Laserová liečba akné je ošetrenie pomocou rôznych typov laserov na liečbu príznakov rôznych typov akné (napr. bežné akné, rosacea atď.), ako aj jeho následkov, t. j. jaziev a zmeny farby.
Laserová terapia je v estetickej medicíne čoraz populárnejšou metódou, ktorá sa v súčasnosti používa na liečbu mnohých kožných defektov (napr. strií, jaziev, epilácie, odstraňovania kožných lézií) vďaka svojej vysokej účinnosti a vysokej bezpečnosti.
Akné vzniká ako následok zvýšenej funkcie mazových žliaz a abnormálneho rohovatenia okolo vlasových folikulov. Vytvára sa rohovinová zátka v ústí folikulov, ktorá obmedzuje vylučovanie nadmerne produkovaného mazu. Maz sa hromadí a spôsobuje rozšírenie folikulov.
Tlak mazu vyvoláva v okolí mazovej žľazy zápalovú reakciu, súčasne dochádza k biochemickým zmenám v zadržiavaní mazu a množeniu baktérií, ktoré sú v malom množstve v koži bežne prítomné. To vedie k zápalovej reakcii v okolí folikulov a mazových žliaz a k rozlične závažným klinickým obrazom akné. Neustále vyvíjajúca sa medicína ale prináša rôzne nové spôsoby v boji proti prejavom akné a zmierniť jeho následky.
Liečba akné je zložitá a vždy musí byť zameraná komplexne. Na vzniku akné sa podieľa mnoho faktorov:
Medzi vhodných kandidátov patria všetci tí, ktorých trápi ťažšia forma akné alebo následky akné - ako jazvy po akné, fľaky po akné alebo veľké zapálené ložiská. Aj napriek tomu, že liečba akné laserom je veľmi účinná a dokáže pomôcť proti prejavom akné, je potrebné mať realistické očakávania a vždy s lekárom konzultovať, či je možné dosiahnuť želaný výsledok.
Akné je vyvolané mnohými faktormi, preto je potrebné k liečbe pristupovať komplexne. Laserová liečba akné výrazne zlepší stav a štruktúru pleti, ale nemusí vždy odstrániť všetky nežiaduce prejavy, najmä ak sú prejavom nejakého závažnejšieho ochorenia organizmu.
Rovnako ako pri iných estetických zákrokoch sa vždy odporúča poradiť sa s lekárom špecializovaným na estetiku, či už s plastickým chirurgom, estetickým lekárom alebo dermatológom, ktorý dokáže analyzovať každý prípad a odporučiť najlepšie riešenie. Vyzývame vás, aby ste si vyhľadali licencovaného a kompetentného lekára v registri lekárov Slovenskej republiky Slovenskej lekárskej komory.
Pri výbere vám môže pomôcť aj internet, kde si môžete zistiť názory a skúsenosti iných pacientov, prečítať si referencie a pozrieť si fotografie pred a po zákroku.
Ak sa chystáte na laserové ošetrenie akné, bez ostychu prediskutujte s lekárom vaše problémy a očakávania. Lekár zhodnotí váš aktuálny stav, je možné, že vás lekár nechá dodatočne vyšetriť na alergológii alebo si vyžiada krvný obraz pre predstavu o vašom zdravotnom stave. Lekár by vám mal tiež ukázať nejaké pred/po fotografie ošetrenia akné laserom, aby ste získali predstavu o tom, čo je možné dosiahnuť.
Viditeľné výsledky liečby iných pacientov vám nielen dajú predstavu očakávateľného výsledku ale pomôžu prekonať obdobie liečby, ktorá trvá spravidla niekoľko týždňov. Lekár pri prvej konzultácií väčšinou navrhne postup liečby akné, počet opakovaní a prípadnú možnú doplnkovú liečbu akné laserom, aby ste vedeli, čo vás pri ošetrení akné laserom čaká.
Pri laserovom ošetrení pokožky je potrebné najskôr pleť dôkladne vyčistiť od zvyškov make-upu a nečistôt. Následne lekár prejde k samotnému laserovému ošetreniu. Laser preniká k mazovým žľazám, kde na ne pôsobí tepelnou energiou. Táto energia ničí prítomné baktérie Propionibacterium acnes, ktoré spôsobujú zápal kože. Zároveň ale pôsobí na mazové žľazy, ktoré poškodzuje fototermálnym efektom, čím znižuje produkciu mazu. Ošetrenie nie je bolestivé, pacient pociťuje iba mierne teplo, preto nie je potrebné znecitlivenie. Pacienti s citlivou pokožkou ale môžu vyžadovať lokálne anestetikum vo forme krému, aby pre ne ošetrenie nebolo nepríjemné.
Liečba akné laserom trvá okolo 30 minút a vykonáva sa tak aby bolo bezbolestné. V prípade, že vás trápi ľahšia forma akné, stačí ošetrenie laserom podstúpiť v rozostupe jedného mesiaca. V tomto prípade sa odporúčajú 3 opakované sedenia. U závažnejšej formy akné sa ošetrenie akné laserom odporúča raz za 14 dní a to minimálne s 5 opakovanými sedeniami. S konkrétnym prípadom a počtom opakovaní vám však vždy poradí len skúsený lekár.
ESSUR Clinic odporúča na korekciu jaziev po akné ošetrenie laserový resurfacing, pri ktorom sa CO2 frakčný laser používa na odhalenie novej mladej pokožky spod vrstiev poškodenej kože. Výsledkom je kompletná rejuvenizácia pleti.
Pri liečbe akné býva ale často používaných a kombinovaných viac postupov a typov liečby, ako sú napríklad antibiotiká, zinkové masti, chemický peeling, fotodynamická liečba, kryalizácia pomocou tekutého dusíka (kryochirurgia), chirurgické ošetrenie veľkých zápalových ložísk, u žien aj hormonálna antikoncepcia a mnoho ďalšieho.
Po ošetrení akné laserom zostanú miesta viditeľne začervenané. Začervenanie však v priebehu niekoľkých hodín zmizne. Pleť je po ošetrení potrebné chrániť pred slnečným žiarením krémami s vysokým ochranným filtrom (50+). Pri razantnejšom laserovom ošetrení akné môže pleť zostať začervenaná aj niekoľko dní.
Pokiaľ máte citlivejšiu pleť, môžu vzniknúť povrchové pľuzgieriky. U niektorých jedincov sa občas objavia hnedé škvrny, ktoré sa zvyčajne zhoja do 14 dní. Po ošetrení akné laserom sa aspoň 3 mesiace vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu a soláriam. Podľa odborníkov z Avelane Clinic sa preto toto ošetrenie odporúča skôr v zimných mesiacoch.
Výsledkom laserovej liečby akné je postupné zahojenie akné a zápalu, zjedntená štruktúra a farba pleti vďaka zmierneniu viditeľnosti jazvičiek a pigmentových škvŕn a zároveň aj redukcia tvorby mazu. Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku laserovej liečby akné je potrebné sedenie opakovať aspoň trikrát v závislosti na stave pokožky a rozsahu poškodenia epidermy. Tiež je možné využiť kombináciu s iným postupom, veľmi často sa používa kominácia s chemickým peelingom.
Liečba akné laserom je neinvazívne ošetrenie, ktoré je bezpečné a možné riziká a vedľajšie účinky bývajú mierne. Aj tak je ale dôležité sa s nimi dopredu oboznámiť. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí začervenanie ošetreného miesta a mierne opuchy, ktoré ale zvyčajne do pár hodín zmizne. Pri citlivejšej pokožke môže začervenanie pretrvávať niekoľko dní, zvyčajne však pomáhajú studené obklady a hydratácia. Medzi málo časté riziká patrí aj hyperpigmentácia alebo možná infekcia. Správnym a dôkladným výberom lekára sa však dá týmto komplikáciam predísť.
Avelane Clinic. (n. d.). Laserová liečba akné [online]. Dostupné na: https://www.avelane.com/sk/der... [Dátum 22. 6. 2022]
Barry, C. (2022). Laser Treatments for Acne: Do They Work, Cost and More. DermCollective. Dostupné na: https://dermcollective.com/las... [Dátum 22. 6. 2022]
ESSUR Clinic. (n. d.). Odstránenie akné laserom [online]. Dostupné na: https://essurclinic.sk/laserov... [Dátum 22. 6. 2022]
Watson, K. (2019). Everything You Want to Know About Laser Treatment for Acne Scars. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum 22. 6. 2022]