Mikropigmentácia je tetovacia technika spojená so svetom skrášľovacích procedúr, ktorá je čoraz populárnejšia. Ide o detekciu drobných nedokonalostí v oblastiach, ako sú očné viečka, obočie alebo pery. Je to jemná, šetrná a bezbolestná metóda. Na rozdiel od permanentného make-upu sa farbivo pri mikropigmentácii aplikuje do vrchnej kože a je potrebné ho po 2 rokoch obnoviť, inak celkom vymizne. Táto skutočnosť je určite výhodou, pretože môžete svoj vzhľad po niekoľkých rokoch zmeniť. Vaša tvár bude vždy prirodzene krásne upravená.
Mikropigmentácia pomáha riešiť estetické nedokonalosti, ako je napríklad rekonštrukcia slabého alebo neexistujúceho obočia, tenké a nevýrazné línie pier, obrys očí, simulácia vlasov na pokožke hlavy v prípadoch, kedy transplantácia vlasov nie je možná, maskovanie prírodných alebo pooperačných jaziev, strata pigmentácie kože, či dokonca tvorba nového dvorca po rekonštrukcii prsníka. Môže byť užitočná aj pre ľudí, ktorí túžia po líčení, ale nemajú dostatok skúseností a trpezlivosti alebo ich to jednoducho nebaví. Nemusia si neustále dávať pozor, či je ich make-up v poriadku a výhodou je, že sa nemení ani pri športe, ako je plávanie alebo beh.
Kandidátmi sú pacienti, ktorí chcú kontúrovať časť tváre, zakryť jazvy, plešatosť alebo ženy po mastektómii.
Zákrok nie je vhodný pre:
Mali by ste sa uistiť, že nájdete riadne certifikovaného odborníka alebo špecialistu, ktorý má skúsenosti s týmto postupom. Mal by to byť odborník na estetickú medicínu a/alebo dermatológiu, aby vedel, ako vyšetriť pokožku pred zákrokom.
Najlepšou vizitkou odborníka na mikopigmentáciu sú spokojné klientky a odporúčania od nich. Väčšinou sa mikropigmentácia vykonáva v kozmetickom centre alebo salóne. Skúste ich osobne navštíviť a nechajte si ukázať fotky pred a po mikropigmentácii. V súčasnosti je tento zákrok tak populárny a žiadúci, že nebude problém informovať sa o skúsenom odborníkovi najmä vo vašom okolí.
S odborníkom, ktorého ste si vybrali je potrebné nadviazať osobný kontakt. Je dôležité sa dohodnúť na všetkom potrebnom ohľadom zákroku - či pôjde o estetický alebo lekársky zákrok, ako by mala vaša pigmentácia po zákroku vyzerať, aký farebný odtieň, tvar si želáte a predstavujete. Špecialista by vám mal detailne vysvetliť, ako bude prebiehať celý proces tetovania, ako sa naň pripraviť a čo robiť po ňom. Skúste sa s odborníkom čo najviac rozprávať a prezradiť, čo sa vám páči a čo nie. Môžete mu pre predstavu ukázať aj fotky, na ktorých sa vám vykonaná mikropigmentácia páči. Tým odborníkovi pomôžete viac sa vžiť do vašich predstáv a očakávaní. Počas prvej návštevy by ste sa mali o mikropigmentácii dozvedieť všetko, čo vás zaujíma a mala by vám pomôcť rozptýliť akékoľvek pochybnosti.
Špecialista dôkladne vyčistí pokožku a znecitliví oblasť. Väčšinou procedúra vyžaduje iba lokálne anestetikum na znecitlivenie pokožky, ktoré zaistí pohodlie počas procedúry.
Procedúra sa vykonáva pomocou pera, alebo štandardnej tetovacej pištole. Mikropigment sa potom vstrekuje do dermy kože, tesne pod vonkajšiu vrstvu, podobným spôsobom ako tetovanie. Počas dvoch dní po zákroku môže dôjsť k miernej bolestivosti a opuchu, ktoré však rýchlo ustupujú ak sú pokryté sterilnou masťou.
Vykonanie väčšiny procedúr trvá 30 minút až niekoľko hodín od prípravy po koniec procedúry. Čas závisí od zložitosti procedúry. Po ukončení zákroku vám odborník dá antiseptikum, aby ste udržali ošetrovanú oblasť čistú. Okrem toho vám môže byť podaná masť, ktorá udržuje oblasť jemnú, hydratovanú a podporuje hojenie. Niekedy môže byť na ošetrovanú oblasť položený obväz na jej ochranu počas niekoľkých hodín od procedúry.
Mikropigmentácia sa vykonáva na oblastiach, ako sú:
Problém plešatosti alebo rednutia vlasov postihuje čoraz viac ľudí, mužov aj žien. Bohužiaľ, v mnohých prípadoch farmakologická liečba neprináša výsledky a transplantácia vlasov nie je možná. Vtedy stojí za to zvážiť mikropigmentáciu pokožky hlavy.
Mikropigmentácia pokožky hlavy sa odporúča najmä ľuďom, ktorí plešatejú, majú riedke vlasy, trpia ochoreniami, ako je napríklad alopécia areata, alebo majú jazvy po popáleninách či transplantáciách. Liečba je určená pre ženy aj mužov. V prípade žien umožňuje optické zahustenie dlhých vlasov. U mužov môžeme v závislosti od množstva ochlpenia dosiahnuť realistickú imitáciu krátko oholenej pokožky hlavy alebo efekt zahustenia.
V závislosti od toho, aký efekt chcete dosiahnuť, či už efekt "čerstvo oholenej pokožky hlavy", zahustenie vlasov alebo zamaskovanie jaziev, musíte sa na zákrok primerane pripraviť.
Muži, ktorí chcú zamaskovať plešatosť, si musia oholiť hlavu. Môžete použiť jednorazový holiaci strojček alebo holiaci strojček na bradu . Maximálna dĺžka vlasov je 0,5 mm. Zahustenie dlhších vlasov alebo zakrytie jazvy na hlave touto metódou si nevyžaduje holenie vlasov.
Pigmentácia pokožky hlavy pozostáva z niekoľkých krokov. Samozrejme, prvý krok je dezinfekcia ošetrovanej oblasti. Pigment sa potom zavedie pod epidermis pomocou ihly. Každá ihla je sterilne uzavretý nástroj na jedno použitie. Zákrok sa vykonáva pomocou špičkového prístroja. Lekárska mikropigmentácia vždy pozostáva z dvoch a niekedy aj troch sedení. Prvé ošetrenie je hlavné ošetrenie, ďalšie ošetrenia pozostávajú z doplnenia pigmentu. Vykonávajú sa v intervaloch približne štyroch týždňov. Je to spôsobené prirodzeným procesom regenerácie epidermy, ktorý trvá približne 28 dní. Jemný účinok sa dosiahne už po prvom sedení.
Mikropigmentácia alebo microblading obočia je semipermanentná technika líčenia, ktorá sa vykonáva pomocou ručného nástroja na aplikáciu pigmentu do pokožky, čím sa vytvárajú mikrotenučké ťahy podobné vlasom.
Púdrové obočie - Túto možnosť volia ženy, ktoré si pravidelne upravujú obočie tieňom alebo ceruzkou na obočie a nevytvárajú si príliš jasnú kontúru. Farba sa vpravuje do prirodzeného obočia, ktoré potom vyzerá objemnejšie a výraznejšie, ale stále si zachováva svoju prirodzenosť. Spočíva v rovnomernej aplikácii pigmentu pomocou špeciálneho elektrického zariadenia. Skladá z veľkého množstva mikrobodiek, ktoré vypĺňajú prázdne miesta medzi chĺpkami. Púdrový efekt sa vytvára technikou tieňovania a je určená na vytvorenie obočia s jemným púdrovým nádychom. Je to modernejšia metóda, pretože sa jedná o povrchovú prácu, čo znamená, že sa vykonáva na epidermálnej vrstve pokožky.
Čiarkované obočie - Čiarkovanie obočia je jedným z najfrekventovanejších trendov v oblasti krásy a táto úprava sa často pripisuje nadýchanému a výraznému obočiu, ktoré je veľmi obľúbené najmä u celebrít. Čiarkovanie vytvára obočie pomocou tenkých línií, ktoré imitujú skutočné chĺpky. Táto tetovacia technika sa vykonáva pomocou špeciálneho strojčeka a je veľmi obľúbená, pretože obočie vyzerá prirodzene, krásne, pravidelne a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Touto technikou je možné maskovať nedokonalosti, ako napríklad jazvy alebo chýbajúce chĺpky.
PhiBrows - Táto unikátna technika je založená na veľmi presnom meraní a starostlivej aplikácii. Výsledkom je prirodzené, symetrické obočie, kde sa postupne jednotlivé chĺpky vykresľujú jednorazovou čepieľkou v poradí prirodzeného rastu obočia.
PhiAcademy je jedna z najväčších a najprestížnejších akadémii permanentného make-upu na svete, ktorú založil Branko Babic, ktorému sa pod značkou PhiBrows podarilo vytvoriť systém dokonalého vzdelávania v oblasti mikropigmentácie. Aktuálne akadémia ponúka kurzy v mnohých oblastiach a disponuje stovkami Masterov, tisíckami umelcov po celom svete a tisíckami študentov. Získanie certifikátu od PhiAcademy spolu s logom, pod ktorým môže umelec pracovať, je veľmi náročná disciplína. Umelec musí prejsť niekoľkými úrovňami vzdelávania a získanie certifikátu PhiBrows môže trvať niekedy aj šesť mesiacov, ale aj viac.
Mikropigmentácia je úplne bezbolestné ošetrenie, ktoré dokáže upraviť hustotu obočia, tvar očí alebo pier, ba dokonca aj stopy alebo jazvy na pokožke. Výsledky môžu pretrvávať od 1 do 2 rokov v závislosti od korekčnej práce, aj keď mikropigmenty miznú postupne, preto sa odporúča pravidelné dopĺňanie.
Nahradzuje obočie, ktoré redne v dôsledku veku alebo zdravotných ťažkostí. Zamaskuje aj nedostatok farby na pokožke v dôsledku ochorenia vitiliga. Po operácii prsníka je možné mikropigmentáciou znovu vytvoriť dvorce (oblasť okolo bradaviek). Je to výhodné trvalé riešenie ak máte alergiu na tradičný dočasný make-up.
Po mikropigmentácií môže dôjsť k určitému zápalu alebo začervenaniu, ktoré bude trvať niekoľko hodín s výnimkou prípadu, keď sa aplikuje na horné viečka, kedy môže trvať niekoľko dní, potom ale úplne zmizne. Mikropigmentácia si nevyžaduje žiadnu rekonvalescenciu. Po zákroku idete ihneď domov a môžete pokračovať v bežných činnostiach.
Obdobie po mikropigmentácii pozostáva zo štyroch fáz:
Počas 3 týždňov po ošetrení je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania:
Výsledok býva optimálny a podľa predstáv klienta, ale dočasný, či už ide o kozmetické alebo lekárske ošetrenie. Niektorí pacienti môžu na dosiahnutie požadovaného výsledku vyžadovať viac ako jedno ošetrenie. Keďže pigment v priebehu rokov slabne, budete musieť podstúpiť ďalšie ošetrenie, aby ste si udržali jeho vzhľad. Doba uchovania pigmentu je veľmi individuálna a pohybuje sa od 1 do 4 rokov.
Tento jednoduchý kozmetický postup zlepší váš vzhľad už po jednej návšteve. Každý si zaslúži cítiť sa krásne. Je to dokonalá voľba pre každého, kto si chce vychutnať výhody úplne nalíčenej tváre bez času stráveného pred zrkadlom, prehnaných výdavkov a zbytočných komplikácií.
Je dôležité aby odborník dodržiaval hygienický postup. Komplikácie sú ojedinelé. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré sa môžu objaviť, patrí:
Cleveland Clinic. (2020). Micropigmentation [online]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org... [Dátum: 25. 7. 2022]
Gallagher, G. (May 28, 2019). Everything You Need to Know About Scalp Micropigmentation. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 25. 7. 2022]
Logia. (n. d.). Micropigmentation [online]. Dostupné na: https://logiabarcelona.com/en/... [Dátum: 25.11.2020]