Metličky sú popraskané žilky, ktoré presvitajú na povrchu kože ako fialové alebo červené vejárikovité siete. Metličkami trpí 30,7% žien. Väčšinou ide iba o čisto estetický problém. Vyskytujú sa na nohách - na vonkajšej strane stehien, za kolenami alebo v predkolení, kdekoľvek na dolných končatinách. Ženy, ktoré nimi trpia, ich často považujú za neestetické, čo môže spôsobovať problémy a komplexy najmä v lete, keďchcú nosiť krátke sukne alebo plavky.
Metličky sú síce prejavom prvého štádia chronického žilového ochorenia (CHŽO), ale vstupné cievne vyšetrenie nemusí ukázať žiadne vážne problémy s povrchovými alebo hĺbkovými žilami, či samotné kŕčové žily. Na druhej strane, aj pacientka bez viditeľných rožšírených žiliek, môže trpieť prejavmi chronickej žilovej nedostatočnosti.
Hovoríme o ženách, pretože oproti mužom majú hormonálnu predispozíciu k problémom žilového systému dolných končatín. Obzvlášť ak sú vystavené výkyvom ženských hormónov v tehotenstve, v menopauze alebo vplyvom veku. Ženy majú horšiu východiskovú pozíciu aj preto, že často nosia vysoké podpätky alebo zase naopak, topánky s príliš nízkou podrážkou. Ideálne sú mierne opätky vysoké 3 - 4 centimetre. Pri takýchto opätkoch sú lýtkové svaly optimálne stimulované, aby dobre plnili funkciu pumpy vracajúcej krv do srdca.
Základom prevencie vzniku metličiek je ovplyvňovanie rizikových faktorov ako obezita, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, dlhé státie, nosenie tesného oblečenia a aj nevhodnej obuvi (už spomínané príliš vysoké alebo príliš nízke podpätky). Negatívny vplyv na chronické žilové ochorenie majú športy ako: zjazdové lyžovanie, vzpieranie a statické silové športy. Vhodné sú športy, pri ktorých sa kombinuje rytmický pohyb členkov s prácou lýtkových svalov, ako turistika, beh, beh na lyžiach, bicyklovanie, tanec a plávanie. Pri metličkových žilkách pomáha aj sprchovanie nôh studenou vodou. Ďalej sa odporúča vyhýbanie sa saune, horúcim kúpeľom a vyvarovanie sa antikoncepcii, ak sú prítomné ďalšie rizikové faktory ako obezita a fajčenie.
Ak u seba pozorujete tenké metličkové popraskané žilky, najmä na nohách, môžete byť vhodným kandidátom na ich dostránenie. Dôležité je absolvovať kompletné cievne vyšetrenie, aby lekár odhalil, o aký závažný problém ide a ako ho riešiť.
Ak ide len o estetický problém, môžete mať istotu, že máte cievky v poriadku. Naopak, ak sa vyšetrením ukáže problém, môžeme včasnou diagnostikou predísť vážnym následkom. Po metličkách sa totiž časom môžu objaviť aj väčšie kŕčové žily - varixy a žilové príznaky, ktoré sa zhoršujú v priebehu dňa, v letných mesiacoch, po dlhom státí či sedení a cestovaní. Potom je už nutné laserové odstránenie kŕčových žíl.
Neskôr sa k príznakom pridáva opuch a vytvoria sa tzv. kmeňové kŕčové žily. Podľa štúdií až polovica neliečených pacientov s dokázaným obráteným tokom krvi – refluxom v hlbokých alebo povrchových žilách, prejde do štádia kožných zmien počas piatich rokov a v priebehu ďalších piatich rokov sa až 59% neliečených pacientov vyvinie vred predkolenia. Môžete tomu však samozrejme predchádzať včasnou intervenciou.
Tak ako pri každom zákroku je výber správneho špecialistu rozhodujúci pre dosiahnutie uspokojivých výsledkov a zabránenie vážnym komplikáciám.
Ak vám stačí odstránenie jemných meličiek na pár týždňov, môžete ísť pokojne aj za dermatológom. Radšej však navštívte cievneho chirurga, ak chcete riešiť problém trvalo a ak chcete mať jasno v tom, že máte cievy v poriadku. V Európe je len niekoľko špecializovaných lekárov, ktorí sa zaoberajú estetickou flebológiou.
Ak chcete zistiť, akú špecializáciu špecialista absolvoval, môžete využiť oficiálny Register lekárov Slovenskej lekárskej komory (SLK). Stačí, ak si v tomto registri nájdete meno lekára a zistíte jeho špecializáciu.
Každá klientka, ktorá prichádza s požiadavkou odstrániť popraskané metličkové žilky, absolvuje najskôr hĺbkové cievne ultrazvukové vyšetrenie. Až keď sa ukáže, že klientka nemá iné kŕčové žily, tak si môže vybrať medzi samotnou sklerotizáciou alebo CLaCS. Ak cievny chirurg objaví poškodenie chlopní väčších žíl alebo obmedzené prietoky, navrhne najskôr vyriešenie tohto problému a následne odstraňovanie metličiek.
Vyšetrenie môže byť preplácané zdravotnou poišťovňou, následné odstránenie žiliek si už klientka hradí sama.
Počas konzultácie si klienti môžu tiež pozrieť fotografie iných klientov pred a po ošetrení, ktorí si metličky tiež nechali odstrániť, aby si vedeli predstaviť výsledok.
Po skleroterapii je potrebné nosiť kompresné pančuchy dôsledne počas niekoľkých nasledujúcich týždňov, aby sa rana dobre zahojila. Pančucha sa musí nosiť pravidelne počas dňa približne 4 až 6 týždňov. Kontrolné vyšetrenie sa vykonáva 2 - 5 dní po skleroterapii. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj cvičenie: veľa chodievajte pešo alebo na bicykli. Vyhnite sa dlhému státiu alebo sedeniu. Saunovaniu a soláriu sa treba vyhýbať aspoň 8 - 10 dní.
Keďže sa každá metlička a popraskaná žilka líši vhodnosťou na laserové odstránenie v závislosti od umiestnenia, priemeru, obsahu kyslíka a štruktúry steny, rekonvalescencia a výsledky laserového odstránenia sa medzi klientmi odlišujú. Výskumníci zistili, že metličky zmizli najskôr po 12 týždňoch po ošetrení diódovým laserom. Skúsený dermatológ musí nakoniec individuálne rozhodnúť, či a ktorý laser možno použiť ako alternatívu k skleroterapii.
Pri metóde CLaCS sa každý vpich prelepí a klientka môže pokračovať v bežnom dni bez obmedzení a na druhý deň sa môže aj opaľovať. Nosenie pančúch po zákroku nie je nutnou podmienkou, odporúčame len podporné pančuchy na pár dní. Metličky budú postupne miznúť, vstrebávanie trvá priemerne dva mesiace.
Pri metóde CLaCS sa metličky už na to isté miesto nevrátia. Výsledok je trvalý. Veľkou výhodou je to, že sa klientka môže vrátiť do kolotoča bežného dňa, môže ísť na slnko. Plusom je i celoročná možnosť aplikácie. Už po jednom ošetrení zmizne minimálne 70 % metličiek, niekedy ošetrenie nie je nutné opakovať, inokedy je to potrebné pre vyhovujúce výsledky.
Sklerotizácia je tiež trvalým riešením problému metličkových žiliek - na rovnakom mieste sa žilka už nikdy neobjaví. Ideálne výsledky sú po absolvovaní aspoň dvoch sedení.
Laserové odstránenie žiliek má účinné vysledky, avšak kvôli tomu, že laser žilky len spáli na povrchu, toto riešenie je dočasné a žilky sa po nejakej dobe vrátia.
Skleroterapia metličkových žiliek je bezpečná liečebná metóda s nízkym rizikom. Keďže však ide o estetický zákrok, treba tu spomenúť aj zriedkavé riziká a vedľajšie účinky. Možné sú:
Po oboch formách liečby sú klienti v zásade okamžite opäť schopní zaradiť sa do bežného života. V pracovnom ani súkromnom živote nie sú žiadne prestoje. Vždy však existuje riziko, že sa žilky a metličky vrátia.
ENVY klinika. (n. d.). Odstraňovanie cievok [online]. Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 19. 10. 2022]
Ústav lekárskej kozmetiky. (n. d.). Odstránenie cievok laserom [online]. Dostupné na: https://www.ulk.sk/zakroky/ods... [Dátum: 19. 10. 2022]
WebMD. (26. apríl 2022). Varicose Veins and Spider Veins: Symptoms and Treatment [online]. Dostupné na: https://www.webmd.com/skin-pro... [Dátum: 19. 10. 2022]
Yes Visage. (n. d.). Odstránenie žiliek a cievok [online]. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/od... [Dátum: 19. 10. 2022]