Každý človek na svete má na svojom tele znamienka alebo kožné výrastky. Existuje niekoľko spôsobov ich odstránenia - chirurgicky, laserom či pomocou kryochirurgie. Výber metódy závisí najmä od typu výrastku. Hoci väčšina znamienok a kožných výrastkov predstavuje len estetický problém, niektoré môžu spôsobiť viac či menej závažné zdravotné problémy (rakovina kože - malígny, benígny melanóm). Preto sa odporúča neustále znamienka a výrastky sledovať a v prípade pochybností navštíviť dermatológa, ktorý navrhne najlepší spôsob, ako ich odstrániť.
Materské znamienko
Kožný prejav, ktorý vzniká v dôsledku prítomnosti pigmentových buniek obsahujúcich melanín. Materské znamienka sa často objavujú na koži po narodení, ale v priebehu života ich počet postupne narastá. Často sa líšia tvarom a farbou, ktoré sa môžu časom meniť. Môžu byť ploché na úrovni kože, vyklenuté zo stredu alebo úplne vyčnievajúce nad kožu. Zmeny prebiehajú v závislosti od štádia ich vývoja. Každé znamienko sa môže vyvinúť do malígneho melanómu. Preto je dobré znamienka pravidelne kontrolovať a v prípade ich zmeny navštíviť dermatológa.
Fibróm
Fibróm je vypuklý útvar na koži, môže mať rôznu veľkosť. Fibrómy sa najčastejšie vyskytujú na miestach, kde sa koža trie (v podpazuší, pod lemom spodnej bielizne, na krku atď.). Spoznáte ich podľa charakteristickej "stopky", na ktorej vyrastajú z kože. Zvyčajne má rovnakú alebo o niečo tmavšiu farbu ako okolitá koža. Ak fibróm nespôsobuje žiadne problémy, nie je potrebné ho odstraňovať. Je to len kozmetický problém.
Hemangióm
Hemangióm je nezhubný novotvar, ktorý je tvorený zhlukom krvných ciev. Vyzerá ako červená bodka alebo červený výčnelok na koži, preto samu často hovorí "jahodové znamienko". Veľké percento hemangiómov je vrodených. Tvoria sa však aj v priebehu života počas starnutia. U detí sa hemangiómy často zmenšujú, až kým samé nezmiznú. Na druhej strane sa u dospelých môžu zväčšiť. Hemangiómy sú predovšetkým estetickým problémom. Ak je však vypuklý a objaví sa na mieste, kde sa často trie o oblečenie, môže sa poškodiť. Je preto vhodné zvážiť jeho odstránenie.
Epidermálna cysta
Epidermálna cysta je niekoľko milimetrov veľký útvar, ktorý vzniká z narušeného vlasového folikulu. Najčastejšie sa vyskytuje na tele na miestach, kde je ochlpenie, alebo na pokožke hlavy. Epidermálna cysta je vyplnená látkou, ktorá svojou konzistenciou pripomína zubnú pastu. Skladá sa z keratínu, ktorý je základnou zložkou vlasov, chlpov a nechtov. Epidermálna cysta je zvyčajne len estetický problém. Občas sa však zapáli, čo môže byť veľmi bolestivé.
Xantelezma
Xantelazmy sú žlté útvary nepravidelného tvaru, ktoré vznikajú hromadením tukových látok pri zvýšenej hladine lipidov v krvi. Najčastejšie sa vyskytujú na horných viečkach, častejšie u starších ľudí.
Vírusové bradavice
Ide o vriedok, ktorý vzniká v dôsledku infekcie papilomavírusom. Existujú 3 typy vírusových bradavíc.
V každom prípade je vhodné vírusové bradavice odstrániť, aby sa zabránilo ich ďalšiemu šíreniu a prenosu.
Starecké bradavice (seboroické veruky)
Sú žltej až čiernej farby a vyskytujú sa kdekoľvek na tele. Nie sú spôsobené vírusom ako tradičné bradavice, ale starnutím kože a nadmerným vystavením slnečnému žiareniu. Samy o sebe sú neškodné, ale napriek tomu predstavujú veľmi nepríjemný estetický problém.
Mília
Mília sú biele tvrdé cysty veľkosti špendlíkovej hlavičky vyplnené zrohovatenou kožou. Zvyčajne sa vyskytujú na lícach, viečkach a spánkoch, často u veľmi malých detí. U detí sa neodporúča ich odstraňovanie, zvyčajne zmiznú samé. Odstránenie u dospelých z estetických dôvodov je pomerne bežné.
Kandidátmi na zákrok sú deti a dospelí, ktorí si želajú odstrániť materské znamienko alebo znamienka z estetických alebo zdravotných dôvodov, t. j. z dôvodu prevencie rôznych ochorení a pri podozrení na ne.
V prípade novorodencov lekár špecializujúci sa na takéto prípady rozhodne, či je možné dané materské znamienko odstrániť, alebo by sa malo počkať, pretože koža novorodenca sa mení veľmi rýchlo a laserové alebo chirurgické zákroky môžu zanechať jazvu na celý život.
Všetky výrastky, ktoré sa objavia na koži, by mal konzultovať a liečiť odborný dermatológ. Pri výbere lekára je vhodné uistiť sa, že absolvoval špecializáciu v oblasti dermatovenerológie. Ak dermatolód odporučí výrastok odstrániť, môžete navštíviť aj chirurga, ktorý výrastky odstraňuje chirurgicky.
V prípade materských znamienok alebo hemangiómov u dojčiat alebo detí je potrebné navštíviť pediatra, ktorý vás odporučí na vyšetrenie dermatológom, ktorý vykoná diagnostický proces a odporučí liečbu. Dospelých pacientov môže k dermatológovi odporučiť ich všeobecný lekár. Vyšetrenie a liečba znamienok je dostupná aj súkromne.
Pri výbere špecialistu je vhodné prečítať si recenzie iných pacientov na internete a uistiť sa, že lekár je kvalifikovaný a skúsený; tiež je vhodné overiť si, či je členom Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti (SDVS). Výber lekára je veľmi dôležitý, pretože nesprávne stanovenie diagnózy alebo zle vykonaný zákrok odstránenia znamienka môže mať vážne zdravotné následky.
Počas prvej konzultácie špecialista vyšetrí znamienka a kožné výrastky a vypočuje pacienta. Vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú pri diagnostike znamienok, sú dermatoskopia a ešte dôkladnejšia videodermatoskopia, ktoré umožňujú vidieť znamienka pod veľkým zväčšením. Pri rozhodovaní o ďalšej liečbe odborník zohľadní aj počet a umiestnenie znamienok.
Odborník potom pacientovi alebo rodičom dieťaťa vysvetlí, aké kroky je potrebné podniknúť ďalej a či je potrebné znamienko odstrániť.
V niektorých prípadoch môžu byť potrebné ďalšie testy vrátane krvných testov alebo odobratie časti znamienka na vylúčenie rôznych chorôb. V priebehu rokov sa zo znamienka môže stať malígne znamienko a v prípade podozrenia dermatológ nariadi biopsiu alebo odstránenie znamienka s odobratím časti na vyšetrenie.
Možností odstránenia znamienok je v súčasnej dobe niekoľko a nie každá metóda sa hodí na každý typ znamienka. Každé nebezpečné znamienko s malígnym potenciálom by však malo byť po odstránení histologicky vyšetrené! Zo zdravotného hľadiska je preto neprípustné, aby sa pri odstraňovaní používali metódy, ktoré nezabezpečia materiál (excidát), ktorý je možné histologicky vyšetriť!
Chirurgické odstránenie znamienok patrí medzi najstaršie a v niektorých prípadoch stále najvhodnejšie odstránenie problémového znamienka. Štandardne prebieha ambulantne (pacient po zákroku odchádza do domáceho ošetrenia). Po dohodnutí termínu odstránenia pacient prichádza na samotný chirurgický výkon. Dôležité je aby pacient nemal alergiu na používanú lokálnu anestéziu a aby neužíval tzv. antikoagulačnú liečbu (lieky na riedenie krvi).
Znamienko sa po lokálnom umŕtvení vyreže skalpelom resp. kruhovým nožom pri dodržaní anatomických pravidiel správneho odstraňovania znamienok (tzv. sledovanie línií štiepateľnosti kože). Následne sa rana uzatvorí jednotlivým alebo pokračovacím stehom, sterilne sa prekryje. Odstránené materské znamienko sa následne odosiela na histologické vyšetrenie. Pacient je podrobne oboznámený ako sa o danú ranu starať tak, aby hojenie prebiehalo v čo najkratšom čase a bez zbytočných komplikácií.
Ďalšou metódou je laserové odstránenie kožných výrastkov a znamienok. Princípom je odstránenie znamienka nie klasickým skalpelom, ale laserovým nožom. Laserový nôž je výrazne presnejší a rez dokáže zároveň zataviť, čím dochádza k výrazne menšiemu krvácaniu a tým k výrazne lepšej prehľadnosti počas zákroku. Ranky bývajú všeobecne výrazne menšie a preto aj hojenie prebieha štandardne rýchlejšie. Zároveň je nutné podotknúť, že aj takto odstránené materské znamienka sa dajú poslať na histologické vyšetrenie.
Štandardne prebieha hojenie po chirurgickom odstránení znamienka bez vážnych komplikácií, po precítení rana môže pobolievať, čo sa dá v prípade potreby tlmiť analgetickou liečbou (ibalgin, paracetamol). Stehy následne odstraňujeme podľa rozsahu, lokality a typu aplikovaného stehu od 7. - 14. dňa. O ranu sa treba starať podľa pokynov lekára a udržiavať ju suchú a čistú.
U laserového odstránenia ranku bezprostredne po zákroku sterilne prekryjeme a ponecháme do nasledujúceho dňa prekrytú. Následne sa rana ponechá neprelepená tak, aby mala dostatočný prístup vzduchu a mohla schnúť. Vtedy je hojenie spravidla optimálne. Za cca 3 - 4 dni sa vytvoria chrastičky, ktoré treba ponechať v kľude tak, aby samé odpadli. Ošetrenú kožu je nutné chrániť pred UV lúčmi cca 3 mesiace. Používame na to oblečenie, UV faktor alebo kombináciu UV faktoru a makeupu. V porovnaní s chirurgickou metódou je táto výrazne šetrnejšia k okolitej koži, avšak nedá sa však použiť u všetkých typov znamienok.
Komplikácie sú zriedkavé a zvyčajne nie trvalé, pretože opísané zákroky sú minimálne invazívne a považujeme ich za bezpečné. Medzi vedľajšie účinky používania lasera patria hematómy a popáleniny alebo poškodenie epidermy v dôsledku nesprávneho používania prístroja. Na druhej strane sa po dermatochirurgickom zákroku môže vyskytnúť infekcia alebo modrinky.
Všetky uvedené spôsoby liečby dosahujú uspokojivé výsledky:
Medical MKP. (n. d.). Odstránenie znamienok laserom [online]. Dostupné na: https://www.medicalmkp.sk/zakr... [Dátum: 12. 1. 2023].
Medline Plus. (n. d.). Birthmarks [online]. Dostupné na: https://medlineplus.gov/birthmarks.html [Dátum: 12. 1. 2023].