Mezonite

  • Anestézia nie je potrebná
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Okamžité výsledky
  • Dočasné výsledky

Čo sú to mezonite?

Starnutím sa naša podporná štruktúra kože oslabuje, strácame tuk, dochádza k stenčovaniu spojivového tkaniva, elastické vlákna prechádzajú určitým typom „rozpadu“. Strata elasticity je sprevádzaná stratou tvaru a kontúr postihnutých partií tváre a tela. Pokles v oblasti obočia a líc je sprevádzané navyše aj poklesom napätia svalstva.

Riešenie ochabnutosti tkaniva v tvárovej oblasti, brady a krku má niekoľko možností od jemných techník využívajúcich materiály s možnosťou injekčnej aplikácie (kyselina hyaluronová, materiály s potenciálom indukcie tvorby vlastného kolagénu, elastínu, „tekuté nite“…) skôr využiteľných pri menej výrazných zmenách kontúr. Tieto metódy môžu byť sprevádzané objemovým efektom, ktorý nie je vhodný pre určité typy klientov, posun ťažiska “do dolnej tretiny tváre až s neprirodzeným efektom. Pri výraznejších zmenách je riešením chirurgický lifting tváre a krku, bohužiaľ tento typ výkonu si vyžaduje anestézu a je sprevádzaný aj vyšším rizikom pooperačných komplikácií (napr. infekcia, nekróza kože, hematóm, séróm, poškodenie nervov a viditeľné jazvy, výraznejšia pooperačná bolestivosť...) .

Ablačné alebo neablačné techniky majú prioritnú účinnosť pri zlepšovaní povrchu kože, efekt na tkanivo v hlbšej vrstve kože je minimálny (rádiofrekvenčné technológie, technológie laserového resurfacingu).

Preto bolo nevyhnutné vyvinúť minimálne invazívne techniky liftingu, ktoré znižujú riziko komplikácií a urýchľujú hojenie rán.

Niťový lift použitím mezonití poskytuje skutočný „lifting“ a ide o semiinvazívny zákrok.

Jeho prednosťou je skrátenie času do zotavenia ako alternatíva ku konvenčným typom chirurgického liftingu tváre.

Táto metóda bola prvýkrát popísaná v r. 2002 Sulamanidze et al. - výsledky liečby pomocou polypropylénových ostnatých antiptózových stehov.

Ostne pozdĺž mezoniťového vlákna fungujú ako ozubené kolieska na uchopenie, zdvihnutie a zavesenie uvoľnenej oblasti tváre. Hroty sa otvárajú ako dáždnik a vytvárajú podpornú štruktúru, ktorá zdvíha ochabnuté tkanivo. Kolagén sa tvoriaci sa okolo nití a ich ozubení alebo ostňov zvyšuje liftingový účinok a pomáha fixovať v požadovanom smere.

Veľký počet výrobných spoločností, priekopníkov niťového liftingu a chirurgov na celom svete má svoje vlastné patenty nielen na dizajn nití, ale aj na drobné variácie spôsobu ich nasadenia. V zásade však existujú dva typy ostnatých nití, ktoré sú k dispozícii:

  1. Obojsmerné nite bez kotviacich bodov, vložené do dutej ihly a umiestnené takým spôsobom, že sa niť nemôže pohybovať ani jedným smerom, pretože obojsmerné ostne ju pekne fixujú. Príkladom sú vlákna APTOS®
  2. Jednosmerné ostnaté závity, ktoré sú ukotvené vo vyššom fixačnom bode.

Ako zistím, či som vhodný kandidát na aplikáciu mezonití?

Thread Lift

Pred a po niťovom liftingu v Danube 66 Health and Beauty

Ideálnymi kandidátmi na niťové liftingy sú ľudia s miernymi známkami starnutia, ktorí potrebujú lift, ktorý si nevyžaduje súčasne aj odstránenie časti tkaniva, zdvih je možný len posunom tkaniva. Zvyčajne sú to klienti vo veku 35 až 50 rokov. Tento vekový interval sa môže posúvať v závislosti od biologického veku klienta.

Ďalšími kandidátmi na lifting pomocou nití sú tí, ktorí mali nejaký relaps z predchádzajúceho postupu, ako je facelift alebo lifting krku.

Ideálni pacienti sú tiež tí, ktorí chápu a akceptujú možnosť nižšie načrtnutých rizík a komplikácií, ktorí chápu obmedzenia týchto vlákien, majú realistické očakávania a sú pripravení dodržiavať odporúčaný režim.

Tí pacienti, ktorí sú obézni alebo majú tiež veľmi ťažkú, silnú pokožku, nevykazujú zvyčajne žiadne zlepšenie.

Výber lekára

Výber lekára je dôležitý pre uspokojivý výsledok

Výber lekára je dôležitý pre uspokojivý výsledok

Aj keď nejde o veľmi invazívnu metódu, odporúčame vám nájsť lekára, ktorému dôverujete a ktorý má dobré referencie. V prvom rade by ste sa mali uistiť, že sa vami vybraný lekár nachádza v registri lekárov Slovenskej lekárskej komory. Môžete si tiež overiť, či je členom niektorej z asociácií združujúcich lekárov danej špecializácie, napr. Slovenská spoločnost estetickej dermatológie a kozmetiky (SSEDK). 

Možno by bolo vhodné poradiť sa s rôznymi odborníkmi, ktorí majú skúsenosti s aplikáciou mezonití, aby ste získali rôzne názory, dozvedeli sa o možných riešeniach a kontraindikáciách každého z nich a našli toho správneho odborníka, u ktorého sa budete cítiť pohodlne.

Bibliography

ENVY klinika. (n. d.). Niťový mezolifting [online]. Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 13.1. 2023]

Eveclinic. (n.d.). Mezoniťový lifting tváre – PDO Lift [online]. Dostupné na: https://www.eveclinic.sk/mezon... [Dátum: 13.1. 2023]

Sulamanidze, M. A., Fournier, P. F., Paikidze, T. G., & Sulamanidze, G. M. (2002). Removal of facial soft tissue ptosis with special threads. Dermatologic surgery : official publication for American Society for Dermatologic Surgery [et al.], 28(5), 367–371. Dostupné na: https://doi.org/10.1046/j.1524... [Dátum: 31.3. 2023]

Yes Visage. (n.d.). Miniinvazivný YES lifting mezoniťami [online]. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/ye... [Dátum: 13.1. 2023]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."