Botulotoxín patrí do skupiny neurotoxínov. V lekárskej praxi je využívaný od r. 1970 v oblasti oftalmológie a pozostáva zo 7 typov, klinicky sa však používajú iba toxíny A a B. Terapeutický účinok spočíva v schopnosti minimalizovať svalové napätie a zvýšiť svalovú relaxáciu. Jeho mechanizmus účinku je blokovanie uvoľňovania acetylcholínu, čo vedie k relaxácii svalov v ošetrenej lokalite, ku ktorej zvyčajne dochádza 24 hodín až dva týždne po aplikácii .
Odporcovia botulotoxínu často poukazujú na skutočnosť, že botulotoxín je pôvodne produktom baktérie Clostridium botulinum, táto baktéria sa nachádza na mäsových výrobkoch balených bez prístupu vzduchu ako napr. klobásy, z toho pochádza prívlastok klobásový jed. Netreba sa toho však báť, aj penicilín je produkt plesne.
Použitie schválené FDA
V poslednej dobe zaznamenávame zvýšené využitie na dermatoestetické a kozmetické účely.
Prvým
typom botoxu, ktorý bol uvedený na trh, bol onabotulotoxín A.
V roku 2002 ho Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) odporučil na
kozmetické ošetrenie glabelárnych vrások/vrások hnevu. Druhá
formulácia onabotulotoxínu A, ktorá bola vyrobená vo Francúzsku,
získala licenciu na použitie na estetické účely od Európskej
únie v roku 2006 a bola schválená FDA v roku 2009.
Botox
typu A sa stal pojmom, ktorý spoločnosť používa na označenie
všetkých zložiek používaných v kozmetických ošetreniach.
Štúdia
z roku 1994 uviedla účinnosť botoxu A na zníženie výskytu
vrások na tvári; odvtedy sa používa ako kozmetická
liečba. Botoxové
injekcie možno použiť na liečbu glabelárnych
vrások, vrások okolo pier (fajčiarske línie) a marionetových
vrások, platyzmálnych pásov na krku, strabizmu, blefarospazmu,
cervikálnej dystónie, hyperhidrózy, ako aj synkinézy po operácii
tváre.
Účinok je reverzibilný a vedie k redukcii mimických vrások/línií, z ktorých niektoré sú spôsobené neustálymi kontrakciami .
V
oblasti dermatológie sa botulotoxín vo všeobecnosti vstrekuje do
mimických
svalov
Väčšina týchto svalov je pripevnená skôr k mäkkým
tkanivám než kostiam a stiahnutím ťahajú cez kožu, na
ktorej vytvárajú
typické vrásky. Ideálny vek na túto procedúru je 18 - 65 rokov.
Botox sa môže tiež použiť na zdvihnutie obočia a liečbu problémov, ako je hyperhidróza – nadmerné potenie podpazušia, dlaní, chodidiel, niektoré typy kožných ochorení - lichen simplex, pompholyx (dyshidrotický ekzém) a akné vulgaris. Botox nemožno použiť na prevenciu iných príznakov starnutia, ako je suchá koža, poruchy pigmentácie a cievne abnormality. Ak vás trápia niektoré z týchto problémov, poraďte sa so svojím lekárom o tom, či by botulotoxín nebol tým správnym riešením.
Kontraindikácia pri aplikácii botulotoxínom je tehotenstvo a dojčenie. Okrem toho, v tomto období majú mamičky asi iné starosti, než vyhladenie vrások. Z chorôb sledujeme niektoré poruchy (napr. ochorenie Myasthenia gravis),
autoimunitné
ochorenia (napr. roztrúsená skleróza, Eatonový Lambertový syndróm), alergie na niektoré zložky prípravku a poruchy zrážanlivosti krvi. Injekcie sa tiež neaplikujú pri zápale oblasti, kde chcete vrásky vyhladiť. Lekár by mal vedieť, aké lieky klient užíva. Antibiotiká alebo lieky na srdečnú arytmiu môžu dokonca zákrok znemožniť.
Výber správneho odborníka je rozhodujúci pre dosiahnutie uspokojivých výsledkov liečby. Dôvera je vo vzťahu medzi pacientom a lekárom mimoriadne dôležitá, preto využite svoju prvú návštevu u špecialistu a položte mu všetky otázky, ktoré vám víria v hlave - zbavíte sa tak všetkých pochybností a v deň zákroku budete uvoľnení.
Aplikáciu botoxových injekcií môže vykonávať len lekár, ktorý absolvoval príslušné školenie. Nemali by ste sa preto v žiadnom prípade obracať na osobu, ktorá nemá kvalifikáciu na výkon lekárskej praxe a zákrok nevykonáva v ordinácii, ale doma.
Ide o ambulantný zákrok, ktorý trvá niekoľko minút. Vlastná aplikácia trvá 5 - 10 minút. Vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto mierne podchladiť ľadovým obkladom). Po ošetrení miesta dezinfekčným činidlom sa roztok aplikuje tenkou ihlou (tzv. inzulinkou). Tou zavedie lekár látku do svalu, ktorý spôsobuje vrásku, alebo nežiaduci výraz tváre. Injekcia pri aplikácii spôsobí jemne pálivý pocit. Ihneď po zákroku je pokožka mierne začervenaná a ľahko opuchnutá. Toto zhruba po hodine vymizne. Najčastejšou lokalitou na ošetrenie je čelo, oblasť koreňa nosa a oblasť okolo očí. Lekár s väčšími skúsenosťami je schopný vyrovnať aj drobné asymetrie v tvári, respektíve ošetriť aj začínajúce vrásky v oblasti hornej pery. Muži vyžadujú vyššie dávky botoxu, pretože majú väčšiu svalovú hmotu ako ženy.
Nemusíte si brať zvláštne voľno - dovolenku, takmer hneď po zákroku môžete ísť do práce. Odporúča sa minimálne týždeň pred zákrokom nepiť alkohol. Aspirín alebo iné protizápalové lieky vysaďte aspoň dva týždne pred zákrokom, aby nedošlo k tvorbe nežiaducich podliatin.
Po ošetrení by si klientka nemala 4 hodiny ľahnúť ani sa predkláňať a prvé 2–3 hodiny ani vôbec manipulovať s miestami vpichu. Ďalej by sa klienti mali vyhnuť počas 48 hodín prehriatiu, saune, soláriu, cvičeniu. Zvýšené prekrvenie aplikovanej oblasti môže spôsobiť vylúčenie bolutotoxínu a tým znížiť jeho efekt.
Tiež by sa mala vyhnúť treniu, alebo škrabaniu ošetreného miesta, a to aspoň dvanásť hodín a zhruba týždeň by nemala chodiť na kozmetiku, či na masáž tváre.
Odstránenie vodorovných vrások na čele je veľmi častá požiadavka klientov, ktorí sa takmer vždy dočkajú uspokojivého výsledku. Za vrásky je zodpovedný sval na čele (Musculus frontalis), ktorého funkcia je pohybovať kožou čela a obočím smerom hore. Pri aplikácii toxínu je potrebné dbať na to, aby nedošlo k úplnej paralyzácii svalu. To by mohlo spôsobiť pokles obočia, alebo poruchu mimiky (výraz masky). Preto sa používa viacej injekcií, ktoré obsahujú menšie množstvo botulotoxínu. Tak dôjde iba k oslabeniu svalu.
Ďalším žiadaným miestom úpravy je takzvaná glabelárna vráska, ktorá sa objavuje pri mračení sa. Glabela je oblasť medzi pravým a ľavým obočím, tesne nad nosom. Ovláda ju viacej svalov, do ktorých sa potom vpichne injekcia. Pacient sa pri zákroku musí zamračiť, aby sa dalo presne určiť miesto, kde toxín aplikovať.
Treťou najčastejšou procedúrou je zmiernenie vrások v očných kútikoch. Medzi hlavné príčiny ich vzniku patria vek a pôsobenie slnečného žiarenia. Sval, ktorý pracuje v príslušnej oblasti, sa latinsky nazýva Musculus orbicularis oculi, teda kruhový očný sval. Jeho bočná časť je tiež cieľom zákroku. Ak si všimnete pokles očného viečka, alebo dvojité videnie, zrejme bolo použitých príliš mnoho injekcií, alebo nevhodne veľká dávka toxínu.
Pokles okrajovej časti obočia je spôsobený zníženým ťahom svalov. Ich sila totiž s vekom klesá, preto potom nezvládnu udržať váhu ostatného tkaniva. Aj tu môže pomôcť aplikácia botulotoxínu.
V oblasti úst sa botulotoxín používa pri zvýšenej kontrakcii hornej pery a poklesu ústnych kútikov. Vrásky nad hornou perou sú menej vhodným miestom pre aplikáciu látky, pretože je toto miesto veľmi citlivé na prípadnú obrnu a vyžaduje skúseného lekára. Pre nápravu týchto defektov sa používa hlavne kolagén a jemu podobné materiály. Na druhú stranu sa botulotoxín hodí pre odstránenie záhybu na brade, alebo pre úpravu niektorých drobných asymetrií tváre.
V podkoží krku sa nachádza plochý tenký sval, ktorý sa nazýva platysma (po slovensky kožný krčný sval). Na rozdiel od iných svalov sa neupína na kosti, ale hlavne na kožu. Ako telo starne a klesá jeho pružnosť a sila, vytvárajú sa na krku zvislé väzivové pruhy. Na druhej strane, vodorovné vrásky vznikajú vďaka ovisnutej koži. Faktory, ktoré ovplyvňujú starnutie, sú predovšetkým - genetické dispozície, zmeny hmotnosti, ale tiež poškodenie radiáciou pri ožarovaní nádorov v oblasti krku, hlavy a hornej časti hrudníka.
Na odstránenie vrások v krčnej oblasti sa používajú skôr operačné postupy. Botulotoxín je náhradným riešením pre staršie pacientky, ktoré už nespĺňajú kritéria pre operáciu, alebo predchádzajúci chirurgický zákrok nebol úspešný. Dá sa však použiť aj u mladších pacientiek. Tieto zákroky vyžadujú skúseného lekára a existuje mnoho techník na ich vykonanie. Hlavné nebezpečie je „napichnutie“ iného svalu. To môže spôsobiť problémy pri prehĺtaní. V tomto prípade určite navštívte svojho lekára, aby nedošlo k vdýchnutiu potravy. Medzi ďalšie komplikácie patria opuchy, hematómy, alebo tiež bolestivosť a oslabenie svalov a ostatných tkanív krku. Nevyskytujú sa ale príliš často.
Klinické účinky botoxu sa prejavujú prvý až štvrtý deň po injekcii, po ktorých nasleduje 1–4 týždne maximálneho účinku. Po 3–4 mesiacoch účinok slabne, ale pretrváva priaznivý efekt obdobia, kedy koža nebola stále účinkom nadmerného sťahu svalstva krčená. Aby sa účinky botoxu predĺžili zo šiestich mesiacov na jeden rok, liečba by sa mala opakovať jeden rok alebo dlhšie. Trvanie účinku botoxu sa medzi jednotlivcami líši v dôsledku rozdielov v usporiadaní svalov, čo znamená, že rôzni jednotlivci môžu vyžadovať rôzne dávky botoxu aj miesto aplikácie.
Čím dlhšie sa látka aplikuje, tým dlhšie účinok vydrží. Dlhšie ako rok však účinok botulotoxínu nezaistíme, a tak klient dochádza jedenkrát ročne, alebo v tom lepšom prípade sa odnaučí používať niektoré svaly, a tým sa odstup medzi aplikáciami predĺži. Častejšie než dva krát za rok by sa aplikácia v rovnakej lokalite vykonať nemala (okrem prvého roka). Ak je mimická vráska príliš hlboká a sú tu už narušené kolagénové vlákna, nemôžeme očakávať vyhladenie, ale iba redukciu vrások. Tu je možné botulotoxín kombinovať s vhodným injekčným výplňovým materiálom (napr. kolagén alebo kyselina hyalurónová).
Botulotoxín A má značné zastúpenie a benefit v lekárskej dermatoestetike. Je to relatívne bezpečný materiál, ktorý prináša so sebou výrazne zmeny nielen v omladení, ale účinným spôsobom znižuje aj nadmerné potenie v ošetrených lokalitách, vďaka čomu sa môžme vyhnúť použitiu rôznych aj nebezpečných chemických prípravkov. Napriek týmto benefitom jeho použitie patrí výhradne do rúk lekára, ktorý má znalosti v aplikačných technikách, vie posúdiť prácu mimických svalov a následne aj správne a presne ovplyvní mimiku tváre tak, aby pôsobila prirodzene. Nechceme vytvárať “kamenné” tváre, ale redukovať nadmernú tvorbu mimických vrások a to je náš cieľ.
Botulotoxín je bezpečný a účinný pri liečbe vrások na tvári. Botulotoxín A nespôsobuje trvalé zmeny na nervových zakončeniach a cielených svaloch. Vo všeobecnosti nespôsobuje žiadne dlhodobé nepriaznivé alebo vedľajšie účinky v oblasti dermatológie.
Po zákroku sa niekedy objavia bolesti hlavy, ktoré väčšinou trvajú maximálne dva dni. Malé percento pacientov trpelo poklesom očného viečka, ten ale tiež do troch dní vymizne. Medzi ďalšie komplikácie patria príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, začervenanie, alebo podliatina v okolí miesta vpichu, nevoľnosť, zášklby oka, dvojité alebo zhoršené videnie, alebo oslabenie svalov. Všetko sú to však dočasné komplikácie, ktoré po čase odoznejú.
Ascher B, Talarico S, Cassuto D, et al. International consensus recommendations on the aesthetic usage of botulinum toxin type A (Speywood Unit)–part II: wrinkles on the middle and lower face, neck and chest. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2010;24(11):1285–1295. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [Dátum: 14. 6. 2022]
Carruthers JA, Lowe NJ, Menter MA, et al. A multicenter, double-blind, randomized, placebo-controlled study of the efficacy and safety of botulinum toxin type A in the treatment of glabellar lines. J Am Acad Dermatol. 2002;46(6):840–849. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [Dátum: 14. 6. 2022]
Cohen JL, Dayan SH, Cox SE, Yalamanchili R, Tardie G. Onabotulinumtoxin A dose-ranging study for hyperdynamic perioral lines. Dermatol Surg. 2012;38(9):1497–1505. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [Dátum: 14. 6. 2022]
Coté
TR, Mohan AK, Polder JA, Walton MK, Braun MM. Botulinum toxin type A
injections: adverse events reported to the US Food and Drug
Administration in therapeutic and cosmetic cases. J Am Acad
Dermatol. 2005 Sep;53(3):407-15. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [Dátum: 14. 6. 2022]
Garone, S. (30. január 2019). I Don’t Regret Botox. But I Wish I Knew These 7 Facts First. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 3. 8. 2022]
Interklinik. (8. apríl 2020). Čo je to Botox – botulotoxín? [online]. Dostupné na: https://interklinikpoprad.sk/c... [Dátum: 3. 8. 2022]
Krishtul A, Waldorf HA, Blitzer A. Complications of cosmetic botulinum toxin therapy In: Carruthers A, Carruthers J, editors. Botulinum toxin. USA: Elsevier Inc.; 2005:12132.
Maio M, Rzany B. Patient selection In: Acquilla R, Patel T, Gonzales M, editors. Botulinum Toxin in Aesthetic Medicine. New York: Springer; 2007:11–19.
Markey AC. Botulinum A exotoxin in cosmetic dermatology. Clin Exp Dermatol. 2000;25(3):173–175. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [Dátum: 14. 6. 2022]
Mayo Clinic. (2. február 2021). Botox injections [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 3. 8. 2022]
Michael AC, Kane MD. Botox injections for lower facial rejuvenation. Oral Maxillofac Surg Clin North Am. 2005;17(1):41–49. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [Dátum: 14. 6. 2022]
Patil
S, Willett O, Thompkins T, Hermann R, Ramanathan S, Cornett EM, Fox
CJ, Kaye AD. Botulinum Toxin: Pharmacology and Therapeutic Roles in
Pain States. Curr Pain Headache Rep. 2016
Mar;20(3):15. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go... [Dátum: 14. 6. 2022]
Rzany B, Zielke H. Overview of botulinum toxin In: de Maio M, Rzany B, editors. Botulinum Toxin in Aesthetic Medicine. New York: Springer-Verlag Berlin Heidelberg; 2007:1–10.