Bioenterický intragastrický balón BIB je silikónový balónik, ktorý sa zavádza do žalúdka pomocou endoskopu. Balón sa nafukuje soľným roztokom cez samozatvárací ventil. Balón navodzuje pocit sýtosti, čím znižuje príjem a pomáha pri chudnutí. Je indikovaný na použitie pri znižovaní hmotnosti u pacientov s nadváhou s indexom telesnej hmotnosti (BMI) 27 a vyšším. V kombinácii s vyváženou nízkokalorickou stravou, integrovaným programom fyzickej aktivity a behaviorálnou terapiou umožňuje pacientovi upraviť tvar jeho tela bezpečným a efektívnym spôsobom, ktorý zvyšuje celkové zdravie a kvalitu života.
Intragastrické balóny boli v priebehu rokov pozmenené a systém BIB bol prepracovaný tak, aby zaisťoval efektivitu, spoľahlivosť a dobrú interpretáciu. Pomáha pacientom prevziať kontrolu nad svojou hmotnosťou bez rizika spojeného s bariatrickou chirurgiou alebo anorektikami, keďže ide o súčasť gastroskopie.
BIB je odporúčaný predovšetkým u takzvaných superobéznych pacientov s BMI nad 50, ako príprava na bandáž žalúdka. Ak máte BMI 27 a viac a nedokázali ste dosiahnuť systematické zníženie hmotnosti pomocou stravovania, cvičenia alebo iných postupov, alebo máte v pláne podstúpiť kardiovaskulárny, ortopedický alebo iný chirurgický zákrok a vyžaduje si redukciu hmotnosti pre možné riziká a pre lepšie výsledky, tak by ste mohli byť vhodným kandidátom na tento zákrok.
Ako takmer každá liečba obezity, ani BIB nie je vhodný pre každého. Kontraindikáciou sú aktívne žalúdočné alebo dvanástnikové vredy, gastrointestinálne poruchy (akútna gastritída, cholecystitída, apendicitída, pankreatitída, gastroparéza), hiátová hernia, tehotenstvo, drogová alebo alkoholová závislosť, psychiatrické ochorenia, predchádzajúce operácie žalúdka a čriev alebo vek mladší ako 18 rokov.
Výber toho správneho špecialistu je nesmierne dôležitý pre dobrý výsledok zákroku, ale aj preto, aby ste sa počas celého procesu a spolupráce s lekárom cítili dobre a dôverovali mu. Zamerať by ste sa mali predovšetkým na lekára, ktorý má so zavedením intragastrického balóna bohaté skúsenosti a výborné výsledky. Pokiaľ v okolí nemáte nikoho, kto zákrok podstúpil a vedel by vám z osobnej skúsenosti poradiť, vyhľadajte si skúsenosti iných pacientov na internete a zistite tak, ktorý doktor má dobré výsledky a príjemné vystupovanie.
Vždy je potrebné poriadne sa s vybraným lekárom poradiť a porozprávať, pretože dôležitou súčasťou procesu je váš psychický stav a ochota zmeniť váš životný štýl, aby bolo možné dosiahnuť cieľ dlhodobo.
Osobná konzultácia je prvým krokom ako sa môžete detailne dozvedieť všetky informácie o zákroku. Pred každým zavedením BIB balóna je nutné dôkladné preskúmanie zdravotnej dokumentácie a GFS vyšetrenie a v prípade pochybností aj iné odborné vyšetrenia.
Konzultácia by mala prebiehať s gastroenterológom a nutričnou terapeutkou, ktorí vykonajú základné vyšetrenia, stanovenia BMI, prípadné riziká, základné laboratórne vyšetrenia a sono brucha. Odborníci vyhotovia pohybový plán, ktorý budete dodržiavať po zavedení intragastrického balóna.
Už pred zavedením intragastrického balóna by ste mali zmeniť svoje stravovacie návyky a snažiť sa do svojho života zaradiť viac pohybu.
Intragastrický balónik BIB vyrobený spoločnosťou Allergan sa skladá z mäkkého roztiahnuteľného balónika pripojeného k polohovacej trubici, ktorá umožňuje endoskopistovi vložiť balónik do žalúdka pacienta ústami a pažerákom. Pred zavedením lekár vykoná EGD- endoskopické vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika a ak sa nenájdu žiadne kontraindikácie, lekár nechá balón prejsť ústami a pažerákom a umiestni ho do žalúdka. Balón sa do žalúdka umiestňuje stále vypustený. Po umiestnení je balónik naplnený sterilným soľným roztokom a metylénovou modrou farbou. Balónik je vybavený samozatváracím ventilom a po vybratí plniacej trubice voľne pláva v žalúdku.
Balónik je možné vložiť do žalúdka pacienta približne v rozmedzí 20 - 30 minút. Balón čiastočne naplní pacientov žalúdok, čo vytvára pocit plnosti. Intragastrický balónik sa ponecháva v žalúdku najviac šesť mesiacov. Balónik sa odstraňuje cez pažerák a ústa pacienta pomocou endoskopie. Lekár balónik najskôr prepichne a vypustí, potom ho vyberie a natrvalo odstráni pomocou špeciálnej pinzety na extrakciu.
Vkladanie a vyberanie sa robí ambulatne za sedácie s lokálnou anestéziou. Na konci zákroku je pacient krátku dobu sledovaný a potom môže ísť domov.
Prínosom je jednoznačne úbytok hmotnosti, čím sa zvyšuje sebavedomie a zlepšuje celkový zdravotný a psychický stav pacienta. Intragastrický balón je obzvlášť užitočný pri liečbe morbídne obéznych pacientov, či už sú kandidátmi na bariatrickú chirurgiu alebo nie. Použitie systému BIB na zníženie hmotnosti pacienta pred operáciou v skutočnosti pomáha obmedziť riziká spojené s následnou operáciou.
Veľkou výhodou je, že je to miniinvazívna chirurgia a teda zákrok je rýchly a bez potreby väčšej rekonvalescencie. Zákrok trvá od začiatku do konca zvyčajne 30 minút a pacienti odchádzajú domov ešte v ten istý deň.
Pacienti so zavedeným BIB musia pravidelne chodiť na kontroly a musia rešpektovať odporúčané rady a princípy životosprávy, stravovacie návyky a telesný pohyb.
Po zavedení intragastrického balóna môžete mať prvé dni až týždne pocit tlaku v bruchu a môžete mať aj pocity na zvracanie. Preto je odporúčané byť prvý týždeň na tzv. tekutej diéte a budete musieť piť veľa tekutín. Postupne prejdete na normálnu stravu. Podstatné je, že si získavate nové stravovacie a režimové návyky, nové pohybové návyky, zmeníte svoj životný štýl a navráti sa vám zdravé sebavedomie a chuť do života. Ako dlho po liečbe si nižšiu váhu udržíte, záleží samozrejme na tom, ako sa na nový stravovací a pohybový režim adaptujete.
V závislosti od stupňa nevoľnosti môže byť pacient prepustený deň po operácii alebo po dlhšom pobyte, približne 2 - 4 dni. V prvých dňoch rekonvalescencie sa pacientom odporúča, aby sa vyvarovali akejkoľvek aktivite, ktorá by mohla spôsobiť nadmerný tlak alebo traumu v oblasti brucha. Po operácii sa pacienti môžu vrátiť do svojej práce po približne po siedmich dňoch odpočinku, ale musia sa zdržať akéhokoľvek fyzického cvičenia najmenej 8 týždňov.
Strata hmotnosti závisí od toho, ako dobre sa adaptujete na systém BIB úpravou stravy. Očakáva sa, že systém BIB spôsobí úbytok hmotnosti 1 kg za týždeň a počas 6 mesiacov by sa teda celkový úbytok hmotnosti mal pohybovať medzi 15 - 25 kg, samozrejme to závisí aj od počiatočnej hmotnosti s ktorou začínate. V prvých 3 mesiacoch dôjde k najväčšej redukcii hmotnosti a v kombinácii s podpornými programami (diétne a pohybové) sa dá strata hmotnosti udržať. Po vybratí balónika sa váha môže znovu zvýšiť, ak nedôjde k trvalým zmenám v stravovaní a pohybe.
Ak pacient spozoruje modrý moč alebo modré zvratky, je to znakom prasknutia balónika. Aj po zavedení balónika môže pacient zažívať ťažkosti s chudnutím, zvyčajne kvôli tomu, že nedodržiava stanovený stravovací plán. Na druhej strane existuje tiež možnosť nadmerného alebo nekontrolovaného úbytku hmotnosti, ktorý by mohol mať nepriaznivý vplyv na zdravie pacienta. Preto je počas liečby nevyhnutné pravidelné sledovanie pacienta doktorom.
Najčastejšie vedľajšie účinky po zavedení gastro balónika sú:
Vedľajšie účinky sa po operácii vyskytujú u väčšiny pacientov a môžu si vyžadovať zmenu stravovacích návykov alebo pridanie vitamínov či liekov.
Nord Bariatric. (2020). Gastric balloon. Dostupné na: https://www.nordbariatric.com/ [Dátum: 17. 11. 2020]
Reyap Hospital. (2022). It is easy to lose weight with obesity treatment! Dostupné na: https://reyaphospital.com/en/obesity/ [Dátum: 7. 11. 2022]
Slovenský pacient. (2020). Bariatrická operácia: Zmenšenie žalúdka nie je jediná možnosť. Dostupné na: https://slovenskypacient.sk/ba. [Dátum: 17. 11. 2020]