Blefaroplastika, blepharoplastika alebo aj korekcia očných viečok, je chirurgický zákrok na odstránenie estetických a/alebo funkčných nedostatkov, ako sú prebytočná koža v okolí očí, poklesnuté viečka alebo tukové "vačky" pod očami. Vo veľa prípadoch je hlavným cieľom zlepšiť vzhľad, hoci niekedy sa operácia odporúča aj zo zdravotných dôvodov na zlepšenie kvality videnia. Podľa údajov ISAPS je blefaroplastika jedným z najčastejšie vykonávaných zákrokov na celom svete, pričom v roku 2021 bolo vykonaných 1 446 890 zákrokov na korekciu očných viečok.
Treba si uvedomiť, že blefaroplastika nie je zákrok zameraný na odstránenie vrások okolo vonkajšieho kútika oka, tzv. "kohútie stopy", ani na zdvihnutie obočia. To však neznamená, že pri operácii očných viečok nemožno zasiahnuť aj do týchto oblastí a rozšíriť tak rozsah zákroku na celkové skrášlenie a omladenie tejto oblasti.
Korekcia očných viečok umožňuje:
Blefaroplastika nemá ostré vekové rozhranie, hlavne preto, že veľakrát hlavne u mladších vekových skupín sú ovisnuté viečka podmienené geneticky. Často sa ale vykonáva spolu s ďalšími anti-aging zákrokmi, ako je napríklad facelift.
Pre pacientov, ktorí majú problémy s ovisnutými viečkami, no nechcú alebo nemôžu podstúpiť chirurgickú blepharoplastiku je tu prístroj Plexr. Je to nechirurgická alternatíva k tradičnej operácii očných viečok, po ktorej nezostávajú žiadne jazvy.
Blefaroplastiku možno vykonať u ľudí, ktorí sú v dobrom fyzickom a psychickom stave. Zvyčajne sa zákrok odporúča ľuďom starším ako 35 rokov, ale v niektorých prípadoch sa kvôli genetickým predispozíciám vykonáva u mladších pacientov.
Ak potenciálny kandidát na tento zákrok trpí akýmkoľvek zdravotným problémom vrátane chronických ochorení, ako je vysoký krvný tlak, znížená alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy, cukrovka a iné, mal by o tom informovať lekára pri prvej konzultácii. Odborník by mal byť informovaný aj o ochoreniach a stavoch zrakového systému (napr. odlúpenie sietnice, glaukóm, sivý zákal, syndróm suchého oka a iné). V takýchto prípadoch je pred vykonaním zákroku potrebná oftalmologická kontrola.
Chirurgická korekcia očných viečok je kontraindikovaná v prípade určitých očných ochorení, ako je napríklad akútny syndróm suchého oka. V tomto prípade môže akýkoľvek chirurgický zásah do oka alebo očných viečok viesť k zhoršeniu stavu. Zvyčajne stavy, ako je glaukóm alebo odlúpenie sietnice, nie sú absolútnou kontraindikáciou tejto operácie. Zákrok môžu podstúpiť aj pacienti, ktorí podstúpili laserovú liečbu sivého zákalu, krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti.
Na operáciu očných viečok by sme mali ísť k plastickému chirurgovi, ktorý má skúsenosti s týmto typom operácií. Pacient by sa mal uistiť, že vybraný lekár má špecializáciu a má dostatočné skúsenosti s operáciou očných viečok.
Operácia dolných viečok sa považuje za náročnejšiu ako operácia horných viečok. V prípade dolných viečok je situácia zložitejšia, pretože ich anatomická štruktúra je komplikovanejšia. Pri výbere špecialistu je preto dôležité venovať osobitnú pozornosť tomu, či má dostatočnú kvalifikáciu a skúsenosti s operáciami dolných viečok, pretože ich náročnosť je neporovnateľná s operáciami horných viečok.
Nasledujúce informácie si odporúčame vyhľadať na internete alebo sa na ne opýtať počas prvej konzultácie: kvalifikácia lekára, rozsah skúseností s blefaroplastikou, fotografie pacientov pred a po zákroku. Odporúčame vám tiež prečítať si recenzie bývalých pacientov, ktoré nájdete napríklad na našom portáli.
Počas prvej konzultácie špecialista vykoná anamnézu a vyšetrenie, preskúma očakávania pacienta a posúdi, či sú reálne.
Počas rozhovoru by mal pacient informovať špecialistu o prekonaných a chronických ochoreniach, ako aj o fajčení a konzumácii alkoholu. Ak pacient nosí okuliare alebo kontaktné šošovky, mal by so sebou priniesť dokumentáciu z posledného očného vyšetrenia.
Pri prvej návšteve chirurg posúdi, či má zákrok zahŕňať dolné aj horné viečka, alebo možno len jedno z nich. Informuje vás, či je možné a výhodné kombinovať operáciu s inými zákrokmi. Špecialista tiež pacienta/pacientku informuje o priebehu operácie, možných komplikáciách, pooperačných odporúčaniach, očakávaných výsledkoch a nákladoch.
Okrem toho vám chirurg poskytne aj pokyny, ako sa pripraviť na operáciu, vrátane odporúčaní týkajúcich sa konzumácie alkoholu, liekov a fajčenia pred operáciou. Odporúča sa prestať fajčiť aspoň dva týždne pred operáciou, aby sa nenarušil proces hojenia rany.
Pokiaľ ide o horné viečka, operácia trvá cca 60 minút, u dolných viečok je to cca 90 minút. Zväčša sa vykonáva v miestnom znecitlivení v rámci jednodňovej chirurgie. V prípade dolných viečok ide o zákrok jednorazový, pri horných viečkach je bežné zopakovanie zákroku o cca 10 rokov.
Plastická operácia horných viečok - rez je vykonávaný frakčným laserom CO2 / nahrádza skalpel / pozdĺž veľmi starostlivej kresby na koži. Rez je vedený tak, aby jazvy zostali skryté v prirodzených kožných záhyboch horných viečok. Plastický chirurg potom odstráni označenú nadbytočnú kožu a nadbytočný sval orbicularis oculi a vyrezané tukové vankúšiky. Nakoniec rany zašije jemnými stehmi. Rana sa prelepí tak, aby pacient nemal prekážku vo videní.
Indikácie na operáciu dolných viečok sú podobné ako pri operácii horných viečok. Možno ich operovať z dvoch chirurgických prístupov. V prvom prípade chirurg vykoná rez 2 mm pod mihalnicami (subciliárny prístup), v druhom prípade sa rez vykoná zo spojovkovej strany viečka laserom (transkonjunktiválny prístup). Zákrok je podobný operácii horných viečok. Cieľom je tiež odstrániť prebytočnú kožu a tuk. Pri transkonjunktiválnom prístupe k operácii očných viečok sa často používajú rohovkové kryty a podloženie očných viečok, aby sa pacientovi v lokálnej anestézii nebola extrakcia tuku nepríjemná. Hlavnou výhodou tohto prístupu sú neviditeľné jazvy. Častejšie však spôsobujú komplikáciu, pri ktorej sa viečko odkloní od očnej gule (ektropium).
Pacienti, ktorí nechcú alebo z nejakého dôvodu nemôžu podstúpiť operáciu očných viečok, môžu zvážiť niektorú z nechirurgických metód:
Existujú aj ďalšie neinvazívne techniky korekcie očných viečok, napríklad techniky využívajúce rádiofrekvenčnú technológiu, ako aj zákroky na zlepšenie vzhľadu pokožky okolo očí (botox na "kohútie stopy", vyplnenie "slzného údolia" a tmavých kruhov pod očami pomocou kyseliny hyalurónovej alebo tuku atď.).
Po operácii sa na zvlhčenie očí používajú kvapky a gély a na ochranu pooperačnej rany sa používajú tenké náplasti (sterilné pásky). V prípade bolesti vám špecialista predpíše lieky proti bolesti. V prípade veľmi akútnej bolesti by mal pacient okamžite kontaktovať odborníka. Používajte studené obklady a udržiavajte hlavu vo zvýšenej polohe až do odstránenia stehov. Tie sa vyberajú na 5. - 7. deň po operácii a k bežný každodenným činnostiam je možné sa vrátiť približne po 14 dňoch.
Je mimoriadne dôležité dodržiavať odporúčania týkajúce sa hygieny a správneho umývania očí. Po operácii by sa mali dodržiavať nasledujúce odporúčania:
Bezprostredne po operácii môže pacient pociťovať príznaky, ako je slzenie alebo suchosť, citlivosť na svetlo alebo poruchy videnia (dvojité alebo zahmlené videnie), ktoré by mali rýchlo ustúpiť. Po dvoch týždňoch by pacient už nemal pociťovať žiadne vedľajšie účinky operácie.
Pri operácii horného viečka by mal operatér odstrániť všetku nadbytočnú kožu, zmenšiť tukové hernie a upraviť úroveň okraja horného viečka. Ak sa tieto prvky vyriešia, mali by sa očakávať veľkolepé výsledky.
V prípade operácie dolných viečok sa neodstraňuje celá nadbytočná koža, aby nedošlo k vyvaleniu dolného viečka (ektropii) - často pozorovanej komplikácii po neodborne vykonanej plastike dolného viečka. Počas predoperačnej konzultácie by sa mal dôkladne vyšetriť stav dolných viečok a posúdiť 7 anatomických parametrov. Vynechanie čo i len jedného z nich môže mať za následok neúspech operácie. Pacient by si mal byť vedomý skutočnosti, že operácia dolných viečok prinesie výrazné zlepšenie vzhľadu.
Po tradičnej blefaroplastike môžu byť jazvy niekoľko mesiacov červené, ale postupne sa zmenšia, vyhladia a zosvetlia a nakoniec budú takmer neviditeľné. Blefaroplastika vám môže priniesť mladší a sviežejší vzhľad a odstrániť "unavený pohľad". Účinky sú zvyčajne trvalé, ale je dôležité vziať do úvahy, že zákrok nemôže zastaviť proces starnutia.
Kedy môžem očakávať konečný výsledok po operácii očných viečok? Hoci sa očné viečka hoja výnimočne dobre a stehy sa z rán odstraňujú 7-10 dní po operácii, neznamená to, že po takej krátkej dobe môžeme očakávať konečný výsledok. Po tomto období sa pacienti vrátia k bežným činnostiam, ale na prvotný výsledok si budete musieť počkať 3 mesiace a na konečný výsledok až 6 mesiacov.
Ak zákrok vykonáva skúsený a vysokokvalifikovaný odborník, riziko komplikácií je nízke, ale nikdy nie nulové. Existuje určité riziko infekcie alebo reakcie na anestéziu. Aby sa predišlo komplikáciám, pacient/pacientka by mal/a prísne dodržiavať pooperačné pokyny. Podľa ISAPS sú niektoré vedľajšie účinky zvyčajne dočasné a zahŕňajú: dvojité alebo zahmlené videnie, opuch, suché oči alebo miernu asymetriu pri hojení jazvy.
Najnebezpečnejšou komplikáciou operácie očných viečok je hematóm, ktorý si vyžaduje rýchly zásah, pretože ak sa včas nelieči, môže spôsobiť vážne komplikácie vrátane straty zraku. Našťastie je táto komplikácia veľmi zriedkavá, a ak sa vyskytne, vyvoláva zjavné príznaky, ktorých prítomnosť si pacient ľahko všimne (t. j. silná bolesť, poruchy videnia a iné).
ISAPS. (2022). ISAPS INTERNATIONAL SURVEY ON AESTHETIC/COSMETIC PROCEDURES performed in 2021 [online]. Dostupné na: https://www.isaps.org/media/vd... [Dátum: 12. 1. 2023]
ISAPS. (n. d.). Lower blepharoplasty [online]. Dostupné na: https://isaps.org/discover/pat... [Dátum: 12. 1. 2023]
ISAPS. (n. d.). Upper blepharoplasty [online]. Dostupné na: https://isaps.org/discover/pat... [Dátum: 12. 1. 2023]
Medical MKP. (n. d.). Omladenie poklesnutých viečok plazmou PLEXR [online]. Dostupné na https://www.medicalmkp.sk/zakr... [Dátum: 24. 11. 2022]