Obriezka alebo cirkumcízia je urologická operácia, pri ktorej sa chirurgicky odstráni kožná riasa, ktorá prekrýva zakončenie penisu- žaluď. Indikácie k odstráneniu sú viaceré. Historicky najstaršie sú rituálne dôvody, napr. zo starovekého Egypta, resp. u Židov, ktoré sa prevádza dodnes.
Zo zdravotného hľadiska sa cirkumcízia prevádza hlavne u pacientov, ktorí trpia stavom nazývaným fimóza, čo je patologicky úzka predkožka. Dokáže spôsobovať ťažkosti hlavne pri hygiene a pri erekcii penisu, kedy doslova zaškrtí žaluď. Stav je potom zvyčajne značne bolestivý. Taktiež je štúdiami podložené, že obrezaní muži trpia menej na infekcie žaluďa a rakovinu penisu.
O obriezke sa stále diskutuje. Obriezka je samozrejme vhodná, ak trpíte vyššie spomínanými zdravotnými problémami. V takom prípade vám ju väčšinou odporučí váš lekár. Názory na obriezku u zdravých chlapcov sa však líšia. Zdravotné výhody obriezky u novorodencov prevažujú nad rizikami. Existujú dôkazy, že obriezka znižuje riziko nákazy HIV u heterosexuálnych mužov. Pacient alebo jeho rodič by mal zvážiť zdravotné prínosy a riziká.
Hlavnými kontraindikáciami k prevedeniu zákroku patria hlavne nemožnosť použiť anestetikum pri známej precitlivenosti. V takom prípade je možné použiť len celkovú anestéziu s uspatím pacienta počas hospitalizácie. Ďalším stavom je nasadená antikoagulačná liečba, pri ktorej hrozí masívne krvácanie z operačných rán a je preto nutné túto pred operáciou dostatočne dlho vysadiť.
Celkovo patrí obriezka medzi veľmi dobre tolerované operačné výkony s výborným liečebným a preventívnym efektom v zmysle infekcie a rakoviny penisu s nezanedbateľnou výhodou v podobe intenzívnejšieho pôžitku počas pohlavného styku.
Na Estheticone nájdete mnoho kvalifikovaných chirurgov, ktorí vykonávajú obriezku. Je dôležité vybrať si chirurga so skúsenosťami s týmto zákrokom.
Ďalším dôležitým aspektom procesu výberu je vzájomné porozumenie s lekárom, ktorý bude zákrok vykonávať, pretože sa týka intímnych častí vášho tela. Nebojte sa preto vyhľadať viacerých lekárov a rozhodnúť sa až na základe osobnej konzultácie s každým z nich.
Je dobré poradiť sa s vybraným lekárom, či ste vhodný pacient a aký výsledok sa zákrokom dosiahne.
Pred zákrokom je potrebná konzultácia s chirurgom, ktorý obriezku vykoná. Chirurg posúdi, či je obriezka pre vás vhodná. Na prvom stretnutí je dôležité prediskutovať s vybraným chirurgom vaše očakávania konečného výsledku a prípadné riziká zákroku. Chirurg vám detailne vysvetlí, ako bude operácia prebiehať a aké opatrenia budete musieť dodržiavať pred a po operácii. Ak je pacientom dieťa, je potrebná konzultácia a súhlas rodičov.
Obriezka sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii; ak si to pacient želá, zákrok sa môže vykonať v celkovej anestézii. Ak sa obriezka vykonáva v lokálnej anestézii, pacient je prepustený v deň operácie. Ak sa zákrok vykonáva v celkovej anestézii, je zvyčajne potrebná hospitalizácia.
Pred operáciou by ste nemali veľa jesť ani piť. Podrobné pokyny vám poskytne váš lekár. Pred zákrokom vám chirurg podrobnejšie vysvetlí obriezku, prediskutuje s vami prípadné obavy a odpovie na všetky vaše otázky. V prípade dieťaťa je rodič požiadaný o podpísanie súhlasu so zákrokom. U detí sa zákrok zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii, takže počas zákroku spia a nepociťujú bolesť. Obriezka je pomerne jednoduchý zákrok.
Obriezka sa vykonáva najčastejšie ako ambulantný zákrok. Výnimkou sú maloletí resp. nespolupracujúci pacienti, ktorým sa operácia prevádza počas hospitalizácie v celkovej anestézii. Pri štandardnom ambulantnom priebehu pacient prichádza ľahko najedený, v prípade, že užíva lieky tak ich aj užije ako obyčajne, výnimkou je len nutné vysadenie antikoagulačnej liečby (lieky na riedenie krvi), samozrejme po odobrení lekára, ktorý danú antikoagulačnú liečbu indikuje.
Po príchode a osobnom oboznámení o priebehu zákroku je pacient uložený na lôžko. Operácia prebieha v ľahu, pacient je od pása nadol vyzlečený, koža je očistená a vydezinfikovaná, pokrytá rúškom tak, aby bolo čo najmenšie riziko infekcie a komplikácií po zákroku. Následne sa po injekčnej aplikácii anestetika prevedie vlastné odstránenie prebytočnej kože a rana sa následne uzatvorí stehmi. Stehy môžu byť nevstrebateľné alebo vstrebateľné, záleží od dohody s ošetrujúcim lekárom.
Po zákroku sa pacient oblečie, dostane ústne a aj písomné inštrukcie ako sa starať o ranu- aplikáciou antiseptických očistných obkladov, gázy a opatrnosti pri manipulácii s ranou.
Po operácii sa penis prekryje obväzom na ochranu rany. Obväz môžete ponechať po dobu 24 hodín. Močenie môže byť spočiatku nepríjemné. Penis môže byť niekoľko dní po operácii bolestivý a zapálený. Lekár vám môže predpísať masť na niekoľko dní, na urýchlenie zahojenia danej oblasti. Niektorí pacienti môžu potrebovať aj lieky na zmiernenie bolesti. Vždy sa riaďte pokynmi lekára.
Deň po operácii sa môžete okúpať. Chirurgický rez môžete jemne umyť jemným mydlom bez vône. Jazde na bicykli a iným činnostiam, pri ktorých sa sedí, by ste sa mali vyhýbať, kým opuch nezmizne. Počas hojenia rany by ste nemali intenzívne cvičiť. Niekoľko dní po obriezke môže byť pohodlnejšie nosiť voľné oblečenie. Močenie vo vani alebo v sprche môže byť tiež príjemnejšie. Vo väčšine prípadov nie je potrebná kontrola, ale ak boli použité nevstrebateľné stehy, musíte ísť na ich odstránenie 7 - 10 dní po operácii
Čas hojenia u novorodencov je približne 1 týždeň. U starších detí a dospelých môže hojenie trvať až 3 týždne. Vo väčšine prípadov je pacient prepustený z nemocnice v deň operácie.
Obriezka je jednoduchý zákrok, pokiaľ sa nevykonáva u niekoho s komplikáciami. Výsledky obriezky bývajú teda veľmi dobré a komplikácie sa vyskytujú len zriedka. Pri prepustení po zákroku vám lekár poskytne pokyny a rady, ako sa zotaviť po obriezke doma. Je dôležité ujasniť si, kedy sa môžete vrátiť do práce alebo mať sex.
Bývajú to štandardné operačné komplikácie ako je bolestivosť rany, krvácanie, infekcia v rane pri nedostatočnom ošetrovaní, kedy treba nasadiť celkovú antibiotickú liečbu, resp. dehiscencia rany- uvoľnenie stehov. Najzávažnejšou komplikáciou býva alergická reakcia na lokálne anestetiká, táto sa však prejaví bezprostredne po jeho aplikácii pred zákrokom.
Rekonvalescencia
Hojenie štandardne prebieha bez komplikácií, rana môže po odznení účinkov anestetickej látky začať pobolievať čo sa dá účinne tlmiť tabletkami proti bolesti, avšak cez 90 % pacientov žiadne analgetiká vôbec nepotrebujú. Rana môže niekoľko hodín až pár dní "slziť", čo znamená jemné krvácanie, ktoré vyplýva z mechanického dráždenia rany pri močení, pri erekcii a podobne. Zvyčajne nevyžaduje extra starostlivosť okrem vkladania gázy do spodného prádla aby sa rana neinfikovala a krvou sa nezašpinilo oblečenie.
Ak má pacient aplikované nevstrebateľné stehy prichádza cca 7-10 deň na ich odstránenie. Pokiaľ bol pri zákroku použitý vstrebateľný šicí materiál nie je kontrola vyslovene nutná, ale stále ju odporúčame, kvôli celkovému zhodnoteniu výsledného stavu a poučení o následnej starostlivosti.
Klinika Zdravia. (n. d.). Obriezka u mužov [online]. Dostupné na: https://www.urologicka-klinika... [Dátum: 16. 12. 2021]
MedlinePlus. (n. d.). Circumcision [online]. Dostupné na: https://medlineplus.gov/ency/a... [Datum: 16. 8. 2022].