Liečba akné je pojem, ktorý zahŕňa rôzne metódy liečby akné, ako je napríklad farmakoterapia, laserová terapia a peeling.
Akné je zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje pupienky alebo čierne bodky. Problém nastáva, keď sa v mazovej žliazke chĺpku začne tvoriť príliš veľa mazu, tým sa uzavrie, zanieti sa a okolo sa vytvorí červený pupienok alebo čierna bodka. Hoci sa vyskytuje najmä na tvári a čele, môže sa objaviť aj na rôznych častiach tela, napríklad na hrudníku, hornej časti chrbta a ramenách.
Akné sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale 80 % postihnutých je vo veku 13 až 18 rokov. Hoci ide o bežný stav, môže sa nadmerne rozvinúť a byť spojený so závažnejšími kožnými ochoreniami. Nie je to vážny zdravotný problém, ale môže spôsobiť emocionálny stres a zanechať jazvy. V súčasnosti existujú veľmi účinné spôsoby liečby tohto problému.
Príčinou akné je prítomnosť baktérií Cutibacterium acnes v žľazách a abnormálna produkcia kožného mazu (mazu) alebo nadmerné zrohovatenie či upchatie hornej časti vlasového folikulu, čo sťažuje odstraňovanie kožného mazu a podporuje vznik čiernych bodiek. Tvorba bielych bodiek môže byť spôsobená bakteriálnou folikulitídou.
Akné patrí medzi najčastejšie ochorenia kože. Všetci ľudia, ktorí sú do určitej miery postihnutí týmto estetickým problémom, môžu byť vyšetrení odbornými lekármi bez obmedzenia veku alebo špeciálnych kontraindikácií. Ako už bolo spomenuté, pacientmi sú najmä dospievajúci, ale v mnohých prípadoch sú postihnutí aj dospelí. Je dôležité zdôrazniť, že liečbu možno začať včas, t. j. pred objavením sa závažných lézií alebo následkov a trvalých kožných príznakov. Z tohto dôvodu odporúčame, aby sa pacienti poradili so špecialistom skôr, ako sa príznaky zhoršia, a aby chodili na kontrolné návštevy aj po začatí liečby.
Hlavné príčiny akné:
Základom liečby aktívneho akné je zníženie tvorby kožného mazu, zvýšenie rýchlosti výmeny buniek, zníženie zápalu a boj proti bakteriálnym infekciám. Typ liečby závisí od veku pacienta a typu akné. Lieky sa môžu aplikovať lokálne, t. j. nanesením krému na pokožku, ale v niektorých prípadoch bude potrebné kombinovať ich s perorálnou farmakoterapiou. Je dôležité si uvedomiť, že u tehotných žien sa toto ochorenie kože môže vyvinúť v priebehu deviatich mesiacov, ale nemôžu užívať perorálne lieky na liečbu akné, pretože môžu spôsobiť problémy počas tehotenstva.
Akné môže na pokožke zanechať jazvy, ktoré možno rozdeliť do troch kategórií:
Pri odstraňovaní týchto jaziev môžu pomôcť ošetrenia, ako je peeling, mikroinhličková rádiofrekvencia alebo frakčný laser. V niektorých prípadoch je nutné pristúpiť k odstráneniu jaziev laserom.
Mierne až stredne závažné akné môže liečiť váš všeobecný lekár. Po dokončení testu a začatí vhodnej liečby by sa mali začať objavovať výsledky. Ak príznaky pretrvávajú, je vhodné navštíviť dermatológa.
Dermatológovia sú vybavení na liečbu všetkých typov akné, od tých najľahších až po najťažšie, ako aj tých, ktoré nereagujú na bežnú liečbu. V prípade potreby môže špecialista odporučiť aj viac rôznych ošetrení na zmiernenie príznakov, trvalých následkov a jaziev.
Lekár zhodnotí stav akné pacienta, zistí informácie o jeho anamnéze a určí hlavnú príčinu problému, potom skontroluje, ktoré oblasti tela sú postihnuté. Nakoniec posúdi, či ide o akné mierne, stredne závažné alebo závažné.
Keď lekár určí závažnosť problému, rozhodne o liečbe. Tá môže zahŕňať lokálne krémy v kombinácii s perorálnymi liekmi.
Je dôležité si uvedomiť, že lekár zvyčajne berie do úvahy aj emocionálny vplyv akné na pacienta. Odborná literatúra čoraz viac potvrdzuje nutnosť lekárov pýtať sa pacientov na situácie v každodennom živote, ktoré môžu byť ovplyvnené týmto problémom. Lekár by mal posúdiť pocity pacienta. Ak je problém závažný, môže spôsobiť stres, sociálnu izoláciu a nízke sebavedomie. Stres môže navyše stav akné ešte zhoršiť, čím sa pacient dostáva do začarovaného kruhu. Preto bude v niektorých prípadoch dôležité a potrebné odporučiť psychologickú starostlivosť, aby sa pacient cítil lepšie. Preto by mal byť pacient úprimný vo svojich pocitoch.
Tu je niekoľko všeobecných odporúčaní pre pacientov trpiacich akné a podstupujúcich liečbu od farmaceutickej spoločnosti Merck:
Okrem toho sa odporúča, aby ženy pri líčení dodržiavali nasledujúce pokyny:
Lieky a systematická liečba akné sa líšia na základe individuálneho problému konkrétneho pacienta. Váš všeobecný lekár alebo dermatológ rozhodne, aká liečba je vo vašom prípade najvhodnejšia.
Lokálne lieky aplikované na pokožku a používané na starostlivosť o aknóznu pleť zahŕňajú:
Alternatívou famrakologickej liečby je laserová liečba akné. Ide o bezpečný postup, ktorý umožňuje aj odstránenie jaziev po akné. Pri zákroku sa používajú prístroje Fotona laser alebo IPL laser. Laserové odstránenie rosacey je mimoriadne populárne.
Hoci existuje viacero príčin tohto kožného problému, súčasná liečba je veľmi účinná pri kontrole každého z faktorov, ktoré spôsobujú akné. Vzniká v období dospievania a spontánne sa zmierňuje medzi 20. a 25. rokom života, ale ak sa lieči počas dospievania, vzhľad pokožky sa zlepší.
Je dôležité si uvedomiť, že výsledky liečby sa začínajú prejavovať po 4 - 8 týždňoch a je možné, že v niektorých prípadoch sa stav pokožky najprv zhorší a potom sa začne postupne zlepšovať. V mnohých prípadoch sa pacient musí liečiť niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov, aby problém úplne zmizol. Preto musí byť pacient dôsledný a trpezlivý, aby bola liečba úspešná.
Pri hodnotení výsledkov liečby je dôležité zohľadniť aj zlepšenie sebavedomia pacienta, ako aj zníženie úzkosti a depresie, ktoré môžu byť s týmto ochorením spojené. Liečba preto predstavuje veľkú a prospešnú zmenu v živote.
Vedľajšie účinky závisia od typu liečby použitých liekov. Preto je dôležité obrátiť sa na odborníka a nepoužívať domáce postupy. Lekár je schopný vysvetliť pacientovi možné následky, správne predpísať dávku lieku a taktiež poradiť opatrenia, ktoré treba dodržiavať počas liečby
Lieky môžu spôsobiť začervenanie a suchosť pokožky. Antibiotiká užívané perorálne, ako napríklad tetracyklín, spôsobujú citlivosť a začervenanie, ak je pacient vystavený slnku. Je dôležité, aby ste sa pri užívaní tohto lieku riadne chránili. Okrem toho môžu antibiotiká pri dlhodobom užívaní spôsobiť žalúdočné problémy.
Perorálna antikoncepcia môže spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti, napätie v prsníkoch a nevoľnosť. Niektoré lieky môžu tiež spôsobiť citlivosť prsníkov a bolestivú menštruáciu. Napokon, menej častým vedľajším účinkom sú depresívne príznaky. U tehotných žien môžu spôsobiť vážne vrodené chyby plodu.
Ditte, B. (2020). Odborníčky o akné v dospelosti: Prečo sa tvorí, aká je liečba a čo odstráni stopy po vyrážkach? Lekár.sk. Dostupné na: https://lekar.sk/clanok/akne-v... [Dátum 21. 6. 2022]
Merck. (2018). Acne [online]. Dostupné na:https://www.merckmanuals.com/home/skin-disorders/... [Dátum 21. 6. 2022]
Mayo Clinic. (2022). Acne [online]. Dostupné na:https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions.... [Dátum 21. 6. 2022]
Nevoralová, Z. (2012). Akné a psychika. Dermatologie pro praxi 6(3). Dostupné na: https://www.dermatologiepropra... [Dátum 21. 6. 2022]