alebo detí. Po pôrode sa musí táto oblasť zašiť. Ak šitie nevykoná skúsený lekár, perineum sa nemusí správne zahojiť a môžete si okrem dieťaťa odniesť so sebou aj bolesť a jazvu. Nepríjemné bolesti alebo neestetický vzhľad v nás vyvolávajú frustráciu, čo môže viesť až k psychickým problémom.
Ideálnou kandidátkou na perineoplastiku je žena, ktorá rodila vaginálne alebo má nadváhu a pociťuje uvoľnenosť pošvy, zmeny v stolici alebo má nepríjemné až bolestivé stavy pri sexuálnom styku.
Priebeh zákroku
Zákroku predchádza konzultácia s lekárom a predoperačné vyšetrenie. Lekár s vami prediskutuje rozsah zákroku, vysvetlí vám postup a proces zotavovania. Prediskutuje s vami výber anestézie a analgosedácie a opýta sa vás na prípadné alergie na lieky. Predoperačné vyšetrenie zahŕňa odber krvi a EKG. Najmenej týždeň pred zákrokom musíte vysadiť lieky na riedenie krvi.Zákrok sa vykonáva v kombinácii lokálnej anestézie a celkovej analgosedácie. To znamená, že lekár znecitlivý perineálnu oblasť injekciou účinnej látky a analgoseduje inhaláciou plynov, ktoré znižujú citlivosť na bolesť. Prebytočné tkanivo v oblasti perinea a vaginálneho vchodu chirurg odstráni rezom a okraje rezov potom oreže. Ranu zašije vstrebateľnými stehmi
Rekonvalescencia
Po operácii by ste nemali používať tampóny aspoň šesť týždňov. Väčšina pacientov by sa mala vedieť po niekoľkých dňoch bez problémov vrátiť do práce. Bolesť a nepríjemné pocity sú zvyčajne minimálne až stredne silné a možno ich mierniť liekmi proti bolesti, ktoré vám predpíše lekár. Môže dôjsť k miernemu krvácaniu a výtoku, čo je normálne. V dôsledku anestézie môžete jeden alebo dva dni pociťovať závraty alebo nevoľnosť, ktoré by však mali po 48 hodinách vymiznúť. Stehy sa vstrebú samé približne za dva týždne. V tomto období je dôležité piť veľa vody a zvýšiť príjem vlákniny, aby ste predišli zápche.
Pacientky bývajú upozornené, aby sa šesť týždňov zdržali sexuálneho styku. Počas tohto obdobia sa odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek namáhavým činnostiam, ako je bicyklovanie, jazda na koni, zdvíhanie ťažkých predmetov alebo strečing. Počas rekonvalescencie je dôležité udržiavať rez v čistote a suchu.
Výsledky
Výsledky zákroku bývajú veľmi dobré, ale musíte dodržiavať všetky pokyny svojho chirurga. Dobrý výsledok možno dosiahnuť aj rok po zahojení od pôrodu. V prípade veľkého perineálneho defektu alebo postihnutia zvierača je zotavenie ťažšie. V prípade plastickej operácie perinea bezprostredne po pôrode sa jeho šitie vykonáva v lokálnej anestézii a v dlhšom časovom odstupe po pôrode v celkovej anestézii. Výsledky sú vždy individuálne, pretože každé telo reaguje inak a každá žena má iný rozsah poškodenia perinea. Ak je však zákrok vykonaný správne a hojenie prebieha štandardne, môžete sa tešiť na viac potešenie počas sexu aj viac sebavedomia.Plastická operácia perinea sa môže kombinovať s ďalším zákrokom nazývaným vaginoplastika. Bolesť po zákroku sa mierni analgetikami. Je potrebné často sa sprchovať studenou vodou a šesť týždňov dodržiavať sexuálnu abstinenciu.
Literatúra
Pelosi III, M. A., Pelosi, M. A., II, H. C., Banwell, P. E., & Alinsod, R. (2017). Perineoplasty and vaginoplasty. Female Cosmetic Genital Surgery: Concepts, Classification, and Techniques, 162-180.Dostupné na: https://plasticsurgerykey.com/... [Dátum: 16.11.2021]