Laparoskopická bandáž žalúdka je chirurgický zákrok, pri ktorom dôjde k priškrteniu hornej časti žalúdka špeciálnou bandážou. Bandáž neobmedzí chuť do jedla, ale umožní zníženie objemu prijímanej potravy a tým vedie k redukcii hmotnosti. Ide o zákrok menej invazívny ako sleeve resekcia žalúdka alebo bypass žalúdka.
Rozhodujúci pre podstúpenie laparoskopickej bandáže žalúdka je váš index telesnej hmotnosti - Body Mass Index (BMI = vaša váha v kilogramoch delená druhou mocninou vašej výšky v metroch). Ak vaše BMI presahuje hodnotu 40, prípadne 35 a trpíte chorobami v dôsledku obezity, a zlyhávajú u vás konzervatívne postupy na redukciu hmotnosti, môžete byť vhodným uchádzačom na laparoskopickú bandáž žalúdka.
Je bezpodmienečne nutné, aby ste boli psychicky stabilný a nevyskytovalo sa u vás niektoré z kontraindikovaných ochorení. Tiež psychiatrická diagnóza môže byť dôvodom, že laparoskopickú bandáž žalúdka nebudete môcť podstúpiť. Ideálnym kandidátom pre laparoskopickú bandáž žalúdka sú ľudia s vysokou motiváciou zmeniť životný štýl, ochotní podriadiť sa všetkým dietetickým špecifikám, ktoré táto laparoskopická operácia vyžaduje.
Máme dve základné techniky bandáže žalúdka - rigidná bandáž a adjustabilná bandáž.
V prípade rigidnej bandáže je žalúdok obtočený prúžkom tkanej textílie. Takto spravená bandáž sa už nedá regulovať.
Pri adjustabilnej bandáži je k obtočeniu žalúdka použitý silikónový prúžok a bandáž je teda v tomto prípade regulovateľná. Táto bandáž má na vnútornej ploche balónik, ktorého objem sa dá regulovať pomocou vpichu cez kožu do špeciálnej kovovej komôrky v podkoží. Komôrka je pomocou plastovej hadičky spojená s balónikom.
Jednou z možností, ako zmenšiť objem žalúdka a tým aj telesnú hmotnosť nechirurgickou cestou, je zavedenie BIB systému, tzv. balónika do žalúdka. Silikónový balónik sa zavedie v lokálnej anestézii cez pažerák do žalúdka, kde je naplnený fyziologickým roztokom. Vďaka tomu sa výrazne zníži objem žalúdka a tým aj príjem potravy. Balón sa po pol roku vypustí a znovu pažerákom vyberie. Zákrok je možné zopakovať.
Laparoskopickú bandáž žalúdka vykonávajú špecialisti v odbore bariatrická chirurgia. Odporúčanie na operáciu je výsledkom dohody vášho obezitológa, bariatrického chirurga a psychológa. Ak zlyhá konzervatívna liečba (diéta, nácvik stravovacích a pohybových návykov, farmakologické opatrenia), môže vám byť táto operácia navrhnutá. Je nevyhnutné vykonať operáciu skôr, ako sa u vás prejavia vážne zdravotné problémy spojené s obezitou.
Pri konzultácii bariatrický chirurg zhodnotí váš celkový zdravotný aj psychický stav a znovu posúdi aj výsledky vyšetrení a liečby u obezitológa a psychológa. Lekár tiež znovu spočíta vaše BMI a posúdi typ vašej obezity. Zoznámi vás s postupom aj všetkými rizikami, ktoré môžu byť s laparoskopickou bandážou žalúdka spojené. Tiež dostanete presné inštrukcie o režime, ktorý je nevyhnutné po operácii dodržiavať. Súčasťou konzultácie je aj stanovenie typu bandáže, ktorá bude pre vás najvhodnejšia.
Súčasťou príprav na operáciu je aj dôkladné predoperačné vyšetrenie. Pravdepodobne sa vás budú pýtať na užívanie niektorých liekov, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, ako sú Aspirín, Acylpyrín, Alnagon, Mironal a pod., ktoré môžu zvýšiť krvácanie v priebehu a po operácii. Je tiež dôležité, aby bol lekár informovaný, ak trpíte alergiou na niektoré lieky.
Predpokladá sa, že v priebehu troch týždňov pred operáciou neochoriete infekčným ochorením, ako je viróza, nachladnutie atď. Ak fajčíte, naplánujte si prestať s fajčením asi dva týždne pred operáciou a nepokračujte v ňom minimálne tri týždne po operácii. V rámci príprav na operáciu si zaistite odvoz domov z nemocnice a tiež výpomoc na jeden až dva dni, ak to budete potrebovať.
Laparoskopická bandáž žalúdka sa vykonáva veľmi šetrnou miniinvazívnou cestou cez niekoľko drobných zárezov. Brušná dutina sa najskôr naplní CO2, čím je zaistené nadvihnutie brušnej steny a jej dobrá priehľadnosť. Cez zárezy dlhé jeden až dva centimetre je zavedený optický prístroj s kamerou, ktorý chirurgom zaistí projekciu obrazu brušnej dutiny na monitore. Pomocou ďalších špeciálnych nástrojov, ktoré sú zavedené kratučkými zárezmi, je bandáž upevnená na žalúdok. Pri operácii nie je brušná dutina vôbec otvorená. Zárezy sú následne zošité stehmi, väčšinou stačí jeden steh na každý zárez. Potom sú drobné ranky prekryté sterilnými náplasťami.
Operácia sa vždy vykonáva v celkovej anestézii. Znamená to, že budete spať v priebehu celej operácie a nebudete cítiť žiadnu bolesť. Ak ste už v minulosti niekedy celkovú anestéziu podstúpili, môžete lekára informovať, ako ste ju znášali. Je potrebné počítať s tým, že po operácii budete musieť ostať nejaký čas v nemocnici.
Bezprostredne po operácii môžete cítiť miernu bolesť v mieste samotných zárezov, ale tiež bolesti súvisiace so vstrebávaním CO2. Jedná sa väčšinou o nepríjemné pocity v oblasti kľúčnej kosti a ramien. Tieto bolesti rýchlo zmiznú a dajú sa veľmi dobre zvládnuť pomocou analgetík, ktoré vám predpíše lekár. Stehy sú odstránené v priebehu niekoľkých dní. Lekár vám poskytne detailné inštrukcie týkajúce sa diétnych opatrení a ďalších nevyhnutných režimových opatrení. Budete tiež poučení o možnostiach včasných aj neskorších pooperačných komplikácií, ktoré sú však zanedbateľné v porovnaní s rizikami, ktoré prináša obezita. Ak sa však u vás objavia neobvyklé príznaky, kontaktujte lekára.
Priškrtenie vstupnej časti žalúdka vedie k tomu, že už po prvých sústach jedla máte pocit plnosti. Chuť k jedlu teda znížená nie je, ale znižuje sa denná dávka potravy, ktorá stačí na nasýtenie. V prípade, že bola pri vašej operácii použitá adjustabilná bandáž, je možné objem žalúdka ambulantne regulovať s použitím röntgenu na kotrolu. Pri použití ktorejkoľvek metódy je však kľúčová vaša vôľa schudnúť – a aj tú najlepšiu bandáž môžete „prejesť“ a metóda potom nevedie k požadovanému výsledku!
Dochádza k poklesu hmotnosti klienta a tým k zlepšeniu jeho celkového zdravotného stavu. Zmierňujú sa tiež ochorenia súvisiace s obezitou: dochádza k poklesu krvného cukru u diabetikov, zníženie vysokého krvného tlaku a kĺby sú odľahčené. Zlepšuje sa celková pohyblivosť klienta, ktorá potom vedie k zvýšenému výdaju energie a k ďalšiemu možnému poklesu hmotnosti. V súvislosti s redukciou hmotnosti dochádza tiež k zlepšovaniu vzhľadu. Ak je úbytok hmotnosti rapídny, je možné, že začnete trpieť nadbytkom voľnej kože. Lekár vám poradí, ako tento problém riešiť. Pravdepodobne vám odporučí podstúpiť plastickú operáciu na odstránenie prebytočnej kože. Redukcia hmotnosti je pre klienta spojená s psychickou pohodou súvisiacou s celkovým zlepšením zdravotného stavu a výzoru.
Váhový úbytok sa po operácii pohybuje okolo 2 - 10 kg za mesiac, po roku viac než 20 kg a po dvoch rokoch 30 - 40 kg.
Redukcia hmotnosti po laparoskopickej bandáži žalúdka je dlhodobá, pretrváva dlhšie ako päť rokov. Bandáž žalúdka sa dá kedykoľvek odstrániť bez rizika trvalých následkov. Tráviaci trakt sa dostáva takmer do svojho pôvodného stavu.
Bandáž žalúdka sa môže postupne opotrebovať a v takom prípade sa musí odstrániť. Možné vedľajšie účinky zahŕňajú gastritídu (zápal žalúdka), pálenie záhy alebo žalúdočné vredy alebo zjazvenie vnútrnej steny žalúdka, ktoré môže viesť k upchatiu tráviaceho traktu. V mieste operácie sa môže vyskytnúť infekcia, ktorá si môže vyžadovať antibiotiká alebo operáciu. Komplikácie zahŕňajú aj poranenie žalúdka, čriev alebo iných orgánov počas operácie.
Vedľajšie účinky môže mať aj anestézia, napríklad bolesti hlavy. Po operácii sa môže vyskytnúť i zvracanie, ak pacient zje viac jedla, ako dokáže žalúdok udržať.
MacGill, M. (2022). How does a gastric band work? Medical News Today. [online] Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.c... [Dátum 14. 6. 2022].
Seeras, K., Acho, R. J., Prakash, S. (2021). Laparoscopic Gastric Band Placement. StatPearls. [online] Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/b... [Dátum 14. 6. 2022].