Laserová epilácia je zákrok, pri ktorom sa laserom odstraňuje viditeľná časť chĺpka aj jeho korienok. Obyčajná depilácia napríklad cukrovou pastou odstraňuje tú časť chĺpkov, ktorá je vidieť. Nezničí chĺpok celý aj s korienkami a ten preto, relatívne rýchlo rastie späť. Depilácia preto nikdy nie je taká trvalá, ako laserová epilácia. Laserová epilácia navyše nie je bolestivá, pacient pociťuje v citlivejších oblastiach spravidla iba ľahké štípanie. Zato depilácia napríklad voskom alebo epilátormi býva najmä pri domácich pokusoch bolestivá a aj často aj najmä nesprávne vykonaná bez následného ošetrenia a dezinfekcie.
V podkoží sa vyskytuje minimálne trojnásobné množstvo vlasových korienkov, než je počet vyrastených chĺpkov. Tak ako dochádza k vlasovej výmene, dochádza aj k výmene chĺpkov na ostatných lokalitách ľudského tela. Niektoré chĺpky práve vypadli, niektoré ešte iba prerastajú podkožím a niektoré už vyrástli. Aj to je dôvod prečo sa ošetrenie musí opakovať. Ošetrenie laserom však zabráni opätovnému rastu korienkov.
Pod depiláciou rozumieme zničenie časti chĺpku, ktorá je viditeľná, teda tej, ktorá sa nachádza nad kožou. Ochlpenie je teda v princípe len skrátené veľmi tesne nad pokožkou alebo vytrhnuté z korienka, ale jeho ďalší rast nie je nijak obmedzený. Po depilácii teda chĺpok pomerne skoro dorastá a je nutné ju opakovať. Neodstráni sa totiž vlasový korienok a chĺpky pokračujú naďalej vo svojom prirodzenom raste.
Existujú rôzne možnosti a metódy depilácie:
Pri epilácii dochádza k zničeniu a odumretiu korienkov chĺpkov. Tento proces tak umožňuje, pri správnom prevedení, zbaviť sa ochlpenia definitívne. Rozhodne nie však jedným ošetrením, väčšinou je potrebných niekoľko návštev odborníka na epiláciu. Najviac vyhľadávaná metóda na odstránenie chĺpkov je laserová epilácia. Tá ponúka dlhodobý efekt zbavenia sa chĺpkov. Cieľom epilácie je vždy zničiť korienky chĺpkov a zabrániť tak opätovnému rastu.
Metódy epilácie:
IPL epilácia čiže fotoepilácia využíva intenzívne pulzné svetlo, ktoré naozaj spôsobí trvalé odumretie chĺpkového folikulu. Melanín, farbivo chĺpku, absorbuje zväzok lúčov a dôjde až ku korienku chlpu. Svetelný impulz sa premení na teplo a zničí cibuľku koreňa. Nový chĺpok tak z neho už nevyrastie. Nie je však taká účinná ako depilácia laserom, nakoľko lúč IPL prístroja nikdy nie je taký sústredený ako laserový lúč.
IPL epilácia je vhodná na ošetrenie čiernych, hnedých aj blond chĺpkov. Ak vás trápia šedé chĺpky, IPL epilácia na ne nie je vhodná. Šedivý chĺpok neobsahuje farbivo melanín ktorý aktívne reaguje so svetlom laseru alebo IPL teda naň nie je laser ani IPL účinný. Jediná metóda na odstránenie takýchto chĺpkov je elektrická ihla.
Svetlé chĺpky, ktoré obsahujú melanín, aj keď v malom množstve, je možné laserom a IPL odstrániť po väčšom množstve opakovaní. Šedivé chĺpky bez melanínu sa nám však týmto spôsobom nepodarí odstrániť.
IPL epilácia je úplne bezpečná. Príprava a následná starostlivosť po ošetrení je rovnaká, ako pri bežnej laserovej epilácii. IPL systém pulzuje, a prestávky v pulzoch svetla dávajú pokožke možnosť schladiť sa. Koža teda nie je spálená a z pravidla sa dobre hojí.
Výhody IPL epilácie:
IPL epilácia nie je vhodná:
Počas zákroku sa využívajú tepelné vlastnosti laserového lúča s vysokou intenzitou. V zlomkoch sekundy sa teplo dostane k chlpu a potom k vlasovému folikulu a zničí ho do takej miery, že nie je schopný dlhodobo stimulovať rast chĺpkov.
Pohyb lasera nad ošetrovanou oblasťou spôsobuje postupné zvyšovanie teploty vo vlasovom folikule a dáva okolitej pokožke čas na uvoľnenie nahromadenej energie. Takto vlas po dosiahnutí správnej teploty odumrie a okolité tkanivo zostane neporušené.
Je dôležité si uvedomiť, že laser nedokáže poškodiť všetky chĺpky, ale len tie, ktoré sú v procese rastu.
Partie, ktoré možno epilovať laserom:
Odstránenie chĺpkov laserom nie je možné vykonávať okolo ústia vonkajšieho zvukovodu alebo v nose. Záleží najmä na vývojovej fáze cibuľky chĺpku (rastový aspekt) a farbe chĺpku (farebný aspekt). Laser je účinný len na chĺpky vo fáze rastu - pohltia energiu z lasera a zárodočné bunky sú porušené, a tým je znemožnený ďalší rast chĺpku. Laser je najúčinejší na tmavý, hrubý chlp. Čím tmavší a hrubší tak tým lepšie. V prípade, že sa chcete zbaviť veľmi svetlého ochlpenia, nemusí byť laserová epilácia taká účinná.
Limitom pre epiláciu laserom je opálenie. Ošetrovaná lokalita by nemala byť čerstvo opálená, či už pobytom na slnku či návštevou solária. Napríklad pri epilácii alexandritovým laserom pokožka nesmie byť opálená, nakoľko by sa na koži mohli urobiť škvrny. V letných mesiacoch preto napríklad epiláciu tváre v AMASTU esthetic vykonávame naozaj ojedinele. Existujú typy laserov pri ktorých výrobca tvrdí, že sa môžu použiť aj na opálenú kožu. Takýto laser ale nie je rovnako výkonný ako alexandrit a preto aj efekt epilácie nie je rovnaký.
Na laserovú epiláciu sa môžete obrátiť na lekára estetickej medicíny, dermatológa alebo kozmetológa, ktorý absolvoval príslušné kurzy. Na Slovensku sa vykonáva aj v kozmetických salónoch, ale mali by ste byť opatrní a overiť si, či má vybraná kozmetička príslušné certifikáty.
Laserovú epiláciu môže vykonávať len osoba, ktorá absolvovala školenie na používanie daného typu zariadenia. Predražené ponuky by mali vzbudiť naše podozrenie, ako aj keď je cena výrazne pod priemerom.
Nedávno sa na trhu objavili laserové zariadenia určené na domáce použitie. Odborníci z prestížnej Mayo Clinic zdôrazňujú, že v súčasnosti o nich nemáme rozsiahle vedecké štúdie a že sú menej účinné ako lasery používané profesionálmi. Okrem toho ich FDA (americká vládna agentúra Správa potravín a liečiv ) definuje ako kozmetické, nie lekárske, takže úroveň kontroly ich bezpečnosti je o niečo nižšia. Ak sa rozhodnete pre kúpu, skúste si vybrať osvedčenú značku a postupujte podľa pokynov v príbalovom letáku.
Podľa AMASTU esthetic je dôležité mať tiež na pamäti, že v domácich podmienkach nie je možné dosiahnuť výkon prístroja, ktorý by zabezpečoval naozaj trvalú epiláciu. Každý laser ma určitý počet výbojov a po dosiahnutí tohto počtu sa musí servisovať, nehovoriac o pravidelnom servise strojov. Laserové zariadenia na domáce použitie po dosiahnutí maximálneho množstva výbojov môžeme jednoducho vyhodiť, pretože sú neúčinné. Cena takéhoto prístroja sa môže pohybovať v stovkách eur a vtedy už začína byť nielen efektívnejšie, ale aj ekonomicky výhodnejšie, dané prostriedky investovať do profesionálneho ošetrenia.
Čo všetko nie je vhodné pred epiláciou laserom robiť? Podľa špecialistov z Medical MKP nie je vhodné sa aspoň 4 týždne pred aj po ošetrení vystavovať slnečnému žiareniu, preto nie je vhodné chodiť na priame slnko alebo do solária. Odporúčajú používať krémy s UV faktorom 50+. Chĺpky sa nesmú minimálne 6 týždňov pred ošetrením vytrhávať (možno ich holiť alebo zastrihávať).
Laserová epilácia nie je invazívny zákrok, takže sa vykonáva v ordinácii, ambulantne (pacient môže ísť domov ešte v ten istý deň) a nie je potrebná anestézia. Podľa odborníkov z BELLEZA - klinika plastickej chirurgie a laserovej medicíny je dôležité pred ošetrením oholiť alebo zastrihnúť dlhšie chĺpky v ošetrovanej oblasti, pretože laserový lúč tieto chĺpky spaľuje, čo môže viesť k popáleninám. Okrem toho by sa laserová energia použila na spálenie chĺpkov a nedostala by sa ku korienkom.
V niektorých prípadoch môže špecialista pred ošetrením použiť chladivý gél alebo anestetický krém, ak má pacient obzvlášť citlivú pokožku alebo na obzvlášť citlivých miestach. Parametre lasera, jeho výkon a intenzita závisia od typu chĺpkov, fototypu a celkového stavu pokožky (jazvy, nedokonalosti).
Čas ošetrenia závisí od veľkosti ošetrovanej oblasti: čím menšia je oblasť, tým kratší je čas ošetrenia. Jedno sedenie trvá od 15 do 90 minút. Počas zákroku musí mať klient aj odborník ochranné okuliare.
Po epilácii chĺpky postupne vypadávajú cca po 14 dňoch. Po epilácii laserom je koža v mieste ošetrenia červenšia, môže sa vyskytovať pocit jemného pálenia, svrbenia a oblasť môže byť aj trochu opuchnutá. Po laserovej epilácii je kožu potrebné intenzívne premazávať približne štyri dni. Konkrétne prípravky vám odporučí ošetrujúci lekár na základe použitého lasera. Určite sa po epilácií laserom niekoľko týždňov neopaľujte a chráňte miesta po epilácii krémom s vysokým UV faktorom.
Po zákroku by ste sa tiež mali vyhnúť cvičeniu vo fitnescentre, saune, plávaniu v bazéne a vyhnúť sa zbytočnému spoteniu, kým je koža podráždená. Nemali by ste používať ani parfumovanú kozmetiku a mali by ste sa vyhnúť napríklad deodorantu, ktorý obsahuje alkohol.
Odstránenie ochlpenia je potrebné opakovať po určitom časovom intervale. Ideálne je laserovú depiláciu opakovať 5 - 7 krát. Tento interval epilácie laserom je v každej lokalite ošetrenia rôzny. Napríklad epilátor na tvár sa využíva vždy po 6 týždňoch, podpazušie a triesla sa epilujú laserom po troch mesiacoch, nohy asi po pol roku.
Účinky laserovej epilácie možno pozorovať už po prvom sedení. Po 2 týždňoch chĺpky, ktoré boli v procese rastu, samé vypadnú. Po 6 - 8 týždňoch sa ostatné chĺpky viditeľne stenčia a vtedy by ste mali ísť na ďalšie sedenie. Ako sme už spomenuli, počas jedného sedenia laserovej epilácie sa nezničia všetky chĺpky, ale len tie, ktoré sú vo fáze rastu.
Na úplné odstránenie chĺpkov sú však potrebné aspoň 4 sedenia. Počet sedení závisí od hrúbky chĺpkov, ich farby, typu lasera a napríklad aj od ošetrovanej oblasti. Sú hormonálne aktívnejšie oblasti, napríklad oblasť bikín, kde sa chĺpkov treba zbavovať dlhšie než napríklad na rukách. Sedenia sa vykonávajú každých 4 - 6 týždňov. Počas každého sedenia sa odstráni približne 15 - 20 % chĺpkov.
Po úplnom ošetrení epilácie laserom, by sa už nemali objaviť žiadne chĺpky. Je to teda považované za úplné odstránenie chĺpkov. Avšak počas celého života človeka sa objavujú miesta, na ktorých človeku začína rásť ochlpenie nové. Je tak možné, že ošetrenie bude musieť byť v priebehu niekoľkých rokov lokálne zopakované. Mnohé kliniky a salóny, ako napríklad aj AMASTU esthetic, ponúkajú "údržbové" ošetrenia za zvýhodnenú cenu.
Opísaná technika je minimálne invazívny a bezpečný postup. Laser v žiadnom prípade neovplyvňuje fyziológiu tela, vnútorné orgány, uzliny, žľazy atp. Opuch a začervenanie bezprostredne po zákroku sú normálne a zmiznú v priebehu niekoľkých desiatok hodín po ňom. Na zmiernenie týchto príznakov sa po epilácii aplikuje upokojujúci krém a v niektorých prípadoch studené obklady.
Po ošetrení sa treba vyhýbať slnečnému žiareniu. Opálenie môže spôsobiť škvrny na pokožke. Osobitnú pozornosť treba venovať tvári. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť ošetrenie skôr v zime ako v lete.
Medzi výhody tejto metódy môžeme zaradiť:
Navyše po ošetrení nemusíme trápiť pokožku žiletkami, epilátormi alebo voskom, ktoré spôsobujú podráždenie. Vďaka tomuto sa výrazne zlepší aj kvalita epidermy (vrchnej vrstvy kože) - pokožka je jemnejšia a zmizne aj strnisko alebo hrubá, drsná koža. Môžeme sa teda rozlúčiť so zarastajúcimi chĺpkami.
Nevýhodou je, že po ošetrení by ste sa nemali 4 týždne opaľovať a že metóda nie je účinná na biele alebo slabo pigmentované chĺpky.
Belleza. (n. d.). Starostlivosť o kožu / chĺpky - Epilácia. Dostupné na: https://www.belleza-centrum.co... [Dátum: 21. 6. 2022]
Mayo Clinic. (2022). Laser hair removal. Dostupné na:https://www.mayoclinic.org/.... [Dátum: 21. 6. 2022]
Medical MKP. (n. d.). Laserová epilácia GentleLASE. Dostupné na: https://www.medicalmkp.sk/zakr... [Dátum: 21. 6. 2022]