Bradavice - veruky alebo papilómy môžu byť bežným problémom mužov a žien všetkých vekových skupín. Bradavice nie sú nebezpečné, ale často môžu byť na viditeľných miestach tela, takže môžu znižovať sebavedomie alebo spôsobovať rozpaky. Liečba bradavíc a verúk je rýchla, jednoduchá a efektívna, navráti čistú zdravú pokožku a sebadôveru.
Ochorenie spôsobuje humánny papilomavírus HPV rôznych genotypov. Často sa hojí spontánne, do roka zmizne 50 %. Spontánnu regresiu môžu urýchliť aj homeopatiká alebo psychická pohoda. Liečba solitárnej bradavice je šetrná exkochleácia ostrou lyžičkou či kyretou - kruhovým skalpelom, vykonaná v miestnom znecitlivení po aplikácii náplasti s kyselinou salicylovou, pri mnohopočetných bradaviciach sa odporúča konzervatívny prístup formou náplasti, tekutej náplasti alebo krémov najčastejšie na báze kyseliny salicylovej, urey (napríklad Gutaplast, Duofilm, Verrumal). Celková terapia nebýva uspokojivá. Sľubnou prevenciou vzniku bradavíc je očkovanie proti HPV.
Verrucae u nás väčšinou známe ako veruky, sú mierne vyvýšené ploché ostro ohraničené útvary okrúhleho až oválneho tvaru. Môžu mať rôznu veľkosť a farbu, od nažltlej až po hnedočiernu. Spravidla sú vystúpené nad kožný povrch. Veruky sú najbežnejšie typy kožných výrastkov, ktoré sa môžu roznášať na rôzne miesta na tele. Sú to výrastky na koži vyvolané ľudským papilomavírusom (HPV). Sú ľahko prenosné a často vznikajú pri oslabení nášho imunitného systému organizmu. Veruka sa môže prenášať z človeka na človeka alebo u jednotlivca z jedného miesta na druhé. Veruky sú veľmi podobné pravým bradaviciam, s rozdielom, že veruky sa tvoria najmä na chodidlách a spodnej strane prstov, rukách a sú známe tiež ako genitálne bradavice. Sú viac ploché a povrch prekrýva stvrdnutá koža. Veruky bývajú často bolestivé, pretože je na ne pri chôdzi vytváraný tlak.
Domáca liečba voľnopredajnými prípravkami môže byť zdĺhavá, nepohodlná a nemusí byť vždy efektívna. Chirurgické odstránenie bradavíc laserom, vypálením alebo kryoterapiou je rýchle, bezpečné a znižuje riziko ich šírenia. Nezaručuje však úplné vyliečenie. Cieľom liečby je pacienta udržať čo najdlhšie bez bradavíc.
Väčšina osôb s verukami pociťuje bolesť, ak sú na miestach, kde sa na ne vyvíja tlak. Nepríjemné pocity spôsobené verukami v tlakových oblastiach ako sú chodidlá, môžu spôsobiť zmenu držania tela pri chôdzi, čo môže viesť k bolesti nôh a v niektorých prípadoch aj k poškodeniu chrbtice. Pokiaľ sa vám doteraz nepodarilo úspešne liečiť veruky voľnopredajnými prípravkami, ako je napríklad kyselina salicylová, náplasti, krémy alebo domácimi liečbami, je vhodné uvažovať o účinnejšej liečbe.
Ak vás trápia tieto kožné výrastky či už z estetického hľadiska alebo vám spôsobujú nepríjemnosti a bolesti alebo sa obávate, že bradavica alebo veruka rastie, stále sa vracia, je bolestivá, krváca alebo zmenila tvar, pravdepodobne ste vhodným kandidátom a mali by ste jednoznačne vyhľadať radu odborníka.
Zamerajte sa na špecializované stredisko kde sa zaoberajú týmto typom problému. Vhodného chirurga alebo dermatológa môžete vyhľadať na základe odporúčaní okolia alebo množstvo informácií nájdete na internete, kde si ľudia, čo podstúpili liečbu vymieňajú skúsenosti, výsledky a odporúčania na lekárov, s ktorými boli spokojní. Bradavice sú bežným ochorením a preto nájsť lekára na ich liečbu nie je vôbec problém. Záleží kde sa bradavica nachádza a nad akou metódou uvažujete, podľa toho si môžete vybrať lekára, ktorý tento typ liečby vykonáva a má za mnoho viacero úspešných zákrokov.
Estheticon ponúka mnoho odborníkov, ktorí odstraňujú bradavice a kožné výrastky viacerými metódami. Výber najvhodnejšej metódy odstránenia je ale vždy potrebné konzultovať s vami vybraným odborníkom.
Odborník sa na bradavicu pozrie zblízka, aby sa uistil, či ide o bradavicu alebo iný typ výrastku. Vizuálna kontrola bradavice bez použitia ďalšieho vybavenia nemusí byť dostatočná na stanovenie istej diagnózy, preto sa bežne odporúča dermatoskopické vyšetrenie.
Dermatoskopia je vyšetrenie, ktoré umožňuje detailné zobrazenie kožného výrastku vďaka výraznému priblíženiu, ktoré ponúka diagnostické zariadenie. Vďaka videodermatoskopu pripojenému k počítaču je možné v priebehu niekoľkých minút vylúčiť malígny charakter výrastku a presne určiť typ bradavice, aby bolo možné zvoliť najlepšiu metódu liečby. Vyšetrenie je krátke, bezbolestné a veľmi presné vďaka digitálnej analýze obrazu. Každý výrastok, ktorý vzbudí obavy pri vizuálnej kontrole pomocou dermatoskopu, sa následne podrobí histopatologickému vyšetreniu.
Keď si je lekár istý, že problémom pacienta je bradavica, vysvetlí možné spôsoby ďalšej liečby vyšetrovanej kožnej lézie a prediskutuje zásady prevencie. Vo väčšine prípadov sa používajú neinvazívne metódy estetickej medicíny. Niekedy sa lekár môže rozhodnúť vyrezať bradavicu počas malého chirurgického zákroku. V prípade bradavíc môže ísť najmä o veľké uzlíky. Chirurgické odstránenie kožných lézií je najbezpečnejšie riešenie tých bradavíc, pri ktorých je ťažké určiť, či sú nebezpečné pre zdravie.
Na zákrok nie je nutné sa špeciálne pripravovať. Mali by ste byť v dobrom zdravotnom stave a psychickej pohode. Ak by ste sa necítili dobre alebo v okolí bradavice sa vyskytol zápal, krvácanie, hnisanie alebo by ste spozorovali niečo nezvyčajné, je lepšie konzultovať to s lekárom a prípadne zákrok preložiť na obdobie, keď budete po zdravotnej stránke v poriadku alebo do doby, pokým sa bradavica neprelieči.
Tu sú tri efektívne možnosti na liečbu bradavíc:
Najlepšiu možnosť liečby pre vás vyberie lekár po dôkladnom posúdení pri vašej konzultácii. Nech sa použije ktorákoľvek liečebná metóda, procedúra zvyčajne trvá len pár minút a nevyžaduje si dlhé prestoje. Pred odstránením sa môže použiť lokálne anestetikum, ale nie je to vždy potrebné, pretože zákroky sú relatívne bezbolestné. Výhodou je, že zdravá pokožka okolo bradavice alebo veruky sa nepoškodí. Po zákroku zostane len jemná jazvička. Oproti iným alternatívam, ako je napríklad domáca liečba, majú tieto zákroky veľkú výhodu v tom, že liečba je veľmi rýchla a efektívna.
Po ošetrení vám lekár nanesie na dané miesto chladivý gél, ktorý pomáha upokojiť a hydratovať pokožku. Lekár vám môže predpísať antibiotickú mastičku, ktorú si budete natierať na ošetrené miesta po dobu niekoľkých dní. Ihneď po ošetrení môže byť ošetrená pokožka niekoľko dní ružová a jemná. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k tvorbe pľuzgierov a bude pravdepodobne potrebné, aby ste ich zakryli. Len čo sa oblasť zahojí, môžete spozorovať stmavnutie kože na mieste, kde bradavice alebo veruky boli. Je to dočasné a farba pokožky sa za nejaký čas vráti do normálu. Po úspešnom ošetrení bradavice alebo veruky prirodzene vyschnú a počas 5 až 10 dní od ošetrenia opadnú rovnako ako akákoľvek iná odumretá pokožka, ako spomínajú odborníci z GÉVÉ Kliniky.
Mali by ste byť opatrný a na ošetrené miesto si dávať zvýšený pozor. Neutláčajte bradavice alebo veruky tesným oblečením. Ak bolo ošetrenie vykonané v intímnej oblasti, dbajte na zvýšenú hygienu. Nesprchujte sa dlho a v príliš horúcej vode. Ak je to možné, skryte ošetrovanú oblasť pred slnečným žiarením. Po liečbe nie sú potrebné žiadne konkrétne kroky, ktoré by ste mali podniknúť a môžete okamžite pokračovať v bežných činnostiach. Ak potrebujete viac ako jedno ošetrenie, váš lekár vám poradí, ako sa môžete medzi jednotlivými ošetreniami starať o danú oblasť.
Výsledky samozrejme závisia od množstva bradavíc alebo verúk, ktoré sa odstraňujú a od použitej metódy. Zmena by sa mala začať prejavovať po niekoľkých dňoch. Výsledkom je pekná, jemná pokožka bez nedokonalostí a bolesti, vďaka ktorej sa zdvihne vaše sebavedomie a budete sa cítiť lepšie vo vlastnej koži. Bez ohľadu na použitú metódu liečby je ale dôležité mať realistické očakávania, pokiaľ ide o odstránenie bradavíc a verúk. Veruky a bradavice sa natrvalo odstraňujú veľmi ťažko a úspech sa nedá vždy zaručiť. Keďže sú bežné a vznikajú často, bradavica sa niekedy môže vrátiť. Každopádne sa ale aspoň na nejaký čas môžete zbaviť nepríjemných pocitov, bolesti a nepekného vzhľadu.
V okolí ošetrovanej oblasti sa môže vyskytnúť zvýšená pigmentácia na koži, najmä u osôb s tmavšou pokožkou, aj keď je to minimálne a časom zmizne. Môžu sa vyskytnúť malé chrastičky alebo pľuzgieriky, ktoré v priebehu pár dní zmiznú. Môže sa prejaviť mierne pálenie, začervenanie a olupovanie kože. Tieto vedľajšie účinky sú však bežné a mali by ste byť o nich informovaná počas konzultácie.
Ak by sa u vás vyskytli akékoľvek závažné vedľajšie účinky, ako napríklad šíriace sa začervenanie kože v okolí liečeného miesta, príznaky infekcie (napr. hnis, mliečny alebo krvavý výtok), tvorba hlbokej rany v mieste liečby, alergická reakcia na antibiotickú masť, ihneď informujte a vyhľadajte svojho lekára.
American Academy of Dermatology Association. (n. d.). Warts: Diagnostic and treatment [online]. Dostupné na: https://www.aad.org/public/dis... [Dátum: 18. 12. 2020]
Brazier, Y. (2021). How to treat a wart. Medical News Today. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.c... [Dátum: 18.12. 2020]
Gévé Klinika. (n. d.). Odstraňovanie výrastkov, bradavíc [online]. Dostupné na: https://www.plastickachirurgia... [Dátum: 18.12. 2020]
Klinika Zdravia. (2020). Bradavice [online]. Dostupné na: https://www.klinikazdravia.sk/... [Dátum: 18.12. 2020]