Korekcia jaziev je zákrok zameraný na odstránenie, zlepšenie vzhľadu alebo takmer úplné zamaskovanie jaziev rôznymi technikami (napr. laserom alebo chirurgicky), ktorých výber závisí od typu a veľkosti jazvy.
Každý má jazvy: môžu byť spôsobené akné, operáciou, nehodou alebo chorobou z minulosti. Časom sa jazvy stávajú menej viditeľnými a plytšími, ale bez vykonania určitých opatrení nikdy úplne nezmiznú. Niektoré jazvy - najmä tie väčšie a umiestnené na veľmi viditeľných miestach - môžu mať negatívny vplyv na sebavedomie a dokonca spôsobovať komplexy. Dá sa to však napraviť - kliniky estetickej medicíny a estetickej chirurgie ponúkajú celý rad zákrokov na zlepšenie vzhľadu a zmenšenie jaziev. V ťažších prípadoch môže pomôcť plastický chirurg.
Korekcia rieši aj niekoľko rokov staré a nevzhľadné jazvy
Jazvy vznikajú následkom hojenia rany v dôsledku poškodenia tkaniva po traume, chirurgickom zásahu alebo zápalovom procese. Hojenie rán prebieha v troch fázach: zápalovej, proliferačnej a remodelačnej.
Pre výsledný vzhľad jazvy je rozhodujúca rovnováha medzi tvorbou a odbúravaním väziva v remodelačnej fáze hojenia, čo je približne v 6. - 8. týždni hojenia.
Jazvy delíme na normálne a patologické. V koži sa bez jazvy môžu hojiť len veľmi povrchové poranenia, zasahujúce len do povrchovej papilárnej vrstvy dermis.
Patologické jazvy sa delia na hyperplastické a atrofické. Medzi hyperplastické jazvy paria jazvy hypertrofické a keloidné. Osobitým druhom sú strie, ktoré radíme medzi atrofické jazvy.
K nepeknému vzhľadu jaziev vedie celý rad faktorov, ako napr.:
Než sa pristúpi ku korekcii jaziev, je potreba dať hojeniu dostatok času. Jazvy sa hoja aj niekoľko mesiacov.
Správne zvolenou starostlivosťou sa dá predchádzať zhoršeniu hojenia, ale vzhľadom na vyššie uvedené, niekedy sa nedá zamedziť vzniku patologickej jazvy.
Vo všeobecnosti platí zásada prevencie infekcie rany správne zvoleným krytím v prvých fázach hojenia, kedy dochádza k reepitelizácií, teda obnove povrchu rany.
Následne je dôležité zamedzenie hypetrofie tkaniva a to jednak tlakovou masážou, resp. samotným tlakom na ranu a aplikáciou silikonových gélov, resp. plátov, ktoré podporujú hojenie.
Alternatívu predstavujú hojivé krémy s kortikoidmi alebo extraktami z cibule. Na zamedzenie vzniku atrofických jaziev je dôležité vyhýbať sa ťahu v oblasti rany.
Vo všeobecnosti platí obmedziť mechanické šúchanie, nevystavovať jazvu UV žiareniu a výraznému teplu.
Kto je vhodný kandidát pre odstránenie jaziev?
Treba si uvedomiť, že jazva sa od svojho vzniku vyvíja, najprv býva začervenalá, v dôsledku výraznejšieho prekrvenia, postupne pribúda väziva, mení svoj charakter, zosvetlie.
Často sa stáva, hlavne u mladých ľudí, že najprv jazva vyzerá normálne a je v úrovni kože, postupne však hypertrofuje, rastie nad povrch a po roku sa môže zmeniť na atrofickú jazvu.
Taktiež z normálnej jazvy môže časom vzniknúť atrofiká jazva, hlavne u starších ľudí, naopak keloid môže vzniknúť z normálnej jazvy s odstupom viacerých mesiacov až rokov, niekedy aj spontánne.
Preto ku korekcií jaziev pristupujeme individuálne, v závislosti od ich charakteru, lokality, veku jedinca a genetickej predispozície.
Už vzniknutú jazvu nikdy úplne neodstránime, ale zmiernime jej vzhľad, tuhosť, zredukujeme nepríjemné pocity tlaku, ťahu a obmedzenej hybnosti, čo sú najčastejšie dôvody pre korekciu jaziev.
Pokiaľ ide o estetické ošetrenie, je absolútne nevyhnutné navštíviť odborníka na estetickú medicínu a najmä na korekciu jaziev. Ak je potrebný chirurgický zákrok, musí ho vykonať plastický chirurg, ktorý sa špecializuje na korekciu jaziev. Mal by mať s týmto výkonom dostatočné skúsenosti, aby vedel liečbu prispôsobiť vašej konkrétnej situácii.
Vhodným krokom je aj pozrieť si fotografie pred a po od iných pacientov, ktorí korekciu jaziev u daného lekára podstúpili, aj keď je nutné mať na pamäti, že výsledky bývajú veľmi individuálne.
Pred a po korekcii jazivy na klinke Medical MKP
Počas úvodnej konzultácie špecialista vyšetrí jazvu a stanoví diagnózu, aby určil, aká liečba by bola najvhodnejšia vzhľadom na vaše potreby a anamnézu. Po výbere zákroku vám ho lekár podrobne vysvetlí a informuje vás o možných vedľajších účinkoch a nákladoch.
Pred určením vhodného postupu je potrebné zohľadniť typ jazvy, jej vek, miesto, kde sa nachádza, rozsah jazvy a vek pacienta. Všetky tieto faktory budú rozhodujúce pre konečný výsledok.
V prípade operácie vám lekár vysvetlí aj spôsob prípravy na operáciu, priebeh operácie a obdobie rekonvalescencie.
Nadmerné zmnoženia jazvového tkaniva nad úroveň kože, nepresahujúca rozsah rany, môže vzniknúť kdekoľvek, asi 4 týždne po traume, mierne svrbí, spontánne môže zregredovať až sa zmeniť na atrofickú jazvu.
Hyperplastické zmnoženie jazvového tkaniva, presahujúce rozsah rany, s predilenčnými lokalitami (horná časť trupu, šija, ušné bolce), vznikajúca 3 mesiace až roky po traume, niekedy môže vznikať spontánne, bez zjavnej príčiny, má nízku schopnosť zregredovať a má častý sklon k recidívam po rôznych typoch odstránenia.
Nedostatočná tvorba jazvového tkaniva v rozsahu rany prejavujúca sa jej vklesnutím, koža má charakter cigaretového papiera v jazve. Časté sú ako následok zápalové procesu - akné, varicella, po chirurgických zákrokoch, alebo premenou hypertrofickej jazvy na atrofickú. Medzi tieto jazvy radíme aj už vyššie spomenuté strie.
Terapia jaziev závisí od ich charakteru , delíme ju na fyzikálnu, mechanickú a farmakologickú, pričom najčastejšie sa využívajú ich kombinácie.
Ak vidíme, že v jazve nastáva prílišná tvorba ciev a jazvy, prípadne strie sú živočervené, je možné (čiastočné) odstránenie jaziev laserom už v tomto skorom štádiu, najčastejšie pulse dye laser 585 - 595 nm, prípadne intenzívnym pulzným svetlom IPL. Následne pristupujeme k ďalším terapeutickým postupom v závislosti od charakteru jazvy, od jej lokality, veku jedinca a genetickej predispozície.
Na ich riešenie využívame najčastejšie aplikáciu kortikoidných roztokov priamo do jazvy, kryoterapiu (tekutý dusík), lasery - predovšetkým pulse dye laser, radioterapiu, tlakovú terapiu, preukázané sú aj pozitívne výsledky s použitím rôznych iných farmák ako napr. botulotoxin, interferon a pod. Hypertrofické jazvy majú tendenciu k spontánnemu zhojeniu, zatiaľ čo keloidné jazvy k recidívam.
Cieľom liečby je navodenie novotvorby kolagénu v jazve. V ich terapíí využívame s veľmi dobrým efektom frakčný CO2 laserový resurfacing, kedy dochádza k navodeniu kolagenézy v tzv. termokoagulačných zónach vytvorených v hĺbke jazvy po prechode laserového lúča so súčasným odparením epitelu na povrchu. Týmto dochádza k vypnutiu jaziev a zlepšeniu povrchu jaziev, redukcií strií.
Podobným spôsobom prehrievania tkaniva atrofickej jazvy pôsobí aj ihličková radiofrekvencia. Na stimuláciu tvorby kolagénu, elastínu a hyaluronovej kyseliny využívame rastové faktory uvolnené pri plazmaterapii. Hlboké atrofické jazvičky po akné uvoľňujeme subcíziou kanylou a následne ich vypĺňame kyselinou hyaluronovou. U povrchových jaziev sa dá ich zjemnenie dosiahnúť rôznymi druhmi peelingov.
V poslednom období sa dostáva do popredia u oboch typov jaziev (hyperplastických a atrofických) injekčná enzymoterapia - aplikácia roztokov s enzýmami kolagenáza, lyaza, hyaluronidáza a lipáza priamo do jazvy.
V prípade neúspechu korektívnych dermatologických postupov je možná klasická chirurgická excízia, resp. korekcia jazvy, ktorá však v prípade hypertrofickej a najmä keloidnej jazvy je zaťažená vysokým percentom recidívy.
Schéma chirurgickej korekcie jazvy
Plastická chirurgia využíva pri korekcií lokálnu injekčnú anestéziu, pri laseroterapíí a ihličkovej rádiofrekvencií dávame povrchovú anestézu (anestetický krém) pred zákrokom, pri niektorých ďalších terapeutických postupoch ako je subcízia kanylou a aplikácia kyseliny hyaluronovej, injekčná enzymoterapia alebo kortikoterapia pridávame injekčnú anestézu. Ak je pri chirurgickej korekcii oblasť obzvlášť rozsiahla, môže si vyžadovať celkovú anestéziu a hospitalizáciu na viac ako niekoľko hodín.
Nasleduje stručný opis niektorých spomenutých ošetrení:
Vytvorenie optimálnych podmienok na hojenie je pri korekcii jaziev rozhodujúce
Vo všeobecnosti je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára, ktorý zákrok vykonáva. Výsledok korekcie jazvy závisí od vytvorenia optimálnych podmienok na hojenie rany, čo znamená najmä: obmedzenie napätia kože v mieste šitia, napr. pomocou náplasťových stehov a (zavedenie) špeciálneho pohybového režimu na obmedzenie zvýšeného napätia kože.
Je potrebné si uvedomiť, že jazva je dostatočne pevná až po 2 - 5 mesiacoch (v závislosti od umiestnenia jazvy) a predčasné zaťaženie môže spôsobiť jej opätovný rast. Hojenie jaziev možno podporiť špeciálnymi masťami a krémami, ale ich účinok je podporný, nie rozhodujúci.
Každá z opísaných metód zlepší vzhľad jazvy, zmenší jej veľkosť a urobí ju menej nápadnou. Niekedy si však na konečné výsledky musíte počkať trochu dlhšie, ako v prípade chirurgického zákroku - konečné výsledky sú niekedy viditeľné až po roku.
Vo väčšine prípadov má korekcia jazvy pozitívny vplyv na sebavedomie pacienta. Každá jazva je iná a jej liečba si vyžaduje individuálny prístup. Jazvu nie je možné úplne odstrániť, ale čas a vhodne zvolené zákroky ju pomôžu zmenšiť a zlepšiť jej vzhľad.
Každý zákrok nesie určité riziko
Hoci pravdepodobnosť komplikácií je pomerne nízka, prakticky každý chirurgický zákrok alebo postup nesie určité riziko.
Najväčšie riziko je logicky spojené s chirurgickou korekciou jazvy. Môže dôjsť k nasledujúcim situáciám:
Jaliman, D. (10. augusta 2021). Cosmetic Procedures: Scars. WebMD. Dostupné na: https://www.webmd.com/beauty/c... [Dátum: 20. 9. 2022]
Lin, S. J. & Shiah, E. (9. júna 2022). Scar Treatment 101: What are the first steps? American Society of Plastic Surgeons. Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org... [Dátum: 20. 9. 2022]