Mezoterapia je nechirurgická liečba, ktorá sa zvyčajne používa na liečenie rôznych chorôb. Mezoterapia, všeobecne známa ako „biorejuvenácia“ alebo „biorevitalizácia“, je technika používaná na omladenie pokožky transdermálnou injekciou multivitamínového roztoku a prírodných rastlinných extraktov, ktoré zlepšujú príznaky starnutia pokožky. Mezoterapia bola vyvinutá v roku 1952 vo Francúzsku Dr. Michelom Pistorom, ktorý ju pôvodne používal na liečbu bolesti.
Najčastejšou zložkou, ktorá sa pri mezoterapii využíva, je kyselina hyalurónová. Omladenie pleti kyselinou hyalurónovou je kľúčom k okamžitému vypnutiu jemných vrások a rozžiareniu pleti. V súčasnej dobe ju nájdete takmer vo všetkých zložkách, od sér po pleťové masky a v estetickej medicíne je neoddeliteľnou súčasťou pri aplikácii injekčných výplní.
Je to alternatívna, vysoko účinná metóda na získanie prirodzene sa objavujúceho účinku regenerácie pokožky. Neinvazívna mezoterapia slúži najmä pretrvávajúcemu trendu v hľadaní procedúr na omladenie pleti, ktoré sú menej invazívne ako laserové ošetrenie, dermabrázia, chemický peeling alebo estetická chirurgia, ale účinnejšie a trvácnejšie ako kozmetické postupy alebo denná domáca starostlivosť.
Mezoterapia nevyžaduje sedáciu ani celkovú anestéziu, čím sa rozširuje výber pacientov aj o tých, ktorí nemusia byť vhodnými kandidátmi na invazívnejšie zákroky. Na určenie vašej vhodnosti na absolvovanie mezoterapeutickej liečby bude potrebné naplánovať si konzultáciu s vybraným odborníkom pred zákrokom. Vo väčšine prípadov sa vykoná aj alergický test, ktorý zahŕňa podanie jednej alebo dvoch injekcií a následná kontrola reakcie na zložky počas nasledujúcich 24 hodín. To pomôže určiť, či ste vhodným kandidátom na tento minimálne invazívny zákrok, a zabezpečí, že po zákroku nebudete mať negatívnu reakciu. Keďže každú injekciu odborník individuálne prispôsobuje každému pacientovi, konzultácia a test na alergiu sú rozhodujúce pre určenie vhodnosti. Ak by aj mal pacient negatívne reakcie na jednu alebo viacero zložiek používaných pri mezoterapii, môže byť stále dobrým kandidátom na toto ošetrenie, pretože injekcie obsahujú veľmi malé množstvá jednotlivých liekov, aminokyselín, minerálov, vitamínov a homeopatických liekov.
Mezoterapia je liečebná procedúra, ktorá nám v podstate vďaka všetkým zložkám pomáha pri regenerácií pokožky. Vhodný kandidát preto môže byť každý, kto túži po omladení pleti, regenerácií alebo chce dopriať svojmu telu vitamínovú bombu. Ak však dlhodobo užívate nejaké lieky, poraďte sa so svojim lekárom predtým, ako podstúpite mezoterapiu.
Mezoterapia:
Lekár, ktorého si vyberiete, by mal byť kvalifikovaný a mať skúsenosti s mezoterapiou. Množstvo informácií môžete nájsť prostredníctvom internetu, kde nájdete ohlasy ľudí, ktorí toto ošetrenie už podstúpili a budú ochotní vám pomôcť nájsť vhodného odborníka vo vašom okolí. V deň konzultácie budete dôkladne vyšetrený lekárom. Zostavuje sa špecifická anamnéza a lekár by vás mal informovať o možnostiach, účinkoch a zriedkavých vedľajších účinkoch mezoterapie. Počas stretnutia lekár preskúma vašu zdravotnú situáciu a osobitne sa opýta na alergie na lieky.
Ak ste sa rozhodli pre mezoterapiu, mali by ste mať dobrý celkový zdravotný stav a realistické očakávania, pokiaľ ide o výsledky, ktoré je možné dosiahnuť. Nečakajte však okamžité, výrazné výsledky podobné tým, ktoré sú možné pri invazívnejších zákrokoch. Mezoterapeutická látka spravidla pôsobí v medzibunkovom priestore, preto nie je možné výsledky vidieť hneď. Pôsobenie niektorých látok môže byť viditeľné až po 10 dňoch od aplikácie. Toto ošetrenie si vyžaduje svoj čas, ale výsledky potom stoja za to. Keďže mezoterapia je jednoduchý zákrok, ktorý si vyžaduje podanie len minimálneho množstva injekčného roztoku, väčšina ľudí sú dobrými kandidátmi na toto ošetrenie.
Stretnite sa s lekárom vopred, aby ste zistili, čo môžete očakávať. Možno sa budete musieť týždeň pred zákrokom vyhýbať užívaniu aspirínu a iných protizápalových liekov. Tieto lieky proti bolesti môžu zvýšiť riziko krvácania a podliatin počas mezoterapie.
Odborník vám podrobne vysvetlí, ako sa na ošetrenie pripraviť a aké pokyny treba dodržiavať po zákroku. Keďže však ide o neinvazívne ošetrenie, príprava nebýva náročná. Najdôležitejšie je pokožku nejaký čas pred ošetrením nezaťažovať a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu. Je teda potrebné piť veľa vody, vyhýbať sa mastným a tažkým jedlám, redukovať kávu a cigarety, vyhýbať sa aspon týždeň pred mezoterapiou priamemu slnku ani neaplikovať chemický peeling.
V prípade liečby mezoliftom môže byť pokožka tváre podľa potreby pred ošetrením znecitlivená krémom s lokálnym anestetikom. Následne sa mezoterapia uskutoční buď manuálne alebo je k tomu určený špeciálny zdravotnícky prístroj. Jednotlivé zmesy aktívnych zložiek, ako sú vitamíny, antioxidanty, minerály a kyselina hyalurónová, sa pomocou najjemnejších mikroinjekcií jemne vstrekujú do rôznych vrstiev pokožky vrátane spojivového a tukového tkaniva. Týmto spôsobom látka preniká cez kožnú bariéru a zložky mezoterapeutickej zmesi môžu aktívne prejavovať svoju účinnosť na požadovanom mieste tela. Ak je to potrebné, postup je možné kombinovať s peelingami, injekčnými výplňami alebo injekciami s botoxom. Niektoré mezoterapeutické zmesy sú vyslovene určené na zlepšenie výsledkov po aplikácii výplní, chemických peelingov, ošetrení laserom, po botoxe atď. Takto je možné dosiahnuť optimálne omladenie pokožky bez použitia skalpelu.
Mezoterapia bez ihly a mikroihlou:
Bezihlová metóda spočíva v dodávaní vhodných látok a živín do pokožky bez toho, aby sa do nej pichalo. V tomto prípade je dôležitý spôsob, akým účinné látky prenikajú do podkožia. Mikroihličková mezoterapia je založená na používaní rôznych typov valčekov alebo zdravotníckych pomôcok s použitím mikroihličiek Jedným z najobľúbenejších zariadení používaných na tento zákrok je Dermapen, takzvané magické pero, ktoré pomocou 12 mikroihličiek prepichuje vybrané časti pokožky. Je veľmi obľúbené na klinikách estetickej medicíny. Ďalším zariadením tohto typu je Vital Injector alebo mezopen.
V AMASTU esthetic používajú práve spomínaný Vital Injector. Ten dávkuje presnú dávku na jeden vpich a do konkétnej hĺbky kože rovnomerne po celej ošetrovanej oblasti. Nesmierna výhoda je, že nespôsobuje hematómy resp. modriny.
Estetickú mezoterapiu je možné použiť na omladenie pleti, pretože znižuje prvé príznaky starnutia pokožky, ako sú jemné vrásky na tvári, krku a dekolte. Má spevňujúce, vypínacie a hydratačné účinky.
Mezoterapia sa môže použiť aj na liečbu celulitídy. Špeciálne účinné látky sa vstrekujú do postihnutých oblastí, čo vedie po niekoľkých sedeniach k výraznému zlepšeniu štruktúry pokožky. Umožňuje tiež cielenú mobilizáciu tukových usadenín.
Toto ošetrenie je veľmi účinné pri bežnom vypadávaní vlasov. Scalp mezoterapia môže úspešne pomôcť vypadávaniu vlasov u mužov aj žien injekčným podaním špeciálnych zmesí obsahujúcich vitamíny a stimulačné látky pre posilnenie vlasových folikulov do postihnutých oblastí pokožky hlavy.
Ďalej je možné vykonať mezoterapiu s riedeným botulotoxínom na tvári v zmysle „mezobotoxu“, čím sa dosiahne jemné a prirodzené uvoľnenie hyperaktívnych svalov. Túto metódu je možné použiť aj pri redukcii tvorby mazu a potenia.
Mezoterapia si viac menej nevyžaduje žiadnu rekonvalescenciu, ale existuje zopár opatrení, ktoré je treba dodržiavať. Pokožka býva v mieste aplikácie po mezoterapii mierne začervenaná, ale je to dočasný stav, ktorý do pár hodín odoznie. Ak by začervenanie pretrvávalo, pokračujte v užívaní kyseliny glykolovej, kým nedôjde k zlepšeniu. Koža môže byť suchá a napnutá, ale to je celkom normálne. Môžete na tvár použiť extra hydratačný krém. 24hodín po mezoterapii nie je vhodné ísť do solária, sauny alebo parného kúpeľa. Na pleť vždy používajte odporúčanú ochranu pred slnečným žiarením, najlepšie s ochranným faktorom 50+. Vyvarujte sa elektrolýze, voskovaniu, bieleniu (na tvári) po dobu 5 dní po ošetrení. Nemali by ste využívať verejné plavárne a 3 - 5 dní by ste sa nemali kúpať v chlórovanej vode. Po mezoterapii by ste nemali hneď aktívne cvičiť. Inak vás toto ošetrenie nijak neobmedzí v bežnom živote.
Na začiatku sa aplikácie mezoterapie odporúčajú každý druhý týždeň po dobu 2 mesiacov s nasledujúcimi kúrami jedenkrát mesačne po dobu ďalších 2 mesiacov. Na udržanie výsledku je vhodné mať aplikáciu dvakrát ročne. Rovnako ako všetky spôsoby omladenia pleti, pravidelné fajčenie a častý pobyt na slnku sú pre dlhodobý účinok mezoterapie výrazne kontraproduktívne. Mezoterapia obnovuje, vyhladzuje, rozjasňuje a hydratuje vašu pokožku.
Mezoterapia nemá takmer žiadne komplikácie. Ako pri každom druhu injekcie, aj tu existuje možnosť vzniku malých modrín alebo podráždenia pokožky, ktoré zvyčajne po niekoľkých dňoch zmiznú. Môže sa tiež dostaviť alergická reakcia na niektorú zo zložiek prípravku. Preto sa odporúča pred ošetrením vykonať test na alergie. Ihneď po zákroku sa na pokožke pacienta môžu objavovať malé ranky, niekedy s malými krvácavými miestami. Krvácanie prestane po niekoľkých sekundách. Spravidla neexistujú trvalé vedľajšie účinky. Niektoré ošetrenia mezoterapie sa neodporúčajú iba v prípade alergie alebo tehotenstva.
Centro Medicina Naturaly Antienvejecimiento. (n. d.). Mesotherapy [online]. Dostupné na: https://www.medicinabiologica.... [Dátum: 15.10. 2021]
Clínica Dr. Campos. (n. d.). Mesotherapy for the body [online]. Dostupné na: https://clinicadrcampos.com/en... [Dátum: 15.10.2021]