Laserové odstránenie kožných výrastkov je postup odstraňovania rôznych typov kožných výrastkov - napríklad fibrómov, angiómov, bradavíc alebo lipóm - pomocou laserovej technológie. V tomto prípade sa najčastejšie používa CO2 laser, ktorý umožňuje bezpečné, rýchle a presné odstránenie vybranej lézie.
Laser je jedným z najčastejšie používaných prístrojov v estetickej medicíne a kozmetológii. Laserová technológia je bezpečná a minimálne invazívna a estetická medicína jej vďačí za veľa. Vďaka nemu môžeme vykonať obľúbené laserové odstránenie chĺpkov a okrem iného sa používa na korekciu jaziev a strií, omladenie a dokonca aj na odstránenie prebytočného tukového tkaniva. Laser je tiež nechirurgickou metódou odstraňovania bežných kožných lézií, ako sú bradavice, materské znamienka alebo fibrómy.
Najčastejšie typy výrastkov sa vyskytujú:
Na laserové odstránenie znamienok a kožných výrastkov je vhodným kandidátom väčšina ľudí. Konzultácia s certifikovaným plastickým chirurgom alebo dermatológom potvrdí, či spĺňate všetky podmienky pre toto ošetrenie. Vo všeobecnosti platí, že vhodný kandidát na laserové odstránenie bradavíc a kožných výrastkov alebo aj iné ošetrenie výrastkov by mal mať zdravú, dobre hydratovanú, alebo mierne mastnú pokožku. Nemal by mať sklon k tvorbe keloidov ani k iným závažným problémom s jazvami. V týchto prípadoch by sa mohlo stať, že ošetrenie by mohlo spôsobiť nadmerný rast jazvy nad ošetrovaným miestom. Odborníci z Crystal Esthetic Clinic tiež upozorňujú, laserové odstránenie kožných výrastkov by mali odložiť tehotné a dojčiace ženy na dobu po skončení tehotenstva/dojčenia a zákrok nie je vhodný pre ľudí so zlou zrážanlivosťou krvi.
Ak spozorujete akékoľvek abnormálne zmeny na pokožke, mali by ste vždy vyhľadať lekársku pomoc. Aj keď je väčšina kožných zmien a výrastkov neškodná, je nevyhnutné včas podchytiť výskyt akýchkoľvek rakovinových lézií alebo výrastkov. Ak ste jednoducho nespokojný so vzhľadom svojej pokožky, potom je laserové odstránenie kožných výrastkov ideálnou voľbou. Ak vás kožný výrastok trápi po estetickej stránke alebo ovplyvňuje kvalitu vášho života, nemusíte s ním žiť a jeho odstránenie vám pomôže nielen po fyzickej ale aj psychickej stránke.
Aby ste sa vyhli infekcii, zjazveniu, bolestiam a zbytočným komplikáciám, navštívte kvalifikovaného lekára alebo dermatológa, ktorý absolvoval kurzy na prácu s daným prístrojom. Kožné výrastky odstráni rýchlo a bezbolestne priamo v ambulancii. Lekár prehodnotí kožný výrastok, ktorý si chcete nechať odstrániť a oboznámi vás s tým, ktorá metóda odstránenia je pre vašu pokožku najvhodnejšia. Dbajte na výber lekára alebo dermatológa s dostatočnými skúsenosťami s kožnými výrastkami a uspokojivými výsledkami. Výber môžete uskutočniť aj podľa toho, aký typ lasera na odstránenie výrastkov lekár pri ošetrení používa. Na trhu je množstvo laserov a ich kvalita sa môže značne líšiť, preto je dôležité nájsť odborníka na laserové ošetrenie, ktorý má za sebou mnoho skúseností a úspešných ošetrení.
Prostredníctvom internetu je možné získať dostatočné množstvo informácií o lekárovi a jeho výsledkoch, preto zisťovaniu informácii a výberu venujte dostatok času a pozornosti.
Prvým krokom je konzultácia, kde s vami špecialista prediskutuje, aký výsledok viete realisticky dosiahnuť a čo môžete od laserového ošetrenia očakávať. Skontroluje kožné výrastky a identifikuje, o aký typ výrastkov sa jedná. Je potrebné stanovenie diagnózy. To sa dá v mnohých prípadoch urobiť jednoduchým vyšetrením, ale v niektorých prípadoch sa na stanovenie diagnózy vyžaduje biopsia alebo vzorka príslušného tkaniva na mikroskopické vyšetrenie.
Po dôkladnom vyšetrení výrastku lekár zhodnotí, ktorá metóda ošetrenia je pre vás najvhodnejšia. Následne si dohodnete termín zákroku, ktorý vám bude vyhovovať, ale môže sa stať, že lekár zákrok vykoná ihneď po konzultácii. Väčšinou vám špecialista odporučí podstúpiť zákrok v zimných mesiacoch. Nadmerné potenie a pobyt na slnku nie sú počas hojenia ideálne.
Príprava a starostlivosť pred laserovým ošetrením bude vyžadovať dobre hydratovanú a zvlhčenú pokožku. Skúsený lekár vás dôkladne poučí, ako si udržiavať pokožku hydratovanú pitím dostatočného množstva vody a používaním hydratačného krému. Taktiež vám odporučí, aby ste sa vyvarovali slnku, opaľovaniu, spáleniu alebo inému poškodeniu pokožky slnkom.
Niekoľko týždňov pred zákrokom by ste nemali užívať Aspirín a protizápalové lieky, pretože zrieďujú krv a môžu spôsobiť riziko nadmerného krvácania počas zákroku. Vždy to konzultujte so svojim lekárom. Ak máte akútny zdravotný problém ako napríklad herpes v anamnéze, môžu vám byť pred zákrokom predpísané antivírusové lieky, pretože laserové ošetrenia môžu vyvolať vzplanutie herpesu a lieky vám pomôžu znížiť pravdepodobnosť jeho prepuknutia.
Laserové odstránenie kožných výrastkov sa vykonáva v lokálnej anestézii (anestetický krém alebo injekcia lidokaínu) a ambulantne, čo znamená, že pacient môže ísť po zákroku okamžite domov. Zákrok je krátky a trvá približne 20-30 minút, vrátane času na prípravu pacienta na zákrok.
Zákrok sa zvyčajne vykonáva ablatívnym CO2 frakčným laserom. Laserový lúč je taký presný, že je možné odstrániť výrastok bez poškodenia okolitých tkanív. Výsledkom pôsobenia lasera je odparenie kožného výrastku. Laser spôsobuje proces zrážania krvi v cievach, takže počas ošetrenia nedochádza ku krvácaniu. Ak má špecialista podozrenie, že lézia môže byť patologická, odoberie vzorky odstráneného materiálu, ktoré sa odošlú na histologické vyšetrenie, pokračujú odborníci.
Výhodou laserového odstránenia kožných výrastkov je podľa špecialistov z ENVY kliniky rýchle, bezbolestné ošetrenie, bez skalpela a šitia, ktoré výrastky účinne odstráni a nezanecháva výrazné jazvy. Laserové ošetrenie zvyčajne trvá len pár minút a nevyžaduje si dlhé prestoje. Pred odstránením sa môže použiť anestetikum, ale nie je to vždy potrebné.
Výhodou je, že zdravá pokožka okolo kožných výrastkov sa nepoškodí, to znamená, že okolitá koža nie je pri ošetrení zasiahnutá laserom. Po zákroku zostane len jemná jazvička. Oproti iným alternatívam ako je domáca liečba, majú tieto zákroky veľkú výhodu v tom, že liečba je veľmi rýchla a efektívna.
Starostlivosť po zákroku je pomerne jednoduchá. Lekár vám odporučí konkrétny krém, ktorý budete používať každý deň na ošetrovanú oblasť. Náplasť sa zvyčajne používa počas prvého dňa a potom iba v noci počas nasledujúcich dní. Zotavenie trvá približne 5 - 7 dní, zatiaľ čo zmeny v tele trvajú o niečo dlhšie 10 až 16 dní. Obnova je veľmi podobná hojeniu jaziev. Na začiatku to vyzerá ako rana a chrasta sa objaví približne po týždni. Po odpadnutí chrasty bude oblasť ružovkastá, a v priebehu nasledujúcich mesiacov sa zmení na farbu vašej pokožky. Na ošetrovanú oblasť sa dá make-up naniesť týždeň po zákroku. Je veľmi dôležité, aby prvé dva mesiace nebola ošetrovaná oblasť vystavená slnku.
Starajte sa o ošetrovanú oblasť, kým farba nesplynie s farbou zvyšku pokožky. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte na pokožku agresívnu kozmetiku, pretože môže spôsobiť pocit pálenia.
Keďže ide len o ambulantný zákrok nevyžaduje si rekonvalescenciu a hneď po ošetrení sa môžete vrátiť k bežným činnostiam. Mali by ste však v prvých dňoch obmedziť verejné kúpaliská, sauny, solária a vyhýbať sa činnostiam, kde by ste sa mohli príliš spotiť.
Výsledky sú úžasné, pretože v 95% prípadov neostávajú žiadne jazvy, zatiaľ pri zvyšných 5% sú jazvy takmer nepostrehnuteľné. Proces je veľmi rýchly a vykonáva sa použitím lokálneho anestetika a často aj bez neho. Odstránenie kožných výrastkov laserom má rýchlu dobu hojenia a prináša vynikajúce výsledky. Je to bezpečný a účinný postup vhodný pre všetky typy pleti.
Kvalifikovaný a skúsený lekár počas konzultácie zhodnotí, ktorá metóda prinesie najúspešnejší výsledok, a to ako z hľadiska odstránenia, tak aj z hľadiska dlhodobého estetického vzhľadu.
Vývoj komplikácií po laserovom odstránení kožných výrastkov je extrémne zriedkavý. Niekedy môže byť povrch ošetrenej pokožky mierne vyvýšený alebo znížený od okolitých oblastí, ale časom sa vyrovná. Trenie alebo poškriabanie v ošetrenej oblasti môže viesť k zápalu, a preto sa odporúča byť počas hojenia opatrný. Pred aplikáciou krému by ste si mali poriadne umyť ruky, aby ste si do oblasti nezaniesli nečistoty.
V mieste ošetrenia sa môže vyskytnúť chrastička, ktorú by ste mali nechať prirodzene odpadnúť samú. Väčšie chrasty sa budú hojiť viac dní. Vo všeobecnosti sa chrasty na tvári hoja rýchlejšie ako chrasty na tele. Malé chrastičky odpadnú približne po 3 - 5 dňoch a väčšie chrasty budú potrebovať približne 7 - 10 dní. Je nesmierne dôležité dodržiavať pokyny lekárov, aby ste šancu vzniku komplikácií znížili na minimum.
Crystal Esthetic Clinic. (n. d.). Odstránenie kožných výrastkov a bradavíc [online]. Dostupné na: https://www.crystalesthetic.sk... [Dátum: 29. 6. 2022]
Dermatop. (n. d.). Laserové odstránenie znamienok, výrastkov, bradavíc, xantelazmy a kondylómov [online]. Dostupné na: https://www.dermatop.sk/lasero... [Dátum: 18. 12. 2020]
ENVY klinika. (n. d.). Odstránenie znamienka, bradavice alebo výrastku laserom [online]. Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 29. 6. 2022]
Holá, M. (2009). Jak se zbavit bradavic? Zdrave. cz. Dostupné na: https://bradavice.zdrave.cz/ja... [Dátum: 18. 12. 2020]
MedlinePlus. (n. d.). Skin lesion removal [online]. Dostupné na: https://medlineplus.gov/ency/a... [Dátum: 18. 12. 2020]
Moreira Tůmová, V. (2019). Fibromy - proč se objevují a jak se jich bezpečně zbavit? Zdrave.cz. Dostupné na: https://kozni-onemocneni.zdrav... [Dátum: 18. 12. 2020]