Celulitída je nielen estetický problém, ale z veľkej časti môže byť ukazovateľom fungovania celého organizmu človeka. Celulitída pritom v nejakom rozsahu postihuje až 80% všetkých žien v rôznom veku. Muži s celulitídou bežne vďaka inému uloženiu svojho tkaniva nebojujú vôbec. Metódy v boji proti celulitíde sú komplexné a často spevňujú a obnovujú pružnosť pokožky a zároveň štartujú správne metabolické procesy. Ženy najčastejšie trápi celulitída na zadku, bokoch ale aj na rukách alebo sa objavuje táto tzv. pomarančová koža na stehnách, celulitídu totiž čiastočne spôsobujú ženské hormóny. Na vine je ale hlavne spôsob ukladania podkožného tuku v ženskom tele.
Prvé publikované zmienky o celulitíde pritom pochádzajú už z roku 1920 z Francúzska. Celulitídu spôsobuje zväčšenie objemu podkožných tukových buniek. Tie sú vytláčané na povrch kože a často pre neschopnosť organizmu prirodzene odplaviť toxíny, tuk zostáva uviaznutý a nevyužiteľný a tak dochádza k jeho hromadeniu. Takto vznikajúce nevzhľadné jamky celulitídy pripomínajú hrbolčekatú pomarančovú kôru, podľa čoho dostalo toto ochorenie aj svoje všeobecnejšie známe popisné pomenovanie. Celulitídu odstránite okrem diétneho a pohybového režimu s využitím lymfodrenáže alebo prístrojovej farmakoterapie. V súčasnej dobe celulitídu možno najlepšie liečiť pomocou rádiofrekvenčných alebo ultrazvukových, rázových vĺn alebo valčekovými masážami.
Celulitída sa u žien v súčastnosti začína prejavovať už od veku puberty. Výraznejšia býva u tých osôb, ktoré trpia súčasne nadváhou či obezitou. Ďalšie faktory ktoré vplývajú na celulitídu:
Hlavné typy sú:
Estetická medicína rozlišuje tri štádia celulitídy: edematózne štádium, fibrózne štádium a sklerotické štádium:
Celulitída je problém s komplexnou etiológiou, ktorý si vyžaduje predovšetkým správnu diagnózu, ktorá predchádza liečbe.
Neexistuje jediná metóda, ktorá by bola najlepšia, pretože každý pacient je iný. Preto sa v súčasnosti upúšťa od monoterapie a na dosiahnutie najlepších liečebných výsledkov sa kombinujú viaceré metódy.
Pacient sa však nemôže spoliehať na to, že problém vyrieši jedno ošetrenie. Liečba je dlhodobá a vyžaduje si dôslednosť. Najlepšie výsledky dosiahnete len vtedy, ak správne zvolenú liečbu podporíte vhodnou stravou a fyzickou aktivitou.
Spôsobov, ako bojovať proti celulitíde je niekoľko. Od ručných masáží, až po rázovú vlnu.
V prvej fáze celulitídy prinášajú domáce prostriedky veľmi dobré výsledky. Preto je okrem fyzickej aktivity, ktorá zlepšuje krvný obeh, vhodné používať masáže drsnou rukavicou alebo štetcom so štetinami. Masírovaním tkaniva sa otvárajú žilové cievy, čím sa znižuje opuch a žilová stáza.
Striedanie horúcich a studených spŕch je vhodné na zlepšenie krvného obehu.
Okrem toho je vhodné používať peelingy a krémy proti celulitíde, ktoré obsahujú napríklad kofeín, kyselinu askorbovú, retinol, L-karnitín, výťažky z brečtanu, rias, pagaštanu konského, arniky, prasličky, ginka atď.
Obľúbené je aj kozmetické ošetrenie založené na použití potravinovej fólie. Táto metóda spočíva v aplikácii aktívnych prípravkov (krémov) a v tepelnoizolačnom zábale tela fóliou.
Endermológia je štandardizovaná mechanická vákuová masáž, ktorá silne stimuluje ako tukové tkanivo, tak aj spojivové tkanivo pokožky. Existujú prísne definované programy, presne definované masážne tlaky prispôsobené individuálnym pocitom pacienta. Viete, kedy treba pleť vysušiť a kedy spevniť. Endermológia prispieva k tomu, že tkanivo je v stále lepšom stave.
Ošetrenie sa musí vykonávať systematicky a pravidelne, napríklad v sérii 10 ošetrení dvakrát týždenne.
Ide o veľmi dobrú technológiu práve vtedy, keď je podkožné spojivové tkanivo uvoľnené estrogénom. Ide o pôsobenie rádiofrekvenčných elektromagnetických vĺn, ktoré spôsobujú silné zahrievanie dermis. Počas ošetrenia sa kolagénové vlákna sťahujú a napínajú, čím sa obnovuje ich štruktúra. Fibroblasty sú zase stimulované k produkcii proteínov, kolagénu a elastínu. Stimuláciou kožných tkanív zároveň upravujeme tukové tkanivo.
Ošetrenie by sa malo vykonávať v sérii 4 - 8 ošetrení každých 15 - 20 dní. Výsledkom je postupná redukcia celulitídy.
Rádiové vlny prenikajú do pokožky ešte hlbšie a presnejšie vďaka hlavici s mikroihlami. Tepelná energia RF sa tak distribuuje len vo vnútri dermy bez poškodenia epidermy.
Odporúča sa vykonať 2 - 3 ošetrenia v mesačných intervaloch.
Karboxyterapia spočíva v intradermálnej alebo subkutánnej injekcii malých dávok oxidu uhličitého do vybraných tkanív v tele. Účinok je zvýšenie prietoku krvi, zlepšenie mikrocirkulácie, podpora drenáže a prekrvenie tkanív.
Odporúča sa séria 5 - 10 ošetrení v týždenných intervaloch.
Ultrazvuková kavitácia zahŕňa rozbitie tukových buniek ultrazvukovou vlnou. Uvoľnený tuk sa z tela odstraňuje lymfatickým systémom
Ošetrenie by sa malo vykonávať v sériách, napr. 10 ošetrení dvakrát týždenne.
Mezoterpia spočíva v injekčnom podávaní malých dávok aktívnych látok priamo do oblastí s celulitídou. Výsledkom je zvýšenie pružnosti a pevnosti pokožky.
V priemere by sa malo vykonať 3 - 6 ošetrení v 10 - 14-dňových intervaloch
Akustická vlna s veľmi vysokou akceleráciou poškodzuje steny tukových buniek a podporuje činnosť lýmf. Okrem toho tiež podporuje tvorbu kolagénu, a tým obnovuje pružnosť kože. Okrem pomarančovej kože odstraňuje jazvy a strie.
Na pokožku sa nanesie gél a potom sa celá oblasť postihnutá celulitídou ošetrí špeciálnou hlavicou. Vhodný tlak sa nastavuje v závislosti od pokročilosti celulitídy a oblasti, ktorá sa ošetruje. Dosiahnutý účinok spočíva v rozpade tkaniva, stimulácii krvného obehu a metabolizmu, čo vedie k viditeľnému zmierneniu celulitídy.
V mierne pokročilých štádiách stačí 6 ošetrení, v pokročilejších štádiách 10 - 12 ošetrení.
Ide o minimálne invazívne laserové ošetrenie, ktoré pomáha redukovať celulitídu. Pri niektorých laseroch je potrebné len 1 sedenie, výsledky sú viditeľné po 3 - 12 mesiacoch, počas ktorých sa postupne redukuje tuk a celulitída. Rekonvalescencia je krátka.
Liposukcia je konečné riešenie, ktoré sa odporúča pacientom, u ktorých neinvazívne metódy zlyhali. Ide o chirurgické odstránenie tuku pomocou kanyly.
Výsledky dosiahnuté pri ošetrení proti celulitíde sú vo všeobecnosti dobré. Na dosiahnutie uspokojivého a trvalého výsledku je však nevyhnutné stanoviť správnu diagnózu. V skutočnosti celulitída nie je jednoduchá nedokonalosť pokožky, ale je spôsobená zmenami v mikrocirkulácii. Ak sa teda nelieči správnym spôsobom, je možné dosiahnuť pozitívne, ale nie skutočne presvedčivé a trvalé výsledky, keďže príčiny, ktoré celulitídu spôsobili zostanú nevyriešené.
Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že aj keď bola liečba proti celulitíde úspešne ukončená, neznamená to, že sa pomarančová koža nemôže znovu objaviť a to aj na tých istých miestach.
Crosta, P. (2017). Everything you need to know about cellulite. Medical News Today. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.c... [Dátum: 20.7.2022].
Lipotherapeia. (n.d.).The cellulite and skin tightening specialists [online]. Dostupné na: https://www.lipotherapeia.com/... [Dátum: 02.11.2021].