Liposukcia je zákrok, pri ktorom sú lokalizované zásoby tuku odstránené z jedného alebo viacerých miest tela za účelom jeho formovania. Podľa štatistík Medzinárodnej spoločnosti estetickej plastickej chirurgie (ISAPS) je to najčastejšie vykonávaný výkon plastickej chirurgie na svete za rok 2021. Boj s tukmi je teda problém, ktorý rieši mnoho z nás a nie je to nič, za čo by ste sa mali hanbiť.
Liposukcia zlepšuje kontúry a tvar tela rozrušením a odstránením podkožného tuku pomocou kovovej kanyly, ktorá je hadicou napojená na prístroj, ktorý vytvára podtlak a umožní tak odsatie tuku z požadovaných oblastí. Odsávacia kanyla sa do tela vpravuje krátkymi, maximálne niekoľko milimetrov dlhými zárezmi, ktoré obvykle chirurg umiestňuje do prirodzených záhybov kože, aby po zahojení boli čo najmenej viditeľné. Táto metóda liposukcie sa dá použiť na modeláciu predovšetkým brucha, bokov, stehien, kolien, horných partií paží, brady a krku. Liposukcia je vhodná vtedy, ak máte tukové zásoby v tzv. problémových partiách vášho tela, ktoré sa nedajú odstrániť cvičením ani diétou. Pomocou liposukcie sa nedá riešiť silná nadváha, alebo dokonca obezita!
Tento text overil MUDr. Martin Dziuban z FRAIS - Inštitút zdravia a krásy.
Techniky liposukcie delíme na suché a vlhké (roztok nie je, alebo je použitý). Podľa použitého prístroja a typu kanyly sa dá liposukcia rozdeliť na klasickú, vibračnú, ultrazvukovú a laserovú. Všetky budú bližšie vysvetlené nižšie.
Všetky typy liposukcie pracujú na princípe odsatia rozrušeného tukového tkaniva pomocou tenkej trubičky - kanyly. Kanyla je zavedená pod kožu a pomocou podtlaku odvádza nadbytočné tukové tkanivo. Jednotlivé spôsoby liposukcie a anestézie je možné aj rôzne kombinovať. Konečný výsledok závisí od toho, aká rozsiahla je odsávaná oblasť, aký skúsený je chirurg, ktorý liposukciu vykonáva a samozrejme tiež od použitej techniky a anestézie.
Suchá technika: Pri tejto technike liposukcie nie je pod tukové tkanivo vstrekovaná tekutina - odtiaľ názov suchá technika liposukcie. Pri tejto metóde je potrebné použiť vyšší podtlak, čoho následkom môže byť vyššia krvná strata, alebo poškodenie tkaniva či výsledné výraznejšie nerovnosti. Táto metóda je v súčasnosti považovaná za zastaralú a už sa takmer nepoužíva.
Vlhké techniky liposukcie: Pri vlhkej technike je pred odsatím tuku vstrekovaný do podkožia roztok. Vlhké techniky sa rozdeľujú najmä na základe toho, aké množstvo roztoku sa použije. Vstrekovaný roztok je zmesou roztoku chloridu sodného (fyziologický roztok), adrenalínu, ktorým sa sťahujú cievy a môže obsahovať aj lokálne anestetikum. Použitie roztoku zabezpečí ľahšie odstránenie tuku, znižuje sa tým strata krvi a ak sa použije aj lokálne anestetikum, to poskytne znecitlivenie oblasti v priebehu operácie ale aj po nej. Vďaka vstreknutému roztoku je tiež redukovaný počet podliatin, ktoré sa po operácii objavujú.
Táto metóda sa vyznačuje použitím vibračnej kanyly, ktorá sa pohybuje jemnými pohybmi v rozsahu 0,5 - 1 mm tam a späť. Pohyby kanyly rozbijú tukové tkanivo a zmenia ho na emulziu, ktorú možno ľahšie odsávať. Pri tejto metóde je prechod medzi nasávanou a nenasávanou oblasťou plynulejší. Odporúča sa pre časti tela, kde tukové tkanivo obsahuje veľa prvkov spojivového tkaniva, v oblasti chrbta alebo zadku. Táto metóda sa používa aj pri opakovaných liposukciách.
Pri ultrazvukovej liposukcii sa používa kanyla, ktorá vydáva ultrazvukovú energiu. Táto energia pôsobí na membrány tukových buniek a rozpúšťa ich. Táto technika sa najčastejšie používa na oblasti tela, ako je horná časť chrbta.
Podľa špecialistov z Eveclinic je výhodou ultrazvukovej metódy jej schopnosť preniknúť do tkanív obsahujúcich viac spojivového tkaniva, možnosť použiť túto metódu na opakované ošetrenia a menšie straty krvi počas ošetrenia. Ak sa táto metóda vykoná nesprávne, hrozí riziko popálenia pokožky. Samotné odsávanie je podobné vyššie uvedeným metódam. Veľmi dobrou možnosťou je kombinácia tejto metódy s tumescenčnou metódou. Zahriatie tkanív vystavených ultrazvuku spôsobuje ich účinnejšie zmenšenie po liposukcii. To vytvára viac estetické výsledky, najmä pri nadbytku kože. Kvôli vysokým nákladom na ultrazvukovú techniku sa však táto metóda volí len zriedkavo.
Najobľúbenejším prístrojom používaným na tento typ zákroku je Vaser Lipo.
Názov ultrazvuková liposukcia sa môže zamieňať aj s neinvazívnou metódou odstraňovania tuku - ultrazvuková kavitácia alebo E-UAL externá ultrazvukom asistovaná liposukcia, ktorá zahŕňa pôsobenie ultrazvukovej energie zvonka, bez porušenia kože pacienta. Tukové bunky sa tak ničia ultrazvukovou energiou a vďaka metabolickým procesom sa vylučujú z tela. Príkladom prístrojov používaných pri tejto technike sú Ultracontour a Ultrashape, ich účinky však nie sú také výrazné a odporúčajú sa pre pacientov s menším množstvom tukového tkaniva. Tiež sa nejedná o liposukciu v priamom slova zmysle, keďže sa tuk neodsáva.
Laserová liposukcia (známa aj ako laserová lipolýza) je menej invazívna alternatíva ku klasickej liposukcii. Laser rozpúšťa lokálne nahromadené tukové tkanivo, ktoré sa potom odstráni pomocou odsávania. Pri tejto metóde sa používajú kanyly s priemerom 1 - 2 mm, ktoré vysielajú laserový lúč. Pohybom kanyly tam a späť sa rozbíjajú tukové bunky. Laser pôsobí aj na podkožnú vrstvu a zmenšuje kolagénové vlákna.
Výsledkom zásahu je teda okamžitá a účinná likvidácia lokálne nahromadeného tukového tkaniva, tzv. tukových ložísk. Po ošetrení je navyše pokožka posilnená, rovnomerne vyhladená a vypnutá.
V závislosti od typu použitého lasera rozlišujeme tieto postupy: SmartLipo, SlimLipo, LipoLife a Cool Lipo. Niektoré kliniky kombinujú laserovú lipolýzu s vibračnou technikou.
Aby ste boli vhodným kandidátom pre liposukciu, je potrebné mať realistické očakávania týkajúce sa toho, čo vám táto procedúra môže priniesť. Najlepšími kandidátmi pre liposukciu sú ľudia s normálnou hmotnosťou a pevnou elastickou kožou, ktorí majú nadmerné, cvičením neodstrániteľné tukové kapsy v určitých partiách. Musíte byť fyzicky zdraví a psychicky stabilní. Váš vek nehrá zásadnú úlohu, ale u osôb so zníženou elasticitou kože (okolo 40. roku veku) sa nemusí samotnou liposukciou dosiahnuť rovnaký výsledok ako u mladších klientov s pružnejšou kožou. Liposukcia sa potom v týchto prípadoch často kombinuje s plastickou operáciou, pri ktorej je odstránená prebytočná koža.
Nie každá oblasť je vhodná práve pre liposukciu. Existujú aj takzvané zakázané oblasti, ku ktorým patrí dolná polovica zadku. Niektoré oblasti, aj keď nie sú zakázané, sú skôr pre liposukciu neodporúčané s ohľadom na anatomickú lokalizáciu, napr. oblasť chrbta. Oblasti nevhodné pre liposukciu sú aj tie, kde nachádzame nadbytočnú kožu, prípadne kožu s previsom.
Liposukcia je vysoko riskantná pre jedincov so zdravotnými problémami ako je diabetes (cukrovka), významným srdcovým alebo pľúcnym ochorením, nedostatočnosťou krvného obehu (hlavne v prípade celkovej anestézie), alebo pre tých, ktorí nedávno prekonali operáciu v blízkosti miesta, ktoré bude upravované.
Výber špecialistu je kľúčový pre to, aby zákrok dobre dopadol a aby ste s výsledkom boli spokojný. Preto si na výbere dajte záležať a venujte mu dostatok času. Liposukciu môže vykonať lekár so špecializáciou na plastickú chirurgiu alebo všeobecnú chirurgiu.
Pri výbere lekára si overte:
Interklinik na svojich stránkach uvádza, že liposukcia môže byť vykonaná pri použití lokálnej, či celkovej anestézii, alebo tumescenčnou technikou:
Miestna anestézia- Liposukcia veľmi malého rozsahu môže byť vykonaná v miestnej anestézii, t. j. ošetrovaná oblasť kože je naplnená roztokom lokálneho anestetika.
Tumescenčná technika- Pri tumescenčnej metóde liposukcie je použitý veľmi zriedený roztok lokálneho anestetika. Z tkaniva s kontrahovanými cievami (pôsobením adrenalínu) sa anestetikum vstrebáva pomaly do krvného obehu a nie sú tak prekročené povolené hladiny anestetika v krvi. Výhodou je tiež, že vďaka pomalému vstrebávaniu pôsobí miestne anestetikum v cieľovej oblasti dlhodobo. Nevýhodou je toxické pôsobenie lidokainu. Pri tejto technike liposukcie môžete pociťovať pri postupnom vstrekovaní tekutiny nepríjemné pocity.
Celková anestézia- Pri celkovej anestézii pacient spí v priebehu celého zákroku a celková bolesť je eliminovaná. Potlačenie bolesti je obmedzené len na dobu zákroku, po operácii je potrebné podať analgetiká. Voľba analgetika závisí na rozsahu liposukcie. Je potrebné vynechať jedlo, pitie a fajčenie po dobu asi 6 hodín pred celkovou anestéziou. Je potrebné upozorniť, že celková anestézia je určitým zásahom do organizmu a má určité riziká. Pri liposukcii v celkovej anestézii sa v súčasnej dobe používa super wet alebo wet technika a roztok väčšinou neobsahuje anestetiká.
Infiltračná pumpa - je na ňu napojený hadicový systém a je určená k napúšťaniu infiltračného roztoku do podkožia.
Odsávacie zariadenie - je napojené na liposukčnú kanylu tiež cez hadicový systém a umožňuje vlastné odsávanie tuku. Odsávacie zariadenie a infiltračná pumpa môžu byť súčasťou jedného prístroja (napr. Vacusom LP 60, ktorý vytvára aj energiu pre vibračnú kanylu).
Liposukčné kanyly - majú rôzny priemer od 2 - 4 mm (niekedy aj 6 mm), rôznu dĺžku, tvarové zakrivenie, na konci sú buď zaoblené alebo tvaru tupého dlátka. Každý typ má svoj význam a použitie.
Vibračná kanyla - existuje tiež už vyššie spomínaná vibračná kanyla, kanyla produkujúca ultrazvukovú energiu, alebo energiu laserového lúča. Pre ich použitie musí byť súčasťou prístrojového vybavenia ultrazvukový a laserový prístroj, ktoré príslušnú energiu vytvárajú.
Zberné nádoby na odsávaný tuk - sú priehľadné, aby bolo možné kontrolovať prímes krvi a množstvo odsatého tuku, hlavne pri stranovom porovnávaní.
Pri prvej konzultácii vám bude chirurgom detailne objasnený priebeh liposukcie, bude vám tiež vysvetlené, ktorá z liposukčných techník je pre vás najvhodnejšia. Spoločne určíte, kde ležia vaše tukové zásoby a bude zhodnotený stav vašej kože. Určite so svojim chirurgom otvorene prediskutujte vaše vyhliadky. Vo svojich očakávaniach by ste mali byť realistickí. Lekár k vám musí byť tiež úprimný, popísať vám všetky alternatívy, riziká a obmedzenia, ktoré každá z techník liposukcie predstavuje. Je treba si uvedomiť, že predovšetkým celková anestézia je značným rizikom a záťažou pre organizmus. Hlavne v prípade pridružených chorôb srdca a ciev. U niektorých pacientov došlo počas zákroku k nečakaným komplikáciám, napr. k srdečnému zlyhaniu z preťaženia podanými tekutinami pri operácii, alergické reakcie na podané anestetikum, či dokonca úmrtie. Preto je podľa Hebe Clinic potrebné vždy vziať v úvahu najmä tieto anamnézy:
Tiež dostanete inštrukcie k príprave na operáciu, vrátane pokynov týkajúcich sa jedenia, pitia a fajčenia a užívania, alebo vylúčenia určitých vitamínov či liekov. Môžu sa vás tiež spýtať na užívanie niektorých liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú (ako je napr. Acylpyrín, Aspirín, Alnagon, Mironal, atď.), ktoré môžu zvýšiť krvácanie v priebehu a po operácii. Nemalo by sa u vás vyskytnúť akútne ochorenie v období troch týždňov pred plánovanou liposukciou (viróza, nachladnutie a pod.). Ak sa akékoľvek ochorenie vyskytne, oznámte to svojmu lekárovi. Ak fajčíte, naplánujte prestať aspoň týždeň až dva týždne pred operáciou a nepokračujte v ňom aspoň dva týždne po operácii, pretože fajčenie zhoršuje hojenie rán.
Liposukcia zaberie jednu až päť hodín v závislosti od rozsahu vykonávaného výkonu (veľkosti a počtu ošetrovaných miest, množstva tuku, ktorý má byť odstránený, typu anestézie a použitej technike). Pred liposukciou vám chirurg na koži vyznačí miesto, z ktorého má byť tuk odstránený. Nákres má byť vykonaný vo vzpriamenej polohe, pretože v ľahu sa mení poloha podkožného tuku a môžu sa tak skresliť anatomické pomery. Na operačnom sále, alebo v ambulancii vám bude miesto nákresu a okolitá oblasť natretá dezinfekciou. Miesto je obložené sterilnými rúškami, aby nedošlo ku kontaminácii chirurgických nástrojov a následnej infekcii.
Podľa použitej techniky liposukcie (s výnimkou suchej) vám bude do vyznačenej oblasti aplikovaný infiltračný roztok. Jeho zloženie závisí na type techniky: s lokálnym anestetikom pri tumescenčnej metóde a bez anestetika u wet techník v celkovej anestézii. Roztok je napustený z infúznej fľaše, na ktorú je napojená hadička a na druhom konci hadičky je ihla. Ihla sa pichá do podkožia vyznačených oblastí, obvykle niekoľko vpichov, aby sa roztokom naplnila celá oblasť rovnomerne. Je dôležité napúšťať roztok pomaly, aby sa telo mohlo prispôsobiť a tiež v dostatočnom množstve, aby sa tukové tkanivo mohlo dokonale odsať. Pri aplikácii roztoku sa využíva pumpa. Ak sa liposukcia vykonáva v lokálnej anestézii, je ešte potrebné počkať, než začne anestetikum pôsobiť, cca 40 - 60 min.
Potom prebieha najdôležitejšia fáza liposukcie - odsávanie tuku. Trvá v priemere 40 min. Chirurg vykoná zárez do kože skalpelom a to obvykle 2 - 3 zárezy na jedno odsávané miesto. Cez zárez (cca 3 - 6 mm) vám bude zavedená do podkožia liposukčná kanyla (úzka trubička) a odsatá vrstva tuku z podkožia. Kanylou sa pri liposukcii pohybuje tak, aby sa nepoškodila dolná svalová vrstva a horný kožný kryt. Pohyby musia byť šetrné a rovnomerné, jedná sa o precíznu prácu. V priebehu odsávania je možno meniť kanyly aj s rôznym priemerom. Najnáročnejšie je pri liposukcii odsatie okrajovej časti vyznačenej lokality. Kanyla je napojená na prístroj, ktorý vytvára podtlak a do hadice sa odsáva tuk, ktorý sa hromadí v zbernej nádobe. Odsatý tuk je zmiešaný s krvou a má broskyňovú farbu. Lekár pri zákroku priebežne kontroluje vzhľad odsávaného materiálu a hodnotí mieru krvácania podľa sfarbenia tuku.
Na záver liposukcie sa môžu ranky zašiť jemným chirurgickým vláknom a sterilne prekryť, ale na mnohých pracoviskách sa dnes tieto drobné ranky nešijú. Buď sa nechajú otvorené alebo sa ich okraje spoja steri - stripom, ktorý je priepustný pre zbytok voľne vytekajúceho tumescenčného roztoku a tkanivovej tekutiny. Tiež sú ešte sterilne prekryté. Pacient je ihneď po zákroku oblečený do kompresného prádla, ktoré môže byť na danom pracovisku aj šité na mieru. Jeho dodanie je vždy súčasťou liposukcie. Dôvodom jeho nosenia je prevencia opuchu, hematómu (krvná zrazenina) a urýchlenie hojenia. Vytekanie tekutiny pretrváva asi 24 hod. po zákroku a dlhšie, preto bývajú pacienti vybavení sacími podložkami, ktoré je možné po presiaknutí vymeniť i doma. Opravné postupy, alebo opakovanie liposukcie je možné najskôr za 12 mesiacov.
Po liposukcii bude odtekať časť infiltračného roztoku a tkanivovej tekutiny z kožných zárezov. Ide o tekutinu, ktorá nebýva odsatá a ktorá sa zatiaľ nevstrebala do organizmu. Roztok môže byť zafarbený krvou, kvôli tomu sa netreba znepokojovať. Asi po 10 hodinách odtekanie roztoku prestane. Niektoré pracoviská môžu používať malú drenážnu trubičku vloženú niekoľko dní pod kožu ako prevenciu nahromadenia tekutiny v tkanive, tzv. drén. K redukcii opuchu a k zlepšeniu stavu kože budete vybavený priliehavou kompresnou bielizňou.
Počas prvých 24 - 48 hodín po liposukcii sa bielizeň nevyzlieka. Následne sa počas prvých týždňov bielizeň môže skladať len na nevyhnutnú dobu z dôvodu osobnej hygieny, ako upozorňujú odborníci z Inštitútu zdravia a krásy Frais. U väčšiny druhov kompresnej bielizne býva zabezpečený otvor, aby bolo možné ísť na toaletu bez vyzliekania bielizne. Dĺžka nosenia bielizne závisí na doporučení operatéra a môže sa líšiť podľa zvyklostí pracoviska. Obvykle sa odporúča asi 3 týždne až mesiac (aj cez noc).
Otázka masáže, tzv. vaľkania, je dosť diskutovaná. Niektorí lekári odporúčajú nevaľkať a nechať odsávané miesta v kľude, aby sa mohli zahojiť. Iní odporúčajú vaľkať - 3 x denne valčekom na cesto 20 sek. jemne prechádzať po odsávanej oblasti.
Po vykonaní liposukcie tumescenčnou technikou sa dá ísť 2. - 3. deň po zákroku do práce a vykonávať bežné činnosti. Neodporúča sa ihneď po liposukcii riadiť motorové vozidlo, preto si radšej zabezpečte odvoz domov. Športovanie sa neodporúča po dobu 6 - 8 týždňov. Ranky sú kryté sterilnými stripmi asi 5 - 6 dní, potom sa môžu odlepiť. Používanie analgetík je individuálne, väčšinou nie sú potrebné, alebo len 1 - 2 tbl. Ibuprofénu. Špecifická lokalita pre liposukciu je brucho, kde vystupujú z priamych svalov brušné, pomerne silne senzitívne nervy k inervovaniu kože brucha. Je potrebné si uvedomiť, že pri liposukcii v lokálnej anestézii neodsávame len tuk, ale aj lokálne anestetikum, takže ku koncu liposukcie už môže klient pociťovať rôzne silnú, až nepríjemnú bolestivosť. Naviac kanylou pri liposukcii brucha ťaháme za spomínané nervy, ktoré sa nedajú umŕtviť pre ich prechádzanie v svaloch, takže bolestivosť môže byť skutočne veľmi nepríjemná.
Po liposukcii v celkovej anestézii nasleduje zvyčajne 1 - 2 dňová hospitalizácia a dĺžka nosenia kompresnej bielizne býva odporúčaná 6 - 8 týždňov. Športovanie po 6 týždňoch. Dĺžka nosenia kompresnej bielizne záleží v prípade všetkých techník liposukcie na stave kože, množstve odsávaného tuku, veľkosti odsávanej lokality a na doporučení daného pracoviska, alebo operatéra.
Čoskoro po liposukcii v celkovej anestézii by ste mali začať s cvičením dolných končatín, prípadne vstať z postele a krátko sa prejsť. Ide o preventívne opatrenie proti tromboembolickým komplikáciám. Rozsah opuchov a hematómov je individuálny, pravdepodobne však budete cítiť stuhnutie, bolesť, pálenie, či u vás dôjde k dočasnému zníženiu citlivosti. Lekár môže nasadiť antibiotiká ako prevenciu infekcie, nie je to však zvykom každého pracoviska. Je možné tiež používať prípravky na lepšie hojenie opuchov, ako je napr. Wobenzym. Väčšia časť pooperačného opuchu ustupuje asi za 7 - 10 dní. Stehy, ak sú ranky šité, bývajú obvykle odstraňované do týždňa po liposukcii. Väčšina pálenia a opuchov obvykle zmizne behom 3 týždňov. Hojenie jaziev je však postupný proces a zotavenie závisí na vašej fyzickej kondícii.
Neočakávajte, že bezprostredne po liposukcii budete dobre vyzerať. Nové liposukčné techniky sú šetrnejšie než pôvodné, napriek tomu budete určitú mieru bolesti, či svrbenia cítiť niekoľko týždňov. Definitívny výsledok však uvidíte až za 2 - 3 mesiace, výnimočne až 6 mesiacov po operácii. V priebehu rekonvalescencie niektoré pracoviská uskutočňujú pravidelné kontroly, aby váš lekár mohol posúdiť, či vás nepostihla niektorá z komplikácií. Niektorí lekári kontroly nerobia a prídete iba v prípade komplikácií. Kým budete mať modriny, neodporúča sa opaľovanie. Tiež bude nutné počkať s opaľovaním najmenej 3 - 6 mesiacov, kým vám nevyblednú jazvy. Počas tohto obdobia je možné kryť jazvy náplasťou, alebo krémom s vysokým ochranným faktorom.
Lekár vám môže odporučiť aj lymfodrenážnu masáž LPG, kde sa počas masáže v pokožke spustia hojivé a detoxikačné procesy. Zároveň sa stimuluje produkcia látok dôležitých pre pevnosť a vitalitu pokožky. Ak budú vaše očakávania realistické, budete pravdepodobne veľmi potešení výsledkom a možno zistíte, že budete mať väčšiu možnosť vo výbere šiat. Celkovo by ste sa mali po liposukcii cítiť lepšie. Dodržujte zdravý jedálny lístok a predpísané cvičenia - ak nepoľavíte, bude zmena vášho vzhľadu trvalá.
Rovnako ako u každého operačného zákroku môže i po liposukcii dôjsť ku komplikáciám. Hoci nie sú príliš časté, mal by vás chirurg na možné riziká upozorniť. Ku komplikáciám môže dôjsť, ak má napríklad váš organizmus zníženú schopnosť hojivosti. Problémy v rekonvalescencii môžu nastať, ak nedodržíte inštrukcie lekára, alebo ak pri rekonvalescencii zbytočne riskujete, napríklad návštevou solária či športom. Na koži sa môže veľmi zriedkavo po zákroku objaviť:
Liposukcia je bezpečná metóda estetickej chirurgie, avšak je potrebné, aby ste dbali na všetky pokyny svojho lekára a dobre ho informovali o svojom zdravotnom stave. Ak je liposukcia vykonaná precízne skúseným operatérom, sú komplikácie minimálne a výsledok je uspokojivý. Komplikovanejšia môže byť liposukcia viacerých oblastí v jednom zákroku, prípadne kombinácia liposukcie s ďalšími chirurgickými zásahmi. Vykonáva sa málo a ak áno, tak väčšinou v celkovej anestézii.
Eveclinic. (n. d.). Invazívna ultrazvuková liposukcia VASER Lipo®. [online] Dostupné na: https://www.eveclinic.sk/invaz... [Dátum: 6. 4. 2022]
Inštitút zdravia a krásy FRAIS. (n.d). Liposukcia [online] Dostupné na: https://www.frais.sk/zeny/sluz... [Dátum 23. 6. 2022].
Hebe. (n. d.). Liposukcia. [online] Dostupné na: https://www.hebe.sk/liposukcia... [Dátum: 6. 4. 2022]
Prestige Beauty Center. (2021). LipoLaser. [online] Dostupné na: https://prestige-kosice.sk/lip... [Dátum: 10. 12. 2021]