Injekčné výplne sú vstrebateľné prípravky, ktorých pomocou je možné modelovať tvár a napodobniť tak dočasne plastickú operáciu bez veľkého zásahu do tela. Dermálne výplne sa podľa odborníkov z Eveclinic používajú nielen na vyplnenie a korekciu vrások, ale aj na vyplnenie (augmentáciu) pier, korekciu nosa, úpravu kruhov/vačkov pod očami, korekciu hrany sánky, či korekciu jaziev. Najčastejšie sú založené na báze kyseliny hyalurónovej, kolagénu, alebo vlastného tuku.
Ich popularita v posledných rokoch stále rastie a čoraz viac ľudí sa rozhodne tento rýchly a neinvazívny zákrok podstúpiť. Podľa najnovších údajov Medzinárodnej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie (ISAPS) bolo len v roku 2021 zaznamenaných viac ako 5,2 miliónov zákrokov injekčnými výplňami po celom svete.
Injekčné výplne sú veľmi obľúbenou voľbou medzi tými, ktorí hľadajú bezpečný a neinvazívny spôsob, ako vrátiť čas a znížiť vzhľad hlbokých vrások alebo vyriešiť drobné nedokonalosti na tvári bez chirurgického zásahu. Sú vhodné pre ženy aj mužov, najčastejšie v strednom veku (35 - 65 rokov), pretože v tomto veku začína elasticita pokožky povoľovať a vrásky a nedokonalosti sa stávajú viditeľnejšie. Zákrok ale často podstupujú aj mladší ľudia, najmä kvôli vyhladeniu jaziev po akné, odstráneniu hrbu na nose, vyčnievajúcej brady alebo tvarovaniu pier.
Vhodným kandidátom sú najmä ľudia, ktorí sa zdráhajú ísť pod nôž alebo jednoducho chcú skrátiť čas rekonvalescencie. Injekčné výplne sú skvelou voľbou na dosiahnutie požadovaných estetických výsledkov. Ak si chcete zachovať vašu vizáž a len dopriať pleti oživenie a mladistvosť, injekčné výplne sú ideálnym riešením. Zatiaľ čo nevstrebateľný filler prináša permanentné výsledky, pri injekčných výplniach je nutné počítať s tým, že efekt je krátkodobý. Je ale možné tento zákrok opakovať. Napriek tomu injekčné výplne môžu mať účinok až dva roky.
Aj keď sa na injekčné výplne používajú látky ako kyselina hyaluronová či vlastný tuk, ktoré sú telu vlastné a vstrebateľné, pri ktorých podľa špecialistov z DermaPoint nehrozí riziko alergickej reakcie, je vždy lepšie akékoľvek alergie konzultovať s lekárom. Pri výplniach z kolagénu totiž alergická reakcia nastať môže, aj keď je to ojedinelé.
Medzi ďalšie kontraindikácie patrí koža náchylná na tvorbu keloidov, čo je typ vyvýšenej, problematickej jazvy. Tehotné a dojčiace ženy by s týmto zákrokom tiež mali radšej počkať.
S popularitou injekčných výplní sa zdá, že sa vykonávajú všade, preto môže byť ťažké vybrať si kliniku a lekára, ktorý je pre vás ten pravý. Aby bola aplikácia injekčných výplní vykonaná správne, špecialista potrebuje obšírne znalosti anatómie tváre. Preto by tento zákrok mal byť vždy vykonávaný certifikovaným lekárom, ktorý zabezpečí bezpečnosť pacienta počas celého zákroku. Vhodného lekára si môžete vybrať na základe dobrých ohlasov, či už od okolia alebo sa môžete informovať prostredníctvom internetu. Vo všeobecnosti platí, že pri hľadaní vhodného lekára alebo kliniky pre akýkoľvek zákrok, je najdôležitejšie sledovať povesť kliniky, povesť lekára, jeho zručnosti, používané produkty a zariadenia, techniky a metódy. Pozor, na výbere lekára vždy záleží. Reklama ani cena nie sú zárukou dokonalého výsledku, skúsenosti a spokojní klienti sú. Preto sa vždy pozrite na "pred a po" fotky konkrétnych lekárov, aby ste sa uistili, že ten, ktorého si vyberiete, dosahuje výsledky aké očakávate.
Na prvej schôdzke s lekárom prediskutujete, čo konkrétne vás trápi a čo by ste chceli vylepšiť. Je to skvelá príležitosť získať odpovede na akékoľvek otázky, ktoré vás zaujímajú. Lekár vám spraví prvotné vyšetrenie, kde sa bude zameriavať na črty tváre a zhodnotí stav vašej pokožky. Následne navrhne metódu a produkt, kde určí koľko mililitrov výplne budete potrebovať na dosiahnutie požadovaného výsledku.
Každý máme inú tvár, takže individuálny plán ošetrenia nám pomôže dosiahnuť tie najlepšie výsledky. Odborník vám môže navrhnúť aj kombináciu ošetrení, ktoré môžu výrazne zlepšiť konečný efekt a priblížiť sa tak k splneniu vašich očakávaní. Na zákrok nie je nutné sa špeciálne pripravovať. Mali by ste byť v dobrom zdravotnom stave a psychickej pohode.
Injekčné výplne môže aplikovať len špecializovaný lekár, ktorý zvolí techniku a ihlu pre oblasť, ktorá sa bude ošetrovať.
Aplikácia kyseliny hyalurónovej je pomerne rýchly a bezbolestný zákrok. Miesto ošetrenia sa dezinfikuje a vyčistí. Lekár si označí miesta kde sa bude vpichovať výplň. Každá výplň je sterilne zabalená a je dôležité dodržať všetky hygienické opatrenia. Množstvo kyseliny hyalurónovej je individuálne a záleží aká oblasť sa bude vyplňovať. Lekár tenkou ihlou spraví vpich do označeného miesta a pomaly púšťa látku do pokožky alebo pier. Sleduje ako sa výplň správa a postupne pokračuje. Techniky sú rôzne a je na lekárovi, ktorú si zvolí a akú techniku preferuje.
Používa sa lokálna anestézia pre miestne znecitlivenie, avšak pokiaľ by ošetrenie prebiehalo bez znecitlivenia, môžete pocítiť iba jemné pichnutie alebo pálenie, ktoré po chvíli ustúpi. Odborníci z Hebe Clinic hovoria aj o používaní dermálnej výplne, ktorá v sebe už lokálne anestetikum obsahuje.
Kolagén je derivát z čistého hovädzieho kolagénu, preto by ste sa mali uistiť či nie ste alergická na túto zložku. Výsledok je okamžitý, ale je potrebné ho po čase opakovať. Kolagén sa aplikuje pomocou ihly na označené miesta, na ktorých ste sa s lekárom dohodli. Kolagén je slaný roztok, ktorý sa počas niekoľkých dní v tele absorbuje a tak je nutné použiť tohto roztoku viacej. Môžete pocítiť jemné pichnutie alebo pálenie, ktoré po chvíli ustúpi. Pri lokálnej anestézií je zákrok bezbolestný.
Transplantácia tuku a injekčné výplňové ošetrenia sú si podobné. Aplikácia vlastným tukom sa vykonáva tak, že miesto, kde sa tuk odoberá sa znecitliví a za pomoci tenkej kanyly sa odsaje potrebné množstvo tuku. Jedná sa o miesta, kde býva tuku dostatok až nadbytok, väčšinou oblasť brucha či stehien. Lekár si označí miesta na tvári, kam sa budú injekcie aplikovať. Následne sa tkanivo v laboratóriu upraví, vyčistí, prefiltruje a injekčne sa aplikuje do požadovaného miesta. Tak isto ako pri kolagéne je potrebné aplikovať tuku viac, pretože telo ho čiastočne absorbuje. Transfer tuku sa môže kombinovať s liftingom tváre a liftingom hornej a dolnej časti očí, aby sa dosiahol mladistvejší vzhľad.
Výhodou injekčných výplní je dostupnosť, rýchla aplikácia a ošetrenie vám nespôsobí výrazne zmeny vo výzore a vizáži, naopak zlepší váš vzhľad a budete sa tak cítiť príjemnejšie a mladistvo bez podstúpenia chirurgického zákroku.
Ďalšie výhody:
Celý nechirurgický zákrok trvá podľa Hebe Clinic 15-30 minút a zotavenie je veľmi rýchle a bezbolestné, preto nie je potrebné vzdať sa práce či iných každodenných aktivít. Po vpichoch sa môžu objaviť malé modrinky, mierny opuch alebo začervenanie. Vhodným krémom, ktorý vám odporučí lekár je možné tieto vedľajšie účinky zmierniť ba dokonca sa im aj vyhnúť. Keďže sa jedná o neinvazívny zákrok nie je potrebná žiadna rekonvalescencia. Po vpichoch nezostávajú žiadne jazvy a zákrok je bezbolestný. V prípade použitia autológneho tuku sa miesto vpichu kde sa odoberal tuk len prelepí náplasťou. Do bežného života sa tak môžete vrátiť hneď po zákroku.
Dermálne výplne môžu celkovo obnoviť mladistvý vzhľad tým, že vyplnia vrásky a kožné záhyby, ako aj nahradia stratený objem tváre a vytvarujú pery, čím vytvoria zmyselnejší vzhľad. Výsledky síce nie sú trvalé, ale môžete dopriať svojej pokožke pružnosť, elasticitu, hydratáciu, odstránenie neželaných vrások a veľa iných benefitov. Ak zvažujete ošetrenie injekčnými výplňami, je dôležité mať realistické očakávania výsledkov, ktoré môžete dosiahnuť. Je možné, že na ich dosiahnutie bude potrebných viacero ošetrení. Pri dermálnych výplniach si väčšina ľudí ani nevšimne, že ste podstúpili nejaký zákrok. Jediné, čo si všimnú, bude, že vyzeráte mlado a sviežo.
Pri transplantácii tuku výsledky zvyčajne trvajú dlhšie ako pri aplikácii injekčných výplní. Výsledky budete môcť vidieť okamžite, ale potrvá približne mesiac, kým sa tuk ustáli a budete môcť posúdiť konečný efekt zákroku.
Injekčné výplne sa často kombinujú s injekciami botoxu, aby sa dosiahli čo najprirodzenejšie a najlepšie výsledky. Ak k tomu pridáte ešte ošetrenie na zlepšenie farby a štruktúry pleti, ako napríklad rádiofrekvenčnú rejuvenizáciu alebo ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom IPL, získate celkové zlepšenie a mladší vzhľad.
Aj keď sú injekčné výplne považované za bezpečné, v zriedkavých prípadoch sa po zákroku môžu vyskytnúť komplikácie. Pravdepodobnosť komplikácií závisí od presného typu zákroku, ktorý podstupujete, ale aj od ďalších faktorov, ako je váš celkový zdravotný stav alebo od použitého materiálu. Pri úvodnej konzultácii vám odborník vysvetlí všetky možné riziká a komplikácie tohto zákroku a po ošetrení vám poskytne odporúčanie ako sa vyhnúť možným vedľajším účinkom. Pred akýmkoľvek zákrokom je dôležité zistiť či nie ste alergický na niektorú z používaných zložiek. Ak by sa nedodržiavala hygiena počas zákroku je možný prenos infekcie.
Po aplikácii injekčných výplní sa môžu objaviť malé modrinky alebo mierne začervenanie. Nežiaduce účinky pri hyalurónových výplniach sú zriedkavé, ale môžu zahŕňať začervenanie, citlivosť alebo bolesť v mieste vpichu. Ak sa vyskytnú, zvyčajne ustúpia do troch dní. Zriedkavo sa môže vyskytnúť zmena farby, ktorá však nie je trvalá. Stuhnutosť, opuch a hrbolčeky sú tiež zriedkavými vedľajšími účinkami a mali by ustúpiť približne do siedmich dní.
American Academy Of Facial Plastic And Reconstructive Surgery. (2020). Injectables & Wrinkle Treatment. [online] Dostupné na: https://www.aafprs.org/AAFPRS/...
American Board of Cosmetic Surgery. 2020. Injectable Dermal Fillers Guide. [online] Dostupné na: