Odstránenie strií je skupina minimálne invazívnych postupov estetickej medicíny zameraných na odstránenie alebo zmiernenie strií a medzi liečebné techniky patrí laserová terapia, mezoterapia alebo lekársky peeling.
Strie sú drobné línie na povrchu pokožky podobné jazvičkám, ktoré sú spočiatku tmavo červenej alebo fialovej farby. Ich sfarbenie sa časom mení a berú na seba odtieň o niečo svetlejší, než je tón pokožky. Strie sa na pokožke tvoria v situáciách, keď sa koža nemôže vrátiť do normálneho stavu. Strie najčastejšie vznikajú u žien počas tehotenstva, kedy sa koža nestačí dostatočne prispôsobiť rýchlo rastúcemu brušku či náhlemu zväčšeniu poprsia. Po pôrode sa koža stiahne a strie sú tak oveľa viac viditeľnejšie. Strie sa však môžu u niekoho objaviť aj v období dospievania, ktorá môže byť spojené s intenzívnym a rýchlym rastom alebo počas rýchlej zmeny hmotnosti alebo príliš rýchleho nárastu svalovej hmoty. Keď sa to stane, fibroblasty nestíhajú produkovať kolagén a elastín a epidermis začne praskať.
Strie predstavujú okrem celulitídy a vrások jeden z najčastejších kozmetických problémov u žien i mužov. Hoci strie nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú predovšetkým ženami považované za estetický problém. To, že strie sú bežnou súčasťou života, neznamená, že s nimi musíte žiť. Rôzne metódy na redukciu strií umožňujú mužom a ženám už po niekoľkých rýchlych a bezbolestných ošetreniach dosiahnuť čistejšiu, hladšiu a na dotyk príjemnejšiu pokožku.
Pre odstránenie strií sa môžu rozhodnúť muži aj ženy. Tehotenstvo a dojčenie sú kontraindikáciou pre všetky procedúry, ale tehotné ženy môžu používať krémy a oleje: ich vtieranie do pokožky brucha a pŕs pomôže zabrániť vzniku strií v tomto období rýchlych hormonálnych zmien.
Ľudia s tmavou a čiernou pleťou by mali byť pri výbere techniky odstraňovania strií obzvlášť opatrní, pretože sú náchylní na hyperpigmentáciu. Výber metódy však závisí predovšetkým od typu strií: iná technika bude účinná pri čerstvých, ružových striách a iná pri tých starších, bielych.
Hoci väčšina zákrokov estetickej medicíny určených na odstránenie strií sú minimálne invazívne zákroky, ktoré si nevyžadujú anestéziu, mali by sme venovať dostatok času výberu dobrého, skúseného lekára alebo chirurga.
Vykonávanie zákrokov estetickej medicíny, a najmä plastickej chirurgie, si vyžaduje odborné znalosti a náležitú prípravu. Aby ste získali dôveru v schopnosti svojho lekára, môžete si okrem iného overiť, či je členom niektorej z lekárskych asociácií, ktoré združujú odborníkov v tejto oblasti, napr. Slovenskej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie (SSPECH) alebo Slovenskej spoločnosti estetickej dermatológie a kozmetiky (SSEDK).
Odporúčame vám tiež, aby ste si pred návštevou konkrétneho špecialistu vyhľadali jeho recenzie na internete a pozreli sa na fotografie pacientov pred a po zákroku. Niekedy sa oplatí navštíviť viac ako jedného špecialistu, aby sme si vybrali najlepšiu ponuku a získali názory viacerých lekárov na náš prípad.
Odborník sa najskôr pozrie na strie, aby určil ich presné umiestnenie, veľkosť a stav. S pacientom tiež urobí rozhovor, aby zistil jeho zdravotnú anamnézu. Ide o mimoriadne dôležitý krok, pretože lekár musí vylúčiť elastózu, degeneráciu elastických vlákien, ktorej príznakom je tvorba jaziev podobných striám.
O použitej technike a počte potrebných sedení rozhoduje lekár v závislosti od stavu pokožky a zdravotného stavu pacienta, typu a času vzniku strií, ich veľkosti a polohy. Lekár vám tiež vysvetlí, čo môžete od ošetrenia očakávať a dosiahnuť a bude vás orientačne informovať o ďalšom liečebnom postupe. Lekár by mal byť empatický a ochotný odpovedať na všetky vaše otázky a pochybnosti. Nebojte sa opýtať na možné komplikácie a vedľajšie účinky, ktoré môžu byť pre vás zásadné pri konečnom rozhodovaní o podstúpení tohto ošetrenia.
Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, nie je potrebné sa na zákrok špeciálne pripravovať, pokiaľ vám lekár nepovie inak. Pred zákrokom sa odporúča dodržiavať pitný režim, hydratovať pokožku a vyvarovať sa slnečnému žiareniu do skončenia celej liečby. Na trhu sú dostupné prípravky, ktoré môžu strie zmierniť a je vhodné ich používať pred ošetrením pre efektívnejšie výsledky.
Akustická vlnová terapia sa pôvodne používala na liečbu chronických bolestí kĺbov, svalov a iných bolestivých poranení. Pacienti trpiaci týmito chronicky bolestivými zraneniami dostali AWT a väčšina uviedla, že už po niekoľkých ošetreniach došlo k výraznému zlepšeniu pohyblivosti, hojenia a zvládania bolesti. Dobrá správa je, že podľa štúdií bolo medicínsky dokázané, že táto terapia preukázala skutočné, merateľné zlepšenie v redukcii celulitídy a vzhľadu strií.
Terapia akustickou vlnou je nová a efektívna technologická aplikácia na ošetrenie celulitídy, napnutie pokožky, kontúrovanie tela a riešenie ďalších nedokonalostí pokožky, ako sú strie, atď. Akustická terapia mechanicky vibruje spojivové tkanivo v postihnutých oblastiach tela a zlepšuje vzhľad pokožky, spojivové tkanivo sa rozťahuje, čo zvyšuje jeho pevnosť a pružnosť až o 90%. Výhodou terapie akustickými vlnami je zvýšenie prietoku krvi, stimulácia lipolýzy, redukcia celulitídy a zlepšenie vzhľadu jaziev a strií. Akustická vlnová terapia je tiež ideálnym partnerom lipolýzy vyvolanej kryoterapiou na rýchlejšiu prirodzenú elimináciu odpadových látok.
Poďme sa pozrieť, ako sa odstraňujú strie akustickou vlnou AWT:
Liečba akustickými vlnami spočíva v dodaní akustických vĺn do tela, ktoré vytvárajú vibrácie v mäkkých tkanivách. Ak sú akustické vlny nasmerované na problémové oblasti pokožky alebo tkaniva, vytvárajú v tele široké spektrum pozitívnych fyziologických reakcií. Tieto zmeny môžu viesť k zlepšeniu hladkosti, textúry, pružnosti a napnutia pokožky. Liečba rázovou akustickou vlnou funguje tak, že využíva silu cielených vibrácií, ktoré pôsobia lymfodrenážne a zvyšujú produkciu kolagénu. Mechanické vibrácie zvyšujú mikrocirkuláciu a prísun kyslíka v postihnutej oblasti, čo vedie k zvýšenému prekrveniu a odstráneniu prebytočnej intersticiálnej tekutiny. Akustické vlny mechanicky stimulujú lymfatický systém. Akustické impulzy zvyšujú aktivitu fibroplastov v tejto oblasti, čo vedie k remodelácii a produkcii nových kolagénových vlákien pre pevnejšiu a hladšiu pokožku.
Na základe individuálneho vyhodnotenia a požadovaných výsledkov určí lekár vhodný tlak, počet šokov a intenzitu šokov. Hrot alebo hlava prístroja na liečbu rázovými vlnami ošetruje celú oblasť. Aplikáciou správneho množstva tlaku a vykonaním viacerých rázov v častých intervaloch je možné regenerovať podkladové tkanivo. Procedúra začína pokrytím oblasti určenej na ošetrenie antiseptickým gélom (podobne ako gél použitý pri ultrazvuku). Ručné zariadenie sa pohybuje buď mriežkovitým vzorom vertikálne aj horizontálne po ošetrenej oblasti. Ďalšou metódou je pohyb zariadenia v sérii zvlnených alebo „hadích“ čiar v ošetrenej oblasti vo vertikálnom aj horizontálnom smere.
Laser proti striám je nová nechirurgická liečebná metóda, ktorá dokáže účinne znížiť výskyt strií na prsiach, bokoch, stehnách, ramenách, bruchu, zadku a chrbte.
Laserové odstraňovanie strií funguje pomocou frakčnej laserovej technológie, ktorá vysiela krátke impulzy laserovej energie do zjazveného tkaniva, ktoré vzniklo pri natiahnutí pokožky, a tým rozbíja toto zjazvené tkanivo a zároveň stimuluje bunky k produkcii nového kolagénu. Tým sa vyhladí štruktúra pokožky a zníži sa jej zafarbenie. Pri každom ošetrení strie postupne miznú, pretože ich nahrádza nová zdravšia pokožka.
Rádiofrekvenčná technológia sa používa na stimuláciu tvorby kolagénu nasmerovaním energetických vĺn hlboko do pokožky. Vďaka metóde zahrievania dermy bez poškodenia vrchnej vrstvy pokožky je čoraz obľúbenejším nechirurgickým ošetrením na vypnutie a spevnenie pokožky. Rádiofrekvenčná technológia lieči strie uvoľňovaním silnej rádiofrekvenčnej energie na úroveň dermálnych jaziev strií, čím ničí jazvy a podporuje novú a zdravšiu pokožku. To vedie k vyblednutiu a odstráneniu strií. Rádiofrekvenčné ošetrenie sa zvyčajne vykonáva v mesačných intervaloch a preukázalo sa, že výrazne zlepšuje štruktúru pokožky pri striách.
Ošetrenie mikrodermabráziou trvá zvyčajne 30 minút až hodinu a používa sa pri ňom exfoliácia na ošetrenie vrchnej vrstvy pokožky. Tým, že sa v podstate odstráni odumretá pokožka, sa na jej mieste môže objaviť novšia, zdravšia pokožka. Toto ošetrenie sa bežne používa na vrásky a mimické linky, ale ukázalo sa, že je veľmi účinné aj na strie. Mikrodermabrázia exfoliuje a lieči poškodenú pokožku, čím zlepšuje jej štruktúru. Ak spozorujete tvorbu strií, je dobré čo najskôr sa dostaviť na ošetrenie - čím rýchlejšie, tým ľahšie sa strie odstraňujú. Ale aj keď máte strie z tehotenstva spred pár rokov, mikrodermabrázia ako ošetrenie strií dokáže zázraky. Je tiež úplne bezbolestná a funguje na všetky typy pokožky, takže vám zanechá zdravú a žiarivú pokožku.
Výhodou je neinvazívne, rýchle, bezbolestné ošetrenie, ktoré môže omladiť pokožku a mäkké tkanivá a pomôcť tak zlepšiť vzhľad celulitídy, uvoľnenej pokožky a strií v priebehu niekoľkých týždňov. Procedúry nevyžadujú žiadnu anestéziu a sú úplne bezpečné. Veľkou výhodou je, že strie sa dajú odstrániť prakticky kdekoľvek na tele.
Najčastejšie sa ošetrenie vykonáva na:
Dôležité pri liečbe strií je chrániť ošetrované miesto pred slnkom po dobu až 5 mesiacov od posledného ošetrenia. Prvé 3 - 4 týždne aplikovať krém s UV faktorom 50+. Mali by ste dbať na zdravú a vyváženú stravu a piť veľa neperlivej vody. Keďže sa jedná o minimálne invazívny zákrok, rekonvalescencia v tomto prípade nie je potrebná. Po zákroku sa môžete ihneď vrátiť do bežného života.
Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča absolvovať osem až desať ošetrení. Počet opakovaní Vám však musí určiť vždy dermatológ podľa množstva a veľkosti strií. Väčšina pacientov začne už po prvom ošetrení vidieť viditeľné zlepšenie. Úspešnosť dosiahnutia znateľného zlepšenia hladšej a pevnejšej pokožky je u liečených pacientov až 75% alebo viac. Výsledky boli zdokumentované v rozsiahlych vedeckých štúdiách.
Po zákroku býva pokožka jemne začervenaná. Ide o krátkodobé účinky, ktoré pominú po pár hodinách až dňoch. Lekár vám odporučí vhodný prípravok, ktorý môžete aplikovať po ošetrení na upokojenie pokožky. Vždy dbajte na výbere odborníka, aké má znalosti a skúsenosti s odstraňovaním strií a informujte sa, aká metóda je pre vás tá najlepšia. Tým sa vyhnete možným komplikáciam.
Berry, J. (2020). What are the treatments and home remedies for stretch marks? Medical News Today. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.c... [Dátum: 27. 7. 2022]
Booker, B. (2020). Stretch Mark Treatment - a new innovation in aesthetic medicine. Ocean Clinic. Dostupné na: https://www.oceanclinic.net/en... [Dátum: 27. 7. 2022]
Medical MKP. (n. d.). Strie [online]. Dostupné na: https://www.medicalmkp.sk/zakr... [Dátum: 27. 7. 2022]