Resurfacing CO2 laserom je mini invazívny zákrok omladenia pokožky, ktorý obnovením tvorby kolagénu v pokožke pomáha bojovať proti prejavom starnutia najčastejšie tváre, krku, dekoltu alebo rúk. Je to jeden z najmodernejších a najúčinnejších laserových zákrokov s rýchlo viditeľným efektom. CO2 frakčný laser sa používa na vyhladenie a zjemnenie mimických vrások aj zmenšenie rozšírených pórov alebo zjemnenie jaziev po akné.
Poznáme ablačné a neablačné typy laserov, ktorými sa frakčný resurfacing môže vykonávať.
Ablačný typ lasera odstraňuje tenkú vonkajšiu vrstvu kože (epidermis) a zohrieva spodnú časť kože (dermis), čím stimuluje tvorbu kolagénu - proteínu, ktorý zlepšuje pevnosť a štruktúru pokožky. Keď sa epiderma zahojí a zregeneruje, ošetrená oblasť je hladšia a pevnejšia. Klientky ho poznajú ako laser, ktorý robí "bodkovanie" na pleti. Tieto mikrochrastičky v podobe bodočiek usporiadaných do štvorčekov sa do týždňa odlúpnu bez toho, aby ostali fľaky a jazvičky. Medzi typy ablačnej terapie patrí laser s oxidom uhličitým (CO2), erbiový laser a kombinované systémy.
Neablačný typ lasera tiež stimuluje rast kolagénu. Je to menej agresívny prístup ako ablačný laser a má kratší čas na zotavenie. Výsledky sú však menej viditeľné. Medzi typy patrí pulzný laser, erbiový laser (Er:YAG) a terapia intenzívnym pulzným svetlom (IPL).
Frakčný laserový resurfacing sa používa na:
Toto ošetrenie je vhodné pre ľudí, ktorí túžia po omladenej pokožke so zjednoteným tónom, zlepšenou textúrou, zmenšenými pórmi a vyhladenými vráskami.
Pre tento zákrok je len niekoľko kontraindikácií. Je to napríklad akútne akné (na liečbe Roacutanom), kožné malignity, autoimúnne ochorenia spojivového tkaniva (napr. sclerodermia), herpes a akútne prebiehajúce infekcie a poruchy imunity. S ošetrením by ste mali počkať aj ak ste tehotná alebo dojčíte.
Vo svete je niekoľko výrobcov laserovej techniky. Každý lekár vám musí poskytnúť informácie o prístroji, ktorý používa. Dôležité je absolvovať zákrok pomocou laseru renomovanej značky pretože je to zárukou kvality. Používaný je napríklad laser renomovanej talianskej značky DEKA, ktorý používajú aj špecialisti z ESSUR Clinic.
Treba pamätať na to, že takmer každé pracovisko má iný typ prístroja. Od toho aký laser je použitý závisí aj samotný priebeh zákroku, prevedenia a najmä konečný efekt. Výsledok záleží teda nielen od kvality lasera ale aj od skúsenosti lekára. Je potrebné, aby lekár absolvoval špeciálne teoretické a praktické školenie a získal certifikát o tomto zaškolení.
Pri omladení frakčným laserovým resurfacingom je rozhodujúca bezpečnosť výkonu, jeho kvalita a tým aj konečný efekt. Zamerajte sa na tieto faktory pri výbere:
Na prvej konzultácii špecialista posúdi, či sa problém, s ktorým prichádzate, dá vyriešiť frakčným laserom. Vykoná tiež pohovor, aby zistil vašu anamnézu a aktuálny zdravotný stav, ako aj niečo o vašom životnom štýle. Dôležitou súčasťou rozhovoru je vylúčiť kontraindikácie, takže buďte úprimní.
Odborník potom zhodnotí celkový stav vašej pokožky - jej hustotu, stupeň tonusu a elasticity, ako aj nedokonalosti vašej pokožky - napríklad hĺbku jaziev alebo veľkosť škvŕn a fľakov. Potom bude schopný určiť, koľko sedení je potrebných na dosiahnutie uspokojivých výsledkov, a vysvetlí vám, aké výsledky môžete očakávať. Lekár vás bude informovať aj o tom, ako sa starať o pokožku pred ošetrením a po ňom.
Typ lasera sa vyberá podľa typu problému. Základným rozhodnutím je, či použiť ablačný alebo neablačný frakčný laser. Lasery ako minimálne invazívna alternatíva iných zákrokov sú čoraz populárnejšie, preto je k dispozícii mnoho typov laserových zariadení. Najmä v oblasti, akou je estetická medicína, je ich využitie veľmi široké (odporúčame vám prečítať si náš text o laserových zákrokoch v estetickej dermatológii, kde nájdete všetky ich aplikácie). Je dôležité uistiť sa, že príslušný špecialista používa originálne certifikované zariadenie, ktoré bolo schválené na používanie v Európe (niektoré obľúbené značky laserov sú Alma Harmony XL, Pixel Pro, iPixel, LightSheer atď.).
Zákrok nie je vhodné vykonávať v letných mesiacoch a to z dôvodu pôsobenia silného slnečného žiarenia. Mohlo by v prvých týždňoch po zákroku v procese hojenia spôsobiť neželané reakcie, ako je tvorba pigmentácií. Pred zákrokom nie je vhodné, aby ošetrovaná pokožka bola čerstvo opálená.
V letnom období je tiež prirodzené, že sa viac potíme a vďaka teplu je v ovzduší zvýšená prašnosť prostredia a preto je aj z hygienického hľadiska lepšie zákrok absolvovať mimo leta. Vhodné mesiace na tento zákrok sú od septembra do mája.
Zákrok si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu pacienta, hoci je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania pred zákrokom:
Pred ošetrením špecialista očistí časť pokožky, ktorá bude ošetrená laserom; v prípade tváre je potrebné odstrániť make-up. Na miesto ošetrenia aplikuje anestetický krém, aby bol zákrok komfortný a nebol bolestivý. Zákrok je prakticky bezbolestný, hoci pacient môže pociťovať štípanie alebo pálenie, ale nepríjemné pocity sú mierne. Špecialista počas ošetrenia nasmeruje laserový lúč na vybrané oblasti pokožky. Laserové zariadenia majú rôzne tvary a veľkosti, takže sa dajú použiť aj v ťažko prístupných oblastiach. Parametre lasera (intenzita lúča) sa volia na základe liečeného problému a stavu pokožky pacienta.
Ošetrenie trvá 15 až 90 minút v závislosti od veľkosti ošetrovanej oblasti a závažnosti lézií. Aj počet ošetrení závisí od typu nedokonalosti a značky lasera: zvyčajne sa odporúča 2 až 5 ošetrení každých 30 - 40 dní.
Laser stimuluje v dermálnej vrstve kože novotvorbu kolagénnych a elastických vlákien, čo spôsobuje spevnenie a vystretie pokožky, vyhladenie jemných vrások okolo očí a úst, upravenie textúry, odstránenie pigmentových škvŕn a zjednotenie farby pokožky, rozjasnenie a omladenie. Spôsobuje tzv. fototermolýzu pigmentov, čo sa prejavuje dramatickým odstránením parazitných pigmentácii (napr. melazmy). Upravuje farebnosť kože a koaguluje kožné cievky a zmenšuje rozšírené póry.
Celé ošetrenie sa zaobíde bez skalpelu alebo vpichov injekcií do tela. Frakčný resurfacing je teda ideálnym riešením spomedzi jemnejších ošetrení, či neinvazívnych omladzovacích techník a často sa zvažuje ako alternatíva pred použitím razantnejších invazívnych zákrokov omladenia ako napríklad facelift.
Tento zákrok zahŕňa množstvo výhod a nie je nutné ošetriť ním len tvár. V oblasti tváre má ale rozhodne najviditeľnejšie účinky tým, že navodí tvorbu kolagénu a okrem už spomenutých efektov zlepší štruktúru pokožky a pomáha napríklad aj znižovať mazivosť pleti v T-zóne, oživí suchú pleť a pod.
Dá sa povedať, že frakčný resurfacing je naozaj riešenie na celý komplexný rad problémov s pokožkou a funguje aj na drobné jazvyčky po akné, čiže funguje aj na odstránenie jaziev laserom. Toto ošetrenie je určené pre mladú, zrelú pleť a nielen pre staršiu pleť ako by sa predpokladalo. Okrem omladenia ponúka riešenie celého radu problémov s pleťou a navyše pôsobí aj ako prevenčné, čiže spomaľuje proces starnutia, čím sa pleť udrží dlhodobo sviežejšia a mladšia.
Tento zákrok, ak je prevedený kvalitným laserom so správne nastaveným protokolom, čo skúsený lekár už vie z praxe, tak je zárukou viditeľných zmien pokožky s dlhodobo dobrým efektom. Výhodou je, že sa nerobí v anestézii, teda nie je fyzicky náročný a zaťažujúci pre organizmus. Samotný zákrok trvá cca 30 minút (záleží od zóny) a klientka môže odísť ihneď po zákroku domov.
Po zákroku je možné veľmi rýchle zaradenie do bežných životných a pracovných zvykov a aktivít. Je preto vhodný aj pre aktívnych a zaneprázdnených ľudí.
Po zákroku prvých 12 hodín sa pociťuje štipkanie a sťahovania pokožky. Je to žiadaný proces. Je potrebné veľmi často pokožku premasťovať špeciálnym krémom, ktorý odporučí lekár. Dôležité je dodržiavanie hygieny a čistenia pleti podľa pokynu lekára. Pleť by sa prvé dni nemala zaťažovať pleťovým krémom, v žiadnom prípade peelingom či retinolu a vyslovene sa nesmie vystavovať slnečnému žiareniu, soláriu, saunovaniu a pod.
Odporúča sa pokojnejší režim bež športovej aktivity, aby nedošlo k opuchom. Na pokožke sa po zákroku objavia prejavy začervenania podobné silnejšiemu opáleniu až spáleniu. Pleť môže byť červená až bordová. Tieto prejavy zvyčajne ustupujú do 3 až 5 dní od zákroku. Vytvoria sa mikroskopické chrastičky, ktoré sa nesmú násilne odstraňovať. V tomto štádiu, cca po 4 dňoch sa môže na pleť naniesť aj make-up. Avšak je potrebné naďalej pleť podľa potreby premasťovať. Po 1 týždni môžete začať používať bežný pleťový krém.
Aj ďalšie min. dva mesiace po zákroku je potrebné dodržiavať zvýšenú ochranu pred UV žiarením a požívať minimálne krém s ochranou 30 SPF na bežný deň aj keď sa nevystavuje pleť slnenim. Pri silnešom pôsobení UV žiarenia, alebo pobyte pri mori a na horách sa odporúča krém s ochranou 50 SPF a to aj po uplynutí dvoch mesiacov. Toto by malo byť samozrejmosťou aj pre pleť bez zákroku laserom. Pleť treba ochraňovať pred slnečným žiarením, pretože spôsobuje pigmentácie a zrýchľuje starnutie pokožky.
Nástup účinku je v podstate ihneď. Sťahovanie pokožky môže klient/ka cítiť už prvé hodiny po zákroku. Postupným hojením pleti nastupujú ďalšie pozitívne výsledky v podobe úpravy textúry, farebného zjednotenia atď. Maximum účinku a zvýšená tvorba kolagénu nastáva postupne a to cca do 2 mesiacov.
Ideálne pre maximalizáciu výsledku je absolvovať 2 - 3 aplikácie s odstupom 3 mesiacov. Omladenie pleti frakčným laserom je označené ako "návrat v čase" aj o 5 až 7 rokov. Takže tento zákrok je naozaj veľmi účinný.
Niektoré problémy s pleťou, ktoré sa laserovým resurfacingom vyriešia (napr. jazvičky po akné, rozšírené póry a pod.) sú vyriešené na omnoho dlhšie, často aj natrvalo.
Pravdaže na stav pleti po laserovom resurfacingu majú vplyv faktory rovnaké ako na pleť bez ošetrenia. Hlavne teda životospráva, stres, čistota prostredia, fajčenie, hormonálna (ne)rovnováha, solárium a pôsobenie UV žiarenia, starostlivosť o pleť, genetika a pod.
V niektorých prípadoch je vhodné kombinovať resurfacing laserom aj s inými estetickými metódami, ako je napríklad aplikácia botulotoxínu alebo kyseliny hyalurónovej. V takom prípade sa niekoľko násobne zvýši želateľný efekt omladenia tváre.
Ak prebehla správna príprava na zákrok, tak sa minimalizujú možnosti pozákrokových komplikácii. Práve na oboznámenie pacientov s výkonom slúži konzultácia, kde sa zistí celkový stav klienta, okrem vyšetrenia pleti, resp. zóny ktorá sa bude ošetrovať. Ak klient/ka trpí nejakým chronickým ochorením, prípadne berie nejakú liečbu, to všetko sa musí zohľadniť a posúdiť. Zákrok sám o sebe nie je rizikový, avšak ako každý zákrok v medicíne musí byť vopred správne naplánovaný a hlavne po zákroku musí byť dodržaná starostlivosť a domáca liečba. Treba si uvedomiť, že estetický zákrok nie je len o kráse ale v prvom rade o medicíne.
Najčastejšie sa stretávam s tým, že klienti/ klientky trpia herpesom simplex. Vtedy sa urobí príprava na zákrok tým, že nasadíme antivirotiká. Pri laserovom resurfacingu sa vytvára termické (tepelné) pôsobenie a to môže spôsobiť vyhodenie herpesu na pere. Čo je komplikácia. Preto tomu predchádzame prevenciou.
Počas zákroku sa dodržujú všetky pravidlá bezpečnosti a ochrany pri používaní laserom, čo pre skúseného a vyškoleného lekára je prioritou a predchádza sa možným komplikáciám.
Lekár tiež zvolí intenzitu a trvanie ošetrenia (tzv.protokol), preto je dôležité vybrať si skúseného lekára. Ak sa zvolí nevhodný protokol môže to mať negatívne dôsledky na výsledok, niekedy aj s poškodením pleti. Naopak, ak sa zvolí protokol s nízkou intenzitou nemusí sa dostaviť očakávaný a želaný efekt. V tomto pravdaže zohráva rolu aj typ a kvalita laseru, skúsenosti lekára a pod.
Laserový resurfacing je zákrok s vynikajúcim konečným efektom a s dlhodobým pretrvávaním. Patrí medzi najobľúbenejšie zákroky v modernej estetickej medicíne a je určený pre rôzne vekové kategórie. Po absolvovaní tohto zákroku sa získava riešenie viacerých problémov jedným zákrokom, čo je neskutočným bonusom a navyše tento zákrok má účinky, ktoré sa nedajú nijako inak jednoduchšie a efektívnejšie dosiahnúť.
American Board of Cosmetic Surgery. (17. marec 2021). Laser Skin Resurfacing: Top 8 Things You Need to Know [online]. Dostupné na: https://www.americanboardcosme... [Dátum: 25. 9. 2022]
Envy klinika. (n. d.). Frakčný resurfacing pleti [online]. Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 25. 9. 2022]
Mayo Clinic. (2. marec 2022). Laser resurfacing [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 25. 9. 2022]