Plastická operácia nosa, alebo rhinoplastika, je jeden z najčastejších, ale zároveň tiež technicky najťažších zákrokov plastickej chirurgie. Môžu ju podstúpiť ľudia každého veku, akonáhle je vývoj nosa ukončený, prakticky po 18 roku života. Pomocou operácie môžete dosiahnuť zmenšenie alebo zväčšenie veľkosti nosa, môže byť upravený tvar špičky alebo nosnej prepážky, či úzke rozpätie nosných dierok. Plastický chirurg môže nos skrátiť, alebo ho predĺžiť, ale najčastejšie sa jedná o komplexnú operáciu upravujúcu nosnú asymetriu. Priebeh operácie nosa sa rôzni podľa typu operácie.
Typy operácie nosa podľa zvolenej metódy
Zatvorená metóda
Korekcia nosa uzatvorenou metódou rhinoplastiky môže byť spravená vnútorným rezom, jazvy sú v tomto prípade vo vnútri nosa a nie viditeľné.Papagájový nos: Vzniká zmnožením väziva pri hojacom sa nose.
Riešenie: Odstránenie väziva.
Prasačí nos: Vzniká nadmerným odstránením septa, alebo krídlových chrupaviek.
Riešenie: Použitie transplantátu.
Nos v tvare skokanského mostíka: Vzniká vyťatím väčšej časti nosných kostí.
Riešenie: Ak nám to profil a tvar tváre dovolí, znížime hrot. Ak je deformita veľká, použijeme transplantát.
Vpáčenie nosného krídla: Vzniká zúžením vonkajšieho ramienka krídlovej chrupavky.
Riešenie: Nevyhneme sa transplantátu, najčastejšie z ucha, alebo zo septa.
Poklesnutý hrot: Vzniká podobne ako papagájový nos. Niekedy môže byť spôsobený nešetrným zásahom do štruktúr hrotu.
Riešenie: Je komplikovanejšie než pri papagájom nose.
Typy operácie nosa podľa operovanej časti nosa
Nos je tvorený z chrupavkovej a kostenej časti. Ak operatér upravuje iba tvar chrupaviek a kože v okolí, jedná sa o operáciu mäkkej časti nosa.
Operácia špičky nosa: Je to jeden z najnáročnejších výkonov pri rhinoplastike.
Operácia širokého nosa: Ak je nos širší už od koreňa, tak jedinou možnou technikou je vyseknutie časti kosti zo stredu nosného hrotu.
Operácia nosového hrbu (gibus): Najskôr sa chirurg snaží uvoľniť kožu na chrbte nosa a sliznicu od kosteného základu. Použije k tomu niektorý z prístupových rezov, ako sú: rez pod chrupavkou krídla nosa, alebo naprieč nosnou prepážkou. Potom sa vo vnútri nosnej dutiny vedie rez nad krídlovou chrupavkou a týmto prístupom sa chirurg dostane medzi kožu a chrbát nosa. Dlátkom odsekne hrboľ na nose. V niektorých prípadoch sa používa odseknuté tkanivo k remodelácii chrbta nosa. Potom je nutné tkanivový implantát zaistiť pred jeho posunutím, napríklad špeciálnym lepidlom, mikrošróbikom, alebo stehom. Niekedy však stačí ako prevencia dislokácie iba vonkajšia dlaha. Pri menších nerovnostiach je možné kosť iba zbrúsiť.
Septoplastika: Podľa prístupovej cesty sa dá operovať otvorenou metódou, alebo uzatvorenou metódou. Septoplastika je komplikovaný výkon. Jedna z techník je nalomenie kostenej časti nosnej prepážky a jej fixácia (tamponádou, alebo inými pomôckami) v správnej polohe. Menej často sa používa vypreparovanie chrupavky, jej tvarovanie mimo ľudský nos a potom následná implantácia. Najjednoduchšia technika je technika drobných nárezov, ktoré chirurgovi pomôžu dobre tamponádou vytvarovať prepážku. Niekedy sa na prepážke vyskytujú výrastky a hrbole, ktoré sa dajú jednoducho odstrániť odseknutím.
Skrátenie nosa a vytočenie špičky dohora: Tento výsledok dosiahneme odstránením klinovitej časti z bočnej steny krídlovej chrupavky.
Operácia pohyblivého nosa pri mimike: Za pohyby nosa sú zodpovedné drobné mimické svaly pripojené na nosné chrupavky. Pohyb nosa je celkom fyziologický, ale v niektorých prípadoch je sval príliš krátky a zapríčiňuje nadmernú pohyblivosť. Tento pohyb eliminujeme porušením miesta, kde sa sval upína. Operáciu vykonávame vnútornou metódou, rezom cez chrupavku nosného krídla. Druhý sval, ťahajúci špičku nosa dole, prerušíme vstupom z dutiny ústnej medzi horným ďasnom a perou.
Ďalšie typy operácií nosa: Bočné vyseknutie kosti slúži k remodelácii a zníženiu nosa. Modelácia prechodu čelo – nosný hrot, sa dá prehĺbiť šikmým vyťatím kosti z bočnej steny nosa. Zníženie nosa je komplexný výkon vyžadujúci vyseknutie časti kosti zo septa (nosnej prepážky) a z bočných strán.
Plastika nosa sa vykonáva za účelom estetického vylepšenia alebo rekonštrukcie, či odstránenia vrodených vád nosa, ako sú rázštepové deformity, alebo dýchacie problémy. Ak ste fyzicky zdraví, psychicky stabilní a realistickí vo svojich očakávaniach, môžete byť vhodným kandidátom pre rhinoplastiku Pri plastickej operácii nosa treba zobrať do úvahy aj vek. Operácia nosa by sa nemala vykonávať skôr, ako je dokončený vývoj a rast jedinca. Pri mužoch aj pri ženách to môže byť okolo 18. roku života. Horná veková hranica nie je presne stanovená, záleží to najmä na kvalite kože, ktorá sa po 35. roku života zhoršuje. Zle sa hojí koža mastná a silne pórovitá. Pacientom so sklonom k výrazným jazvám sa rhinoplastika vôbec neodporúča. Lekár nevykoná operáciu nosa, ak sa u vás, alebo vo vašej rodine vyskytla porucha krvácania, alebo trombóza (upchanie tepien alebo žíl). Liekmi sa však dá upraviť stav pacienta tak, aby bol operácie schopný. Pri pacientoch s internými problémami sa významné chirurgické zákroky neodporúčajú vôbec.
Voľbe kvalitného chirurgického zariadenia a chirurga, ktorému dôverujete, venujte dostatok času. Neriaďte sa cenou, pretože ani v tom najdrahšom a najznámejšom zariadení nemáte istotu, že si s lekárom budete rozumieť a budete schopní mu vysvetliť svoje predstavy. Naopak, pri zariadeniach, ktoré sú až rádovo lacnejšie ako ostatné, hrozí nebezpečenstvo, že za túto cenu nedostanete komplexnú starostlivosť, ktorú si váš zákrok vyžaduje. Zistite si, kde vo vašom okolí alebo mieste, ktoré je pre vás relatívne dostupné, sa operácie nosa vykonávajú. Dohovorte si konzultáciu v dvoch, alebo troch týchto zariadeniach. Týmto zistíte, ako sa jednotlivé zariadenia líšia a z vlastného pohľadu môžete posúdiť profesionalitu lekára a spôsob, ako sa vám s ním komunikuje. Celkové náklady sa vám nepatrne zvýšia, ale cena vstupnej konzultácie sa pohybuje približne od 10 do 34 EUR, a to nie je zďaleka taká investícia. Nebojte sa spýtať lekára, akú má kvalifikáciu. Vyberte si chirurga, ktorý má odbornú spôsobilosť v odbore plastická chirurgia (overiť si to môžete v registri lekárov Slovenskej republiky v Slovenskej lekárskej komore) alebo v odbore ORL (ušno-nosovo-krčné) lekárstvo a má niekoľkoročné skúsenosti s rhinoplastikou. Kľudne sa opýtajte, ako často nosy operuje a nechajte si ukázať nejaké ukážkové pred a po fotografie.
Počas vašej prvej konzultácie vám lekár detailne vysvetlí priebeh operácie nosa, zhodnotí váš konkrétny prípad, prediskutuje s vami možnosti operačného zákroku a vyberie tú metódu korekcie nosa, ktorá je pre vás najvhodnejšia. Táto časť prípravy je veľmi dôležitá. Vy aj lekár by ste mali byť k sebe otvorení a spoločne sa snažiť dohodnúť na konečnom výsledku. V mnohých zariadeniach používajú softwarové modelácie, alebo pracujú s fotografiami, pretože operácia nosa znamená zásah do celkového výrazu tváre a vy by ste mali byť na túto zmenu pripravení. Chirurg musí počítať s individuálnymi proporciami tváre, ktoré vytvárajú celkový profil, preto sú výraznejšie zásahy do tvaru nosa sprevádzané s úpravami dolnej čeľuste a brady.
Pri tvárovej analýze sa skúma:
Určite lekára informujte, ak ste v minulosti podstúpili niektorú z operácií nosa, alebo ste niekedy utrpeli poranenie nosa, dokonca aj keď to bolo pred mnohými rokmi. Lekára tiež musíte informovať, ak trpíte dýchacími problémami. Predpokladá sa, že neprekonáte akútne ochorenie v bezprostrednom období pred plánovanou operáciou (viróza, nachladnutie atď.). Akékoľvek ochorenie oznámte lekárovi. Pošlú vás na interné predoperačné vyšetrenie. Ak užívate lieky na riedenie krvi, alebo iné lieky proti zápalom, mali by ste ich vysadiť minimálne týždeň pred operáciou. Samozrejme sa poraďte s lekárom, ktorý vám tieto lieky predpisuje, či ich máte nahradiť inými, ktoré pri rhinoplastike nebudú výkon komplikovať. Mali by ste obmedziť fajčenie minimálne 2 týždne pred operáciou nosa a v období rekonvalescencie. V rámci príprav na plastiku nosa si zaistite niekoho, kto vás po operácii odvezie domov a vypomôže vám, kým to budete potrebovať.
Plastika nosa sa vo väčšine prípadov vykonáva v celkovej anestézii, môže však byť tiež vykonaná aj v lokálnej anestézii, v závislosti na rozsahu zákroku a na tom, čo uprednostňujete vy a váš chirurg. V prípade lokálnej anestézie sa nos injekčne znecitlivie a vy nebudete v priebehu zákroku cítiť bolesť, ale aj tak môže byť plastika nosa individuálne menej, či viacej nepríjemná. Pri použití celkovej anestézie budete po celú dobu operácie spať. Obyčajne sa vyžaduje nepiť, nejesť a nefajčiť 6 hodín pred celkovou anestéziou a je pravdepodobné, že zostanete v nemocnici cez noc.
Plastika nosa obyčajne zaberie jednu až dve hodiny, aj keď komplikovanejšie zákroky môžu trvať aj dlhšie.
Pri klasickom priebehu plastiky nosa je uvoľnená koža nosa, čiastočne sú odstránené a eventuálne tvarovo upravené hrotové a krídlové chrupavky, odstránený hrboľ na nose a ak si to situácia vyžaduje je zúžená kostená časť nosa. Chirurg je schopný doplniť časť tkaniva tak, aby tvar a požadovaný vzhľad boli dokonalé. K doplneniu využíva najčastejšie tkanivo vlastného tela, najlepšie vyhovujú tkanivá, ktoré sa štruktúrou a farbou podobajú vlastnému tkanivu nosa. K náhrade chrupavkovej časti sa používa chrupavka z nosnej prepážky, alebo ucha a výnimočne sa dá použiť chrupavka z rebrového spojenia. Koža v okolí nosa je veľmi tolerantná a strategicky vedené rezy prispievajú k tomu, že výsledok operácie je výborný. Nos je vo svojom výslednom tvare stabilizovaný náplasťovou alebo sadrovou fixáciou. Do nosných dierok sa vkladá tampón, ktorý zamedzí krvácaniu. Pacient s takto zapchatým nosom môže dýchať iba ústami.
Ihneď po operácii vám bude na nos priložená malá nosová dlaha za účelom jeho stabilizácie. Odstraňuje sa individuálne, v priemere po 7 až 14 dňoch, v závislosti na type zákroku. Zhruba ešte 2 týždne po zložení si ju pacient nasadzuje na noc. Prvú noc trávi pacient v zdravotníckom zariadení. Tretí až štvrtý deň sa dostaví na previazanie rany a odstránenie tampónu. Ak boli počas operácie nosa použité nevstrebávateľné stehy, sú odstránené 7. – 9. deň po operácii. Počas prvých dní po plastike nosa počítajte s väčšími či menšími opuchmi tváre, hlavne v oblasti očných viečok. Tieto opuchy sa väčšinou zhoršujú pri prudkých výkyvoch teploty. Často sa tiež objavujú krvné podliatiny. To všetko sa dá veľmi rýchlo upraviť pomocou obkladov a ochladzovaním. Menšie opuchy však môžete ešte pozorovať aj počas obdobia týždňov až mesiacov. Tiež môžete mať ešte dlhšiu dobu pocit upchaného nosa, čo je spôsobené opuchom nosnej sliznice. Neodporúča sa smrkať po dobu asi jedného týždňa.
Pacienti si väčšinou na výraznejšie bolesti nesťažujú a sami urýchľujú proces hojenia tlakovými masážami, ktoré pôsobia ako prevencia pred komplikáciami. Správny postup tlakovej masáže vám vysvetlí váš lekár po operácii. Všeobecne sa dá povedať, že tlakové masáže sa vykonávajú trikrát denne. Pacient tlačí na operovaný nos 30 sekúnd a tlak na každé miesto opakuje 10 krát. Model masáže sa volí pre pacientov individuálne, vzhľadom k typu operácie nosa, ktorú prekonali.
Väčšina klientov po plastickej operácii nosa je schopná sa do zamestnania vrátiť po odstránení dlahy teda asi po dvoch týždňoch. Výrazná fyzická záťaž sa neodporúča po dobu 3-4 týždňov. Obzvlášť nebezpečné sú loptové športy, pri ktorých hrozí poranenie nosa. Nakoľko sa operovaný nos formuje a svoj stabilný tvar dosahuje až po roku od operácie, je dobré loptové hry, box a iné bojové športy presunúť až na dobu, kedy je nos pevne sformovaný. V lete by sa pacient nemal opaľovať minimálne tri mesiace po operácii nosa, pretože hrozí neprirodzená pigmentácia opraveného nosa. V zime je nos náchylnejší k omrznutiu. V niektorých zdravotníckych zariadeniach využívajú doplnky ku strave (nutrimax, wobenzym), alebo biostimulačné lasery k zmierneniu opuchov a k rýchlejšiemu hojeniu modrín.
Plastika nosa má za následok nielen zlepšenie vzhľadu nosa, ale aj celej tváre a profilu. Konečné výsledky sú viditeľné približne po 6 mesiacoch až po roku, teda po ukončení procesu hojenia a ustúpení opuchu a modrín. V procese ustupujúceho zápalu môže nos počas tohto obdobia mierne zmeniť svoj tvar. Väčšia spokojnosť so vzhľadom má pozitívny vplyv na sebavedomie a kvalitu života pacienta.
Výsledky operácie sú trvalé, hoci nos, rovnako ako ostatné časti tela, podlieha procesom starnutia. Aby bol efekt prirodzený, nos by mal byť primeraný k zvyšku tváre, so symetrickými nosnými dierkami a dobre definovaným uhlom medzi nosom a ústami.
Na výsledok vplýva aj pokožka pacienta: čím je hrubšia, tým menej elastická je, takže nový tvar kostí a chrupaviek je menej nápadný a celková zmena vzhľadu nosa menej drastická.
Jazvy sú pri uzavretej technike úplne neviditeľné. Ak bol pacient operovaný otvorenou technikou, nájde na nosnej prepážke malú jazvu (zvyčajne rovnú čiaru alebo tvar písmena W), ktorá sa po niekoľkých mesiacoch stane prakticky nepostrehnuteľnou.
Závažné komplikácie nie sú našťastie pri tejto operácii časté, ale z tých menej závažných môžeme spomenúť zmenu farby nosa, popraskanie drobných cievok, pomalé hojenie rany a bolesť hlavy. Niektorí pacienti po operácii nosa popisujú drobné asymetrie, ktoré sa však v priebehu rekonvalescencie upravia.
Klient by mal počítať aj so závažnejšími komplikáciami, ako je krvácanie, tvorba keloidných jaziev (viditeľné zjazvenie tkaniva, pri ktorom je jazva tuhá, nerozmasírovateľná). Nebezpečné sú aj infekcie a znecitlivenie v okolí nosa (to však môže byť iba dočasné). Občas si pacienti sťažujú na problémy s dýchaním, ktoré sú spôsobené nepriechodnosťou nosných dierok, alebo na chronickú bolesť. Veľmi zriedkavé je poranenie vnútro lebečných štruktúr, vrátane oka.
Tento zákrok sa neodporúča vykonávať u detí a dospievajúcich, teda pred ukončením puberty, ktorá u dievčat zvyčajne končí okolo 16 roka života, ale u chlapcov trvá o niečo dlhšie.
Mayo Clinic. (2021). Rhinoplasty [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 14. 6. 2022]