Vlasová transplantácia – čisto mužská záležitosť?

Vlasová transplantácia – čisto mužská záležitosť?
Je popredná súkromná klinika s 26-ročnými skúsenosťami, ktorá pod jednou strechou ponúka celú škálu chirurgických aj nechirurgických zákrokov v rôznych oblastiach lekárskeho odvetia.
Vytvorené: 8. 7. 2009 · Aktualizácia: 14. 7. 2022

Prečo strácame vlasy a viac nám na niektorých miestach nerastú?

Rozoznávame dva druhy plešivosti:

  • Angrogénne podmienená plešivosť / alopécia (najmä u mužov):Približne 6 mesiacov po narodení začínajú vlasové folikuly, teda cibuľky produkovať vlasy. Ich priemerný regeneračný cyklus je asi 4-5 rokov. v tomto prirodzenom cykle sa strieda rastová fáza, keď vlasy dosahujú istú dĺžku, majú svoju štruktúru, hrúbku, s fázou bez rastu, kedy sa stabilne udržujú vo vlasatej časti hlavy. Potom sa vlasy zdravého jedinca dostanú do tretej etapy – vypadnú, ale vlasový folikul zostáva zachovaný a v ďalšom cykle z neho opäť vyrastá vlas. u zdravého človeka sa teda v priebehu jeho života zopakuje istý počet reprodukčných cyklov. U mužskej populácie sa pôsobením mužského pohlavného hormónu – testosterónu naštartuje genetická informácia na Y chromozóme na skrátenie reprodukcie vlasov – dochádza k ich vypadávaniu a plešivosti. Fyziologická plešivosť postihuje približne 45% mužskej populácie v rôznom rozsahu.

  • Plešivosť / alopécia z iných príčin:Okrem fyziologickej plešivosti u mužov poznáme aj patologické stavy vrátane endokrinných ochorení rôznych interných chorôb. Ich možným a častým klinickým prejavom je vypadávanie až celková strata vlasov. Častým vyvolávajúcim činiteľom je aj pôsobenie negatívnych stresov a tých je v súčasnej uponáhľanej dobe viac ako dosť.

Stresogénne faktory sa napriek pozitívnemu mysleniu nedajú úplne vylúčiť zo života a môžu sa stať jednou z multifaktoriálne podmienených príčin vypadávania vlasov. Alopécia, plešivosť, trápi aj časť ženskej populácie. Hoci aj u nej sú prítomné priemerne v 4 - 5 % aj typy vypadávania „mužskej“ androgenetickej varianty, u žien sa takmer nikdy nestretneme s celkovou plešivosťou. Skôr sú postihnuté isté časti vlasovej pokrývky hlavy. Častým vyvolávajúcim faktorom vypadávania vlasov sú obdobia hormonálnych zmien a nerovnováhy (nástup puberty u žien, obdobie vyhasínania činnosti vaječníkov – klimaktérium, ochorenia štítnej žľazy a iné).

Ako bude prebiehať príprava a samotný zákrok ?

Tak ako pri všetkých zákrokoch na našej klinike aj vlasovej transplantácii predchádza podrobná bezplatná konzultácia, na ktorej sa u pacienta naplánuje operačný zákrok, priblížia operačné techniky, priebeh zákroku a pooperačná starostlivosť.

Stručná charakteristika zákroku: Vlasová transplantácia vychádza zo skutočnosti, že folikuly v záhlaví nenesú genetickú informáciu na vypadávanie vlasov, čo umožňuje ich prenos do miest, kde vlasy zanikli.

Operačné metóda pri vlasovej transplantácii:

  • transplantácia folikulárnych jednotiek (FUT) – zo záhlavia sa v lokálnej anestézii odoberá pás kože s vlasovými folikulami. Po tomto odbere ostáva na záhlaví len tenká čiarka, jazvička. Následne sa z tohto pásu tkaniva vypreparujú jednotlivé folikulárne jednotky s rôznym počtom vlasov, ktoré sa následne roztriedia. v druhej fáze operácie sa na lysích a preriedených miestach vytvoria drobné nárezy, kde sa v tretej fáze priamo transplantujú jednotlivé vlasové štepy. Výhodou tejto metódy je transparentnosť a dokonalé využitie každého folikulu. v predných líniách sa nepravidelne robí kútová a čelová línia s folikulárnymi jednotkami, ktoré obsahujú 2 najviac 3 vlasové cibuľky. Pre zvýraznenie efektu prirodzených vlasov sa predné línie doplňujú o transplantáty, ktoré obsahujú jeden vlas. Táto metóda sa môže vykonávať i pomocou transplantačného pera. Výhodou je, že umiestnenie vlasových folikulov je presné. Po vpichu sa koža uzavrie kvapkou krvi, neskôr vznikajú chrastičky, ktoré pri hojení odpadávajú samé.

  • extrakcia folikulárnych jednotiek (FUE) – špeciálne vyvinutou ihlou sa z darcovskej plochy v záhlaví vyberajú jednotlivé folikuly, alebo ich časti a transplantujú sa do nepatrných otvorov v transplantačnej oblasti. Prevedenie vpichov sa robí ihlou rovnakého typu, čiže štepy dokonale zapadajú do vpichov. Výhodou tejto techniky je neprítomnosť jazvy ako po ”klasickom” odbere a rýchle zacelenie drobných raniek v mieste odberu. Nevýhodou je väčšia časová náročnosť a vyššia cena zákroku.

Bude výsledok zákroku trvalý ?

Pri všetkých operačných metódach na konci tretieho mesiaca po operácii vyrastajú z folikulov vlasy bez genetickej záťaže a tak je natrvalo zabezpečený doživotný efekt rastu vlasov v transplantovaných oblastiach.

Aká bude rekonvalescencia ?

Vývoj hojenia bude závisieť od dodržovania pokynov ošetrujúceho lekára. Na 10 -14 deň sú v transplantovanej oblasti len bledoružové bodky, ktoré časom zapigmentujú.

MUDr. Jozef Hedera – plastický chirurg z centra zdravia a krásy INTERKLINIK

Evia Clinic
Levice, Nitriansky kraj
Košice, Košický kraj
NESTORY medical centre
Košice, Košický kraj
Nitra, Nitriansky kraj
Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.

Mohlo by Vás tiež zaujímať...