Laserové ošetrenie dokáže dosiahnuť veľmi veľa - odstránenie nežiaduceho ochlpenia, stareckých škvŕn, materských znamienok, nežiaducej pigmentácie, odstránenie tetovania, liečba akné alebo jaziev a takmer všetkých kožných škvŕn, ktoré si viete predstaviť. Prvé lasery používané na liečbu kožných ochorení sa objavili pred viac ako 40 rokmi. Argónové a CO2 lasery sa bežne používali na liečbu nezhubných cievnych materských znamienok alebo na hemangiómy. Hoci sa tieto materské znamienka dali účinne zosvetliť, vedľajším účinkom bola neprijateľne vysoká miera tvorby jaziev. Za posledných 20 rokov však pokroky v laserových technológiách spôsobili revolúciu v ich používaní pri liečbe mnohých kožných ochorení a vrodených chýb, vrátane cievnych a pigmentových lézií a pri odstraňovaní tetovaní, jaziev a vrások. Na resurfacing a omladenie pleti je k dispozícii spektrum laserových a svetelných technológií.
Laserové zákroky sú lekárske ošetrenia, pri ktorých sa používa cielené svetlo. Na rozdiel od väčšiny zdrojov svetla je svetlo z lasera naladené na špecifické vlnové dĺžky. V medicíne umožňujú lasery špecialistom pracovať s vysokou presnosťou tým, že sa zameriavajú na malú oblasť a menej poškodzujú okolité tkanivo.
Ak máte problémy s hyperpigmentáciou, jazvami po akné, nežiaducim tetovaním a ochlpením alebo inými problémami, ktoré vám bránia mať krásnu a zdravo vyzerajúcu pleť, je na mieste uvažovať nad laserovým zákrokom.
Ak spadáte do kategórie s niektorým z nasledujúcich ochorení, nemusíte byť vhodnými kandidátmi na laserové zákroky:
Kvalita laserov sa môže líšiť, preto je dobré navštíviť odborníka na laserové ošetrenie, ktorý má dostatočné skúsenosti. V nesprávnych alebo neskúsených rukách môže byť laserový zákrok nebezpečný. Okrem toho, že vyhľadáte lekára, ktorý je vyškolený a kvalifikovaný v oblasti laserovej dermatológie, uistite sa, že lekár má konkrétne skúsenosti s týmto typom zákroku. Aj keď laserovú terapiu môže nakoniec vykonať iný zdravotnícky pracovník v ordinácii, bude to pod prísnym dohľadom lekára. Mali by ste mať všeobecné informácie o typoch laserov, ktoré sa na Slovenskom trhu používajú a ktoré sa odporúčajú na problém, ktorý chcete riešiť.
Ak ste sa rozhodli podstúpiť laserové ošetrenie, napríklad na odstránenie nežiaduceho ochlpenia alebo jaziev po akné, je potrebné najskôr absolvovať jednu, niekedy aj viac konzultácií. Ak vám klinika ponúka laserový zákrok bez akejkoľvek osobnej konzultácie, pravdepodobne to nie je dôveryhodná klinika. Účelom konzultácií pred laserovým ošetrením je určiť najúčinnejšie ošetrenie pre váš typ pleti a konkrétny problém. Ďalším dôvodom, prečo sú konzultácie dôležité, je uistiť sa, že ošetrenie bude pre vás bezpečné a vhodné.
Ak máte napríklad porušenú alebo poškodenú pokožku, nemusí byť pre vás ošetrenie laserom v tejto oblasti bezpečné. Možno budete musieť počkať, kým sa daná oblasť nezahojí, a až potom budete môcť podstúpiť ošetrenie. Pred zákrokom lekár zvyčajne preskúma vašu anamnézu a vykoná fyzické vyšetrenie. Je to najlepší čas na to, aby ste s lekárom prediskutovali vaše očakávania, možné riziká a výsledky zákroku.
Pri laserových zákrokoch treba mať na pamäti niekoľko dôležitých informácií. Nedodržanie týchto odporúčaní môže viesť k nežiaducim komplikáciám po ošetrení.
Pred laserovým ošetrením by ste sa mali vyhnúť:
Vždy sa riaďte pokynmi svojho lekára, ktorý bude laserové ošetrenie vykonávať. Ak si nie ste čímkoľvek istý, neváhajte ho kontaktovať, vyhnete sa tak možným rizikám.
Laser má v medicíne mnoho rôznych aplikácií, medzi najbežnejšie lekárske zákroky, pri ktorých sa používa laser, patria:
Laserové ošetrenie pokožky - Laser sa v dermatológii používa už mnoho rokov a existuje mnoho spôsobov jeho použitia. Lasery sa používajú aj na liečbu problémov s pigmentáciou kože, ako sú starecké škvrny, slnečné škvrny a pehy, materské znamienka, kožné výrastky, jazvy po akné, lasery sa často používajú aj na omladenie pokožky. V súčasnosti sa lasery bežne používajú na odstránenie nežiaduceho tetovania.
Laserové ošetrenie žíl - Lasery sú veľmi účinné na liečbu cievnych ochorení, ako sú rozšírené žilky, kŕčové žily, pavúčie žily, rosacea, pri ktorých sa laser používa na vypálenie žíl alebo na zmenšenie žilového tkaniva.
Laserová epilácia - Odstránenie nežiaduceho ochlpenia na tvári a tele je bežný zákrok s použitím laserov. Laser vyžaruje zelené svetlo, ktoré sa absorbuje do vlasového folikulu a zničí chĺpok. Okolitá pokožka však nie je poškodená.
Laserová chirurgia - Ide o typ chirurgie, pri ktorej sa na „nekrvavé rezy" v tkanive alebo na odstránenie nádorov z povrchu tkaniva používa laser namiesto skalpela. V závislosti od požiadaviek a typu operácie sa v chirurgii môže použiť niekoľko rôznych typov laserov. Medzi najbežnejšie typy patrí CO2 laser, pulzný farebný laser, argónový laser, excimerový laser a diódový laser.
Medzi výhody laserových ošetrení patrí:
Po ošetrení by ste si mali čistiť ošetrované miesto dva až päťkrát denne. Voda, fyziologický roztok alebo zriedený roztok sú metódy čistenia, ktoré vám môže odporučiť lekár. Chladivé alebo ľadové obklady pomôžu znížiť opuch a začervenanie, kým sa vám vytvorí nová pokožka. Hneď po skončení ošetrenia vám lekár na ošetrovanú oblasť aplikuje masť, ktorá zabráni infekcii a pomôže naštartovať hojenie. Počas hojenia sa vám ošetrené miesto bude olupovať a bude sa vám tvoriť nová koža. Môže to svrbieť alebo vás to bude lákať kožu si odlupovať, buďte však trpezlivý a dajte svojej pokožke čas na správne hojenie. Mali by ste sa chrániť pred slnečným žiarením a používať vysoko ochranný UV krém (+50). Slnko vám môže ošetrovanú oblasť poškodiť a môže tak dôjsť k neželanému zjazveniu.
Rekonvalescencia sa líši v závislosti od typu laserového ošetrenia, ktorý ste podstúpili, od typu laseru, ktorý bol použitý a od toho, aká oblasť bola laserom ošetrovaná. Na prípadné nepríjemné pocity je možné používať voľnopredajné lieky proti bolesti. Ošetrenie laserom je ambulantný zákrok, ktorý je neinvazívny alebo minimálne invazívny a vyžaduje si teda oveľa kratší čas na zotavenie. Vo väčšine bežných činností možno pokračovať hneď po ukončení ošetrenia. Nová pokožka sa vytvorí v mieste ošetrenia už za niekoľko týždňov a po zahojení pokožky môžu výsledky pretrvať aj roky. Po laserových zákrokoch sa neodporúča vykonávať činnosti, pri ktorých sa môžete ľahko spotiť, pot totiž môže ošetrované miesto zbytočne dráždiť a hojenie sa tak môže predĺžiť. Taktiež sa neodporúčajú horúce kúpele, sauny, masáže v ošetrovanej oblasti alebo vystavovanie slnečnému žiareniu. Vždy však starostlivo dodržiavajte pokyny a odporúčania svojho špecialistu.
Nemusíte vidieť žiadne výrazné zmeny skôr ako niekoľko týždňov po zákroku. Napríklad pri laserovom resurfacingu sa môže znížiť výskyt jemných vrások na tvári. Môže tiež ošetriť stratu tónu pleti a zlepšiť jej vzhľad, ak máte jazvy alebo poškodenie slnkom. Laserový resurfacing však nemôže odstrániť ovisnutú pokožku. Účinky, ale môžu pretrvávať dlhé roky. Po laserovom ošetrení môže vaša pokožka zostať červená alebo ružová až niekoľko mesiacov. Akonáhle sa však ošetrená oblasť začne hojiť, zaznamenáte rozdiel v kvalite a vzhľade vašej pokožky. Výsledky po ošetrení bývajú postupné a progresívne.
Laserové zákroky majú určité riziká. Medzi riziká po laserovom ošetrení kože sa môže vyskytnúť dočasná infekcia, zjazvenie, bolesť, krvácanie, zmeny farby kože, opuch, začervenanie, vznik chrást. Medzi trvalé následky patrí zjazvenie alebo pigmentácia pokožky. Prevažná väčšina ľudí, ktorí podstúpia laserové ošetrenie, dosiahne vynikajúci výsledok, ktorý splní ich očakávania. Výsledky a komplikácie závisia najmä od zručností osoby, ktorá laserové ošetrenie vykonáva. Komplikácie laserových zákrokov možno zmierniť kombináciou správnej techniky, vhodným výberom zariadenia a dôkladné posúdenie vhodného kandidáta na ošetrenie laserom.
Concept Clinic. (n.d.). Je čas na laserové ošetrenia. Dostupné na: https://cclinic.sk/je-cas-na-l... [Dátum: 15.11.2021]
Frais. (n. d.). Laserové ošetrenie. Dostupné na: https://www.frais.sk/zeny/sluz... [Dátum: 15.11.2021]
Petra Clinic. (n. d.). Laserové zákroky. Dostupné na: https://www.petraclinic.cz/cs/... [Dátum: 15.11.2021]
Stratigos, A. J., Dover, J. S., & Arndt, K. A. (2003). Lasertherapie in der ästhetischen Dermatologie [Lasers and aesthetic dermatology]. Der Hautarzt; Zeitschrift fur Dermatologie, Venerologie, und verwandte Gebiete, 54(7), 603–613. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [Dátum: 15.11.2021]