Vaginálna suchosť: príznaky, prevencia a navrátenie pohodlia
Vaginálna suchosť postihuje ženy v každom veku, častejšie sa však vyskytuje u starších. Za normálnych okolností sa v pošve priebežne vytvára tekutina, ktorú nazývame “vaginálny výtok”. Bežne má zdravý výtok bielu až béžovú farbu, konzistenciu krému a je bez zápachu. V prípade, že takýto nie je, môže spôsobovať nielen problémy v sexuálnej oblasti, ale tiež sa zvyšuje riziko zavedenia infekcie.
Príčiny vzniku vaginálnej suchosti
Na kvalitu pohlavného života ženy vplýva množstvo faktorov. Jedným z nich je tvorba estrogénu, ktorý má hneď niekoľko dôležitých úloh. Pôsobí na elasticitu vagíny, ovplyvňuje kyslosť prostredia a podporuje jej prirodzenú lubrikáciu. Hlavnou príčinou suchosti vagíny je teda znižovanie produkcie estrogénu prichádzajúcej s vekom. Čo všetko môže spôsobiť vaginálnu suchosť?
Menopauza - práve s jej príchodom dochádza k znižovaniu tvorby estrogénu a progesterónu. Nedostatkom estrogénu stráca pošva vaginálny epitel, teda ochranu.
Tehotenstvo a následne dojčenie - počas tehotenstva dochádza k významným hormonálnym výkyvom, ktoré môžu spôsobovať suchosť vagíny, ale jedná sa len o dočasný jav. Pôrodom tiež dochádza k narušeniu sliznice, ktorá sa po približne 6-8 týždňoch obnoví. Po tomto období by mala suchosť ustúpiť a obnoviť sa správna funkcia.
Hormonálna antikoncepcia - pri používaní hormonálnej antikoncepcie môže vaginálna suchosť postihnúť aj ženy v mladšom veku. Jedným z vedľajších účinkov môže byť pokles tvorby vlastného estrogénu.
Chybná hygiena intímnej oblasti - nedostatočná ale aj naopak nadmerná hygiena intímnych partií používaním intímnych krémov, gélov, sprejov alebo výplachov. Odporúčame sa vyhnúť prípravkom s obsahom mydla, silikónov, parabénov či parfumov.
Choroby alebo infekcie - medzi ochorenia spôsobujúce vaginálnu suchosť patria diabetes, poškodenie orgánov ako obličky a pečeň, problémy so štítnou žľazou, vysoký krvný tlak či infekcie močových ciest, ale aj psychické poruchy ako depresia.
Chirurgické zákroky - k vaginálnej suchosti môže dochádzať aj po operácii, kde dôjde k odstráneniu vaječníkov, pri ktorej prichádza k zastaveniu tvorby estrogénu.
Chemoterapia, ožarovanie a lieky - postupy a lieky používajúce sa pri liečbe a zmierňovaní príznakov rôznych ochorení môžu mať negatívny vplyv na správne zvlhčenie vagíny. Typicky ide o lieky na alergie, nachladnutie, antikoncepčné tabletky prípadne antibiotiká.
Príznaky vaginálnej suchosti
Pri objavení príznakov ako bolesť, pálenie, podráždenie alebo svrbenie v okolí pošvy je na mieste spozornieť. Počas pohlavného styku môže dochádzať k bolestiam a nepohodliu, predlžuje sa doba predohry potrebnej pre lubrikáciu pošvy či po sexe môže dochádzať k drobnému krvácaniu. V prípade výskytu týchto príznakov môže dochádzať až k úplnej strate chuti na sex. Ďalším bežným sprievodným javom je časté močenie či opakujúce sa zápaly močových ciest. Ak niektoré z týchto príznakov pretrvávajú dlhodobo, je na mieste návšteva gynekológa.
Prevencia vaginálnej suchosti
Spôsobov, ako pristupovať k prevencii vaginálnej suchosti je viacero. V prípade, že sa vyskytuje len občasne, je vhodné odsledovať, kedy nastáva a pokúsiť sa vyhnúť použitiu prípravkov, ktoré ju môžu spôsobovať. Typicky sa jedná o dráždivé produkty intímnej hygieny a intímne sprchy. V prípade pohlavného styku je vhodné nepoužívať kondómy obsahujúce nonoxynol-9 alebo N-9. Pri prevencii je však nutné mať na pamäti, že nie je možné zabrániť zmenám pošvy prichádzajúcim s vekom alebo reprodukciou.
Liečba vaginálnej suchosti
Tak ako existuje mnoho príčin vaginálnej suchosti, rovnako existuje aj viacero spôsobov liečby. Vo všeobecnosti možno použiť umelé lubrikanty, gély a krémy, ktoré sa používajú pred pohlavným stykom a v prípade potreby aj počas neho. Prípravky by mali byť vyrobené na báze vody a nemali by obsahovať parfumy, rastlinné extrakty či umelé farbivá. V istých prípadoch môže byť úspešné doplnenie estrogénu vo forme tabliet, krémov, čapíkov alebo krúžkov aplikovaných priamo do vagíny. O použití týchto prípravkov je však nutné poradiť sa so svojim gynekológom alebo lekárnikom.
Biorevitalizácia ženských intímnych partií
Riešením vaginálnej suchosti môže byť aj biorevitalizácia intímnych partií. Jedná sa o neinvazívnu metódu vstrekovania kyseliny hyalurónovej do oblasti ženských genitálií. Tá má za úlohu zlepšiť hydratáciu a pružnosť, ale tiež pomáha k obnoveniu mikroflóry dôležitej pri prevencii infekčných ochorení. Pri biorevitalizácii dochádza nielen k zdravotným benefitom v intímnej oblasti, ale tiež k estetickým. Aplikáciou prichádza k obnoveniu objemu a pevnosti ženských genitálí, čo bude mať priaznivý vplyv v sexuálnej oblasti.
Najmä z dôvodu, že sa jedná o neinvazívny zákrok, jej popularita medzi ženami výrazne rastie. Aplikácia kyseliny hyalurónovej prebieha v lokálnej anestéze a je úplne bezbolestná. Samotný zákrok pritom trvá iba niekoľko minút a rekonvalescencia len pár dní. Žena tak môže rýchlo získať nielen stratené sebavedomie, ale hlavne podporiť zdravie intímnych partií a získať späť pôžitok pri pohlavnom styku.
Kyselina hyalurónová sa pritom v tele vyskytuje prirodzene, a preto sa jedná o úplne bezpečný zákrok pre väčšinu žien. V špecifických prípadoch biorevitalizáciu nie je možné podstúpiť a žena sa musí obhliadnuť po inom riešení. O všetkých výhodách, postupoch a vhodnosti biorevitalizácie ženských intímnych partií sa dozviete v samostatnom článku.