Starnutím sa naša podporná štruktúra
kože oslabuje, strácame tuk, dochádza k stenčovaniu spojivového
tkaniva, elastické vlákna prechádzajú určitým typom „rozpadu“.
Strata elasticity je sprevádzaná stratou tvaru a kontúr
postihnutých partií tváre a tela. Pokles v oblasti obočia a líc
je sprevádzané navyše aj poklesom napätia svalstva.
Riešenie ochabnutosti tkaniva v tvárovej oblasti, brady a krku má niekoľko možností od jemných techník využívajúcich materiály s možnosťou injekčnej aplikácie (kyselina hyaluronová, materiály s potenciálom indukcie tvorby vlastného kolagénu, elastínu, „tekuté nite“…) skôr využiteľných pri menej výrazných zmenách kontúr. Tieto metódy môžu byť sprevádzané objemovým efektom, ktorý nie je vhodný pre určité typy klientov, posun ťažiska “do dolnej tretiny tváre až s neprirodzeným efektom. Pri výraznejších zmenách je riešením chirurgický lifting tváre a krku, bohužiaľ tento typ výkonu si vyžaduje anestézu a je sprevádzaný aj vyšším rizikom pooperačných komplikácií (napr. infekcia, nekróza kože, hematóm, séróm, poškodenie nervov a viditeľné jazvy, výraznejšia pooperačná bolestivosť...) .
Ablačné alebo neablačné techniky majú prioritnú účinnosť pri zlepšovaní povrchu kože, efekt na tkanivo v hlbšej vrstve kože je minimálny (rádiofrekvenčné technológie, technológie laserového resurfacingu).
Preto
bolo nevyhnutné vyvinúť minimálne
invazívne techniky liftingu,
ktoré znižujú riziko komplikácií a urýchľujú hojenie rán.
Niťový
lift
použitím mezonití poskytuje skutočný „lifting“ a ide o
semiinvazívny zákrok.
Jeho
prednosťou je skrátenie času do zotavenia ako alternatíva ku
konvenčným typom chirurgického liftingu tváre.
Táto
metóda bola prvýkrát popísaná v r. 2002 Sulamanidze et al. -
výsledky liečby pomocou polypropylénových ostnatých
antiptózových stehov.
Ostne pozdĺž mezoniťového vlákna fungujú ako ozubené kolieska na uchopenie, zdvihnutie a zavesenie uvoľnenej oblasti tváre. Hroty sa otvárajú ako dáždnik a vytvárajú podpornú štruktúru, ktorá zdvíha ochabnuté tkanivo. Kolagén sa tvoriaci sa okolo nití a ich ozubení alebo ostňov zvyšuje liftingový účinok a pomáha fixovať v požadovanom smere.
Veľký počet výrobných spoločností, priekopníkov niťového liftingu a chirurgov na celom svete má svoje vlastné patenty nielen na dizajn nití, ale aj na drobné variácie spôsobu ich nasadenia. V zásade však existujú dva typy ostnatých nití, ktoré sú k dispozícii:
Ideálnymi kandidátmi na niťové liftingy sú ľudia s miernymi známkami starnutia, ktorí potrebujú lift, ktorý si nevyžaduje súčasne aj odstránenie časti tkaniva, zdvih je možný len posunom tkaniva. Zvyčajne sú to klienti vo veku 35 až 50 rokov. Tento vekový interval sa môže posúvať v závislosti od biologického veku klienta.
Ďalšími kandidátmi na lifting pomocou nití sú tí, ktorí mali nejaký relaps z predchádzajúceho postupu, ako je facelift alebo lifting krku.
Ideálni pacienti sú tiež tí, ktorí chápu a akceptujú možnosť nižšie načrtnutých rizík a komplikácií, ktorí chápu obmedzenia týchto vlákien, majú realistické očakávania a sú pripravení dodržiavať odporúčaný režim.
Tí pacienti, ktorí sú obézni alebo majú tiež veľmi ťažkú, silnú pokožku, nevykazujú zvyčajne žiadne zlepšenie.
Aj keď nejde o veľmi invazívnu metódu, odporúčame vám nájsť lekára, ktorému dôverujete a ktorý má dobré referencie. V prvom rade by ste sa mali uistiť, že sa vami vybraný lekár nachádza v registri lekárov Slovenskej lekárskej komory. Môžete si tiež overiť, či je členom niektorej z asociácií združujúcich lekárov danej špecializácie, napr. Slovenská spoločnost estetickej dermatológie a kozmetiky (SSEDK).
Možno by bolo vhodné poradiť sa s rôznymi odborníkmi, ktorí majú skúsenosti s aplikáciou mezonití, aby ste získali rôzne názory, dozvedeli sa o možných riešeniach a kontraindikáciách každého z nich a našli toho správneho odborníka, u ktorého sa budete cítiť pohodlne.
Prvá konzultácia so špecialistom je venovaná vyšetreniu oblasti, ktorá sa má ošetriť, analýze kvality pokožky a vykonaniu testu napätia pokožky a lekár preskúma aj anamnézu pacienta. Počas konzultácie vykoná aj diagnostiku kože a jej potrieb, na základe čoho určí vhodnú liečbu pre každého pacienta, analyzuje a vysvetlí možné varianty pre každý prípad a možné komplikácie zákroku.
Počas tejto prvej návštevy bude pacient informovaný aj o použitej lokálnej anestézii, vďaka ktorej je rekonvalescencia rýchla a bezproblémová.
Je dôležité, aby ste si s lekárom ujasnili celkovú sumu za ošetrenie a všetko, čo táto cena zahŕňa.
Aplikácia mezonití je ošetrenie, ktoré si nevyžaduje rozsiahlu predchádzajúcu prípravu, odporúča sa len neužívať aspirín alebo iné podobné látky, prípadne protizápalové lieky, ktoré môžu prispieť k tvorbe hematómov v ošetrovanej oblasti. Pred aplikáciou odporúčame vyčistiť oblasť jemným prípravkom, aby ste zabránili podráždeniu.
Po lokálnom znecitlivení tváre alebo inej ošetrovanej oblasti sa nite zavedú do podkožia jednotlivými vpichmi pomocou ihly alebo kanyly. Ich usporiadanie a počet určí špecialista na základe posúdenia stavu pokožky pacienta a známok starnutia. Preto je veľmi dôležité vybrať si skúseného odborníka, ktorý zabezpečí požadovaný účinok ošetrenia.
Hĺbka ihly je tiež vždy udržiavaná na rovnakej subdermálnej úrovni, pričom kĺže tesne nad tukovou vrstvou. Táto vrstva umožňuje ošetrenie s nižšou úrovňou bolestivosti pri aplikácii.
Tkanivo sa dá „nazbierať“ cez niť a po dosiahnutí požadovaného efektu sa konce nite odstránia tesne pod povrchom pokožky , čiže nezanecháva žiadne známky aplikácie .
Limitom je množstvo tkaniva, ktoré je potrebné „nazbierať“ na niť tak, aby v závere v ošetrenej oblasti nedošlo k viditeľnému nariaseniu.
Zákrok je krátky, trvá približne jednu hodinu, a čo je dôležité, nevyžaduje si pobyt v nemocnici. Na dosiahnutie veľkolepého efektu stačí jedna aplikácia. Po implantácii do tkaniva sa začne okolo nite, ako reakcia tkaniva, vytvárať fibrínový povlak - zhutnenie podkožia a tým aj spevnenie neokolagenézou. Nite sa 100% hydrolyticky rozložia do 180 dní, spevnená štruktúra pretrváva do 2 rokov.
Pre zníženie rizika komplikácií je potrebné dodržať následný režim:
- obmedzenie fyzickej záťaže s možnosťou prekrvenia tváre aspoň 48 hod.
- diétne obmedzenia (mäkké potraviny) počas siedmych dní
- bolesť tlmiť liekmi, ktoré nezvyšujú krvácivosť (paracetamol, metamizol…), zvyčajne tento výkon nevyžaduje podávanie analgetík
- 1–2 dni spanie na chrbte vo zvýšenej polohe (obmedzí sa tlaku na ošetrenú oblasť, zníži sa výskyt opuchu )
- vyhnúť sa spoločenským akciám na 1–3 týždne
- opuchom a modrinám je možno predísť prvé dni ľadovými obkladmi a znížením fyzickej aktivity
- po aplikácii je vhodný taping ošetrenej oblasti zahrňujúci aspoň týždenný interval s použitím tejpovacích pások, príp. antialergického leukoplastu, o ich aplikácii a odstraňovaní je pacient poučený.
- spanie na bokoch s tvárou opretou o vankúš môže zrušiť efekt procedúry, preto sa odporúča spať týždeň na chrbte., je potrebné sa vyhnúť aj nadmernému otváraniu úst a masáži akéhokoľvek druhu počas troch týždňov.
- pre následný vývoj jemného hematómu v ošetrenej oblasti sú najdôležitejšie prvé 3 dni, kedy opuch v okolí zavedenej nite,výrazné prekrvenie a nedodržanie odporúčaného postupu starostlivosti môže viesť k vytvoreniu modriny v priebehu dráhy aplikácie nite. Hematóm je ale len estetickým problémom, nemá vplyv na výsledný efekt, práve naopak, kmeňové bunky, ktoré s krvou prichádzajú zvyšujú tvorbu kolagénových a elastínových vláken
- občasné jemné pichnutie v ošetrenej lokalite je spojené s pohybom ostňov v tkanive a pre tvorbu podpornej siete je dokonca žiadúce, vymizne zvyčajne do 10–14 dní
Niťový lifting pomocou mezinití je relatívne nový postup a jeho techniky sa stále vyvíjajú. Výsledky sa medzi pacientmi značne líšili, ale stále sa zlepšujú.
Je
potrebné zdôrazniť, že forma niťového liftingu vždy zabezpečí
prirodzený výzor, sme schopní mobilizovať tkanivo v požadovanom
smere, ale vždy s výsledkom, ktorý sa približuje k prirodzeným
kontúram tvare a tela pacienta.
Pri aplikácii mezonití nehrozia žiadne veľké riziká ani možné vedľajšie účinky, pretože je minimálne invazívne a vďaka tomu, že materiály sú vstrebateľné a kompatibilné s telom, nespôsobuje alergie ani odmietnutie v tele. Je možné, že v nasledujúcich dňoch sa na ošetrovanej oblasti objavia modriny, čo je typická reakcia. Oblasť môže byť aj mierne opuchnutá, ale v týchto prípadoch je dôležité dodržiavať pokyny stanovené odborníkom a užívať vhodné lieky.
Viditeľná projekcia vlákna - papuly, modrastá priesvitnosť, asymetria, migrácia - putujúce alebo vyčnievajúce vlákno sú komplikácie, ktoré nie sú veľmi časté, ale sú riešiteľné. Nežiaducou komplikáciou môže byť aj infekcia alebo zápal, ktoré sa však tiež dajú jednoducho vyliečiť.
ENVY klinika. (n. d.). Niťový mezolifting [online]. Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 13.1. 2023]
Eveclinic. (n.d.). Mezoniťový lifting tváre – PDO Lift [online]. Dostupné na: https://www.eveclinic.sk/mezon... [Dátum: 13.1. 2023]
Sulamanidze, M. A., Fournier, P. F., Paikidze, T. G., & Sulamanidze, G. M. (2002). Removal of facial soft tissue ptosis with special threads. Dermatologic surgery : official publication for American Society for Dermatologic Surgery [et al.], 28(5), 367–371. Dostupné na: https://doi.org/10.1046/j.1524... [Dátum: 31.3. 2023]
Yes Visage. (n.d.). Miniinvazivný YES lifting mezoniťami [online]. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/ye... [Dátum: 13.1. 2023]