Lifting tváre je plastická operácia na obnovenie pevnosti pokožky a výrazné omladenie pokožky tváre a krku. Zákrok zahŕňa odstránenie prebytočnej kože, posilnenie hlbších tkanív, t. j. fascie SMAS, ktorá je zodpovedná za udržiavanie pevnosti, zdvihnutie ovisnutých štruktúr a presun tukových zásob. Výsledkom je omladenie tváre, zlepšenie kontúr krku, čeľuste, líc a spánkov.
Techniky faceliftu sú rôzne, v princípe ide u všetkých o odstránenie prebytku, prevísajúcej kože a tiež o napnutie hlbších štruktúr, buď aplikáciou povrchového muskuloaponeurotického systému /SMAS/ alebo pomocou SMAS laloka.
Pri liftingu tváre musí chirurg brať do úvahy nielen vek pacienta, ale aj vzhľad jeho tváre, stav pokožky a jeho celkový zdravotný stav. Vo všeobecnosti najviac žiadostí o lifting tváre prichádza od žien a mužov vo veku od 50 do 70 rokov, ale ak to fyzický a zdravotný stav dovoľuje, zákrok možno vykonať aj v neskoršom veku. Rovnaký princíp platí aj pre mladších pacientov; v skutočnosti sa už po 40. roku života môžu objaviť stavy straty kože, ktoré možno liečiť liftingom alebo mini liftingom.
Najlepšími kandidátmi na lifting tváre sú klienti, ktorých pokožka tváre začala ochabovať, ale stále si zachováva dobrú mieru elasticity. Úplný alebo čiastočný lifting tváre je možné vykonať u mužov a žien s veľkým ochabnutím. V prípade menšieho ochabnutia tváre je možné vykonať minifacelifting.
V prípade, že klient trpí chronickým ochorením, ako je cukrovka, lupus, reumatoidná artritída, môže to byť prekážkou pre vykonanie liftingu. Vždy je to ale na uvážení lekára, ktorý zhodnotí každého individuálnu situáciu. Rizikovým faktorom je aj vysoký krvný tlak a fajčenie, ktoré môže spôsobiť zlé prekrvenie tváre a tým ťažšie pooperačné hojenie.
Pre pacientov, ktorí na chirurgický facelift nie sú vhodnými kandidátmi alebo chcú radšej siahnuť po menej invazívnej alternatíve, estetická medicína ponúka viacero možností. Patria medzi ne napríklad ošetrenia ako Ultherapy, HIFU alebo vysoko intenzívny zameraný ultrazvuk, Fotona 4D...
Ako vždy hovoríme, výber chirurga je najdôležitejším krokom pre ľudí, ktorí sa rozhodnú podstúpiť plastickú a estetickú operáciu. Na Slovensku sú na bezpečné vykonávanie liftingu tváre oprávnení a vyškolení lekári so špecializáciou v oblasti plastickej a rekonštrukčnej chirurgie. Je dôležité obrátiť sa len na lekárov s preukázanými skúsenosťami, ktorí sú členmi vedeckých združení, ako je napríklad Slovenská spoločnosť plastickej a estetickej chirurgie.
Naše návrhy, ako najlepšie pristupovať k tejto náročnej voľbe, sú:
V neposlednom rade nezabudnite, že chirurg vo vás musí vzbudzovať absolútnu dôveru a istotu.
Počas prvej konzultácie chirurg najprv preskúma tvar tváre a jej kostné štruktúry a analyzuje možné chirurgické riešenia pre každý individuálny prípad.
Okrem toho špecialista dôkladne posúdi zdravotný stav pacienta, aby určil všetky rizikové faktory pre takúto operáciu. Medzi tieto faktory môžu patriť: vysoký krvný tlak, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, problémy so zrážaním krvi alebo zjazvením.
Každý pacient by mal pred touto operáciou tváre absolvovať nasledujúce vyšetrenia:
Počas tejto prvej návštevy vám chirurg podrobne vysvetlí rôzne dostupné techniky a presne popíše jednotlivé kroky zvolenej techniky, typ použitej anestézie, možné riziká operácie a celkovú cenu služby. Skontroluje aj to, či je pokožka tváre veľmi ochabnutá, a prezrie možné miesta, kde sa budú robiť rezy a možnosti ich zakrytia.
Okrem toho vám špecialista počas tohto obdobia poskytne aj všetky potrebné informácie pred operáciou: od pokynov o diéte, ktorú treba dodržiavať v dňoch pred operáciou, až po návrhy na správne užívanie liekov a vitamínov.
Je dôležité informovať chirurga, ak užívate lieky alebo látky ako tabak alebo alkohol. Osobitnú pozornosť treba venovať rizikám spojeným s fajčením: nikotín je vazokonstrikčná látka, ktorá znižuje prekrvenie, a preto zvyšuje riziko nekrózy a zabraňuje správnemu hojeniu, čo podporuje vznik jaziev, ktoré môžu byť aj znetvorujúce.
Nezabudnite sa svojho chirurga opýtať na všetky vaše pochybnosti, obavy alebo očakávania týkajúce sa operácie, aby vás mohol ubezpečiť a vysvetliť vám všetky dostupné možnosti, ktoré vyhovujú vašim špecifickým potrebám.
Vybraný lekár vám nariadi interné vyšetrenie a vykoná testy na posúdenie stavu kože, tvaru a symetrie tváre.
Pokúste sa prestať fajčiť a užívať lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi, 6 týždňov pred plánovanou liečbou.
Najmenej 6 hodín pred operáciou nejedzte, nepite a nefajčite. Pacient musí počítať s minimálne jedným dňom hospitalizácie.
Nezabudnite, že rovnako ako pri všetkých chirurgických zákrokoch nesmiete byť tehotná ani mať menštruáciu. Zabezpečte si dopravu domov a prípadne niekoho, kto vám pomôže počas prvých pooperačných dní pred plánovanou operáciou.
Ako ideálne riešenie sa ukazuje kombinácia doplnenia strateného objemu tváre a napnutia ovísajúcich častí tváre chirurgicky v uvedenom poradí postupne tak, ako nastupujú stále výraznejšie prejavy starnutia na tvári. Potrebné sú aj mezoterapeutické ošetrenia pre zlepšenie kvality samotnej kože.
Zákrok zvyčajne trvá 3 - 4 hodiny, v kombinácii s inými zákrokmi (napr. lifting obočia, brady, korekcia očných viečok (blefaroplastika) alebo transplantácia tuku) môže trvať aj dlhšie. Môže sa vykonávať v celkovej anestézii alebo v lokálnej so sedatívami.
Každý chirurg pristupuje k operácii individuálne. Presné umiestnenie rezov a poradie jednotlivých krokov počas liftingu tváre závisí od techniky, ktorú chirurg zvolí.
Na začiatku zákroku sa očistí pokožka tváre a umyjú sa vlasy a pokožka hlavy. Rez sa zvyčajne vedie v dolnej, vlasatej časti spánku, kde prebieha v prirodzenej línii predného okraja ušnice a pokračuje za ušným lalôčikom, mierne smerom nahor k ušnici. Ak si operácia vyžaduje zásah do oblasti brady, malý rez sa môže urobiť aj pod bradou.
Koža na spánkoch, tvári a krku sa potom jemne oddelí od spodných štruktúr a po dôkladnom zmeraní sa odstráni prebytočná koža. V prípade silnejšej vrstvy tuku, najmä v oblasti brady, možno zákrok kombinovať s jemnou liposukciou. Na dosiahnutie dlhodobého účinku sa systém podkožných tvárových svalových fascií, známy ako SMAS, napína a koriguje rovnakým spôsobom ako pokožka. Potom sa aplikujú stehy.
Na odvádzanie krvi a telesných tekutín, ktoré by mohli skomplikovať proces hojenia, sa niekedy používajú drény. Nakoniec sa dáva obväz, ktorý chráni rany, udržiava tkanivá na mieste a zabraňuje opuchu, a elastický obväz na spevnenie tváre a krku.
Budú jazvy viditeľné?
Znaky rezov začínajú v spánkovej oblasti a smerujú dole k uchu, okolo oblúka ušného lalôčika, pokračujú do brázdy tesne za uchom a do vlasov v spodnej časti zátylku. Týmto spôsobom nevzniká žiadna viditeľná jazva, ktorá by mohla pacientov v budúcnosti privádzať do rozpakov, a to aj napríklad pri krátkych alebo vyrastených vlasoch.
Po 4 mesiacoch už jazvy nebudú takmer viditeľné. Počas tohto obdobia ich možno dokonale zakryť vlasmi alebo make-upom.
Zavedené drény sa zvyčajne odstránia na druhý deň po operácii a pacient sa môže vrátiť domov, kde by mal prísne dodržiavať pooperačné pokyny. V jednotlivých prípadoch môže hospitalizácia trvať dlhšie.
Ak boli použité nevstrebateľné stehy, ich odstránenie sa vykoná na siedmy až desiaty deň po operácii.
Po operácii musí pacient počítať s väčším či menším opuchom a niekedy aj s modrinami.
Pacient môže pociťovať nepríjemné pocity a v prípade bolesti môže užívať bežne dostupné lieky proti bolesti. Ak je bolesť intenzívna, pretrváva dlhší čas alebo je viditeľný opuch tváre, treba okamžite vyhľadať lekára.
Dočasná necitlivosť kože v pooperačnej oblasti je úplne normálna, ale mala by postupne ustúpiť v priebehu niekoľkých týždňov.
Počas tohto obdobia je veľmi dôležité starať sa o jazvy, aby zostali sotva viditeľné a skryté.
Rekonvalescencia zvyčajne trvá 2 až 4 týždne. Počas tohto obdobia by sa mali obmedziť aj spoločenské a obchodné kontakty, pretože tvár ešte potrebuje čas na zotavenie.
Počas jedného mesiaca sa neodporúča žiaden šport ani fyzická námaha.
Cieľom je, aby bol výsledok prirodzený. Znaky starnúcej tváre, ako sú škrečky, sú odstránené, uhol čeľuste načrtnutý, líca zdvihnuté, ale črty tváre zostávajú nezmenené. Účinok zákroku nevidieť úplne okamžite. Na konečný výsledok musíte trpezlivo čakať, kým sa celý proces hojenia neukončí.
U mladších pacientov vo veku okolo 40 - 45 rokov neprinesie lifting tváre radikálnu, veľkolepú zmenu vzhľadu, ale umožní takzvané "udržanie mladosti", takže takýto človek bude vyzerať oveľa mladšie ďalších 10 rokov.
U starších pacientov, napr. vo veku 65 rokov, prinesie operácia viditeľný omladzujúci efekt, väčší rozdiel vo vzhľade pred a po.
Účinok zákroku zvyčajne trvá približne 10 rokov. V prípade potreby môžete postup zopakovať.
Tvárový lifting s veľkolepými výsledkami možno kombinovať s ďalšími zákrokmi, ako je liposukcia tváre, alebo s menej invazívnymi metódami omladenia.
Po operácii sa zvyčajne nevyskytujú žiadne závažné komplikácie. Znecitlivenie operovanej oblasti, opuch a modriny sa časom stratia bez stopy.
Medzi komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý lekársky zásah, patrí hematóm (zväčšujúci sa neprirodzený výrastok, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v bočnej oblasti krku).
Napriek tomu je potrebné všetky znepokojujúce príznaky okamžite nahlásiť lekárovi.
Avelane Clinic. (n. d.). Lifting tváre [online]. Dostupné na: https://www.avelane.com/sk/pla... [Dátum: 9. 11. 2022]
ENVY klinika. (n. d.). Facelifting [online]. Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 9. 11. 2022]
Eveclinic. (n. d.). Face lifting - plastická operácia nadbytku kože tváre [online]. Dostupné na: https://www.eveclinic.sk/face-... [Dátum: 9. 11. 2022]
ISAPS. (n. d.). Facelift [online]. Dostupné na: https://isaps.org/discover/pat... [Dátum: 12. 1. 2023]