Liečba akné

Stojí to za to
89%
Stojí to za to
Na základe 10 príbehov
Priemerná cena
119 €
Priemerná cena
Podľa 52 odborníkov
  • Anestézia nie je potrebná
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Trvalé výsledky

Čo je to liečba akné?

Liečba akné je pojem, ktorý zahŕňa rôzne metódy liečby akné, ako je napríklad farmakoterapia, laserová terapia a peeling.

Akné je zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje pupienky alebo čierne bodky
. Problém nastáva, keď sa v mazovej žliazke chĺpku začne tvoriť príliš veľa mazu, tým sa uzavrie, zanieti sa a okolo sa vytvorí červený pupienok alebo čierna bodka. Hoci sa vyskytuje najmä na tvári a čele, môže sa objaviť aj na rôznych častiach tela, napríklad na hrudníku, hornej časti chrbta a ramenách.

Akné sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale 80 % postihnutých je vo veku 13 až 18 rokov. Hoci ide o bežný stav, môže sa nadmerne rozvinúť a byť spojený so závažnejšími kožnými ochoreniami. Nie je to vážny zdravotný problém, ale môže spôsobiť emocionálny stres a zanechať jazvy. V súčasnosti existujú veľmi účinné spôsoby liečby tohto problému.

Príčiny akné

Príčiny akné

Ilustratívna fotografia zobrazujúca vznik akné

Príčinou akné je prítomnosť baktérií Cutibacterium acnes v žľazách a abnormálna produkcia kožného mazu (mazu) alebo nadmerné zrohovatenie či upchatie hornej časti vlasového folikulu, čo sťažuje odstraňovanie kožného mazu a podporuje vznik čiernych bodiek. Tvorba bielych bodiek môže byť spôsobená bakteriálnou folikulitídou.

Akné patrí medzi najčastejšie ochorenia kože. Všetci ľudia, ktorí sú do určitej miery postihnutí týmto estetickým problémom, môžu byť vyšetrení odbornými lekármi bez obmedzenia veku alebo špeciálnych kontraindikácií. Ako už bolo spomenuté, pacientmi sú najmä dospievajúci, ale v mnohých prípadoch sú postihnutí aj dospelí. Je dôležité zdôrazniť, že liečbu možno začať včas, t. j. pred objavením sa závažných lézií alebo následkov a trvalých kožných príznakov. Z tohto dôvodu odporúčame, aby sa pacienti poradili so špecialistom skôr, ako sa príznaky zhoršia, a aby chodili na kontrolné návštevy aj po začatí liečby.

Hlavné príčiny akné:

  • dedičnosť
  • hormonálna nevyrovnanosť (puberta, menštruácia, tehotenstvo)
  • nadmerný stres
  • mastná pleť a zanesené póry (čierne bodky)
  • baktérie v póroch pokožky
  • nahromadenie odumretej kože
  • časté alebo chronické užívanie niektorých liekov (lieky obsahujúce barbituráty, amfetamíny, lítium)
  • užívanie anabolických steroidov
  • podráždenie kože (chronické škrabanie alebo mechanické poškodenie)
  • roztoč Demodex
  • skrytá potravinová alergia

Typy akné

Typy akné

Výsledok ošetrenia akné na INTERKLINIK

  • Acne comedonica - mierna forma akné. Najčastejšie sa objavuje v puberte. Problémovými partiami sú čelo, nos, líca. Mierne akné sa prejavuje aj drobnými pupienkami, bielymi bodkami a pupencami. Po týchto vyrážkach väčšinou nezostávajú jazvy. Ako na čierne bodky? S čiernymi bodkami si poradí aj bežná kozmetička, na to určené špeciálne pleťové masky, jemné pleťové peelingy proti akné a pravidelná starostlivosť o pleť, kedy ide najmä o pravidelné dezinfikovanie a ošetrenie pupáčikov.
  • Acne papulopustulosa - mierna až stredne ťažká forma akné. Prejavuje sa zapálenou pokožkou, zmesou papúl a pustúl. Hlboké akné sa prejavuje najčastejšie ako vyrážky na čele, lícach, ale aj ako vyrážka na chrbte. Na pokožke môžu po týchto problémoch zostávať viditeľné jazvy po akné a viac pigmentových škvŕn. Ako sa zbaviť hlbokého akné? Podľa príčiny vyrážok sa nasadia antibiotiká, prípadne hormonálna liečba a samozrejme zostáva nutná správna starostlivosť o mastnú pleť podľa pokynov lekára.
  • Acne conglobata - ťažká forma akné. Vyrážky sa združujú a tvoria rad uzlín a cýst pod kožou. Podkožné akné je bolestivé, často si ho ľudia "vytláčajú" čím zvyšujú už tak veľké riziko vzniku jaziev a pigmentácie po liečbe. Najčastejšie sa podkožné vyrážky objavujú na čele, lícach, krku a chrbte, ale často sa stáva, že problémom je aj akné na zadku. Ako sa zbaviť podkožného akné? Jednotlivé zapálené žlazové vaky nejdú vytlačiť a hoja sa naozaj dlho. Podkožné akné sa lieči antibiotikami, laserom a protizápalovými krémy. V každom prípade je pri výskyte podkožného akné potrebné navštíviť špecialistu na kožu teda dermatológa.
  • Acne fulminans. Táto vzácna forma akútneho akné na tvári a chrbte nebýva úplne bežným javom. Okrem podkožného akné a vyrážok je ešte sprevádzané zápalom a bolesťami v kĺboch a aj horúčkami. Veľmi dobre ho poznajú športovci, ktorí vedome nadmerne užívajú steroidy.

Bibliografia

Ditte, B. (2020). Odborníčky o akné v dospelosti: Prečo sa tvorí, aká je liečba a čo odstráni stopy po vyrážkach? Lekár.sk. Dostupné na: https://lekar.sk/clanok/akne-v... [Dátum 21. 6. 2022]

Merck. (2018). Acne [online]. Dostupné na:https://www.merckmanuals.com/home/skin-disorders/... [Dátum 21. 6. 2022]

Mayo Clinic. (2022). Acne [online]. Dostupné na:https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions.... [Dátum 21. 6. 2022]

Nevoralová, Z. (2012). Akné a psychika. Dermatologie pro praxi 6(3). Dostupné na: https://www.dermatologiepropra... [Dátum 21. 6. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov