Peeling je kľúčovým ošetrením na dosiahnutie mladistvého vzhľadu a predovšetkým zdravej a čistej pleti.
Účinky ošetrenia závisia od typu peelingu a aktívnych zložiek, ktoré obsahuje. Tu sú výsledky, ktoré môžete očakávať:
Ak
máte mastnú pleť, je pre vás vhodná exfoliácia - reguluje
vylučovanie kožného mazu a dodáva pleti jas a pružnosť.
Väčšina
ľudí - mužov aj žien -, ktorí sa rozhodli vyskúšať túto
techniku, je s výsledkom spokojná, pretože sa dá
aplikovať aj v lete,
ošetrenie
nespôsobuje bolesť a výsledky sú viditeľné po veľmi krátkom
čase,
v závislosti od stavu vašej pokožky.
Odborníci v Evia Clinic používajú revolučný dvojfázový peeling BiorepeelCl3, ktorý pleť biostimuluje, revitalizuje, hydratuje a omladzuje s peelingovým efektom. BiorepeelCl3 je jediným peelingom, ktorý má biostimulačné účinky na lekárskej úrovni a anti-age efekt, ktorý pleť vyhladzuje podobne ako botulotoxín pomocou kyseliny gama-aminomaslovej (GABA). Dá sa aplikovať po celý rok. Má unikátne zloženie a neexistuje iný peeling, ktorý by bol rovnako multifunkčný.
Väčšina klasických chemických peelingov obsahuje hlavne kyseliny silnej koncentrácie, ktoré nie je možné aplikovať počas leta, pretože v reakcii na slnečné žiarenie spôsobujú pigmentácie. Spoločnosť Aesthetic med však vyvinula peelingy novej generácie.
Pri týchto peelingoch novej generácie takmer nedochádza k páleniu a olupovaniu kože, zatiaľ čo koncentrácia kyselín zostáva účinná. V zložení nenájdete peroxid ani amoniak a aktívne zložky sú nakombinované tak, aby bojovali proti vráskam, následkom pôsobenia UV žiarenia, tiež zmierňujú pigmentácie a prejavy akné. Tento peeling má aj anti-agingový účinok vďaka pôsobeniu špecifického kolagénového boostra, antioxidantov a liftingových zložiek. Pokožka je hlboko stimulovaná a revitalizovaná vďaka zmesi aminokyselín, vitamínov, a kyselín AHA, BHA, TCA a PHA v hydrofilnej fáze. V lipofilnej fáze pôsobia aktívne zložky tak, že pokožku hydratujú a chránia pred oxidáciou, zároveň pôsobia podporne na syntézu kolagénu, tkanivový rast a uvoľnenie nervov, čo má protivráskový efekt.
Peelingové ošetrenie pleti sa vykonáva predovšetkým u ľudí, ktorí bojujú s akné, chcú sa zbaviť škvŕn, jaziev, jemných vrások, alebo požadujú celkové omladenie bez ihiel.
Odporúčame pri:
Náš peeling je možné aplikovať aj v lete a nedochádza následne k zmene pigmentu.
Oštrenie sa nemôže vykonávať počas tehotenstva alebo dojčenia.
Peeling môžeme použiť už od adolescentného veku (12 rokov)
najčastejšie na mastnú pokožku s akné,
kedy pôsobí ako vhodná doplnková liečba
akné,
alebo pri iných kožných ochoreniach, ktoré sa vyznačujú zhrubnutím kože.
Horná
veková hranica je neobmedzená,
záleží od citlivosti pokožky a koncentrácie peelingu.
Chemický peeling, rovnako ako všetky zákroky estetickej medicíny, by mal vykonávať kvalifikovaný odborník, ktorý absolvoval požadované školenie a má certifikát potvrdzujúci jeho zručnosti, aby ste predišli riziku. Zatiaľ čo povrchový peeling môže vykonať kozmetička, stredne hlboký a hlboký peeling môže vykonať len lekár. Najlepšie je obrátiť sa na dermatológa alebo lekára estetickej medicíny - títo odborníci majú o pleti najväčšie znalosti. Základné informácie o lekároch môžete zistiť v registri lekárov Slovenskej lekárskej komory. Môžete si tiež overiť, či vami vybraný dermatológ patrí do Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti (SDVS) alebo do Slovenskej spoločnosti estetickej dermatológie a kozmetiky (SSEDK)
Pred rozhodnutím si môžete na internete vyhľadať aj názory iných pacientov a porovnať fotografie pred a po zákroku. Neriaďte sa len cenou a buďte obzvlášť opatrní, ak je cena extrémne nízka. V prípade pochybností sa poraďte s viacerými lekármi.
Počas prvej konzultácie špecialista preskúma vašu anamnézu a analyzuje stav vašej pokožky. Vyšetrí vašu pleť a opýta sa, aké výsledky chcete dosiahnuť, aby mohol vybrať správny typ ošetrenia. Dôležitou súčasťou vyšetrenia je určenie schopnosti vašej pokožky regenerovať a produkovať kolagén a elastín. Lekár potom rozhodne o hĺbke peelingu; je dôležité mať na pamäti, že čím hlbší peeling, tým dlhšia je doba regenerácie epidermy po ošetrení. Plytká exfoliácia pôsobí len v rámci epidermy, takže doba regenerácie je v tomto prípade najkratšia.
Následne vám odborník presne vysvetlí, ako sa peeling vykonáva, ako pripraviť pokožku pred ošetrením a aké odporúčania by ste mali dodržiavať po ošetrení. Pri prvej konzultácii by ste sa tiež mali uistiť, že neexistujú žiadne kontraindikácie zákroku, ako napríklad herpes, cukrovka alebo precitlivená pokožka.
Existuje viacero typov peelingu, vrátane chemického, laserového alebo mechanického. Keď počujeme slovo "peeling", najčastejšie si automaticky predstavíme ten chemický. Nižšie zistíte, ako sa uvedené metódy líšia.
Chemický peeling
Rozlišujeme tri úrovne peelingu: hlboký, stredne hlboký a plytký (povrchový).
Laserový peeling
Ošetrenie sa vykonáva pomocou Q-Switched Nd:Yag lasera, ktorý využíva uhlíkovú suspenziu. Výhodou tejto metódy je, že je menej invazívna, a teda menej bolestivá ako chemický peeling. Na druhej strane sa však ošetrenie nevykonáva na celej tvári naraz, ale na jednotlivých častiach, takže je potrebných niekoľko sedení. Laserový peeling vyhladí pokožku a pomôže jej získať jednotnú štruktúru. Po ošetrení sa môže objaviť mierne začervenanie, ktoré však po niekoľkých hodinách zmizne. Nezabudnite sa však niekoľko dní po zákroku vyhýbať slnku.
Mechanický peeling
Táto metóda, známa aj ako dermabrázia alebo mikrodermabrázia, sa používa u ľudí, ktorí bojujú s rozšírenými pórmi, hyperpigmentáciou, hlbšími jazvami po akné a otvorenými čiernymi bodkami (bežne známymi ako biele bodky). Ošetrenie môže byť viac alebo menej hlboké. Obnovuje prirodzený jas pleti a umožňuje dosiahnuť efekt "novej pleti". Najčastejšie sa vykonáva s hlavicou, ktorá zároveň exfoliuje a čistí pokožku. Vo väčšine prípadov je na dosiahnutie požadovaných výsledkov potrebných 5 až 10 sedení po približne 30 minútach. Opäť platí, že medzi jednotlivými sedeniami by ste sa mali vyhýbať slnku.
Bez ohľadu na to, či sa pripravujete na hĺbkový alebo len povrchový peeling, je nevyhnutné pripraviť pokožku na zákrok. Váš lekár vám zvyčajne odporučí krém s jemnými exfoliačnými vlastnosťami, ktorý je prispôsobený potrebám vašej pokožky. S aplikáciou krému by sa vo väčšine prípadov malo začať približne 1 - 2 týždne pred ošetrením. Cieľom starostlivosti pred ošetrením je dopriať pokožke a melanocytom v nej odpočinok, aby sa zabránilo riziku zmeny farby.
Niektorí odborníci odporúčajú vyhýbať sa slnečnému žiareniu nielen pred ošetrením, ale aj po ňom.
Takto vyzerá postupné ošetrenie:
Po
ošetrení môže byť pokožka mierne
začervenaná,
ale ešte v ten istý deň získa späť svoju prirodzenú farbu. V
prípade nášho
peelingu
je možné
vykonávať všetky každodenné činnosti ihneď po ošetrení.
Je potrebné poznamenať, že bez ohľadu na typ peelingu je potrebné vyhýbať sa slnečnému žiareniu pred ošetrením a najmenej jeden týždeň po ošetrení.
Chemický
peeling je účinný
aj po jednom sedení,
ale v závislosti od potrieb vašej pleti a očakávaných výsledkov
vám môže
odborník odporučiť viac ošetrení.
Pre dosiahnutie lepších výsledkov môže lekár navrhnúť aj
kombináciu
peelingu s ďalšími ošetreniami,
ako sú rádiofrekvenčné
ošetrenia
alebo revitalizácia
pleti kyselinou hyalurónovou.
Odporúčame vykonávať ošetrenie každých 14 dní, pretože pokožka potrebuje čas na regeneráciu. Najlepšie opakovať 3 - 6x v závislosti od stavu pleti a odporúčaní odborníka. Už po prvom sedení môžeme vidieť zmeny. Ak chceme dosiahnuť čo najlepšie výsledky, treba dodržať počat opakovaní stanovený odborníkom.
Účinky:
Výsledky sa u jednotlivých klientov líšia. Hoci epidermálny peeling prináša viditeľné výsledky, tieto výsledky závisia najmä od stavu a zdravia pokožky pacienta. Účinky závisia aj od typu použitej látky, jej dávky a času aplikácie.
Existuje riziko výskytu:
Možné sú aj komplikácie, ako je aktivácia herpesu a periorálny zápal. Hlbšie lekárske peelingy s kyselinou TCA a fenolovou môžu spôsobiť pocity mravčenia, opuchy, začervenanie a precitlivenosť na slnečné svetlo. Preto je dôležité dobre si vybrať odborníka. Do kontaktu s kyselinami a inými látkami používanými počas sedenia by mali prísť len kvalifikované osoby.
Evia Clinic. (n. d.). BiorepeelCl3 [online]. Dostupné na: https://eviaclinic.sk/procedur... [Dátum: 9. 12. 2022]
Lasercenter. (n. d.). Estetická medicína – chemický peeling [online]. Dostupné na: https://www.lasercenter.sk/ose... [Dátum: 26. 8. 2022]
Yes Visage. (n. d.). Chemický peeling [online]. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/ak... [Dátum: 26. 8. 2022]