Liečba kŕčových žíl je zákrok, ktorého cieľom je odstrániť rozšírené žily a kŕčové žily, aby sa zabránilo vzniku nových a progresii žilovej nedostatočnosti, ako aj zmierniť príznaky s nimi spojené a zlepšiť vzhľad danej oblasti.
Kŕčové žily sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na tele, ale najčastejším miestom výskytu sú nohy. A keďže môžu byť veľmi nápadné, môžu v ľuďoch vyvolávať nepríjemné pocity alebo rozpaky. Za vznikom kŕčových žíl stojí patologický proces prebiehajúci v podkožných žilách dolných končatín, ktorý sa môže naštartovať vplyvom genetickej predispozície, obezity, veku, tehotenstva, nezdravých návykov, ako dlhé státie alebo dlhé sedenie. Výskyt ochorenia stúpa s vekom po päťdesiatke, častejšie sú postihnuté ženy ako muži. Dlhodobé pôsobenie, najčastejšie kombinácie viacerých uvedených faktorov má za následok zlyhanie spätného toku krvi do srdca a hromadenie krvi v žilách.
Text skontroloval cievny chirurg MUDr. Andrej Smola, ktorý pôsobí na klinike Euroclinic.
V prvom rade je potrebné poznamenať, že kŕčové žily nie sú len estetickým problémom, ale predovšetkým zdravotným problémom, pretože signalizujú ochorenia obehového systému. Neliečené kŕčové žily môžu viesť nielen k ulceráciám, ale aj k závažným ochoreniam, ako je tromboflebitída alebo pľúcna embólia. Cieľom liečby odstránenia kŕčových žíl je preto vyriešiť nielen estetický, ale predovšetkým zdravotný problém.
Kŕčové žily sú trvalé rozšírenia povrchových žíl, ktoré sú dôsledkom stagnácie krvi spôsobenej oslabením žilovej steny a/alebo abnormálnym fungovaním a poškodením žilových chlopní. Oslabenie žilovej steny a/alebo nesprávne fungovanie chlopní vedie k spätnému žilovému toku (reflux), ktorý spôsobuje rozťahovanie, rozširovanie a niekedy aj krútenie žíl. V počiatočných štádiách môžu byť kŕčové žily neviditeľné, ale časom sa pod kožou objavia rozšírené fialové alebo modré, niekedy zhrubnuté žily, a ak sa neliečia, vznikajú ťažko liečiteľné vredy.
Kŕčové žily najčastejšie postihujú dolné končatiny - zvyčajne sa objavujú na stehnách, pod kolenami a na lýtkach, hoci sa môžu objaviť aj na členkoch a chodidlách. Existujú štyri štádiá ochorenia v závislosti od rozšírenia žilových stien a progresie zmien na žilách.
Kŕčové žily môžu byť sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:
Ak vaše kŕčové žily potrebujú liečbu alebo vám spôsobujú komplikácie, typ liečby bude závisieť od vášho celkového zdravotného stavu, veľkosti, polohy a závažnosti vašich žíl.
Vhodnými kandidátmi môžete byť, ak:
„Špecialista na cievy" je všeobecný pojem pre skupinu lekárov, zvyčajne intervenčných rádiológov, kardiológov a dermatológov, ktorí sú certifikovaní vo svojich špecializáciách. Neskôr absolvujú ďalšie kurzy a školenia v technikách liečby kŕčových žíl a iných kozmetických žilových zákrokoch. Cievny špecialista by mal mať skúsenosti so všetkými metódami a vie zhodnotiť, alebo v najlepšom prípade sám vykonať funkčné sonografické vyšetrenie žíl dolných končatín a môže na základe klinického vyšetrenia, transluminiscencie a sonografie navrhnúť najvhodnejší spôsob liečby.
Výber lekára na liečbu kŕčových žíl je dôležité rozhodnutie. Musí vedieť vyhodnotiť, či ste vhodným adeptom na zákrok alebo vám poskytnúť iné riešenie. Skúseného špecialistu si môžete vybrať aj na základe recenzií alebo fotografií predchádzajúcich pacientov pred a po zákroku. Pri výbere špecialistu sa snažte zistiť čo najviac informácií o lekárovi, jeho vzdelaní, skúsenostiach v používaní konkrétnej liečebnej metódy a výsledkoch práce.
Pri preventívnom vyšetrení u obvodného lekára sa robí diagnostika varixov vizuálne a pohmatom. Následne sa cievny systém DK vyšetruje ultrazvukom u lekára so špecializáciou na žily. Lekár so špecializáciou na žily vám bude vedieť poradiť tú najvhodnejšiu formu liečby pre vás. Informujte svojho lekára, ak ste tehotná, máte alergie alebo užívate nejaké lieky vrátane bylinných doplnkov.
Vyšetrovacie metódy závisia od zisteného klinického štádia ochorenia týmito metódami:
Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, na zákrok nie je potrebné sa špeciálne pripravovať. Je možné, že vám lekár dá odporúčania, ktoré je vhodné dodržiavať alebo praktikovať pred zákrokom, aby boli výsledky čo najlepšie. Lekár vás môže požiadať, aby ste niekoľko dní pred zákrokom prestali užívať aspirín, lieky na riedenie krvi alebo akékoľvek iné lieky, ktoré sťažujú zrážanie krvi. Snažte sa dlho nestáť ani nesedieť v jednej polohe, vyvýšte si nohy, keď sedíte a vyhýbajte sa nepohodlnej obuvi a tesným a sťahujúcim ponožkám alebo pančuchám.
Neinvazívna liečba kŕčových žíl sa zvyčajne vykonáva v lekárskej ordinácii s použitím lokálneho anestetika. Uzavretie žily, či už rádiofrekvenčným alebo laserovým ošetrením, by nemalo byť bolestivé. Laserová operácia kŕčových žíl patrí k efektívnym a moderným metódam, ktorá okrem iného prináša pacientom oveľa kratšiu dobu rekonvalescencie, žiadne bolesti ani modriny na rozdiel od klasickej operácie. Výhodou je tiež krásny estetický efekt.
Po ošetrení je nutné, aby ste mali nohy obviazané kompresnými obväzmi, ktoré potlačia opuch a krvácanie. Tieto obväzy bude potrebné nosiť niekoľko dní. Po ukončení procedúry by ste mali naplánovať, aby vás niekto známy odviezol domov. Lekári väčšinou odporúčajú paralen pri akýchkoľvek nepríjemných pocitoch, mali by ste sa však vyhnúť akýmkoľvek liekom proti bolesti, ktoré môžu narušiť zrážanie krvi, ako je aspirín alebo ibuprofén. Počas nasledujúcich niekoľkých týždňov môžete pociťovať napätie, pretože žila sa zmenšuje. Okrem toho vám lekár môže na čas zakázať horúce kúpele alebo vírivky. Hygienu sa odporúča vykonávať špongiou s jemným mydlom a vlažnou vodou. Všetky podrobnosti o následnej starostlivosti vám dôkladne vysvetlí lekár po absolvovaní ošetrenia. Opatrenia sú vždy vysoko individuálne a závisia od rozsahu výkonu a použitej metóde.
Lekár vám môže odporučiť, aby ste sa týždeň alebo dva po ošetrení vyhli namáhavému cvičeniu. Zvyčajne môžete pokračovať v bežných činnostiach do jedného alebo dvoch dní po liečbe. Počas prvých dvoch týždňov po liečbe budete ale musieť nosiť kompresné pančuchy.
Neinvazívne zákroky sú vo všeobecnosti veľmi úspešné a riziko komplikácií je malé. Liečbou kŕčových žíl sa zlepšujú estetické a funkčné aspekty povrchového žilového systému. Tieto postupy zvyčajne zlepšujú vzhľad pokožky na nohách alebo iných miestach. Vo väčšine prípadov nie sú žiadne známky zjazvenia alebo modrín, ale existuje malé riziko, že sa kŕčové žily vrátia. Návrat kŕčových žíl je vo všeobecnosti podmienený genetickou predispozíciou. Nosenie kompresných pančúch však môže znížiť riziko ich návratu.
Pre udržanie si dlhodobých výsledkov a prevencie vzniku nových kŕčových žíl by ste mali udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, dávať si nohy počas sedenia hore a nekrížiť ich, vyhýbať sa tesnému oblečeniu, nosiť správnu obuv s nízkou podsvou, pravidelne cvičiť, dodržiavať správnu životosprávu a pitný režim.
Akýkoľvek stav pri ktorom je narušený správny prietok krvi predstavuje riziko komplikácií. Liečba kŕčových žíl je však bezpečný zákrok a komplikácie sú zriedkavé. Ak sa vyskytnú komplikácie, môžu zahŕňať modriny, opuchy, krvácanie alebo krvné zrazeniny v žile nohy čo spôsobuje zápal žíl
Medzi potenciálne riziká môže patriť trombóza hlbokých žíl, poranenie hlbokých žíl, popáleniny kože, poranenia nervov, nekróza a poranenia očí laserom. V praxi sú však všetky tieto prípady veľmi zriedkavé.
Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. (2020). Křečové Žíly - Varixy. Dostupné na: https://nemocnicevalasskemezir. [Dátum: 18.12. 2020]
Blumental Clinic. (2020). Pekné a zdravé nohy bez kŕčových žíl. Dostupné na: https://blumentalclinic.sk/krc... [Dátum: 18.12. 2020]
Clinica Barcelona. (2020). Varicose veins. Dostupné na: https://www.clinicbarcelona.or... [Dátum: 18.12. 2020]
Whiteley, M. (2020). Highly Effective Treatment For Varicose Veins. Dostupné na: https://thewhiteleyclinic.co.u... [Dátum: 18.12. 2020]