Pod pojmom karboxyterapia (laicky známa ako „plynové injekcie“) sa skrýva liečebná injekčná aplikácia oxidu uhličitého (CO2). Terapia oxidom uhličitým vznikla vo Francúzsku v roku 1932 a prvý krát začala byť využívaná vo francúzskych kúpeľoch Royat. Dnes je táto unikátna metóda medzinárodne populárna a využitie našla aj v dermatológii, anti-aging ošetreniach a estetickej dermatológii.
Karboxyterapia sa používa pri liečbe celulitídy, je účinná aj pri vypadávaní vlasov a vynikajúce výsledky sú dosahované pri odstraňovaní strií. Podporuje tiež produkciu kolagénu a pomáha pri ničení tukových usadenín. Pri redukcii tuku a celulitídy sa často uprednostňuje karboxyterapia pred invazívnejšími a vysoko rizikovými metódami, ako je napríklad liposukcia. Karboxyterapiu je možné použiť na tvár, očné viečka, krk, dekolt, brucho, ruky, nohy a zadok.
Ďalej môže pomôcť zmierniť kruhy pod očami zvýšením prietoku krvi do viečka. Niektorí lekári tiež používali túto terapiu na liečbu erektilnej dysfunkcie, akútnej artritídy, Raynaudovho syndrómu a alopécie spôsobenej zlým krvným obehom.
Karboxyterapia má skutočne mnoho výhod a prináša viditeľné zlepšenie rôznych problémov a nedostatkov:
S pribúdajúcim vekom elasticita pokožky výrazne klesá a gravitácia neustále pôsobí na naše telo. Zmeny súvisiace s gravitáciou sa stávajú výraznejšími a jedným z prvých príznakov starnutia pokožky je vznik vrások, dvojitej brady, ochabnutých líc, vačkov pod očami alebo ochabnutá koža na tele.
Ak chcete obmedziť prejavy starnutia a podstúpiť novú metódu rejuvenizácie alebo vás trápi celulitída, strie, vypadávanie vlasov, jazvy, lokalizovaný tuk v problematických partiách ako brucho, zadok, stehná, paže, podbradok, vrásky alebo mnoho iných problémov, na ktoré karboxyterapia ponúka riešenie, tak ste vhodný kandidát na toto výnimočné ošetrenie. Karboxyterapia sa nevykonáva počas tehotenstva, pri renálnej nedostatočnosti alebo srdcovom zlyhaní, dýchacích problémoch, gangréne, epilepsii, mŕtvici a iných ochoreniach.
Pre liečbu karboxyterapiou sa môžeme rozhodnúť z estetických dôvodov (napr. zlepšenie vzhľadu pokožky alebo jaziev) aj zo zdravotných dôvodov (napr. podpora liečby psoriázy alebo kardiovaskulárnych ochorení). To, k akému odborníkovi by sme mali ísť, záleží na účele, pre ktorý sa rozhodneme podstúpiť liečbu.
Ak je našim cieľom zlepšiť vzhľad pokožky, odstrániť tukové tkanivo alebo celulitídu, ošetrenie môže vykonať špecialista na estetickú medicínu alebo kozmetička. Ak je karboxyterapia doplnkovou terapiou pri liečbe určitých ochorení, je potrebné toto rozhodnutie konzultovať s lekárom, ktorý nás v tejto oblasti lieči: v prípade psoriázy s dermatológom, v prípade žilových ochorení s flebológom, v prípade Raynaudovho syndrómu s reumatológom atď.
Stojí za to, venovať čas výberu skúseného špecialistu, prečítať si online recenzie pacientov a pozrieť si fotografie pred a po zákroku. Môže byť tiež vhodné, aby bol lekár členom niektorej z prestížnych organizácií združujúcich odborníkov v oblasti estetickej medicíny alebo dermatológie, ako je napríklad Slovenská Spoločnosť estetickej dermatológie a kozmetiky.
Je dôležité navštíviť lekára, ktorý zhodnotí typ vašej pokožky a posúdi vaše problémové partie. Lekár definuje konkrétnu liečbu napríklad na zmiernenie alebo odstránenie celulitídy, ktorá môže pozostávať z konkrétnej techniky alebo častejšie v kombinácii viacerých metód. Karboxyterapia je veľmi užitočná v kombinácii s mezoterapiou, chemickým peelingom alebo masážami. Účinky týchto techník sa pomocou karboxyterapie zvyšujú. Treba mať však na pamäti, že v žiadnom prípade nie je alternatívou liposukcie. Toto ošetrenie sa ale odporúča aplikovať pred liposukciou a po nej.
Cieľom je určiť a navrhnúť najlepší postup na odstránenie nedokonalostí klienta. Prvotná konzultácia je ideálny čas na to, aby ste získali všetky potrebné informácie o ošetrení, podrobnosti ako prístroj funguje, aké môže mať vedľajšie účinky a zbavili sa tak možných obáv a strachu zo samotného zákroku.
Táto procedúra si nevyžaduje anestéziu. Pri aplikácií sa využíva medicinálny oxid uhličitý – CO2, ktorý sa do podkožného tkaniva vpichuje malými ihličkami.
Pre ošetrenie karboxyterapiou sa používa špeciálny prístroj s nádržou na plynný oxid uhličitý. Nádrž je pripojená k regulátoru prietoku s plastovými hadicami. Lekár bude starostlivo regulovať koľko CO2 prúdi z nádrže. Oxid uhličitý je emitovaný cez regulátor prietoku do sterilných hadičiek, ktoré majú na konci filter. Filter zachytáva všetky nečistoty skôr ako sa dostanú do tela. CO2 potom preteká veľmi malou ihlou na opačnej strane filtra. Lekár vstrekuje plyn pod kožu cez tenkú až mikroskopickú ihlu.
Pri podávaní môžete cítiť ľahké štípanie v mieste aplikácie a v okolí. Karboxyterapia je ambulantný zákrok a jej absolvovanie trvá zvyčajne len asi 15 až 30 minút. V závislosti od indikácie a závažnosti problému sa ošetrenie zvyčajne vykonáva raz alebo dvakrát týždenne.
Karboxyterapia rieši mnoho estetických nedostatkov ako vrásky, jazvy, zníženie opuchu pod očami alebo tmavé kruhy. Odstránenie strií, celulitídy alebo celkové omladenie pleti najviac využívajú ženy, ale aj muži sa čoraz viac tešia tejto procedúre a jej blahodarným účinkom najmä pri riešení problémov s vypadávaním vlasov, alebo tukových usadenín. Výhodou je, že ošetrenie nevyžaduje anestéziu a je bez potrebnej rekonvalescencie. Karboxyterapia podporuje výrobu kolagénových vlákien.
Zázračnou ingredienciou tejto terapie je úplne obyčajný oxid uhličitý, ktorý je aplikovaný do podkožného tkaniva. Aplikáciou CO2 dosiahneme rozšírenie ciev s následným zlepšením mikrocirkulácie, tkanivá sa ošetrením lepšie prekrvia a dostanú viacej kyslíka a živín.
Ak sa na ošetrenie strií a jaziev používa karboxyterapia, je to relatívne bezbolestné. Je to tak preto, lebo tkanivo jazvy nemá nervy. Počas ošetrenia sú strie roztiahnuté a môžete pociťovať svrbenie. Tento pocit by mal odznieť asi tak za päť minút.
Ľudia, ktorí sa rozhodli pre karboxyterapiu na liečbu celulitídy a tukových usadenín, môžu počas injekcie pociťovať tlak podobný pocitu pri meraní krvného tlaku. Je to spôsobené rozširujúcim sa plynom. Ošetrené oblasti budú po ošetrení až 24 hodín teplé a môžete cítiť jemné mravčenie, pretože oxid uhličitý robí svoju prácu a zlepšuje sa cirkulácia. Po ukončení procedúry by ste však mali byť schopní vykonávať všetky bežné denné aktivity.
Karboxyterapia je bezpečný postup s takmer žiadnymi vedľajšími účinkami. Ľudia môžu mať podliatiny v mieste vpichu, konkrétne na rukách a nohách. Tieto modriny by mali však do týždňa zmiznúť. Ľudia, ktorí podstúpia ošetrenie na redukciu tuku alebo celulitídy, by sa mali v priebehu 24 hodín vyhnúť plávaniu alebo kúpaniu vo vani.
Výsledky pri karboxyterapií sú obdivuhodné a môžeme sa tešiť na redukciu lokalizovaného tukového tkaniva, zlepšenie lokálneho prietoku krvi a prekrvenia, zvýšenie množstva kyslíka v pokožke, zlepšenie elasticity pokožky, redukciu nepravidelností pokožky, zlepšenie výsledkov získaných po technikách tvarovania tela, redukciu vrások, omladenie pokožky, vyhladenie vrások hlbších aj povrchových, výrazné zlepšenie celulitídy, výrazné eliminovanie jaziev alebo odstránenie strií.
Výsledkom kombinácie všetkých týchto účinkov je viditeľne krajšia, pružnejšia a žiarivejšia pleť a pokožka, predovšetkým vďaka stimulácii tvorby kyseliny hyalurónovej, kolagénu a elastínu. Výsledky možno pozorovať už po prvej aplikácii oxidu uhličitého, ale najvýraznejšie účinky a viditeľné výsledky sa prejavia až v dlhodobom horizonte.
Karboxyterapia sa považuje za bezpečné ošetrenie a oxid uhličitý v terapeutických dávkach nie je toxický. Zákrok preto nie je spojený s vysokým rizikom komplikácií. Neodporúča sa však u všetkých pacientov. Tu sú uvedené kontraindikácie zákroku:
Po zákroku sa môžu vyskytnúť len menšie vedľajšie účinky, ako sú modriny, mierny opuch, napätie kože alebo začervenanie; treba však pamätať na to, že po niekoľkých dňoch zmiznú.
Centro Medicina Natural y Antienvejecimiento. (n. d.). Carboxytherapy [online]. Dostupné na: https://www.medicinabiologica.... [Dátum: 17. 6. 2022]
Fiore Aesthetics. (n. d.). Carboxytherapy in London at Clinica Fiore [online]. Dostupné na: https://www.clinicafiore.co.uk... [Dátum: 17. 6. 2022]