Xantelazma alebo xantóm je benígny plochý útvar, ktorý vzniká, keď sa tuk hromadí pod kožou. Je to mäkká, žltkastá a mastná hmota nahromadená pod kožou. Toto ochorenie sa vyskytuje najmä u mužov a žien v strednom a vyššom veku. Môže sa však vyskytovať aj u mladšej populácie ľudí. Zvyčajne je xantelazma na dedičnom základe a je to dôsledok poruchy metabolizmu tukov.
Xantelazma nie je škodlivá, ale v zriedkavých prípadoch môže byť takýto podkožný tuk indikátor možného srdcového ochorenia. Môže tiež spôsobovať komplexy, nepríjemné pocity a keď narastie, môže zasahovať do zorného poľa a brániť tak videniu. Preto je dobré nechať si ju skontrolovať u lekára –dermatológa alebo oftalmológa. Vo všeobecnosti xantelazmy nespôsobujú žiadne nepríjemnosti alebo bolesť, ale skôr estetickú závadu, ktorá je pre väčšinu ľudí frustrujúca, pretože sa nachádza v oblasti tváre a je tak viditeľná a nedá sa zakryť.
Xantelazma sa často začína tvoriť vo vnútornej oblasti horných viečok pri koreni nosa. Zvyčajne sa nachádzajú nad záhybom dvojitého viečka a môžu sa časom zväčšovať alebo sa na iných častiach horných viečok vytvorí viacero škvŕn. Ich veľkosť sa pohybuje približne od 1 mm do 2 cm v niektorých prípadoch aj viac. Xantelazmy sa častejšie objavujú u ľudí s poruchou funkcie štítnej žľazy, cukrovkou typu 2,3 a vysokou hladinou cholesterolu. Ak sa vám na horných alebo dolných viečkach vytvorili žlté alebo hnedé škvrny rôznej veľkosti, mohli by ste byť vhodným kandidátom na ich odstránenie. Ak však trpíte zápalovými ochoreniami, aktívnym herpesom alebo poruchami krvnej zrážanlivosti, prekonzultujte to s lekárom, či je pre vás zákrok vhodný.
Aby ste sa vyhli infekcii, zjazveniu a zbytočným bolestiam, navštívte kvalifikovaného lekára – dermatológa alebo oftalmológa. Skúsený lekár odstráni xantelazmy rýchlo a bezbolestne priamo v ambulancii. Keďže sa jedná o chúlostivú záležitosť, dbajte na výber oftalmológa alebo dermatológa s dostatočnými skúsenosťami a uspokojivými výsledkami. Vyberajte si lekára na základe skúseností s odstraňovaním xantelaziem alebo kožných výrastkov. Prostredníctvom internetu je možné získať dostatočné množstvo informácií o lekárovi a jeho výsledkoch.
Prvým krokom je konzultácia, kde s vami špecialista prediskutuje, aký je realistický a dosiahnuteľný výsledok a čo môžete od ošetrenia očakávať. Skúsený lekár dokáže identifikovať stav vašej xantelazmy prostredníctvom dôkladného vizuálneho vyšetrenia. Môže si vyžiadať vašu anamnézu, dôvodom je vylúčenie akéhokoľvek genetického faktora, ktorý môže byť príčinou tvorenia xantelaziem, a na základe toho odporučí najvhodnejšiu liečbu pre vás. Na otestovanie hladín lipidov vám lekár urobí odber krvi a potom krv odošle do laboratória na testovanie. Vo väčšine prípadov by ste mali mať výsledky do jedného týždňa. Pred zákrokom je nutné minimálne 10 - 14 dní prestať užívať lieky ako Acylpyrin, Anopyrin, Ticlin, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi.
Následne si dohodnete vyhovujúci termín zákroku. Väčšinou lekári odporúčajú odstránenie xantelaziem v zimných mesiacoch. Nadmerné potenie a pobyt na slnku nie sú vhodné v čase hojenia.
Existuje niekoľko možností liečby:
Odstránenie xanteliem v očných lokalitách je rýchle, efektívne a hlavne bezpečné ošetrenie. Eliminácia môže zlepšiť váš vzhľad a najmä zdravie. Výsledky odstránenia xantelazmy sú pre ľudí priaznivé, najmä z estetického hľadiska. Zákrok nevyžaduje vynechanie pracovných povinností. Výborný výsledok s minimálnym časovým prestojom sú neoceniteľné faktory tohto ošetrenia. Medzi ďalšie výhody možno zaradiť tiež minimálne alebo žiadne komplikácie a takmer nepatrné vedľajšie účinky.
U každého pacienta je priebeh a dĺžka zotavenia individuálna a dĺžka rekonvalescencie závisí aj najmä od zvolenej metódy liečby. Pokiaľ sa však budete držať presných pokynov lekára, zaistíte si tým rýchlejšie a lepšie hojenie.
Ak ste podstúpili chirurgicke odstránenie xantelaziem, prvé dni by ste mali dodržiavať kľudový režim. Môžete si na viečka prikladať studené obklady, čím môžete predísť tvorbe modrín. Opuch oka zmizne zhruba do týždňa. Ideálna poloha, aby ste oči nezaťažovali, je polosed. Nemali by ste sa zbytočne predkláňať, dvíhať ťažšie veci a nemali by ste vykonávať činnosti, ktoré výrazne zvyšujú krvný tlak. Odporúča sa obmedziť pozeranie televízie. Niekoľko nocí po zákroku je vhodné spať na chrbte, s vyvýšenou polohou hlavy. Do vybratia stehov by ste sa nemali kúpať vo verejných bazénoch a saunovať. Dodržiavaním týchto pokynov sa zníži riziko pooperačného krvácania, vzniku modrín a opuchov.
Pri neinvazívnych metódach odstránenia xantelaziem je rekonvalescencia kratšia a jednoduchšia, vždy by ste však mali dodržiavať pokyny lekára a riadiť sa aj tým, ako sa cítite.
Keďže ide len o ambulantný zákrok nevyžaduje si rekonvalescenciu a hneď po ošetrení sa môžete vrátiť k bežným činnostiam. Po odstránení xantelazmy sa zvyčajne vyskytujú len mierne modriny a opuchy a väčšinou sa zlepšia v priebehu prvého týždňa alebo dvoch. Určitá mierna bolestivosť je počas prvých dní bežná, ale väčšina pacientov, ktorí podstúpili tento zákrok uviedla, že vôbec nepotrebovali lieky proti bolesti.
Mali by ste však v prvých dňoch obmedziť verejné kúpaliská, sauny, solária a vyhýbať sa činnostiam, pri ktorých by ste sa mohli príliš spotiť. Doba rekonvalescencie pri klasickej chirurgickej operácii je najmenej 4 týždne. Po zákroku môžu byť oči citlivé na svetlo a nemali by ste sa vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, to však jednoducho vyrieši nosenie slnečných okuliarov. Na 2 až 3 týždne je vhodné preventívne vynechať športové aktivity.
Aj keď xantelazma môže poukazovať na zdravotné problémy, samotné usadeniny cholesterolu nie sú škodlivé. Odstránením dosiahnete, že vaša tvár nadobudne opäť svieži a ničím nerušený estetický vzhľad. Keďže sa xantelazmy vyskytujú najmä na tvári a v oblastí očí okolo mihalnice, ich odstránením zvýšite pocit sebavedomia a spokojnosti. Väčšine pacientov s xantelazmou stačí na dosiahnutie uspokojivých výsledkov len jeden chirurgický zákrok.
Pri akejkoľvek liečbe xantelaziem sa odporúča zaznamenať si všetky vedľajšie účinky v procese zotavovania. Xantelazma na viečkach môže mať vysokú mieru recidívy, najmä v prípadoch vysokej hladín lipidov, a preto je dôležité, aby ste si pravidelne kontrolovali hladinu lipidov a cholesterolu v krvi.
Dôležité je chrániť čerstvé jazvy pred poranením. Trenie alebo poškriabanie v ošetrenej oblasti vedie k infekcii, zápalu a vylučovaniu hnisu, a preto sa odporúča byť v týchto miestach opatrný. Aby ste predišli komplikáciám, odporúča sa ešte zhruba týždeň po vytiahnutí stehov používať náplasti, najmä na noc. Možnosť vzniku jaziev sa môže výrazne líšiť v závislosti od veľkosti xantelaziem, presného umiestnenia na viečkach, tónu vašej pokožky, dodržiavania pooperačných pokynov atď. Väčšinou je však tvorba jaziev v tejto oblasti minimálna. Problémy so suchými očami sú veľmi častým vedľajším účinkom akéhokoľvek zákroku na viečkach. Zvyčajne sú tieto problémy krátkodobé a po odstránení xantelazmy rýchlo samé odoznejú.
Odstránenie xantelaziem nie je možné vykonať, ak pacient trpí očnou infekciou, ktorú treba najskôr vyliečiť. Je nesmierne dôležité dodržiavať pokyny lekárov, aby ste možné komplikácie znížili na minimum.
Gladstone, G., & Myint, S. (2008). XANTHELASMA 374.51 (Xanthelasma Palpebrarum). In Roy and Fraunfelder's Current Ocular Therapy (pp. 464-465). WB Saunders. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/... [Dátum: 18.12. 2020]
Harvard Health Publishing. (Aug 1, 2011). What can I do about xanthelasma on my eyelids? Dostupné na: https://www.health.harvard.edu... [Dátum: 18.12. 2020]
Inštitút zdravia a krásy FRAIS. (n.d). Odstránenie xantelazmy chirurgicky [online] Dostupné na: https://www.frais.sk/zeny/sluz... [Dátum 23. 6. 2022].
Klinika Zdravia. (n. d.). Výrastky a podkožné tukové hrčky. Dostupné na: https://www.klinikazdravia.sk/... [Dátum: 18.12. 2020]
Laliberte, M. (Feb 1. 2021). What Are Cholesterol Deposits-and How Can You Remove Them? The Healthy. Dostupné na: https://www.thehealthy.com/bea... [Dátum: 18.12. 2020]
Mediskin. (n. d.). Odstránenie xantelazmy v očnom regióne. Dostupné na: https://mediskin.sk/korekcia-t. [Dátum: 18.12. 2020]