Otoplastika, aurikuloplastika alebo plastika ušníc je zákrok plastickej chirurgie, ktorý zvyčajne zahŕňa úpravu polohy a veľkosti ušníc. Najčastejším zákrokom je zmenšenie uhla medzi ušnicami a hlavou, t. j. korekcia odstávajúcich uší; na druhom mieste je modelácia uší: zmena tvaru alebo ich zmenšenie. Menej často sa vykonáva korekcia nevyvinutej chrupkovej plastiky alebo prepadnutého ucha.
Odstávajúce uši sú vrodenou chybou, ktorej najčastejšou príčinou je prerastanie ušnej chrupavky alebo nevyvinutá ušná chrupavka (lat. antihelix). Niekedy sa môže vyskytnúť kombinácia oboch deformácií alebo môžu byť uši odstávajúce a zároveň príliš veľké. V týchto prípadoch bude potrebná korekcia odstávajúcich uší v kombinácii s modelujúcou plastickou operáciou.
Plastická operácia uší umožňuje korigovať odstávajúce ušnice: vďaka nej uši priliehajú k hlave. Umožňuje tiež formovať chrupavku, ktorá sa často nevyvinula správne. V prípade potreby môže špecialista zlepšiť aj tvar ušných lalôčikov, vzhľad vonkajšieho ušného lalôčika (mušle) alebo jeho veľkosť. V porovnaní s inými zákrokmi plastickej chirurgie je korekcia odstávajúcich uší menej zaťažujúca.
Zákrok je určený ako pre deti, dospievajúcich aj dospelých. Zákrok je pomerne nenáročný, nie je určená žiadna kontraindikácia, pravdaže okrem vážnych zdravotných diagnóz, ktoré by bránili operačnému výkonu.
U detí je odporúčaná veková hranica otoplastiky od 5 - 6 rokov. Veková hranica je určená s prihliadnutím na dieťa. V predškolskom a školskom veku je menej zaťažujúca celková anestézia než v nižšom veku, tiež sa už u dieťaťa úspešne robí psychická príprava pred zákrokom a dieťa dokáže lepšie spolupracovať s lekárom aj rodičmi. Po zákroku si lepšie uvedomuje to, že musí nosiť bandáž a čelenku. Vyžaduje si to istú dávku disciplíny aj od dieťaťa a správne vedenie rodičmi.
Niektorí odborníci tiež odporúčajú vykonať zákrok v detstve, pred nástupom dieťaťa do školy, aby dieťa ochránili pred poznámkami rovesníkov a komplexmi. Zákrok možno vykonať aj v zrelšom veku, ale nervové zakončenia u dospelých sú vyvinutejšie, takže zákrok je pre nich bolestivejší.
Rodičia by nemali na svoje dieťa vyvíjať nátlak v súvislosti s operáciou, ale mali by pozorovať jeho správanie a postoj k ušiam. Deti, ktoré sa stretli s nepríjemnými poznámkami od svojich rovesníkov, samy signalizujú problém a prejavia o operáciu záujem. Takíto mladí pacienti najlepšie znášajú ťažkosti operácie a zotavovania a budú s výsledkami najviac spokojní.
Korekcia uší je chirurgický zákrok, a preto ho môže vykonať len chirurg. Slovenská lekárska komora je orgán zodpovedný za vedenie oficiálneho centrálneho registra lekárov, v ktorom si môžete overiť, či má lekár špecializáciu v plastickej (alebo všeobecnej) chirurgii. Stačí si v Registri lekárov SLK meno daného lekára vyhľadať.
Otoplastika je chirurgický zákrok, preto venujte čas výberu správneho špecialistu a kliniky. Tu nájdete informácie o tom, čo môžete urobiť, aby ste sa zverili do najlepších možných rúk:
Počas prvej návštevy chirurg zhodnotí stav uší a vyberie vhodnú metódu korekcie. Je potrebné, aby bol pacient s lekárom transparentný a ozrejmil svoje očakávania. Otvorenou komunikáciou a dohodou sa dá najlepšie predísť sklamaniu z výsledku.
Chirurg vám vysvetlí, ako bude operácia prebiehať, aký typ anestézie použije, aké sú možné komplikácie a aké sú celkové náklady na zákrok. Pacient dostane pokyny, ako sa má na zákrok pripraviť.
Najvhodnejší čas na zákrok u detí je na jar pred začiatkom školy. Väčšina chirurgov odporúča, aby rodičia sledovali, ako dieťa vady vníma, a operáciu nevynucovali. Je totiž dôležité, aby dieťa spolupracovalo a tešilo sa z výsledkov.
Deti: Aj keď samotná otoplastika je pomerne krátky a jednoduchý zákrok, u detí vo veku zhruba do 9 - 10 rokov sa vykonáva v celkovej anestézii. Je to z dôvodu, že dieťa má strach, je traumatizované lokálnym opichom ucha, nevie vydržať ležať bez pohybu počas zákroku a v tomto veku nedokáže adekvátne spolupracovať s chirurgom počas zákroku. Pred zákrokom musí dieťa absolvovať pediatrické predoperačné vyšetrenie vrátane odberu krvi. Hospitalizácia dieťaťa je zvyčajne dva dni, alebo podľa potreby.
Lokálna anestézia sa robí u väčších detí, zhruba nad 10 rokov ale je to aj otázka posúdenia vyspelosti a psychiky dieťaťa. Dieťa už musí byť schopné komunikovať a spolupracovať s lekárom počas zákroku. V opačnom prípade sa odporúča celková anestézia.
Väčšie deti, dospievajúci a dospelé osoby: Zákrok sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii a len výnimočne v celkovej anestézii (napríklad ak má klient panický strach z bolesti).
Pred zákrokom v celkovej anestézii sú potrebné obery krvi, interné predoperačné vyšetrenie. Pri lokálnej anestézii stačia odbery krvi a vyplnenie dotazníka o zdravotnom stave, alergiách a liekoch, ktoré berie klient.
Zákrok v lokálnej anestézii je minimálne zaťažujúci na organizmus. Pred zákrokom sa klientovi pichne premedikácia na uvolnenie sa, aby opadol prípadný stres. Následne, po príprave operačného poľa sa urobí lokálna anestézia.
Najnepríjemnešou časťou je samotný opich ušníc, ktorý klient cíti, ale trvá to len krátko. Účinok lokálnej anestézie nastupuje takmer okamžite a výkon je bezbolestný. Rez sa vedie za uchom, kde je ohyb kože. Plastický chirurg operáciu prevedie zhruba do hodiny, pravdaže to závisí aj od spolupráce s klientom. Ak je pokojný a nie je komplikovanejší nález, tak sa plastická operácia odstávajúcich uší dá časovo vykonať celkom rýchlo.
Na záver sa rana šije vstrebateľnými stehmi. Po prevedení zákroku sa na uši a hlavu dá bandáž, ktorá robí kompresiu a ochraňuje uši pred fyzickým kontaktom a zabezpečuje hygienu. Klient môže odísť domov asi po 1 - 2 hodinách po zákroku v sprievode inej osoby. Nesmie však šoférovať. Bandáž nechávame na hlave až do kontroly, ktorá je zhruba 7 dní po zákroku.
Zákrok v celkovej anestézii prebieha obdobne ako pri lokálnej anestézii, len miesto lokálneho opichu sa prevedie celková anestézia. Zákrok trvá tiež zhruba hodinu, len treba pripočítať navyše čas pre prevedenie celkovej anestézie (uspatie a prebratie klieta). Po celkovej anestézii je klient väčšinou prepustený do domáceho ošetrenia na druhý deň po zákroku.
Po zákroku môže byť prvých 24 hodín bolestivých, ale dá sa to zvládnuť bežnými analgetikami. Klienti bolesť popisujú ako zvládnuteľnú a po analgetikách len miernu. Bolesť ustupuje po 1. dni. Je potrebný kľudový režim, aby mohlo prebiehať správne hojenie bez krvácania. Po týždni sa pri kontrole bandáž zloží, skontroluje hojenie. Dôležité je, aby ste nasledujúce dni dodržiavali hygiena. Po zložení bandáže, asi po 7 - 8 dňoch, si môžete umyť vlasy.
Za uchom je dôležité dodržiavať hygienu, čo znamená udržiavať za uchom sucho. Ráno a večer, alebo aj počas dňa si za uchom pretierať suchou vatičkou. Po zložení bandáže sa môžu robiť repíkové obklady, ale len tak, aby koža neostala rozmočená. Následne poutierať vatičkou za uchom, aby ostalo v suchu. Podstatné pri pooperačnej hygiene je, aby miesto za uchom aj ucho boli suché a čisté.
Dva týždne po zákroku je dôležité, aby ste nosili kompresnú čelenku, ktorá vyvíja čiastočný tlak na ušnice a chráni ich. Po zhruba dvoch týždňoch sa doporučuje ešte nosenie čelenky najmä na spanie a pri fyzickej aktivite a športe po dobu asi dva mesiace. Je to z dôvodu, aby nedošlo nechtiac k poškodeniu krehkej ušnice a následne k jej odskočeniu. Šport sa odporúča až po uplynutí zhruba 2 - 3 týždňov a aj to s čelenkou na ochranu ušníc. Do práce je možný návrať zhruba po týždni.
Miesto rezu, jazva je zahojená zhruba po týždni, no ešte je citlivá a musí dozrieť. Preto treba na jazvu dávať pozor najmä pri fyzickej námahe. Pokým sa po zákroku dodržiava pooperačný režim a hojenie je per primam, čiže bez komplikácií, tak jazva je minimálne viditeľná. Rez je vedený zo zadu, kde je ohyb kože takže jazvičku nevidno. Prípadný opuch a začervenanie je len dočasné a správnym ošetrovaním vymizne pomerne rýchlo.
Výsledný efekt po otoplastike je viditeľný okamžite a je trvalý, pokým sa dodrží pooperačná starostlivosť. Avšak aj po dobu nasledujúcich týždňov prebieha hojenie. Preto je dôležité nosiť čelenku a dávať veľký pozor, aby sa do ušníc neudrelo, nezaležali sa a pod. Pri nešetrnom zaobchádzaní sa môže stať, že ušnica odskočí. Potom je nutné na odskočenom uchu zákrok opakovať. U detí je tiež efekt trvalý, aj keď ešte prebieha rast tela.
Komplikácie pri otoplastike sú podobné tým, ktoré sa môžu vyskytnúť pri iných plastických operáciách tváre. Pacient môže po zákroku pociťovať bolesť, v takom prípade mu odborník predpíše lieky proti bolesti. Časté sú aj modriny a hematómy. Môžu sa vyskytnúť aj zmyslové poruchy, ktoré sú však dočasné.
Plastická operácia uší je bezpečná a teda riziká nie sú bežné; tu sú však uvedené možné komplikácie:
Kennedy, K. L., & Katrib, Z. (2019). Otoplasty [online]. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/b... [Dátum: 28. 9. 2022]
Mayo Clinic. (9. august 2022). Otoplasty [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 28. 9. 2022]
Selladi-Schulman, J. (26. február 2020). All About Otoplasty (Cosmetic Ear Surgery). Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 28. 9. 2022]