Túžite sa zbaviť nevzhľadnej jazvy? Ide to so skalpelom aj bez neho!
Aj keď jazvy a rôzne iné nedokonalosti z nás robia jedinečných ľudí a rozprávajú príbeh nášho života, v niektorých prípadoch nám môžu nevzhľadné pozostatky po operácii či úraze spôsobovať komplexy. V istých prípadoch môžu človeka dokonca kvôli nevhodnej polohe obmedzovať v pohybe či spôsobovať bolesť alebo iné nepríjemné pocity. Našťastie už pozná dnešná medicína množstvo viac aj menej invazívnych postupov na to, ako vzhľad jaziev zjemniť, čo najviac ich minimalizovať a tým nám pomôcť cítiť sa vo svojej koži lepšie.
Čo je to jazva?
Jazvy sú viditeľné znaky, ktoré zostávajú po zahojení rany. Sú to nevyhnutné následky zranenia alebo operácie a ich vývoj môže byť nepredvídateľný. Zlé hojenie môže prispieť k vzniku výrazných, nevzhľadných alebo znetvorujúcich jaziev. Dokonca aj rana, ktorá sa dobre hojí, môže mať za následok jazvu, ktorá výrazne ovplyvní váš vzhľad. Jazvy môžu byť nápadné svojou veľkosťou, tvarom alebo umiestnením; môžu byť tiež vyvýšené alebo prehĺbené a môžu sa líšiť farbou alebo štruktúrou od okolitého zdravého tkaniva.
Medzi rôzne typy jaziev patria:
Zafarbenie alebo povrchové nerovnosti a iné jemnejšie jazvy sa dajú kozmeticky vylepšiť operáciou alebo inými zákrokmi, ktoré vám odporučí plastický chirurg. Tieto typy jaziev nezhoršujú funkciu ani nespôsobujú fyzické nepohodlie a patria medzi ne jazvy po akné, ako aj jazvy po drobných poraneniach a predchádzajúcich chirurgických rezoch.
Hypertropické jazvy sú hrubé zhluky zjazveného tkaniva, ktoré vznikajú priamo v mieste rany. Často sú vyvýšené, červené a/alebo nepríjemné a časom sa môžu rozširovať. Môžu byť hyperpigmentované (tmavšej farby) alebo hypopigmentované (svetlejšej farby).
Keloidy sú väčšie ako hypertrofické jazvy. Môžu byť bolestivé alebo môžu svrbieť a môžu sa aj skriviť. Presahujú okraje pôvodnej rany alebo rezu. Keloidy sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na tele, ale častejšie vznikajú tam, kde je málo podkladového tukového tkaniva, napríklad na tvári, krku, ušiach, hrudníku alebo ramenách.
Kontraktúry sú jazvy, ktoré obmedzujú pohyb v dôsledku toho, že sa koža a podkožné tkanivo počas hojenia sťahujú. Môžu vzniknúť pri veľkej strate tkaniva, napríklad po popáleninách. Kontraktúry sa môžu vytvoriť aj tam, kde rana prechádza cez kĺb, čo obmedzuje pohyb prstov, lakťov, kolien alebo krku.
Ako môžu plastická chirurgia a estetická medicína pomôcť?
Korekcia jazvy je zákrok, ktorý sa vykonáva s cieľom zmeniť jej vzhľad. Korekcia môže zlepšiť kozmetický vzhľad jazvy, obnoviť funkciu časti tela, ktorú jazva obmedzovala, alebo zlepšiť svrbenie jazvy. Je však veľmi dôležité si uvedomiť, že jazvy sa nedajú úplne odstrániť a aj po viacerých ošetreniach nejaká známka po predchádzajúcom zranení či operácii zostane.
Minimálne invazívne postupy
Váš lekár vám môže navrhnúť začať s jedným z niekoľkých dostupných minimálne invazívnych postupov, aby zistil, či sa tým zlepší vzhľad vašej jazvy. Medzi rôzne minimálne invazívne možnosti zaraďujeme:
Tlaková terapia. Tlaková terapia zahŕňa typ tlakového prístroja, ktorý sa nosí na oblasti keloidnej jazvy. Tie sa môžu nosiť vo dne aj v noci až 4 až 6 mesiacov.
Kortikosteroidové injekcie. Kortikosteroidové injekcie do jaziev sú bežným prvým zvoleným postupom pri niektorých druhoch jaziev vrátane hypertrofických a keloidných jaziev.
Liečba laserom. Laserové ošetrenie jaziev zmierňuje vzhľad jaziev. Využíva cielenú svetelnú terapiu, ktorá buď odstráni vonkajšiu vrstvu povrchu kože, alebo stimuluje tvorbu nových kožných buniek na prekrytie poškodených kožných buniek. Laser sa môže použiť na obnovenie povrchu niektorých typov jaziev a ich vyhladenie, sploštenie a zníženie nápadnosti. Môže byť potrebných viacero sedení.
Iné resurfacingové ošetrenia. Na riešenie jaziev po akné sa niekedy používajú postupy ako sú chemický peeling, mikrodermabrázia a dermabrázia. Pri nich sa odstráni vrchná vrstva kože a vyhladí sa. Resurfacing zvyčajne najlepšie funguje na jazvy, ktoré nevystupujú, alle sú ploché.
Microneedling. Mikroneedling sa niekedy používa na jazvy po akné ale aj iné jazvy. Ide o prechádzanie zariadením s malými ihlami po pokožke. Ihly pichajú do pokožky a stimulujú tvorbu kolagénu, aby pokožka vyzerala hladšie. Jeden druh tohto zákroku, radiačný microneedling, zahŕňa tiež vysielanie rádiofrekvenčných vĺn cez ihličky na posilnenie microneedlingového procesu.
Kryoterapia. Kryoterapia alebo aj kryochirurgia je jednou z možností liečby niektorých typov jaziev. Spočíva v tom, že sa na jazvu nanesie tampón alebo sa na ňu nastrieka tekutý dusík, aby sa "zmrazila". Pri tmavšom fototype pokožky však toto ošetrenie nemusí byť vhodné.
Lipofilling. Pri lipofillingu sa používa spracovaný tuk z tela pacienta, ktorý vyzdvihuje prehĺbené jazvy. Tento postup je známy aj ako transfer tuku alebo autológna transplantácia tuku. Tukové bunky sa odoberajú liposukciou z darcovskej oblasti - zvyčajne z okolia pupka alebo zo stehien či zadku - pomocou malej ihly pripojenej k injekčnej striekačke. Tukové bunky sa očistia a spracujú a potom sa pomocou tupej ihly a striekačky vstreknú do oblasti jazvy. Keďže existuje pomerne vysoká miera opätovného vstrebávania tukových buniek do tela, lekár pravdepodobne preplní ošetrovanú oblasť.
Chcete zistiť, ako ši po lipofillingu zachovať čo najviac transplantovaného tuku? Prečítajte si našich 7 tipov. ako na to!
Chirurgická korekcia jaziev
Ak jazva nereaguje na nechirurgické spôsoby liečby alebo lekár zhodnotí, že treba pristúpiť priamo k invazívnejšej korekcii jazvy, môže sa vykonať chirurgický zákrok. Existuje niekoľko typov takejto operácie a záleží najmä od stavu jazvy a okolitej pokožky, ktorý typ chirurg zvolí.
Excízia jazvy. Chirurg vytvorenú jazvu chirurgicky odstráni a opatrne zošije zvyšné okraje.
Z- alebo W-plastiky. Pri týchto typoch operácie chirurg premiestni pôvodnú jazvu pozdĺž prirodzených línií kože tak, aby bola menej nápadná či spôsobovala menší tlak a koža tak bola uvoľnenejšia. Názvy týchto plastík pochádzajú z toho, ako rezy vyzerajú, teda buď sú rezy vedené do tvaru W alebo Z.
Transplantácia kože alebo kožný lalok. Kožné transplantáty alebo kožné laloky sa vykonávajú po odstránení zjazveného tkaniva. Kožné transplantáty zahŕňajú nahradenie alebo pripevnenie kože na časť tela, na ktorej chýba koža. Kožné transplantáty sa vykonávajú tak, že sa odoberie kus zdravej kože z inej časti tela (tzv. darcovská oblasť) a pripevní sa na potrebnú oblasť. Kožné laloky sú podobné kožným transplantátom, pri ktorých sa odoberá časť kože z inej oblasti, ale pri kožných lalokoch má odobratá koža vlastné krvné zásobenie. Použitá časť kože zahŕňa pod ňou ležiace cievy, tuk a svaly. Laloky sa môžu použiť vtedy, keď tá oblasť, ktorej koža chýba, nemá dobré zásobovanie krvou kvôli umiestneniu alebo kvôli poškodeniu ciev.
Jazvy môžu mať rôznu veľkosť, tvar a hrúbku. Niektoré sú sotva viditeľné, iné sa nedajú prehliadnuť. Dostupné možnosti ošetrenia závisia od umiestnenia a typu jazvy, ako aj od vášho rozpočtu. V niektorých prípadoch môže byť pre vás správnym riešením chirurgický zákrok, ale najprv sa o všetkých možnostiach poraďte so svojím lekárom.
Bibliografia
Dastagir, K., Obed, D., Bucher, F., Hofmann, T., Koyro, K. I., & Vogt, P. M. (2021). Non-Invasive and Surgical Modalities for Scar Management: A Clinical Algorithm. Journal of personalized medicine, 11(12), 1259. Dostupné na: https://doi.org/10.3390/jpm111... [Dátum 26. 4. 2023]
Larson, J. (11. apríl 2022). All About Scar Revision Surgery. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea...[Dátum 26. 4. 2023]