Plastická operácia brucha, inak známa aj ako abdominoplastika či tummy tuck, je rozsiahly chirurgický zákrok, ktorého výsledkom je zmenšenie brucha odstránením prebytočného tuku a ovísajúcej kože. Okrem toho je možné abdominoplastikou aj spevniť svaly brušnej steny, čo vedie k plochému bruchu a užšiemu pásu. Plastika brucha môže významne upraviť vzhľad vyčnievajúceho brucha či ovisnutej kože alebo nevzhľadného previsu v týchto partiách. Jedná sa o veľmi populárny chirurgický zákrok, ktorý len v roku 2021 podstúpilo viac ako 900 000 ľudí na svete podľa posledných štatistík Medzinárodnej spoločnosti estetickej plastickej chirurgie (ISAPS).
Tento text overil MUDr. Martin Dziuban z FRAIS - Inštitút zdravia a krásy.
Keďže abdominoplastika slúži na odstránenie prebytočnej kože a tuku zo strednej a spodnej časti brucha, operácia sa odporúča najmä pre ľudí, ktorí majú s týmito partiami problém. Výrazný úbytok hmotnosti je najčastejšou príčinou ovísajúcej kože a ochabnutých brušných svalov. U žien sa môže objaviť aj v dôsledku tehotenstva. Po úbytku tukového tkaniva na bruchu sa koža uvoľní a môžu sa objaviť strie. Podľa odborníkov z Inštitútu Zdravia a Krásy FRAIS sú najlepšími kandidátmi na operáciu pacienti s nadbytočnou kožou či tukom, na ktoré už diéty ani cvičenie nepomáha.
Po tehotenstve často zostáva vypuklá brušná stena v dôsledku rozostupu priamych brušných svalov. Veľmi často nepomáha ani intenzívne cvičenie. Počas tehotenstva sa tiež poškodzujú elastické vlákna kože, ktoré sa uvoľňujú a vznikajú strie.
Operácia brucha sa odporúča v nasledujúcich prípadoch:
Abdominoplastika je chirurgický zákrok, preto sa môže vykonávať len u ľudí v dobrom zdravotnom stave. Je dôležité poznamenať, že abdominoplastika nie je určená pre pacientov, ktorí bojujú s obezitou, ale len pre tých, ktorí trpia prebytočnou kožou spojenou s úbytkom hmotnosti.
Plastika brucha je podľa špecialistov z Eveclinic vhodná pre mužov aj ženy, ktorí sú v dobrom zdravotnom stave. Rozloženie tuku je u nich určené predovšetkým genetickými a hormonálnymi dispozíciami. Dokonca aj relatívne štíhli ľudia môžu mať veľké tukové zásoby v brušnej oblasti. Ak máte v úmysle sa zbaviť podstatnej časti hmotnosti, je odporúčané operáciu odložiť.
Plastická operácia brucha výrazne pomôže ženám, ktoré majú po viacnásobných tehotenstvách uvoľnené brušné svalstvo a koža sa im už nevrátila do pôvodného stavu. Ženám, ktoré plánujú mať ešte dieťa, je odporúčané abdominoplastiku odložiť, aj keď operácia nie je prekážkou k otehotneniu a ďalšiemu pôrodu. Operáciu ale neplánujte, ak ešte dojčíte alebo ak máte po pôrode menej ako rok. Vaše telo sa z pôrodu musí najskôr zotaviť pred takýmto zaśahom.
Napriek strate elasticity kože sa dá abdominoplastikou dosiahnuť značné zlepšenie vzhľadu brucha aj u starších klientov.
Previs brucha je niekedy spojený s diastázou, čo je funkčná porucha brušnej steny. Pri diastáze je priamy brušný sval rozostúpený a brušná stena je povolená. Medzi svalom vzniká rozostup (diastáza), ktorý je príčinou "vystrčeného" či "ovisnutého" brucha. Tento problém sa dá často riešiť fyzioterapiou a správnou metódou cvičenia možno dosiahnuť skvelé výsledky aj bez operácie. Preto je pri diastáze vždy odporúčané najskôr skúsiť cvičenie a k abdominoplastike pristúpiť až keď už nie je iná možnosť.
Vhodný kandidát:
Nie všetci chirurgovia vykonávajú rovnaký typ operácie brucha. Niektorí uprednostňujú jednu techniku pred druhou a typ zákroku závisí aj od problémov a očakávaní pacienta. Je dôležité, aby ste sa s nimi poradili, ktorý typ operácie vykonajú podľa vašich konkrétnych potrieb, pretože jazvy, pooperačné obdobie a výsledok sa môžu líšiť.
Endoskopická abdominoplastika: je určená pre pacientov s diastázou rekti, je minimálne invazívna.
Miniabdominoplastika: YES VISAGE klinika vysvetľuje, že miniabdominoplastika spočíva v operačnej korekcii buď podbruška alebo nadbruška, pričom za hranicu zákroku sa považuje pupok. Tento zákrok trvá kratšie a často je odporúčaný mladším, štíhlejším pacientom, ktorých hlavným problémom je rozostup brušných svalov.
Klasická abdominoplastika: alebo abdominálna lipektómia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni všetok tuk a koža, ktoré sa v priebehu rokov nahromadili v oblasti brucha a ktoré sa nedajú odstrániť inými zákrokmi. Okrem toho spevňuje svaly brušnej steny, uvoľnené po pôrode alebo dlhodobej obezite, čo dosiahne požadovaný efekt plochého brucha.
Lipoabdominoplastika: teda kombinácia abdominoplastiky a liposukcie, sa používa najmä vtedy, keď je potrebné kožu napnúť a zároveň odstrániť podkožné tukové tkanivo či nadbytočnú kožnú stenu. Súčasťou môže byť aj korekcia brušných svalov.
Umbilikoplastika: je plastická úpravu pupočnej jazvy. Operácia je nenáročná, vykonáva sa v lokálnej anestézii a jazva je iba vo vnútri pupku. Pri tejto operácii chirurg nepresúva pupok, ale mení jeho tvar. Väčšina pacientov požaduje vtiahnutie vypuklého pupku.
V minulosti lekári neodporúčali liposukciu a abdominoplastiku kombinovať, ale vykonávať ich postupne. Samotná abdominoplastika predstavuje väčší zásah do tela ako liposukcia. Oba zákroky sú navyše spojené so zhoršeným prekrvením brušnej steny, preto sa plastickí chirurgovia obávali, že by mohlo dôjsť napríklad k nekróze.
V súčasnosti sa čoraz častejšie využíva kombinácia týchto dvoch zákrokov; abdominoplastika s liposukciou sa nazýva lipoabdominoplastika. Moderné technológie ako ultrazvukové či laserové liposukčné zariadenia umožňujú vykonávať liposukciu a abdominoplastiku súčasne. Tento typ zákroku prináša pacientom vynikajúce výsledky.
Laserová lipolýza umožňuje nielen redukovať nadbytočný tuk, ale aj stimulovať pokožku k regenerácii a produkcii kolagénu a elastických vlákien. To je mimoriadne dôležité v procese regenerácie, aby pokožka po liposukcii a abdominoplastike zostala čo najpevnejšia. Používa sa moderná laserová liposukcia SlimLipo alebo tiež ultrazvuková liposukcia Vaser Lipo.
Kedy stačí liposukcia? Liposukcia je menej invazívna metóda ako abdominoplastika a na rozdiel od abdominoplastiky nezanecháva jazvy. Odporúča sa najmä v prípadoch, keď prebytočná koža nie je veľmi viditeľná a samotná koža je bez jaziev a strií. Preto je liposukcia často lepšou voľbou pre mladších pacientov, ktorých koža sa rýchlejšie regeneruje.
Tak ako pri každom chirurgickom zákroku je výber správneho chirurga kľúčom k dosiahnutiu uspokojivých výsledkov a pomáha predchádzať vážnym komplikáciám.
Tento zákrok vykonáva plastický chirurg, dôležité je teda si v prvom rade overiť, že vami vybraný doktor dokončil špecializáciu v odbore plastická chirurgia a môže svoju prax vykonávať. Môžete tak zistiť v registri lekárov Slovenskej republiky v Slovenskej lekárskej komore. Dobré je si tiež zistiť, či daný plastický chirurg patrí do Slovenskej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie či do medzinárodných asociácií združujúcich plastických chirurgov.
Rozhodne nevyberajte plastického chirurga podľa ceny, ale podľa skutočných recenzií a tiež si nechajte ukázať fotky pred a po abdominoplastike. Zistíte, koľko skúseností s operáciou brucha má, a uvidíte reálne výsledky, ktoré sa dajú od abdominoplastiky očakávať. Dôležité sú aj vzájomné pochopenie a dôvera.
Otvorene s chirurgom prediskutujte svoje očakávania. Musí byť schopný popísať vám všetky možnosti a riziká, vrátane obmedzení každého postupu. Plastika brucha je rozsiahla operácia, preto teda venujte čas svojmu rozhodovania a neponáhľajte sa s ním.
Pri prvej návšteve u chirurga sa zvyčajne hodnotí zdravotný stav pacienta, ako aj pružnosť kože v oblasti brucha a rozsah nahromadeného tuku. Odborníci z Eveclinic zdôrazňujú, že je dôležité, aby ste na tejto konzultácii vysvetlili, či ste fajčiar alebo užívate nejaké lieky. Snažte sa úprimne vyjadriť svoje očakávania a položiť všetky otázky týkajúce sa operácie, rezov, jaziev a pooperačného obdobia. Chirurg vám vysvetlí najvhodnejšie možnosti pre váš prípad a možné riziká alebo komplikácie.
Pri prvej konzultácii vás chirurg informuje, akým liekom sa pred operáciou vyhnúť. Tiež vás informuje o tom, že pred operáciou nie je vhodné držať drastickú diétu, prípadne vám odporučí, ako sa v týždňoch pred zákrokom stravovať a správať. Abdominoplastiku je totiž nutné absolvovať v plnom zdraví, aby bol proces rekonvalescencie čo najjednoduchší. Akékoľvek nachladnutie či chrípka je v deň zákroku kontraindikáciou.
Počas tejto konzultácie by ste sa mali so špecialistom porozprávať aj o anestézii, ktorá bude pri operácii použitá, a o tom, či bude potrebné, aby ste boli hospitalizovaný na klinike. Pri tejto príležitosti by ste sa mali opýtať aj na celkovú cenu operácie a na to, či zahŕňa napríklad pooperačný pás.
Pre pozitívny výsledok zákroku a správne hojenie je dôležité nielen dodržiavať pooperačnú starostlivosť, ale aj prísť na operáciu v čo najlepšom stave. Z tohto dôvodu je nevyhnutné dodržiavať odporúčania chirurga, aby boli vaše telo a koža pripravené na operáciu aj rekonvalescenciu. Všeobecne sa odporúča:
Niektorým ženám môže byť odporučené, aby 1 mesiac pred abdominoplastikou prestali užívať perorálnu antikoncepciu. Niektorí pacienti môžu byť inštruovaný najskôr schudnúť, aby sa priblížili k svojej ideálnej hmotnosti a zabezpečili tak dobré výsledky operácie.
Táto operácia trvá zvyčajne 3 až 4 hodiny v závislosti od konkrétneho prípadu. Používa sa celková anestézia a zvyčajne si vyžaduje pobyt v nemocnici cez noc. Ak ide o miniabdominoplastiku alebo liposukciu brucha, môže sa vykonať v lokálnej anestézii a pod sedatívami, takže pacient je pri vedomí, ale necíti bolesť. Ak sa vykonáva miniabdominoplastika, trvá zvyčajne maximálne 2 hodiny.
Tak ako pri každom chirurgickom zákroku je nevyhnutné vykonať predoperačné vyšetrenie, pri ktorom sa zhotovia fotografie oblasti pred zákrokom, aby bolo možné posúdiť konečný vývoj pacienta.
Pri tomto zákroku sa urobí rez od jednej lopaty panvovej kosti ku druhej, tesne nad líniou pubického ochlpenia. Veľkosť rezu závisí od množstva kože a tuku, ktoré sa má odstrániť. Ďalej chirurg oddelí kožu od brušnej steny, pretiahne ju smerom k rebrám a nadvihne. Tým odkryje priame svaly brucha. Tie sú potom spevnené pritiahnutím k sebe a zošité do ich novej pozície. To zaistí spevnenie brušnej steny a zúženie obvodu pása.
Prebytočná koža je potom stiahnutá dolu a odstránená. Pre nový pupok sa prereže otvor, do ktorého je pupok fixovaný stehmi. Operačná rana sa uzatvára v niekoľkých vrstvách, väčšinou vstrebateľnými stehmi. Pod kožu sa vkladajú sacie drény a brušná stena sa odľahčuje kompresnou bandážou. Na zlepšenie výsledkov sa môže vykonať liposukcia alebo liposkulptúra bokov alebo transplantácia tuku. Týmto zákrokom sa odstránia aj strie v spodnej časti brucha.
Treba poznamenať, že hoci po operácii brucha zostáva jazva, je pomerne nízko, takže ju väčšinou nevidieť. Po určitom čase je jazvu možné aj vyhladiť zbrusovacím laserom, čím sa jej viditeľnosť ešte zníži.
Po abdominoplastike zostávajú pacienti obvykle hospitalizovaní 2 dni, hovorí MUDr. Peter Žiak PhD., aj keď dĺžka hospitalizácie je individuálna a závisí od rozhodnutia lekára. Je to intenzívna operácia, ale bolesť je variabilná a znesiteľná. Chirurg vám predpíše lieky proti bolesti a vhodnú liečbu na pooperačné obdobie. Počas hospitalizácie má tiež pacient zavedené drény, ktoré sú ale pred prepusteným domov odstránené.
Mali by ste mať na pamäti, že v prvých dňoch bude brucho opuchnuté a môžete pociťovať nepríjemné pocity, ktoré sa postupne zmiernia pomocou liekov predpísaných chirurgom. Prvých 7 dní od operácie je odporúčaný kľudový režim na lôžku. Najväčšie problémy robí zmena polohy zo sedu do ľahu.
Po týždni bude klient pozvaný na prvý preväz, ďalšie návštevy lekár naplánuje individuálne podľa hojenia rany. V druhom týždni po zákroku je už možné vykonávať každodenné aktivity, aj keď tým namáhavým je samozrejme potrebné sa ešte vyhýbať.
Ľudia so sedavým zamestnaním sa do práce môžu vrátiť obvykle po 2 týždňoch. Ak máte ale fyzicky namáhavejšiu prácu, budete ju môcť začať vykonávať až po 6 týždňoch, upozorňuje MUDr. Peter Žiak PhD.
Po 6 - 8 týždňoch je možné tiež sa začať postupne vracať k športu a iným fyzicky náročnejších úkonom. Dôležité je však dbať na to, že telo sa stále zotavuje a treba ho preto namáhať postupne. Správne cvičenie podľa špecialistov z Inštitútu Zdravia a Krásy FRAIS pomáha procesu rekonvalescencie, avšak je dôležité zvyšovať jeho intenzitu postupne a opatrne. Vždy je pritom nutné rešpektovať opuch alebo bolesti, ktoré by cvičenie mohlo spôsobiť a prispôsobiť fyzickú záťaž aktuálnemu stavu.
Počas celého tohto procesu hojenia je samozrejme nutné nosiť kompresnú bielizeň, ktorá pomôže na brucho vytvoriť primeraný tlak, napomôže hojeniu, a zmierni bolesti. Minimálna doba nosenia kompresnej bielizne je jeden mesiac, najčastejšie 4 až 6 týždňov.
Dôležitý je po abdominoplastike diétny režim, vzhľadom na zmeny uloženia čriev. Nie je žiadúce zaťažovať peristaltiku. Jedzte častejšie, menšie porcie a vynechajte ťažké jedlá (sacharidy, vyprážané mastné jedlo).
Jazvy sú po plastike brucha viditeľné a počas prvých 3-6 mesiacov sa môže ich vzhľad dokonca zhoršiť. Po 9-12 mesiacoch je možné očakávať, že jazvy vyblednú a budú plochšie. Aby sa tak však stalo, je dôležité sa o ne správne starať. Tlakovými masážami docielite zmäknutie jazvy a jej lepšie hojenie. Ako bonus môžete používať silikónové prúžky, ktoré tiež zjemňujú jazvu. Niektoré kliniky odporúčajú doplnkovú enzýmovú terapiu (wobenzym) alebo terapiu biostimulačným laserom.
Proti opuchom a modrinám dobre zaberajú masti ako Heparoid a Hirudin. Po odstránení väčšej časti kože trpia pacienti ťahom v jazve a uľavujú si drobným predklonom. Tento stav by mal byť dočasný a do troch týždňov by mal ustúpiť.
O jazvu sa musíte aj naďalej starať, starostlivo ju chrániť pred slnkom minimálne štyri mesiace, a potom ju natierať krémom s vysokým UV faktorom. Aj keď jazvy nikdy úplne nezmiznú, vďaka ich umiestneniu nie sú pri bežnom živote žiadnou prekážkou, keďže zostanú ukryté pod spodnou bielizňou či plavkami.
Naozajstné výsledky možno hodnotiť skutočne až po niekoľkých mesiacoch po riadnom zahojení, aj keď tie prvotné pozitívne výsledky je možné vidieť od prvého dňa po operácii. U každého jedinca je doba hojenia a rekonvalescencie individuálna, no konečné výsledky budú viditeľné po jednom roku a jazva sa vyvíja počas nasledujúcich dvoch rokov.
Vo väčšine prípadov sú výsledky abdominoplastiky trvalé, obzvlášť, ak dodržiavate vyváženú stravu a predpísané cvičenia. To ale neznamená, že po abdominoplastike nemôže znovu dôjsť k nahromadeniu tuku v tejto oblasti vo zvýšenej miere.
Počítajte s tým, že ak si po operácii naplánujete ďalšie tehotenstvo, je možné, že sa koža opäť povolí. Rovnako tak nemožno ovplyvniť prirodzený proces starnutia a stratu elasticity kože vekom.
Aj keď správnym výberom chirurga a dodržiavaním pokynov sa dá mnohým komplikáciám predísť, abdominoplastika je rozsiahly zákrok a isté riziko je tam vždy. Možné komplikácie sú napríklad:
Rizikom je taktiež nespokojnosť s výsledkom, prípadne nespokojnosť so vzhľadom jazvy po operácii. Takýmto komplikáciám je však možné predísť otvorenou komunikáciou s doktorom pred zákrokom, kedy vám vysvetlí, aké výsledky je alebo nie je možné očakávať, a tiež presným dodržiavaním pokynov či už počas prípravy na operáciu alebo v pooperačnej starostlivosti.
ASPS. (n.d.). Tummy tuck, Abdominoplasty. [online] Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org... [Dátum 9.3.2020].
Inštitút Zdravia a Krásy FRAIS. (n.d). Plastická operácia brucha - abdominoplastika. [online] Dostupné na: https://www.frais.sk/zeny/sluz... [Dátum 9.3.2020].
ISAPS. (2022). ISAPS International Survey on Aesthetic/Cosmetic Procedures. [online] Dostupné na: https://www.isaps.org/media/vd...[Dátum 12.1.2023].
Mayo Clinic. (n.d.). Tummy tuck. [online] Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes.... [Dátum 9.3.2020].
YES VISAGE. (2022). Plastika brucha. [online] Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/ab... [Dátum 9.3.2022].